Справочници, схемотехника, теория > Теория на измерванията

Измервания с осцилоскоп

(1/3) > >>

getca:
Осцилоскопи

    Осцилоскопът е универсално устройство с електроннолъчева тръба (ЕЛТ) или екран с течни кристали (ЕТК) в съвременните цифрови уреди. Той е цяла измервателна лаборатория, с която могат да се наблюдават не само формата на сигналите, но и да се измерват техните параметри - време, период, фаза, честота, амплитуда и др. Уредите с ЕЛТ са чисто аналогови или комбинирани с цифрова обработка с възможност за мерене на напрежения, честоти, памет за сигналите и т.н. В последните години успешно ги конкурират чисто цифровите осцилоскопи с визуализация на ЕТК с предимствата на големия цветен екран, възможностите на цифровата обработка в реално време, комуникация с компютър, малкото тегло и компактни размери. Има уреди и от двата типа с два и повече канала за наблюдение на по-голям брой сигнали едновременно.

Общи сведения
Устройство на ЕЛТ


Видове
Аналогови осцилоскопи с ЕЛТ
Блокова схема

Един канал

Два и повече канала

Съвременен двуканален аналогов уред

   Управляващ панел

Аналогови осцилоскопи с цифрова обработка на сигналите

Съвременен уред с цифрова обработка на сигналите

     Екран

     Управляващ панел


Цифрови осцилоскопи
Блокова схема

Вземане на проби и построявене на кривата на входния сигнал


Съвременен уред с ЕЛТ

    Екран

    Управляващ панел


Съвременен уред с ЕТК

getca:
Измервания с осцилоскоп


Сонди
  Пасивни
     Със или без високоомен делител на напрежение с честотна компенсация. Повечето са комбинирани с коефициенти х1 и х10, задавани от превключвател на самата сонда.

  Схема

  Компенсация

  Активни
     Съдържат активен усилвателен елемент с подходяща характеристика.
  Токови
     За индиректно мерене на ток, без включване във веригата.

Настройки
  Входни нива - ос Y
    Калибриране на каналите
    Стойност на деление
  Развивка - ос X
    Калибриране на развивката
    Стойност на деление
  Синхронизация
    Тип - DC/AC, автоматична/чакаща
    Източник - вътрешна/външна, канал
    Фронт - нарастващ/спадащ
    Ниво

Електричиска схема на свързване

Важно !!!
Осцилоскопите западно производство имат трипроводно захранване - Фаза, Нула, Земя. Масата на сондите има връзка с корпуса, който е заземен през пластините на Шуко контакта. Това поражда сериозни проблеми в повечето двупроводни БГ захранващи мрежи, където въпросните пластини са занулени. Протича голям ток между нулевата шина и точката, където е свързана масата на сондата поради потенциалната им разлика. Решението е просто - захранване на уреда през малък удължител с откачени пластини на Шуко-то. След тази модификация масата на сондите може да се свързва в произволна точка на тестваната схема.

Измервания
  Постояннотокови
    Ток и напрежение
    Пулсации и шум в захранването
  Периодични сигнали
    Форма на сигнала
    Период
    Амплитуда
    Средна и ефективна стойности
  Непериодични сигнали
    Форма на сигнала
    Време
    Амплитуда

velstar:
Браво getca, страхотна тема! Наскоро си купих цифров осцилоскоп на канадската фирма  Rigol.  Впечатленията са ми доста добри. Управлява се от 8 битов, 200MHZ процесор. Разликата между DS1052E и DS1152E е само софтуерна и в цената. Първия е 50MHZ -ов а втория е 100MHZ. Лесно може да се  ъбгрейтва софтуера, на DS1052E  и да стане на 100MHZ. Има си автоматична софтуерна калибровка, а сондите се калибрират ръчно, с вградения сигнал генератор. Има доста богато меню, и много полезни функции, с които може да се запознаете от прикачения файл.

velstar:
Много полезни са математическите функции, с помоща на които може да се измерва мощност, на сигнали в реално време. Забелязах, че при включване на една от тригер функциите, софтуера забива. Но това не е проблем, понеже едвали ще ми се наложи да ползвам някои от тези функции. Ето още снимки:

giunal:

--- Цитат на: velstar в Ноември 12, 2011, 09:38:46 pm ---Браво getca, страхотна тема! Наскоро си купих цифров осцилоскоп на канадската фирма  Rigol.  Впечатленията са ми доста добри. Управлява се от 8 битов, 200MHZ процесор. Разликата между DS1052E и DS1152E е само софтуерна и в цената. Първия е 50MHZ -ов а втория е 100MHZ. Лесно може да се  ъбгрейтва софтуера, на DS1052E  и да стане на 100MHZ. Има си автоматична софтуерна калибровка, а сондите се калибрират ръчно, с вградения сигнал генератор. Има доста богато меню, и много полезни функции, с които може да се запознаете от прикачения файл.

--- Край на цитат ---

От къде си го купи!?!?!? Гледах във Елетронинвест нямат в наличност!!! И къде е произведен?

Извинявам се!!!! Въобще не обърнах внимание на това че си написал закупен от - eBay!!!!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия