Автор Тема: От любителски до промишлен и обратно  (Прочетена 22405 пъти)

Radoslav70

  • Гост
От любителски до промишлен и обратно
« -: Февруари 02, 2011, 11:12:45 am »
Има ли някой интерес да направи любителски вятърен генератор от порядъка на 5kW ?

В промишлените вятърни турбини се използват по принцип синхронни, асинхронни и двойно захранени асинхронни генератори. При последните предимството е, че се ползва конвертор, който е на 30% от мощността на цялата система. Тези със синхронен генератор имат конвертор през който преминава цялата мощност. Асинхронните могат и без конвертор директно се свързват към мрежата, някои имат навит ротор с реостат. Могат да имат и конвертор.

Системата за позициониране на перките променя ъгъла на атака на вятъра и по този начин въртящия момент се контролира да бъде константен от определена степен на вятъра например 10м/с до максималния например 25 м/с. До 10м/с перките са с максимален ъгъл на атака, а мощността се регулира от конвертора, така че да се постигне най-високото кпд и да се извлече оптималната мощност. Всяка перка има автономна система с независим контролер и акумулатор на ток, който може да е също от super caps, за да може да се паркират перките при отпадане на напрежението на мрежата и от гледна точка на сигурността. Електрозадвижването има и механична спирачка, която след паркиране се задейства. В миналото се произвеждаха и stall турбини с перка с фиксиран ъгъл. При по-силен вятър самата перка си работи като въздушна спирачка и се самоограничава по обороти. Тези турбини са със асинхронен генератор предимно и директно свързване към мрежата, без конвертор. Опростена система от миналото.

Парка на Митсубиши в Калиакра е с асинхронни генератори, без конвертор и хидравлично задвижване за позициониране на перките. т.е. малко старичка технология, ама то и аз не бих сложил конвертори на нашата мрежа 

Системата за позициониране по азимут е съставена от електрозадвижване и механични предавки, което върти гондолата по посока на вятъра. Обикновено няколко електрозадвижвания от 2 до 8 са зацепени на огромно зъбно колело което е на лагера на кулата и гондолата и работят в паралел. Отделно има и спирачка.

Централния контролер измерва сензорите и управлява турбината. Най-често са два основни, един долу и един горе в гондолата. Отделните компоненти също си имат собствени контролери, като всички са свързани в мрежа най-често от типа промишлен етернет. Всички турбини в един парк са свързани към SCADA система са съхраняване и обраборка на данните от един или няколко парка.

Конвертора преобразува енергията от генератора и я подава в мрежата. Може да е с инвертор само от страна на мрежата, а може да има и от страната на генератора. При синхронните от страната на генератора може да има обикновен изправител, но тогава е необходимо да има също повишаващо стъпало на DC линка. При асинхронните генератори от страната на машината има задилжително конвертор, като при двойно захранения, той е свързан към ротора и е на 30% от мощността на цялата система. Така се спестяват средства от по-ниската цена, но е много трудно да се изпълнят новите изисквания или така нареченото FRT Fault Ride Through. Затова напоследък двойно захранените асинхронни генератори не са на мода, въпреки по-ниската си цена. За да се изпълнят изискванията на операторите на мрежите компонентите трябва да се преоразмерят при което файдата се губи.

Между перката и генератора има мултипликатор - скоростна кутия, който увеличава оборотите от около 20-30 (примерно) до 1000 - 1500 в зависимост от генератора, типа и модела. Първата, а понякога и втората степен са планетни поради невероятния въртящ момент. Има и хибридни системи с една предавка и многополюсен генератор. Има и такива с по-сложна скоростна кутия и два или четири генератора в паралел.

Друг тип са така наречените gearless или direct drive те са с нискооборотен генератор и без скоростна кутия. При тях перката е свързана директно към многополюсен синхронен генератор. Възбуждането може да е с бобина или с постоянни магнити. В близкото минало проблем беше размагнитването на постоянните магнити при претоварване по ток. Тогава цялата ел. машина се сменя, а това срува се едно да си купиш нов генератор. Сега технологията на магнитите се разви и вече се произвеждат доста.

За мен за любителско изпълнение тоя тип е най-подходящ. Многополюсен синхронен генератор с постоянни магнити и без скоростна кутия. Любителски е трудно да се направи мултипликатор заради планетната предавка. Затова е най- добре да се избере модел с многополюсен генератор и директно задвижване. Трябва да се съобразят само технологично някои решения от гледна точка на сигурността, например при силен вятър, като цяло не е толкова трудно, даже да се направят перки с променлив ъгъл на атака на вятъра.

Доста фирми, които произвеждат промишлени просто купуват готови компоненти, имат само малко производство всичко друго наготово, изчисляват, симулират, проектират, сглобяват и продават.

Не бива някой да се заблуждава, че като тръгне да си прави сам вятърен генератор, ще спечели и ще забогатее. Този който тръгне да инвестира малко пари и много време трябва още в началото да знае, че това е само хоби и това което ще получи в замяна е вероятно малка възвращаемост и голяма слава евентуално. :)

Важното е да се направи все пак нещо надеждно, здраво и с дълъг живот. Не като духне първия по-силен вятър да ходи да го търси из полето

Въобще трябва да е мераклия човека дето се заема и да има малко средства и много търпение и да не допуска груби грешки

Трябва да разбира от механика, електротехника, електроника, а доколкото знам българина разбира от всичко  ;D

Успех


 

« Последна редакция: Февруари 02, 2011, 12:29:05 pm от Radoslav70 »

Radoslav70

  • Гост
Re: От любителски до промишлен и обратно
« Отговор #1 -: Февруари 02, 2011, 05:36:43 pm »
За малък генератор става идеално, само дето любител едва ли може да изработи формата, като гледам колко е извъртяна. Според мен си остава класиката най-подходяща с трите перки. При две перки има по-високи обороти само дето баланса не е добър. Има даже и с една перка, като срещуположно е разположена тежест за баланс викат им моноптери в Холандия съм виждал работещи.

Така или иначе, разработката на японеца е интересна, но за малки генератори. Любител да си изработи формата ми се вижда невъзможно

Radoslav70

  • Гост
Re: От любителски до промишлен и обратно
« Отговор #2 -: Февруари 03, 2011, 02:46:40 pm »
Моята идея за любителски ветрогенератор е да се използват колкото се може повече части на старо, например лагери и спирачка от стар автомобил, магнитите могат да се купят (по късно ще дам линкове) а могат да се ползват и стари, да речем от изгорели магнетрони. Перките могат да се изработят от дърво или алуминиий или някаква комбинация с платно например. Като начало една таблица за размишления

Power of the Wind **)
m/s___W/m 2
0____0
1____0.6
2____4.9
3____16.5
4____39.2
5____76.2
6____132.3
7____210.1
8____313.6
9____446.5
10____612.5
11____815.2
12____1058.4
13____1345.7
14____1680.7
15____2067.2

**) For air density of 1.225 kg/m 3 , corresponding to dry air at standard atmospheric pressure at sea level at 15° C.
The formula for the power per m 2 in Watts = 0.5 * 1.225 * v 3 , where v is the wind speed in m/s.

Немския физик Бетз изчислява през 1919 година, че теоретично максимума който може да се преобразува в механична енергия е 16/27 или около 59%. Практически с три малки перки може да се достигнат около 40%. Отделно като сложим примерно и другите загуби механика кпд80% генератор /конвертор кпд 80% тогава при 7m/s вятър около 25км/ч може да се изкара

P= 210*0.4*0.8*0.8 = 54W от кв метър площ

ако имаме радиус на перката 2 метра площтта е 12,5 * 54 = 675 W - твърде малко

При радиус на перката 4 метра 50*54= 2700 W - добре

При 12 м/с вятър

P = 1058 * 0.4 *0.8*0.8 =271W от кв.м.

При 2 м перка 12,5*271 = 3387W
4 m - 50*271 = 13550 W трябва да се ограничи до 5 kW

т.е. голяма перка 4метра с променлив ъгъл е най-добре защото ще може да се извлича енергията както от по-слаб така и от силен вятър.

Следва въпроса какъв материл би бил подходящ за перката.

Промишлените са направени от оплетени нишки от фибростъкло, което човек не може сам да изработи (А може би може, някой да е опитвал?). Очаквам мнения от какво може да се изработи перката. Трябва да е здрава да има еластичност, да се огъва под напора на вятъра и в основата си да може здраво да се закрепи за хъба - центъра на перката. По мое мнение някакъв тип дърво би свършило работа, ама в дърводелството хич ме няма. От какво са били направени самолетите преди време? Какво дърво са ползвали хем да е здраво, хем еластично някой знае ли?
« Последна редакция: Февруари 04, 2011, 08:53:44 pm от altium »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: От любителски до промишлен и обратно
« Отговор #3 -: Февруари 03, 2011, 05:48:56 pm »
Radoslav70, много се радвам на активността ти и на качеството на коментарите, които пускаш.

Не съм се занимавал, не съм се и захващал дори с ветрогенератори, но по мое мнение е важно да се използва най-лесния възможен вариант. 5 kW ми се виждат много, но не съм специалист.

Въпросът е как точно и за какво ще се ползва електичеството - съхранението е един от проблемите, а след това и инвертирането до 220 волта. Всъщност освен от спортен интерес, такъв проект има смисъл за къщите на село, или дълбоко в планината, където електричеството е сериозен проблем (а на много места си има и редовни проблеми с електрозахранването). Изглежда, че такава система ще свърши работа за хладилник, телевизор, компютър и осветление.

За спирачката - както казах, аз не съм се занимавал въобще с такива мотори, но не е ли възможно да се използва електроника за тази цел, за да се избегне механичното усложняване на проекта. Бих желал да помогна в това направление. С колеги обсъждаме варианти за инвертори и ups-и и лятото може би ще приготвим някои варианти за форума.

ПС: можеш ли да си кажеш мнението за тази конструкция: http://mazeto.net/index.php?topic=4264.0 - VAWT SAVONIUS, вертикалнa ос
ПС2: прикачвам две карти, показващи плътността на въздуха и средната годишна скорост на вятъра, както и файл с анализ за вятърната енергия, публикуван от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (pdf файла).

От картата се вижда, че софийските квартали Владая, Бояна, Драгалевци, Бистрица, както и близките до София Мърчаево, Рударци, Кладница, са на границите в подходящ пояс за ветрогенератори. Скоростта в светло-синьото е 4-5 м/с. В момента скоростта на вятъра в София е 3,7 м/с (10 км/ч). Подходящи са също така кварталите в срещуположната страна на Софийско поле - след Враждебна - към Кремиковци, Локорско, Бухово, но може би най-добре е да се изкаже специалист, който има опит с измерване скоростта на вятъра в различни райони в България.
« Последна редакция: Февруари 19, 2013, 08:19:58 am от Maistora52 »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: От любителски до промишлен и обратно
« Отговор #4 -: Февруари 04, 2011, 11:49:20 pm »
Промишлените са направени от оплетени нишки от фибростъкло, което човек не може сам да изработи (А може би може, някой да е опитвал?). Очаквам мнения от какво може да се изработи перката.
Работа  с фибростъкло не е проблем, трябва да се направят на ръка 2-3 размера перки - примерно 2м,2.5м и 3м и да се направи калъп. След това е фасулска работа да се произведат бройки. Както се правят спойлери. Зора е първта бройка. Във всяка фирма за малки лодки ( в България има поне 5) биха могли да се направят. Цената на готовото изделие е около 15 лева на килограм отлят полиестер и гел (струва си, тъй като само цената на 3 кг бака полиестерна смола е 18 лева ).  Една перка 2м ще тежи не повече 4-5 кг - все пак от вътре ще е куха. Може и в гаражни условия , но много смърди и е малко отровно. Някой , ако се интерисува мога подробно да опиша технологичния процес .....
Поздрави

Radoslav70

  • Гост
Re: От любителски до промишлен и обратно
« Отговор #5 -: Февруари 05, 2011, 11:20:13 am »
5 kW ми се виждат много, но не съм специалист.

Въпросът е как точно и за какво ще се ползва електичеството - съхранението е един от проблемите, а след това и инвертирането до 220 волта.

За спирачката - както казах, аз не съм се занимавал въобще с такива мотори, но не е ли възможно да се използва електроника за тази цел, за да се избегне механичното усложняване на проекта. Бих желал да помогна в това направление.

Може да се направи първо 1кВт и ако е сполучлив, след това 5кВт. На мен проблемно ми се виждат мачтата и размера на перките. 8-10 метра диаметър са си нещо сериозно и напрежениата, които изпитва цялата конструкция, трябва добре да се симулират и преценят или пък да се направи кула, която е преоразмерена. Затова евентуално 1кВт би било доста по-лесно да се направи с диаметър на перката 3-4 метра

За генератора и инвертора, мога да поема изцяло, това ми е работата, макар че няма да е лесно. В работата ползваме Simplorer, предимството пред матлаб е, че проектирането на ел.машината и конвертора стават паралелно.

Общо взето генераторния режим и спирачния режим са едно и също в една електрическа машина. Има и други спирачни режими с прав ток например и т. н. Но механична спирачка има от гледна точка на сигурността, при силен вятър над определено ниво турбината трябва да се спре за да не се саморазруши от високи обороти. Високи обороти също могат да се получат и при отпадане на товара на генератора и при средно силен вятър. Спирачката при големите генератори е на вала с високите обороти и има няколко степени, за да не предизвиква високи натоварвания в механиката и конструкцията като цяло.

Турбини с вертикална ос

 

Специфично предимство на концепцията с вертикална ос е, че конструкцията е сравнително проста и механичните компоненти и генератора могат да се монтират в основата, няма система за позициониране по азимут. Недостатък е, че не може да се контролира изходната мощност, т.е. при по-силен вятър тъй като няма pitch система за промяна на ъгъла на перките, както при турбините с хоризонтална ос. Но за любителско изпълнение може и да е подходяща особено дариус модела. Недостатък на дариус е, че не може да тръгне сам трябва да му се даде начална скорост.



Коефициента на мощността на савониус е доста по малък в сравнение с дариус
« Последна редакция: Февруари 05, 2011, 12:17:52 pm от Radoslav70 »

Radoslav70

  • Гост
Re: От любителски до промишлен и обратно
« Отговор #6 -: Февруари 05, 2011, 01:25:06 pm »
Radoslav70, нека все пак обърнем внимание на графиката горе на ефективносттите на различните видове турбини за различни скорости на вятъра. Не можем да проектираме пропелерен тип генератор, който ще работи с ниски скорости на вятъра и обратното.

Нека в това задание да изберем една утвърдена скорост на вятъра и да работим с нея. Както виждаме, графиката на пропелер с 3 лопатки спада доста като ефективност под 3 м/с.

Според мен скоростите на вятъра под 3м/с не са интересни понеже не носят почти никаква енергия. Наистина това което са постигнали е впечатляващо, но от гледна точка на изпълнението, а не на практическото приложение. Все пак това си е една дългогодишна научна изследователска работа, за да се достигне оптималното решение. Което не означава обаче, че вятър под 3 м/с въобще носи някаква съществена енергия. По-интересно е обаче, че от 3 м/с нагоре коефициента започва да намалява. И да се има в предвид, че интересните скорости на вятъра са около 5-10 м/с, тъй като тогава вятъра носи достатъчно енергия.

Като се използва коефициента на мощността cpr може да се изчисли механичната мощност като функция от скоростта на вятъра„

 

A - Площта от която се извлича енергията (м2)
uW - скорост на вятъра (м/с)
cpr - коефициент на мощността
ro -плътност на въздуха (кг/м3)

Вижда се, че мощността зависи  от вятъра на трета

Отделно от мощността, въртящият момент на турбина с хоризонтална ос може да се пресметне по



R - радиус на перката
cQ = cpr/lambda

С промяна на ъгъла на атака на перките може да се променя мощността извлечена от вятъра. Трябва да се извлича точната мощност (работа на инвертора) за да работи системата в максимума на характеристиката.









Със симулация и изследване на структурното натоварване не съм се занимавал, а и не ми е област. Някой друг ако се заеме ще е по-добре.

Ето как изглежда eдин моноптер, при него оборотите на перката са по-високи и по този начин се намалява огромния въртящ момент за сметка на скоростта. Недостатък са неравномерните структурни натоварвания. Най-добре се разпределя структурното натоварване, при 3 и повече перки, като три си остава класика, и като най-добро решение, според мен.



« Последна редакция: Февруари 19, 2013, 08:26:23 am от Maistora52 »

Radoslav70

  • Гост
Re: От любителски до промишлен и обратно
« Отговор #7 -: Февруари 05, 2011, 01:54:01 pm »
Работа  с фибростъкло не е проблем, трябва да се направят на ръка 2-3 размера перки - примерно 2м,2.5м и 3м и да се направи калъп. След това е фасулска работа да се произведат бройки. Както се правят спойлери. Зора е първта бройка. Във всяка фирма за малки лодки ( в България има поне 5) биха могли да се направят. Цената на готовото изделие е около 15 лева на килограм отлят полиестер и гел (струва си, тъй като само цената на 3 кг бака полиестерна смола е 18 лева ).  Една перка 2м ще тежи не повече 4-5 кг - все пак от вътре ще е куха. Може и в гаражни условия , но много смърди и е малко отровно. Някой , ако се интерисува мога подробно да опиша технологичния процес .....
Поздрави

Ако намерите някой да направи, аз се включвам с три перки. Предлагам да почнем с по-малка да речем 2 метра дължина. В основата си трябва да е кръгла за да може да се върти на 90°. Може би ако се съберем повече хора, ще излезе по-евтино.