Автор Тема: Съхранение на енергия чрез използване на маховик  (Прочетена 49457 пъти)

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Абе я някой да помисли или да каже,ако вече е мислил - дали има резон в идеята да се направи маховик "увиснал" (лагеруван) на магнитна възглавница?
Това би облекчило загубите при триене и би запазило енергията на маховика за доста по-дълго време...
  Стара тема, ама като стара любов ръжда не хваща. Резон има дори мисля, че има такива по летищата. Освен за автомобили където не е най подходящо поради ред причини споменати в темата имат и друго подходящо място за използване и са си Еко...

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
      Поредната задънена улица. Има един руски специалист по маховиците Гулиа/я. Помня му писанията от дете - най-напред в Юний техник,след това в Моделист-конструктор.  Първта прочетох преди около 50години и ми беше много интересна.Беше инжинер, стана ктн, д-р на техническите науки, професор, член на руската академия на науката и т.н. Та и той не постигна нищо впечатляващо. То не бяха маховици, супермаховици, маховици във вакуум, маховици на магнитни лагери...И винаги бе на крачка от успеха.
     Мисля че в Пловдивската библиотека има няколко негови книги.Може да има и в нета но не съм търсил.
     Теню, интересно ми е къде по летищата има такива маховични устройства?

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Така бях чел и ще се разровя за повече инфо, но се ползваха, ако нещо с тоците се прохака, да се пусне авариен ток почти моментално. А по самолетоносачите се изстрелват самолети от малки палуби. Една книга на Гулия съм я чел през 1980г като бях в казармата и ми е останало нещо в главата. Просто твърде дълго сме живяли в затъмнение и заблуждение и изправени да се борим за парчето хляб и да оцелеем не сме забелязвали дори всички тези неща.Дори аз самия до преди 6-7год не съм обръщал внимание на  всички тези СЕ. Но времената се менят и нещата ще се променят. Лавината е вече в ход....Ето малко инфо..http://cio.bg/3961_neprekasvaemite_zahranvaniya_ups__edna_neobhodima_zashtita
« Последна редакция: Юни 05, 2016, 05:36:57 pm от Теню »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
« Последна редакция: Юни 05, 2016, 06:07:50 pm от GreenHulk »

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Между другото си търся такава играчка да си поиграя...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Във линка посочен от Теню прочетох това:
Цитат
Но те имат и два  сериозни недостатъка - струват два пъти повече от традиционните системи и обезпечават много малко време (10-12 сек) за работа при прекъсване на основното захранване.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Нали си миньор виж имат и предимства http://www.mgu.bg/drugi/ebooks/mateev/chast-8-4.pdf

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Интересна и фундаменатална тема.
Предполагам, че един от първите теоретици/философи, които са синтезирали фудаментално тези силови-инерционни взаимодеиствия е бил Бошкович. Неговата "Theory of Natural Philosophy" ( https://archive.org/details/theoryofnaturalp00boscrich ) публикувана два пъти през 1756 и 1763, и постулирана в по-ранната 1745г, е повлияла много от големите практико-теоретици на 19-ти век като Лорд Келвин, Фарадей, Максуел, Томсън както и Тесла. Томсън, който е откривателят на електрона, има изказвания заявявайки, че неговата теория е практически тази на Бошкович, живял 150 години преди него. Тесла също е бил, поетично изразено, запленен от Бошковичовата теория, и това може да се забележи в много от записките му от Колорадо Спрингс, особено, когато сравнява електрическите феномени които наблюдава със механични взаимодействия при маховици и пружини.

Но да се върнем към заглавието с "лека" промяна: "Извличане на енергия чрез използване на маховик".
Не е лесно за представа, но както се казва, а и какъвто е правил подхода на Тесла, експерименталната установка е нашият мозък ( стига да не се отделя от реалността ), и там може да въртим многократно експеримента, докато осъзнаем динамиката му.
Забележете, че това което ще поставя е въпрос, пътят към отговора, на който се надявам да провокира интересна динамика в мислите на колегите.

Имаме огромно махало, представете си го на триножник или някаква друга огромна конструкция, изградено от лост с.. тежест на края, като тежестта трябва да има неимоверна маса. Теглото на тази маса в килограми не е толкова важно като, според теорията на Бошкович, важното е какво е съотношението на тази маса и с другите маси с при.н.адена кинетична енергия около нея, както и (гравитационния, понеже няма по-определяща дума) център на тази динамична система. За експериментална обособеност може да кажем, че масата и е от 1000 порядъка по-малка от цялата водната масата на Земята . Разбирате, че това е огромна маса, и практически това е не.възможно да имаме такава конструкция, но това не е проблем за нашия мисловен експеримент. Формата на тази маса педполага.емо е сферична и раз.бира се, предполагаемият лост, който я държи, има магическите свойства да не се скъса под тази тежест и в допълнение оста на която се върти има пренебрежимо малко триене.
Създавайки тази мисловна картина въпросът е: Без да има каквото и да е въздействие на махалото от "изкуствен" ( предпоалага.емо огромна машина която го "побутва" ) източник, махалото ще има ли някаква динамика и ако има, каква би била тя?
Колегите които "виждат" дирек.тно отговора да ме извинят, понеже идеята ми е да създам представа за движението на силите, които въздействат на едно махало на макро ниво, което според мен помага, когато човек се замисли за динамиката на силите на микро ниво. Както е казал Бошкович в неговата, така да се каже "първа унифицирана теория във физиката": природата няма различни закони на различните нива, тези закони, които движат галактиките са същите тези, които движат невидимите частици.
Интере.сно е, че в един от по-горе посочените файлове: "Удивительная Физика" на Хурбей Владимирович Гулиа, на страница 19 има описание, което помага за създаването на мисловен динамичен модел на това, което се случва в нашия експеримент. Подобно динамично описание може да се намери и в статията на Тесла от 1919г. "Относно въртенето на Луната" : http://193.251.6.244/nikolatesla/documents/1919_moon2.pdf
Предполагам, че въпросът може да предизвика спорове, но идеята е да се ос.ъзнае нещо, което е фудаментално и предполагаемо интересно.

Време за модерация на този пост - 25 минути. Над 45 технически, пунктоационни и правоговорни грешки.
И това от един от най-интелигентните ни съфорумци.
Предварително се извинявам, ако по този начин съм променил "автентичността" на поста му/А/



« Последна редакция: Юни 17, 2016, 06:57:13 pm от atos »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Предполагах, че колегите могат да предположат динамика на картината на така поставения въпрос но изглежда, че или въпроса е не добре дефиниран (което е вероятно), динамиката не е осъзна или липса на (предполагаема) практическа насоченост е фактор в решението за осмисляне на отговор. Каквито и да са причините, не е толкова важно, затова и предлагам "решение" обрисуващо динамиката на така поставения въпрос.
Ако се постави такова масивно махало (имащо неимоверна маса, с опорна конструкция здраво на Земята), което да се движи свободно над земаната повърхност, то неговото движение ще изглежда като "перпетум мобиле". Движението му ще наподобява движение на нормално махало, само много бавно, като ъгъла на отместване от вертикалната ос/перпендикуляра към Земята, няма да се променя с времето (поне забележимо), и времето за един цикъл ще е точно равно на завъртането на Земята около оста си. Тоест това махало е "включено" в динамичната система на Земята ( и по-обхватно в Слънчевата и Галактичната система, макар и в предполагаемо пренебрежимо малка степен), и така да се каже "черпи" енергия от определена динамика на проявяващите се сили.
Тесла има такъв израз "хората да включат машините си към Колелото на Природата". В този случей тази елементарна машина (ако може така да се изразим) е включена точно по такъв начин в кръговрата на динамиката на природата.
Оставям (за сега) отворен въпроса относно обрисуване динамика на взаимодействие на силите, като педполагам това да представлява интрес за дискусия от колегите.


Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
И да завършим логически трябва да се изясни какво се разибра под "определена динамика на проявяващите се сили".
Тази динамика (вече обрисувана в предишен коментар по дуга тема за приливите и отливите) представлява динамичния гравитационнен център на системата Земя-Луна  (ГЦЗЛ). Този център непрекъснато се движи спрямо всички точки на и във Земята, или по-точно изразено, центъра се движи бавно, със скоростта на въртенето на Луната, а земните точки "галопират" релативно спрямо него. Затова в предния коментр, махалото ще има "перпетум" движение понеже винаги ще се стреми да запази своята вертикална ос перпендикулярна на ГЦЗЛ, като е свободно движещо се и окачено на точки които са в релативистично движение спрямо този гравитационнен център. Докато този център съществува и има диференциална разлика при въртенето на Земата спрямо скоростта на движение на Луната около Земята, махалото ще се движи.
Махалото всъщност представлява точно огледално копие на механичната динамика на приливите и отливите които са ни толкова познати.

Благодаря на Атос за корекциите, и както виждам вече ми е време да си намеря библиотеки за Български електронен редактор под Линукс, понеже писането на Кирилица в ежедневието ми, е ограничено само до страниците на този интересен форум.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
epwpixieq-1 Въпроса ти е зададен по скоро като гатанка или втпрос от предаването "Стани богат" поради което предизвика нулев интерес в колегите. Този начин на изразяване при който някой се опитва или създава впечатление, че изпитва когнитивните способности или академичните познания на другите въобще не се харесва тук в този форум.
Бих казал, че е приемлив само в теми от вида на темата "задачка закачка"
Освен това Въпроса бе формулиран крайно мъгляво:
В началото нищо не споменаваш за въздействието на луната. Значи колегите трябва сами да се стят, че не става дума за разглеждане на идеално теоретично махало а на нещо полу идеално полу реално. Пълна боза значи. Това, че с въпроса са се занимавали изредените от теб величия на физиката въобще не значи, че това не е боза. Към днешна дата около 70% от тази наука е залята вече с тази прекомерно ферментирала и вече негодна за ползване течност.
След като разбрах, че става дума за по скоро реална постановка аз бих я обяснил без използването на високопарни думи за да може да ме разбере и едно десетина годишно дете:
Във рамките на едно денонощие луната ще се намира в чтири различни положения спрямо махалото почти точно отгоре "знит" 90о в ляво точно отдолу "надир" 90о в дясно. При това гравитационото взаимодействие на трите тела земя, махало, луна ще е такова, че когато луната е в зенит махалото ще олеква малко когато е в надир ще е по тежко а когато е в ляво или в дясно ще отклонява гравитацията към себе си и махалото ще се отклонява от оста си следвайки оста на резултантната гравитация. Ако махалото е вързано на ластик а не на твърда връзка то ще се движи по горе долу кръгов път. и освен това въобще не е нужно да бъде с огромна тежест за да се забележи това движение. достатъчна ти е и една съчма от лагер примерно. Друг е въпроса, че при махало със собствена честота 24h ще имаме условия за резонанс и амплитудата му постепенно ще расте.
Обръщам ти внимание обаче на факта, че тук има нещо което може да се нарче СЕ но то не е породено от резонанса, тоест ако разделиш твоето махало на 1000000 по малки общата енергия получена от малките ще е напълно равна на енергията получена от голямото.       

spark

  • Гост
За да се развърти маховика ще се вкара повече енергия отколкото той след това ще отдаде. Маховика се използва за намаляване на степента на неравномерност на двигателя.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
За да се развърти маховика ще се вкара повече енергия отколкото той след това ще отдаде. Маховика се използва за намаляване на степента на неравномерност на двигателя.
Не само, spark, ползва се и като колектор ("събирач") на енергия и акумулатор в краткосрочен аспект, зависи от основното му предназначение.
И разбира се, че ще има загуби - темата е за съхранение на енергия, не за произвеждане.