Алтернативни енергоизточници > Механични, гравитационни и хидродинамични устройства

Съхранение на енергия чрез използване на маховик

(1/9) > >>

alextrif:
              Съхранение на енергия чрез маховик е метод за съхранение на енергия при който енергията се съхранява като кинетична енергия на въртящ се маховик.
              Устройствата за съхранение на енергия чрез маховик функционират по следния начин: даден [ротор] с голям инерционен момент се (развърта) ускорява до много висока скорост от външен енергиен източник и в него се запасява дадено количество кинетична енергия, след отстраняване на източника, запасентата кинетична енергия може да се отделя чрез забавяне на ротора например от [електрически генератор] свързан към ротора и поддържащ даден товар.
              Такива устройства могат да се зареждат за по-малко от 15 мин.
              Повечето маховици имат голяма продължителност на работа и високи стойности на плътността на съхранената енергия ~ 130 W·h/kg, както и голяма максимална изходна мощност. Коефициентът на полезно действие при тези системи може да достигне 90 ~%. Енергията може да се отделя на порции и за кратко време и те са често използвани в импулсни токозахранвания, където това е необходимо.
             Да поумуваме........

Vetap:
Спомням си за един много интересен проект за публичен транспорт. Идеята беше такава: В автобуса е монтиран маховик. Преди да тръгне по маршрута, маховикът се развърта до високи обороти и след това тази енергия се използва за задвижване на автобуса. На всяка спирка, докато се качват пътниците, маховикът се дозарежда с енергия. Предвиждаха се и акумулатори за аварийно задвижване. В книгата на Kelly са описани някои решения с използване на маховици. Твърди се, че се произвежда енергия!? На практика става въпрос за акумулиране и преобразуване на енергия от един в друг тип.
Аз определено смятам, че най-скъпата част от една фото-волтаична система например, са акумулаторите. Така че, трябва да се търси алтернативно решение. Разказаха ми за система (реализирана някъде в Намибия), при която през деня слънчевите батерии задвижват малък компресор и се нагнетява въздух в метален балон. През нощта с този въздух се задвижва турбина и се генерира електричество. Предполагам, че при такова сложно преобразуване на енергията, К.П.Д. ще е много нисък, но съвременният автомобил или лампа с нагреваема жичка имат още по - малко К.П.Д. Трябват практически експерименти.
Но истината все пак е в супер-кондензаторите, които скоро ще залеят пазара... да се надяваме!   

teofilius:
От стандартна гледна точка - един маховик е само акумулатор на механичен въртящ момент. От позиция на Ефекта на Аспден - може да бъде източник на Свободна енергия.  Първо малко информация за какво става дума: Говорейки за ефекта на Аспден, ще ви цитирам негов коментар. Този експеримент е лесен за провеждане и проверка. Също така ще откриете, че има несъответствие, когато въртите блокче алуминий без магнити, което е по-лесно да се опита като експеримент (несъответствието е 13-16%). Същото ще откриете при никела (8-12% несъответствие).

   Харолд Аспден е създал мотор, използвайки дискови феритни магнити, подобни на онези във високоговорителите, монтирани на роторна ос и разделени със стоманени ламели, всяка с осем полюса. Тук въртенето предизвиква индуктирането на радиално електро-магнитно поле в тези многополюсни роторни ламели. И преминаването на тези полюси през съответстващите полюси на статора предизвиква пулсация на потока. Така имаме индукция на пулсиращо лъчисто електрическо поле в етера, съизмерно с конструкцията на ротора – условие, както знаем, за приток на етерна енергия.
  Опитите с този мотор са показали странната игра с етера и извличане на енергия от него.
Когато мотора бил пуснат, въртейки се с 1500 об/мин, било забелязано, че той се развърта за 20-30 сек. докато достигне пълни обороти. После, когато бил спрян и стартиран наново, времето за развъртане било само 5 секунди, при условие, че не са минали повече от 2-3 минути от спирането му. Колкото повече се изчаквало преди повторното пускане, толкова повече време отнемало да достигне 1500 оборота. Сякаш там имало нещо невидимо, което продължава да се върти още известно време успоредно с ротора. Това, изглежда е бил етерен феномен.

  И така идеята ми е следната: Имаме двигател и генератор свързани на една ос, на която разполагаме също и магнитен или железен маховик, който е намагнитен. Само при първоначалното завъртане на маховика до оптималните обороти, двигателя ще има максимален разход на енергия. Нужно е да снемаме енергия от маховика посредством генератора но в импулсен режим - тоест, в моментите в които, не подаваме енергия на двигателя.  И обратното - подаваме енергия на двигателя за възстановяване на оборотите на маховика, през периоди от време в които генератора не е натоварен. На основата на ефекта на Аспден би трябвало енергията подавана на двигателя да е средно около 10 пъти по-малко от тази която, получаваме от генератора. Прилагам принципна схема на постановката.


Seeker:
Във Формула1  се използва супермаховик с мощност 80к.с. за спиране и за ускоряване на болида преди и след завой. Маховика е комбиниран с вариатор (разработка на един българин във Франция).

Радeв:
При формула едно системата се казва KERS /Kinetic Energy Regenerative System/.
Чувал съм преди време за опити за внедряване на системата в автомобил, но имала много силен жироскопичен ефект.
Доколкото те разбирам teofilius, искаш да направиш бедини генератор? Отпушването може да става със следене на Е.Д.Н в намотката от компаратор. И при максималната напрегнатост на полето да направиш много кратък импулс, със моностабилен мултивибратор -> драйвър- > мосфет.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия