Автор Тема: Динамично импулсно токово ограничение "Pulse by pulse current limit"  (Прочетена 8154 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Върти ми се идея за импулсен генератор на ток, който да се управлява от бърз компаратор вместо от константна тактова честота, така теоретично ще се намалят загубите от комутация.
Дали няма да се получи със много бърз компаратор и мосфет драйвър??
C2- ограничава честотно генератора.

Осцилограмата само онагледява работата, не можах да накарам управлението да тръгне с мосфет драйвър и мосфета има кофти запушване.
« Последна редакция: Март 06, 2011, 10:42:07 am от altium »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Оказа се че съм открил топлата вода... :) 2006-та IEEE са чоплили подобна идея.
Идеята е - бърза толкова защита, толкова бърза че тя да прави ШИМ-а.
Докато стандартния ШИМ ползва фиксирана честота, "Pulse by pulse" позволява тази честота да е меняща се, това намалява загубите в ключовете от ТON и TOFF.

PWM генератор на ток с фиксирана честота (би могъл да се преработи): http://www.hhocarfuelcell.com/pwm-circuit/constant-current-pwm.php
« Последна редакция: Март 29, 2011, 06:42:40 pm от altium »

ppankov

  • Гост
Ради,
ако ти си открил топлата вода, значи аз съм я използвал   :D

Мисля, че преди около година, тука във форума няколко потребители дискутирахме тази схема.
Автора й е http://alt-nrg.org/index.shtml
Схемата си му е голяма гордост, защото както спомена ти ШИМ се управлява от обратната връзка на защитата, която пък от своя страна е във функция със тока и съпротивлението на електролита, за да се търси ефективност при газоподаването от HHO клетка.
Отдавна събрах схемата, крайния транзистор смених с по мощен с ценерова стабилизация на гейта.
Тримерите смених със линейни потенциометри ;) Защо съм направил това? Защото схемата е много удобна да се ползва като елементарен силов генератор в диапазона 200Хц - 10кХц с мощност до 50 вата.
Като се премахне връзката D1 и веригата към клетката, може да се ползва за всякъкъв активен товар -
честотно управление на на нисковолтов електромотор,  автомобилна бобина за високо напрежение и др.
Честотно определящата верига е C1,R1 и VR2, токовия лимит върху товара се регулира със VR3, който е обхванат от положително обратната връзка на защитата, а "гъстотата"  на импулсите със VR1.
Елементарно лесно и удобно :)

Тук е http://mazeto.net/index.php/topic,1011.msg19056.html#msg19056 темата, където обсъждаме тази схема.
« Последна редакция: Септември 10, 2012, 10:35:16 pm от altium »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Направих един импулсен регулатор на напрежение, вярно може и по-добре да стане със оптоизолиран мосфет драйвър примерно. Настроил съм го на 13.8 и зареждам акумулатори с него.
С големината на кондензатора 0.47u обира по-резките пулсации и заедно с 5.6kOhm м/у извод 1 и 3 на LM393 определя хистерезиса, т.е. максималната честота на генератора.

П.С. Не съм смятал схемата по грънчарски я налепих на обемен монтаж, много е ефективна!
« Последна редакция: Юли 03, 2011, 11:32:38 pm от Radoslav »