Автор Тема: Схема за регенеративна спирачка (рекуператор)  (Прочетена 17888 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Мисля по схема за регенеративно спиране на електромотор. Идеята е да ползвам обратен повишаващ преобразувател. Всъщност това е курсов проект, но смятам да ползвам схемата за електровелосипед. Аз ще го правя без ограничаване на тока /без обратна връзка/, но за проекта имам ограничение по задание.

П.С. Естествено електромотора ще има и трансмисионно мултипликиране на оборотите.

На схемата са дадени:
Горе от ляво надясно:
1. Електромотор
2. Баластен товар с мосфет.
3. Мосфет, прекъсващ веригата при зареден акумулатор.
5. Повишаващ преобразувател.
Долу:
6. Компаратор, следящ дали е зареден акумулатора  Ubat>14.3 = 1
« Последна редакция: Април 15, 2011, 10:31:00 pm от Radoslav »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Днес се чудих как най-просто може да стане обединение на схема за ШИМ управление и регенеративно спиране и ето какво измислих. Пробвах да заменя релето с Q2 /с опто развързване не би било проблем управлението му/. Но обратния диод в структурата обира 10% от тока на повишаващия преобразувател ....
Утре смятам да обикалям по битака, ще търся взема венец за средно движение и верига. Мисля да ползвам редуктор от ъглошлайф /някъде из нете видях идеята/.
Но според мен положителния ефект от тази схема е спорен без механично откачане на електромотора /няма да може да се ползва инерцията/.
Относно батерията, най-евтини са автомобилните акумулатори. Интересно е да се помисли как може да се превключва един и същ повишаващ преобразувател и за регенериране и за повишаване на напрежението към електромотора.
На мене най-проблемна ми е механичната част, другото няма да ми е проблем.

Не съм споменал, че става дума за управление на електромотор за велосипед.
« Последна редакция: Ноември 19, 2013, 08:22:54 pm от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Хареса ми колко просто се получи, е малко с тез релета ... но няма как. Не съм сложил кондензатори паралелно на контактите да не усложнявам схемата /без тях ще нагорят за нула време/.
Днес сравнявах цени на акумулатори и стигнах до извода че е 30% по-евтино да се вземе голям акумулатор. Пък едни 5-10% от загуба на КПД в преобразувателя може да се прежалят. На първо време ще сваля акумулатора от каляската, за експериментите. :)
Като се замисля не ми се пипа планинския байк, по-скоро ще взема някакво евтино колело и ще бачкам по него.

П.С. Идеята е да се ползва един голям 12V акумулатор, за захранване на 30-40V електромотор. Същия повишаващ преобразувател се ползва и за моторна спирачка, като се превключи на обратно от релетата.
« Последна редакция: Ноември 19, 2013, 08:24:25 pm от Maistora52 »

CPU

  • Гост
Би ли конкретизирал какво точно имаш предвид под "спиране"?
Аз мисля, че по правилно е да се каже рекуперация при забавяне на движението, например
при спускане по наклон, щото при спиране енергията е голяма, нито двигателя може да я понесе, нито пък може да се натика в акумулатора за кратко време.
Не виждам токово ограничаване при boost converter-а който си конструирал.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Схема за регенеративна спирачка (рекуператор)
« Отговор #4 -: Април 15, 2011, 10:43:08 pm »
Здрасти, добре дошъл във форума!
Добър въпрос, под "спиране" имам в предвид оползотворяване на излишъка от кинетичната енергия. Прав си в уточнението си. Оловните акумулатори издържат кратки претоварвания, даже е полезно понеже разгражда сулфата.  /има японски патент за подобни зарядни у-ва/  Проблема с претоварването се решава с големи кондензатори, който натрупват енергията, при хибридите и електромобилите често са над 10-11F.
Естествено може да се предвиди помагане с баластен товар, но няма как /според мен/ за едно спускане да се изкипи електролита.
Може на корпуса на електромотора да се сложи термодатчик който да активира един вид аларма за прегряване и да минем на механична спирачка. - това може да спаси електромотора от прегряване.
Основната ми цел е да направя всичко максимално просто, ефективно и евтино. Като екстра може да се сложи компаратор /който съм дал в първия пост/, който да превключва на баластен товар, ограничение по ток и т.н. и т.н.
Ако такова чудо се кара от жени /или некомпетентни хора/ .... направо си е задължително да има аларми за критични параметри.. ;)
« Последна редакция: Ноември 19, 2013, 08:26:08 pm от Maistora52 »

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Схема за регенеративна спирачка (рекуператор)
« Отговор #5 -: Декември 24, 2014, 11:30:58 am »
Колега Радев имаш ли вече някаква реализирана схема за регенеративна спирачка моят мотор е този http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=9776 И аз искам да си направя.Благодаря.