Автор Тема: Изчисляване на електромагнит  (Прочетена 32420 пъти)

wanderer

  • Гост
Изчисляване на електромагнит
« -: Януари 07, 2011, 08:42:05 pm »
Здравейте момчета!

За много години на всички!

Много ми е неудобно, но никъде не успях да намеря как се изчислява силата на прилепяне на електромагнит. Като бях малък съм ги учил тия неща, ама за съжаление това беше много отдавна.

Интересува ме функцията - големина на тока, брой навивки, сечение и проницаемост на магнитопровода.

Ако някой е в час ще съм му много благодарен. Неоходимо ми е защото искам да експериментирам по някои видове магнитни двигатели.
« Последна редакция: Януари 08, 2015, 11:54:34 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Изчисляване на електромагнит
« Отговор #1 -: Януари 08, 2015, 12:04:30 pm »
Въпросът ми е подобен на този в предния пост, затова го задавам тук.
В процес съм на изчисления на различните фактори и параметри влияещи върху мощността на електромагнит.
Търся таблица в която са дадени отношенията: Фи на проводника, съпротивление (на метър) и Ток и Напрежение, които могат да се пуснат по проводника.
Преди две години един приятел ми показва една книга отпреди 30 години в която имаше всякакви такива таблици с обяснения и прочие, но в момента нямам връзка с него.
Някой може ли да помогне?
В момента ми е зор: Какъв ток мога да пусна по определено сечение на проводник, като към това ще бъдат съобразени съпротивлението, оттам и дължината на проводника.
Изчисленията ще се правят за всички напрежения от 4,5волта до 220 волта.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Изчисляване на електромагнит
« Отговор #2 -: Януари 08, 2015, 12:36:01 pm »
Тази книга съм я публикувал във форума това е справочника на Клисарови
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=7211.0;attach=31469
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=7211.0;attach=31471
Разделен е на 2 части защото е доста обемист. Специално относно специфичното съпротивление на медта има малка неточност защото заводите преминаха на нова технология на производство "така наречената безкислородна мед" Която е с по малко йони и съответно по ниско специфично съпротивление.
Цитат
Физически свойства:
Якост на опън : min 170 MPa
Относително удължение : min 40 %
Специфично ел.съпротивление при 20°C: max. 0.01707 Ω.mm2/m
това е цитат от сайта на Гамакабел за стойностите на тяхната безкислородна мед. При други производители може да има ралика в стойността но едва ли ще е преди четвъртия десетичен знак.
Предполагам на всички ще е ясно,че е дадено съпротивлението на проводник със сечение един квадратен милиметър и дължина един метър.

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Изчисляване на електромагнит
« Отговор #3 -: Януари 08, 2015, 01:00:51 pm »
Това е много добър наръчник. Тази година намерих един в семейната библиотека беше на дядо ми, лека му пръст. Купих си още един за четене и справки. Струва ми 15лева, но е един от най добрите наръчници. Благодаря Радико.
« Последна редакция: Януари 08, 2015, 01:04:37 pm от Maistora52 »

GMG

  • Гост
Re: Изчисляване на електромагнит
« Отговор #4 -: Януари 08, 2015, 01:59:43 pm »
   Дръпни си "Справочник на радиолюбителя" от Димитър А. Рачев от 1990год.
Не мога да прикача - излиза ми: 413 Request Entity Too Large