Автор Тема: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин  (Прочетена 124592 пъти)

v.donchev

  • Гост
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #30 -: Април 20, 2011, 03:57:40 pm »
Сори ама го постнах без да довърша. Та пробите са успешни и се надявам тази зима да се топля за по малко пари.
Успехи на всички.

freerider

  • Гост
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #31 -: Февруари 17, 2012, 11:25:00 am »
 Здравейте, след поредният показан репортаж за Александров вчера в централната емисия на БТВ можем да посъживим темата:
 Мисля, че интересното, което подхвърля човека този път е, че номерът бил в използването на много ниско напрежение и голям ампераж. Та от там идвало греенето, някой правил ли е опити в тази насока?!

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #33 -: Февруари 22, 2012, 08:53:51 am »
Горния линк не работи.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #34 -: Февруари 22, 2012, 09:04:21 am »
Да това наистина е уникално :)

Уредът използвал само силата на тока, но не и напрежението. Самоделни печки има във всички помещения. Работят без да се изключват от октомври - за радост на трите котки и на стопаните им, които през зимата плащат с 50-60 лева повече ток от лятото.

Хи-хи-хи!!!!
Тия журналисти ни взимат за идиоти!

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #35 -: Февруари 22, 2012, 10:20:13 am »
lz1ico, линка си работи нормално.

В този руски форм има интересно обсъждане по подобна тема:
http://www.001-lab.com/001lab/index.php?topic=1355.0

Неактивен a_monev

  • Неактивен
  • Публикации: 4
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #36 -: Януари 28, 2014, 08:44:15 pm »
Предлагам на тези които се интересуват въпроси и отговор за лесно обяснение. Аз лично съм го приложил, ефекта е много добър, сметката около 50% по ниска  в сравнение с предишна година, отопляемата площ около 100 кв. м. Та на въпроса…….
На практика на нас ни е необходима енергия за да свършим дадена работа. Ако погледнем абсолютния модел, за да се затопли едно помещение до 22 градуса ни трябват Х единици енергия. За да ни излезе по евтино има два начина:
1. Да доставим нужната енергия на по ниска цена.
2. Да се запази енергията (разбирай топлината) доставена в помещението по дълго време.
С тези два проблема се борим от край време. Първия няма да коментирам тук. Втория обаче е лесен и много интересен а и достъпен за всички. Та иде реч за изолацията за да се запази енергията - топлината вътре по дълго. Както казва мечо Пух - колкото повече толкова повече. Та въпроса иде за изолацията. Външната със стиропор, замазки, вата и пр. всекиму според възможностите е абсолютно задължителна и това не подлежи на коментар. Втората изолация обаче вътрешната е по интересна и по малко коментирана. Задавам следния въпрос. Когато имате едно "идеално" помещение, за примера, без врати и прозорци и го отоплявате с подово отопление, при 22 градуса на пода, колко градуса е на тавана. Оказва се че този отговор затруднява много хора и е труден за разбиране дори от инженери. Знае се само от специалисти, но на практика не се прилага. Обикновено се отговаря 25-27-30 градуса и т.н. Откъде да дойде дори и 0.1 градус повече след като пода е 22 градуса. Температурата, за разлика от други енергии, не се натрупва с увеличаване на времето за подаване на енергия. И къде е истината. Истината е, че температурата на тавана е равна на подадената минус загубите на температура от охлаждане в стените на помещението (т. е. топлоприемането и топлоотдаването на стените)  или просто казано ако погледнеш какви са ти загубите ще разбереш защо толкова плащаш. Най големи загуби са в таваните на отопляемите помещения. Точно там са над 50% загубите, защото масова практика е да се изолира отвън, а таваните как,  ами лесно - отвътре. Прави се за един ден буквално. Доброто решение е дървена скара, фибран 2,5 см. с дюбели към  плочата, без да се лепи, и веднага върху скарата гипсокартон, който пасва идеално и лесно. Другите процедури са ясни, лека шпакловка, латекс и ... това нещо се отплаща с много по голям комфорт и намалена сметка, прави се еднократно, работи вечно. За тези, които са по мераклии и имат ищах споделям, че една стая която правих за мен, освен тавана облякох и стените с 5 мм корк. Стана превъзходно в помещението което ползвам за кабинет и спалня има нужда от отопление съвсем малко. Обикновено температурата не пада под 15-17 градуса при външна около 0 градуса, а отоплението е конвенционален електрически инвертор регулиран на 22 градуса. С така описаните процедури постигнах абсолютен комфорт в цялото жилище, което преди това през зимата не си позволявах да отоплявам.   
« Последна редакция: Януари 29, 2014, 07:22:26 am от Maistora52 »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #37 -: Януари 28, 2014, 09:13:08 pm »
Точно! Изолацията е най важна !
Само да припомня, че най-добрата изолация е Вакуума!
« Последна редакция: Февруари 04, 2014, 03:18:43 pm от GTV »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #38 -: Януари 28, 2014, 11:46:19 pm »
Преди 2 години пералнята ме наводни. Бях на работа, съсед ми се обади че излиза вода под вратата на апартамента. А аз имам 2 см праг под нея ... представяйте си. Всичко беше във вода.
Таях плаха надежда че стария буков паркет ще издържи, обаче ... уви. След една седмица малкия си имаше пързалка в хола - алпинеум с височина поне 25 см по наклона на който се пускаше по задник.
Тъй като бях сложил теракот върху мозайката в коридора реших да избегна прага който се беше получил. След премахването на паркета денивелацията беше над 2 см. Сложих направо върху плочата на панелката 2 см фибран и отгоре ламината.
На следващия отоплителен сезон изравнителната сметка показа че Топлофикация има да ми връща ... 420 лева. Ремонта ми излезе горе-долу толкова.
Имам евтина PVC дограма, обаче при всеки ремонт на стая след свалянето на вехтите тапети полагам 2-3 см стиропор, отгоре шпакловка, мрежа, втора шпакловка и латекс. Остана ми само хола и кухнята - тая година живот и здраве и те ще бъдат опаковани.
Сметката ми от декември тази година е 120 кинта - 50 лв топла вода (имам си две земноводни - жената и сина - които се киснат докато гъбясат в банята), 40 лева "общи части" и 30 лв парно.
Така че само подмяната на настилката на пода ми връща някъде около 30-50 кинта на месец. Сега планувам да налепя на тавана отново 20-30 мм фибран. Не ми се слага конструкция, гипсокартон и т.н. - страх ме е да не падне и да пребие някой, какъвто съм майстор.
Преди седмица сложих компютъра в стаята на малкия. Преди там парното постоянно работеше за да може да поддържа поне 20-22 градуса. Сега стаята ако малкия затваря вратата се топли само от компютъра. Термовентила на парното е сложен на средата - около 20 градуса, но не отваря през целия ден, само през нощта, когато компа е изключен, отваря.
Остава да измисля и как да си топля водата.
« Последна редакция: Януари 29, 2014, 07:27:40 am от Maistora52 »

GTV

  • Гост
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #39 -: Януари 30, 2014, 09:16:07 pm »
 
Точно! Изолацията е най важна !
Само да припомня, че най-добрата изолация е Вакуума!

 Векторе, право пишеш за вакуума че е най-добрата изолация! Ама със скафандри и шнорхели ще спим? ??? Погледни това филмче и после ще пишем за изолации, отопление и рекуперация за лев и двайсе... ;)
     http://www.youtube.com/watch?v=ViuQKqUQ1U8

 
« Последна редакция: Февруари 04, 2014, 03:20:06 pm от GTV »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #40 -: Януари 30, 2014, 10:06:46 pm »
Gledal съм го отдавна - не е лош!
наистина вакума е най добрата изолация - не съм излъгал :)
Все пак, вакумна тръба загрява вода в облачно време за час-два /може и повече да е,не помня/
Та, представяш ли си външните стени, пода, тавана или прозорците ти да са вакуумни във вътрешността си?!
Не може някой да не го е измислил ...
  :o
« Последна редакция: Януари 31, 2014, 03:06:08 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #41 -: Януари 30, 2014, 10:20:36 pm »
Заблуждавате се относно вакуума колеги. Празното пространство е наистина с най-ниска, даже нулева контактна проводимост на топлина, но къде забравихте лъчистото топлопренасяне. Ако наистина вакуума беше най-добрият изолатор защо не изолира панелите от слънцето. Защо се нагряват и през вакуума, нали е изолатор. Всъщност тънкият микрони слой върху ламарините на панелите е по-добрият изолатор, нещо повече полупроводящ изолатор. Без него вакуума вълци го яли, колкото ще топли, толкова и ще студи.
Облаците от вода са много по-добър изолатор от вакуума на космоса. Зимата когато при ясно време разчитаме само на вакуума настава кучешки студ, а като е облачно е по -поносимо.
Надявам се след тази публикация да понамалеят безпочвените суперлативи.
 
« Последна редакция: Януари 31, 2014, 07:26:58 am от GTV »

GTV

  • Гост
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #42 -: Януари 31, 2014, 11:28:36 am »
 Здравейте!
  Има някакъв резон в твърдението на Вектор, колкото и да е екзотична аналогията с вакуумно-тръбния слънчев колектор.
 Радико, високата ефективност на вакуумните сл. колектори се дължи на няколко фактора.
   Първо. Стъклената ампула на ВТСК е с  дизайн подобен на термос. Изградена от два слоя стъкло с вакуум между слоевете. Външният слой е направен от боросиликатно стъкло, което позволява на 98% от слънчевата енергия да премине и през 2-рия вътрешен слой, който също е със специално покритие. Тези покрития и вакуума са това, което прави тези слънчеви колектори да са с по-добри термоизолационни параметри.
   Второ. Има различни решения за дизайна на абсорбера, но важното е специалното селективно покритие. Това покритие преобразува късовълновата слънчева радиация в дълги топлинни радиационни вълни с ефективност около 94%, като само  6% от слънчевата енергия се губи! Трябва да се знае че при конвенционалните сл.колектори боядисани с черна боя, загубите от инфрачервено излъчване на абсорбера са многократно по-големи.
 И трето. Много важен е преноса на топлинна енергия с минимални загуби! Това се осъществява чрез топлинни тръби на които топлопроводимостта е хиляди пъти по-голяма от тази на среброто.
   http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe

 А как да постигнем ниски разходи за отопление, то е ясно. Комбинацията от добра термоизолация съчетана с високоефективно отопление като хипер-инверторната технология, ще направи левчето и двадесет напразно пилеене на пари.
  http://www.aircon.bg/page.php?n=73861&SiteID=678
  http://www.oiebg.com/blog/sashtnost-na-invertornata-tehnologiya

  ПОСТА ЩЕ БЪДЕ ПРЕХВЪРЛЕН КЪМ ДРУГ ПОДРАЗДЕЛ!
   
« Последна редакция: Февруари 04, 2014, 03:15:21 pm от GTV »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #43 -: Януари 31, 2014, 02:57:11 pm »
   Вакуума може и да върши работа при слънчевите колектори, но за изолация не става. Знам от личен опит, че ако легнеш върху надуваем дюшек и се завиеш с одеяло, отгоре ти е топло отдолу откъм дюшека студено, а и въздуха е изолатор, не съм спал върху вакуум, но най вероятно ще да е същото. Но ако легнеш върху стиропор и се завиеш с одеяло имаш чувството, че лежиш върху печка, стиропора топли най много.
« Последна редакция: Февруари 04, 2014, 03:13:43 pm от GTV »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #44 -: Януари 31, 2014, 04:30:38 pm »
krasias, първо "стиропор" - идва от "стирол", "полистирол", "порест полистирол" :)
Второ - ако напръскаш с толуол едно кубче стиропор с обем, да речем 1 литър, стиропорът буквално ще се "стопи" пред очите ти и накрая ще остане една чаена лъжичка сопол... останалото е въздух. Значи стиропорът също е въздух, само че "опакован" от полистирол в много дребни мехурчета. Въздухът е добър топлоизолатор, да, но при него винаги имаш конвекция. Като легнеш на надуваемия дюшек, с който даваш пример, въздухът под тялото ти се загрява, но понеже няма какво да го спре, той се разпространява по цялата горна повърхност на дюшека и там топлоотдава разсейвайки топлината на тялото ти. При стиропора това не може да се случи, тъй като въздухът там е "хванат" почти неподвижно в микроскопичните мехурчета полистирол - няма конвекция. При вакуумът също няма да има конвекция, та ако дюшекът ти е "пълен" с него, усещането ти би трябвало да е като от стиропор :)
Правени са опити за микропорест материал, чиито мехурчета са "пълни" с вакуум. Стиропорът обаче не върши работа в такъв случай, понеже се смачква... сферичките трябва да са доста по-здрави - от керамика, например. Има такава боя (подобна на латекс) - виждал съм я в Практикер. Пише че била по технология на НАСА и имала голям топлоизолиращ ефект... Не съм я пробвал, сигурно има някакъв, но колко ефект може да ти даде една боя с дебелина части от милиметъра?! Сигурно трябва 10-15 ръце да нама'аш, че да докараш топлоизолираността на 6 мм Depron.

Та въпросът е: как да "надуем" дюшекът ти с вакуум?! ...едно време в даскалото, когато започвахме да учим физика и химия, любимите ми лафове бяха: "вакуум под налягане" (поне 10 атмосфери!), "черна светлина" (запалваш денем лампата и става тъмно...) и "бомба с подранител" (гърми преди да си я заредил...)
« Последна редакция: Февруари 01, 2014, 07:16:24 am от Maistora52 »