Автор Тема: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин  (Прочетена 124590 пъти)

GTV

  • Гост
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #45 -: Януари 31, 2014, 05:28:12 pm »
Всъщност, когато написах че има резон за използване на вакуума в строителните технологии, имах в предвид стъклопакети под вакуум.
http://vestnikstroitel.bg/science/47902_szdadoha-svrhizolirasch-prozorec/
« Последна редакция: Януари 31, 2014, 06:40:41 pm от GTV »

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #46 -: Януари 31, 2014, 06:26:46 pm »
Здравей PyroVeso приемам забележката за стиропора но малко не съм съгласен за конвекцията в дюшека, щото при конвекцията топлината отива нагоре и в случая трябва да си стои горе и само малка част да слиза надолу. Това е интересен случай и трябва да направя опит с вода може нещо интересно да излезе. А тоя лаф "вакуум под налягане" и аз го използвам. Поздрави Краси.

GTV

  • Гост
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #47 -: Януари 31, 2014, 07:08:37 pm »
Пълнил съм един ТСМ-ски дюшек с вода. Понеже беше тъмно син го оставих на слънце да видя каква температура ще вдигне. Значи, около 200 литра ги загря от 14 градуса на 27 за цял ден. Предполагам че може да вдигне и повече, но въздушната възглавница която се образува между водата и стената на дюшека пречи. Голям кеф е да полегнеш вечер на хлад върху топлия дюшек в градината с някоя балабанка в ръка. Иначе за спане не става - ще хванеш морска болест.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #48 -: Януари 31, 2014, 07:58:08 pm »
Аз съм ползвал термо боя с керамични 'вакуумни топчета' както я водят. Има по принцип 3-4 вида тука. Продават се даже само пълнежа и си го насипваш в латекса. Мисля, че увеличаваше обема с 60%.
Аз експериментирах с най-скъпата термо боя да изолирам един малък гардероб тип ниша. Понеже нямаше конвекция на въздука, а е най-северната точка от къщата и най-студено въпреки всички изолации правеше мухъл в ъглите. Лятото я боядисах като се предлага с 3 ръце на валяк. Получи се слой дебел окло 2-3мм. На пипане стената си е топла. Понеже боядисах и металните стелажи при тях на пипане не се усеща студенината на метала. За сега тази зима не ми прави мухъл.
Проблема е че излиза към 9лв/м2. Но като сметна ако бях го направил с 5мм изолация с доста по-големия труд смятам, че е приемливо като цена.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #49 -: Януари 31, 2014, 09:48:44 pm »
Valex, колега, значи щуротията все пак работи (винаги ми е било любопитно)! 2-3 мм боя си е сериозна работа/постижение. Има листове Depron с дебелина 3 и 6 мм и площ около 1 кв.м. - полагат се много лесно (буквално за минути) само че... като натиснеш с прът отгоре и се мачка :) т.е. трябва си отгоре замазка, което усложнява нещата.

Краси, да, топлият въздух конвективно стои в горната част на дюшека, но се разстила по цялата му горна повърхност, а тялото ти не я заема цялата - всичко останало е загуби, освен ако не го покриеш с дебел юрган. Освен това ти не можеш да му попречиш на загретия въздух да дифундира надолу и да се меша с по-хладния (знаеш - като пръснеш лекичко парфюм в единия край на стаята, след няколко секунди замирисва и в другия, дори без да си правил вятър...). Та проблемът е комплексен... виж примерно в старите стъклени термоси как са решени нещата - вакуумирано стъкло с огледално сребърно покритие отвътре. Това намалява загубите и от излъчване, връщайки обратно ИЧ-топлинни лъчи към вътрешния обем с чая... В идеалния случай вътрешният обем трябва да е обгърнат с материал, който поглъща всичко ("черен" е) в далечния ИЧ-спектър. Ако направим аналогията с "пълния с вакуум" дюшек - дъното и страничните му стени от вътрешната страна трябва да са огледални, а "тавана" му отдолу, върху който лежиш,  трябва да е черен :) Това ще ти гарантира минимални загуби, само че при ненормална цена и сложност на конструкцията... По-добре си метни едно неопреново шалте върху дюшека (като тези за йога) и бъди рахат! :)
« Последна редакция: Февруари 01, 2014, 07:27:06 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #50 -: Февруари 01, 2014, 07:07:36 am »
Valex, Ти много ме заинтригува, говориш за американската боя термошилд, която аз лично преди години реших, че не е много добра понеже "пълнежа" от магнезиевите сферички в нея бяха в доста по-малко количество от необходимото. тогава струваше 130 лв. кутия от един галон.
Би ли споделил нещо ако знаеш къде точно може да се купи само пълнеж. Ако има пълнежа човек може да си нагласи нещата по свой вкус не само за термоизолация на къщи.   
« Последна редакция: Февруари 01, 2014, 07:28:24 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #51 -: Февруари 01, 2014, 08:05:04 am »
PyroVeso
Правил съм и термоизолация с 5мм стиропор и замазка отгоре. Вярно като се натисне и поддава. Има и друг проблем: заради различното разширение според мен се напуква. Така, че трябва да се изпълни както трябва : замазка+мрежа , пак замазка за изглаждане. Което си е допълнителен труд.
Радико
Точно за термошилд става на въпрос.
Ще потърся къде се продаваше пълнежа. Поне на две места имаше .
 
     Ок!
 Очакваме за пълнежа, защото ще е лесно да се забърка с някакви акрилни полимери.
:)
« Последна редакция: Февруари 04, 2014, 03:06:38 pm от GTV »

pondzi

  • Гост
Re: Отопление за 1,20 на денонощие създаде българин
« Отговор #52 -: Февруари 10, 2014, 06:57:51 pm »
Някой успя ли да го открие???