Автор Тема: Възстановяване на батерия на лаптоп  (Прочетена 54737 пъти)

mat

  • Гост
Възстановяване на батерия на лаптоп
« -: Декември 22, 2010, 04:19:17 pm »
Възможно ли е да се възстанови батерия на лаптоп която в началото е държала 2 часа, а сега само 30 минути?

ilia_92

  • Гост
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #1 -: Декември 22, 2010, 04:32:50 pm »
С нова :). Най-евтино излиза като я отвориш и вземеш нови батерии и си ги смениш сам.

mat

  • Гост
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #2 -: Декември 22, 2010, 04:58:31 pm »
Нова = 155 лв.
Знам, че може да се възстановяват стари автомобилни акумулатори, но ако лаптопските батерии не могат, изтрийте темата.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #3 -: Декември 23, 2010, 12:20:33 am »
Батериите на лаптопите имат контролер който брои циклите. В зависимост от броя на циклите батериите започват да се зареждат до все по-ниски напрежения + някакъв инжинерен аванс.
При смяна на елементите задължително е препрограмирането на /нулиране/ eeprom-a на този контролер./Иначе няма да зарежда новите елементи до край => и с тях ще държи колкото със старите./
Ако нулираш контролера без да смениш елементите има опасност да прегреят/подуят/запалят елементите.
Когато лаптопа е за зарядно е хубаво да изкарваш батерията. И да ограничаваш броя включвания изключвания към зарядно /защото брояча си цъка/. А разредждането до 0 не е полезно за самите клетки.
Статистиката показва, че една литиева батерия зареждана до 70% от капацитета си живее около 10 години, а до 90 - 3 г.
Аз лично не съм рециклирал батерия  на лаптоп, но съм чувал от запознати хора, че контролера най-често се програмира по шина I2C и е желателно елементите да се подберът с еднакъв капацитет /с тестер/. Има батерии чиито брояч не може да се нулира и се прибягва до по-груби методи.

Аз ползвам едно EeePC 901 от над 2 години, батерията му вече на 25-30% e заминала. След като окончателно спре смятам да опитам да я изцедя - върна брояча на средата цикли или зареждам със външно зарядно следейки температурата на елементите.
+ пиезо датчик за издуване на всеки елемент - шега разбира се ;)

За най-просто евтино  и ефективно решение, ще си взема едно акумулаторче 7Ah в специален джоб на чантата. Със DC/DC преобразувател ще смъкна напреженито на 7.3V и ще си свиркам, а лаптопчето ще държи по 15 часа.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #4 -: Декември 23, 2010, 12:51:25 am »
Преди няколко месеца сменявах елементите на моята батерия. Имах от съвсем друг модел под ръка, която се наложи да разрежа с ножовка, оставих разбира се моя контролер който беше запаметил 20 минути работа, прочетох на няколко места как се процедира в случая  и попаднах на следната информация която за радост подейства. Прави се нов план на захранването в който се премахва хибернацията, заспиването и изключването при ниско ниво на заряда, зарежда се батерията докрай, и се оставя да работи до изключване, така контролера засича новата батерия. Процедурата се повтаря 2-3 пъти и готово. Няма гаранция че работи при всички марки и модели

mat

  • Гост
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #5 -: Декември 23, 2010, 09:54:46 am »
За най-просто евтино  и ефективно решение, ще си взема едно акумулаторче 7Ah в специален джоб на чантата. Със DC/DC преобразувател ще смъкна напреженито на 7.3V и ще си свиркам, а лаптопчето ще държи по 15 часа.
Това е много интересна идея. Можеш ли малко по-подробна да я дадеш. Например как се прави (или купува) този преобразовател? Как се разбира кога акумулатора е вече изтощен и трябва да се зареди, което ме навежда на мисълта че не ми стана ясно къде ще се включи този акумулатор - вместо адаптера или на мястото на батерията?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #6 -: Декември 23, 2010, 11:30:25 am »
gotiniq7@ Супер ще е ако можем да "обучим" контролерчето. ;)
mat@ не съм мислил как ще стане на практика, но няма да е сложно.
DC/DC преубразуватели има в интегрален вид /DC/DC one buck converter/, но са за малък ток. DC/DC при мен въшри работа, защото аз съм със 7.3V батерия. При нормалните лаптопи ти трябва по-високо напрежение от 12V и най-вериятно ще ти трябва повишачащ преобразувател. /обратен/чук и т.н.,  трябва да си избереш най-ефективна за случая схема/
А акумулаторчето трябва да се следи да не се разрежда под 10V, със някаква светодиодна индикация и евентуално с автоматично изключване.
Всичко това може да се събере в кутийката на батерията+ импулсно токово ограничение за /до 1/10 от капацитета/ за заряд.
« Последна редакция: Декември 23, 2010, 11:32:13 am от Radko »

zach_82

  • Гост
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #7 -: Май 05, 2012, 12:11:17 am »
Някъде четох из нета, че трябва да се отвори кутията на батерията (нелек процес), да се извадят вътрешните батерии(без електрониката), след което да се завият с няколко слоя вестник много добре, за да не прониква влага и да се поставят във фризера за 1 седмица. Не знам истина ли е или не, но когато батерията така или иначе е за изхвърляне., нищо не струва да се пробва.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #8 -: Май 05, 2012, 01:11:30 am »
Литиевойонните батерии трбва да се съхраняват на 50% от заряда им и на стайна температура.
Ако го направиш наистина ще ги хвърлиш после ... :)
На съвсем умряла батерия съм и сменял само 1 елемент и е тръгвала задоволително. По някаква причина беше разреден до 0, а от там и имаше огромно вътрешно съпротивление ....
Старите лаптопи имаха едни сервизни приложения за рекалкулация. Програмата прави един пълен цикъл заряд/разряд и така научава какъв е реалния капацитет на елементите и препрограмира брояча.
Днес много често брояча си навърта включване/изключване като цикли и ограничава заряда на батерията, а те имат още 20-30% хляб....

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #9 -: Май 05, 2012, 02:26:01 am »
На моят лаптоп батерията също си замина отскоро (първоначално както си държеше постепенно взе да и пада заряда) и сега въобще не се зарежда от зарядното въпреки, че е включено и всичко изправно. Лаптопът е дел хпс м1530 и прави ми впечатление това, че на иконката на захранването пише "0% остават (зареждане)" или както споменах въобще не зарежда, а при проверка на индикаторите намиращи се на самата батерия (които показват освен нивото на заряда и степента на износване) излиза, че батерията въобще не е износена тъй-като при продължително натискане на бутона светват всички светодиоди а при проверка в биоса и уиндоуса показва, че батерията е износена и това ме кара да си мисля, че вероятно е възможно батерията да си е здрава но вътре контролерът да и ограничава чрез някакъв таймер или часовник принудително срока на експлоатация поради нечии интереси.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #10 -: Май 05, 2012, 09:04:11 am »
Не си губете времето с глупости. Първо, че кутията малко трудно се отваря и е възможно да се начупи.
Второ, ако има проблем с електрониката, трябва да търсите схеми, а май са дефицитни (при мен случаят е такъв).

В ebay.co.uk продават евтини и качествени батерии. Моята я купих за 25-30 лири (курсът е някъде около 2.40-2.50), 7200 mAh, 9 клетки.

Това го казвам, защото оригиналната (5400 mAh от Тошиба) беше пределно скъпа (около или над 200 лв), а останалите магазини, в които търсих цените бяха между 130-180 лв. Сами виждате породата на българина, а някои имаха и наглостта да пишат "доставка до 10".

Държи малко повече от старата, на затъмнен екран в началото правеше 2.40-3 часа свободно. Скоро не съм я гледал, но обикновено 1,5-2 часа държи.

Според мен ако трябва да се рециклират батерии, най-добре е да се разработи опън "хардуер" решение за електрониката.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Възстановяване на батерия на лаптоп
« Отговор #11 -: Май 05, 2012, 12:44:59 pm »
При старите делове е срещан този проблем .... Имат рекалкулатор в интернет.
Освен това има един трикакрак елемнт F1, прилича на SMD транзистор но е защита от пренапрежение и горните му 2 крака трябва да дават 0 ома. Представлява компаратор, мосфет и бушон в един корпус. Ако превиши някакво напрежение гърми бушона. Решение - шунтира се елемента с телче. Но за по-сугурно тряба да му се види даташита в интернет, за да няма фалове ... :)

А иначе при напълно заредена батерия, трябва да се измерят всички елементи един по един. И със някакъв товар /резистор/ да се види как спада напрежението когато има товар. Лошите елементи ще клякат /имат голямо вътрешно R/.

Наскоро ще пробвам процедура на EeePC 901. Вадя елементите, зареждам ги до 4.25V и ги връщаб обратно. При някой марки вършело работа. :)
« Последна редакция: Май 05, 2012, 12:46:45 pm от Радeв »