Автор Тема: Въпрос за КПД на двигател с вътрешно горене  (Прочетена 16943 пъти)

bdimov

  • Гост
Здравейте,
Моята кола е 103 конски сили или казано по-точно ( защото това с конете и магаретата е за приказките на маса ) 76kW.  Нека вземем примерно че бензиновите двигатели имат кпд 20%. Та въпроса е следния.
Тези 76 киловата полезната мощтност ли са в случая и за да карам аз с тази полезна мощтност  изразходвам 5 пъти повече енергия ( взета от изгарянего на горивото ) или обратното ... аз изгарям 76 киловата, а ме теглят реално 5 пъти по-млако киловати като мощтност?

П.С. Надявам се че въпроса така поставен е все пак достатаъчно разбираем. Извинявам се че ...
« Последна редакция: Декември 06, 2010, 12:38:50 pm от vlindos »

Неактивен gaco

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 42
Re: Въпрос за КПД на двигател с вътрешно горене
« Отговор #1 -: Декември 06, 2010, 04:58:07 am »
Вземи в предвид това, че тези 103 коня са максималната мощност на двигателя - при около 6000 оборота (ако двигателя е бензинов). Отделно има разходи, фарове, помпи, клапани, климатик, вентилатори....... Абе сметката е сложна :-)
Потърси в нета графика за твоя двигател - обороти-мощност.
Така както си задал въпроса - отгвора зависи от много неща...
« Последна редакция: Декември 06, 2010, 12:39:08 pm от vlindos »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Въпрос за КПД на двигател с вътрешно горене
« Отговор #2 -: Декември 06, 2010, 09:13:39 am »
Тази мощност, ако не се лъжа, се измерва или на маховика (коляновия вал), или на колелата. При японските автомобили се измерва мощността на мотора, без агрегатите (помпи, алтернатор, загуби в предавки и пр). При американските и европейските се включват и те (отново по памет).

Ако колата ти е 76 кВт, това са 20-те процента ефективност. Останалите 4/5 от създадената мощност отива с топлината на изходните газове.

Тук има подробна информация за методите за изчисление на мощността на ДВГ: http://en.wikipedia.org/wiki/Horsepower#Measurement

Все пак приканвам и за други мнения, тъй като не съм се занимавал конкретно с въпроса и може и да греша.

ПС: ако искаш да си направиш електричка, няма да е достатъчно да сложиш 5 кВт електромотор.
ПС2: обърни внимание на мнението на колегата преди мен - това е измерената мощност в дадени обороти, а мощността в по-ниските е по-малка. Заслужава си да се помисли по въпроса, при конвертиране в електромобили.
« Последна редакция: Декември 06, 2010, 12:39:00 pm от vlindos »

bdimov

  • Гост
Re: Въпрос за КПД на двигател с вътрешно горене
« Отговор #3 -: Декември 06, 2010, 10:24:57 pm »
Въпроса беше от чисто любопитство. Електричка засега немисля че е ефективно, изгодно и т.н. да се прави в условия на "домашен майстор". Просто отвреме на време се замислям в какво разхищение живеем :(
Примерно допреди месец не ми беше ясно колко е кпд-то на една атомна електроцентрала. Досега само слушах как било изгодно, как трябва да се движим в тази посока и т.н. всякакви работи от този род. Накрая като мернах някъде че кпд-то на една аец е 30-33% и как другото било топла вода, която в основния си процент не се използва, а просто се влива някъде ,а всико това е енергия хвърлена на вятъра и ми става все по-криво.
Много път има още да изминем. И все си мисля че този път трябва да започне от отделната личност и по-конктерно съзнанието и начина на мислене.

ЦВЯТКО

  • Гост
Re: Въпрос за КПД на двигател с вътрешно горене
« Отговор #4 -: Юни 09, 2014, 12:37:33 pm »
МАЛКО НЕ ПО ТЕМАТА ....... КОНСТРУКТИВНИ ПРОМЕНИ ПО ДВГ......
http://www.youtube.com/watch?v=5M6VuICKJgE
  С 10-15 % ПОВЕЧЕ КПД........
ПРЕДРИЧАМ ЧЕ ВСИЧКИ ДВИГАТЕЛИ ЩЕ БЪДАТ ТАКА СЛЕД 5 ГОДИНИ....

А СЛЕД  10Г.   МНОГОГОРИВНИ И " EKONAMI'.........
« Последна редакция: Юни 09, 2014, 04:25:53 pm от Maistora52 »

koce93

  • Гост
Re: Въпрос за КПД на двигател с вътрешно горене
« Отговор #5 -: Юни 09, 2014, 12:53:46 pm »
Накрая като мернах някъде че кпд-то на една аец е 30-33% и как другото било топла вода, която в основния си процент не се използва, а просто се влива някъде ,а всико това е енергия хвърлена на вятъра и ми става все по-криво.

Тази топла вода вторичен отпадъчен продукт я плащаме скъпо и пре-скъпо като отопление и подгряване на топла вода. А на Козлодуй може да стоплят рибите на река Дунав с нея.
« Последна редакция: Юни 09, 2014, 01:25:21 pm от koce93 »