Автор Тема: Високоволтови кондензатори  (Прочетена 82165 пъти)

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #75 -: Май 12, 2017, 09:11:30 pm »
Здравейте колеги,
днес имах повече време за експерименти. При един от вариантите забелязах много странен звук от искрището. При спиране на захранването се чуваше звук, като при изпускане на въздух от компресор. Забелязах, че кабела на който е поставен диода има много по-силно електростатично поле. Без значение, дали е + или - .
Набързо спретнах един диоден множител с 4 диода. Работи си добре. Напрежението се увеличи. Наложи се да сложа изолация от полиетилен 1мм, защото прескачаха искри. По снимките в нета, никъде няма изолация, как така не искрят техните ножители?
Не съм правил дъги, да видя колко е напрежението, че ми се свидят елементите.
Въпроса ми към вас е, къде на диодния множител да поставя искрище с цел да повиша полето? Драснах 2 варианта на снимките.
Поздрави!
« Последна редакция: Май 12, 2017, 09:34:03 pm от balabanoff »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #76 -: Май 12, 2017, 11:21:38 pm »
Много добре изглежда :) Не е лошо да сложиш няколко мегаома резистори на изхода или пък направо воден резистор, за да се сведе тока до минимум и да се предпазят диодите - тогава можеш да правиш дъги (в случая по-скоро ще са искри) на воля.

Нямам представа дали искрище е добра идея да присъства в умножител... Аз поне не съм пробвал. Не знам дали няма да доведе до проблеми, но щом вече си опитал, може и да държи.
Отслабващото фучене след изключване, се дължи на постепенната релаксация на кондензаторите от силното електростатично поле. Ако потопиш ВН изводите в трансформаторно масло (или обикновено олио), ще станеш свидетел на доста интересни "пълзящи" ефекти от страна на диелектричния флуид :) Само внимавай, че ако е много силно полето, може да стане направо фонтан :D Можеш да си направиш и лифтер от няколко сламки за пиене и кухненско фолио, и да изследваш ефекта на левитацията.

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #77 -: Май 13, 2017, 04:11:30 am »
Здравей,
много благодаря за полезните съвети. Ще сложа резистор задължителното. Търсих информация за искрището, но не открих отговора. 50 Hz след искрището излиза около 1 KHz. Ако сложа няколко последно, дали ще се увеличи честотата след всяко следващо? Видях подобни изпълнения на снимки. Разбрах, че искрището трябва да е след умножителя. Ще пробвам на негово място с къса неонова тръба.
Сърдечни поздрави!

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #78 -: Май 14, 2017, 05:38:50 pm »
Здравейте колеги,
някой правил ли е високоволтов превключвател? За 20000 волта, 300 мА. Ще се превключва, когато не е под напрежение. Целта ми е да използвам 1 трансформатор за няколко процеса в 1 устройство. Проблема е в прескачането на искри, ако са близо контактите, като при контакторите. Дайте идея?

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #79 -: Май 14, 2017, 05:57:40 pm »
балабанов, може да пробвате да намерите 25-30 транзистора КТ838А и да ги вържете последователно и да ги управлявате с драйвер както си пожелаете...

друг възможен вариант е да пробвате тази схема на базата на тази
« Последна редакция: Май 15, 2017, 07:18:05 am от Maistora52 »

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #80 -: Май 14, 2017, 06:24:50 pm »
Интересно решение, но е много обемисто. Ще стане и скъпо. Не се знае и дали ще загрява? Мислех си за някаква механика, която да управлявам с електромагнит. Диелектрик за гасене на дъга или масло?
« Последна редакция: Май 14, 2017, 06:29:19 pm от atos »

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #81 -: Септември 23, 2018, 06:47:59 pm »
Ето ви една идея за високоволтов кондензатор;
В бирено шише сипете някакво лепило с голям вискозитет, по течно да е,за да се разлее хубаво из бутилката. След това увиите алуминиево фолио около едно балонче детско. Слагате в бутилката и надувате докато фолиото залепне по стените на шишето. Успех.