Автор Тема: Високоволтови кондензатори  (Прочетена 82180 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #30 -: Декември 24, 2011, 11:04:53 pm »
Сдобих се със 2 високоволтови кондензатора. Изкарах ги от рентгенова тръба.
Заляти са 2 кондензатора със среден извод по 20 nF. Нямат чашки по изводите тъй като работят в диелектрично масло. Предполагам че са >150kV, тъй като 125kV e максималното напрежение на тръбата.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #31 -: Януари 30, 2012, 01:46:32 pm »
Малко гаражна практика  :) Лайденска стъкленица от изгоряла електрическа крушка - става за около половин час. Снимки:

http://prikachi.com/images/947/4328947C.jpg
http://prikachi.com/images/948/4328948Y.jpg
http://prikachi.com/images/949/4328949Q.jpg

Материали:
ел. крушка , коркова тапа, дебела медна тел, многожичен проводник, алуминиево тиксо, солена вода, лепило, текстилно тиксо

Действия:
На шмиргел се изтърква централният контакт и черното изолиращо стъкло около него, докато то се напука и падне. Леко с извити клещи  се скъсва и навива ламарината на цокъла, докато се махне изцяло. С нещо остро се счупва в централната дупка балона и с кръгла пила за метал се оформя дупката в гърлото на крушката. Лепилото при цокъла е добре да остане, защото предпазва стъклото от напукване. Намалява се диаметъра на корковата тапа на шмиргел, за да влиза плътно в дупката. Пробива се тапата по оста със тънко свредло, за да може да влиза централният електрод. Прекарва се електродът от дебела тел, краищата се огъват - външният в кръг, вътрешният захваща контактната четка, направена от многожичен проводник. Крушката се увива с алуминиевото тиксо отвън, гърлото да е свободно. Вътре се пълни със солен разтвор, намазва се тапата с лепило и се затапва на гърлото /половината стърчи навън/. Изолира се допълнително с текстилното тиксо. Прикрепя се външна жица за заземяване и готово.

Enjoy  :)

ПП
Измерихме днес капацитета на крушката, около 1 нанофарад е.
     
« Последна редакция: Януари 30, 2012, 07:09:03 pm от caduceus »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #32 -: Април 24, 2012, 01:11:16 pm »
Имам такова кондензаторче, което си направих преди време от 2мм стъкло. към 3-4 nF е. Но мисля че е много устойчиво. Ако се залее, и се сложат чашки на терминалите му, мисля че може да се каже че това е идеалния кондензатор. :)
П.С. Наскоро в едно старо разчепкано ТХО виждайки фолиото се плеснах по челото, как не съм се сетил да го ползвам за диелектрик и да си навия кондензаторче. Преди време имах сериозен кондензаторен недостиг .... а купешките ставаха на пуканки, въпреки разрядната защита от пренапрежение. По-късно се светнах че прегряват от ударния разряд на искрището ... :)
« Последна редакция: Април 24, 2012, 09:38:52 pm от Радeв »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #33 -: Април 24, 2012, 09:35:20 pm »
Ако напръскаш стъклото със графитен спрей преди да сложиш фолиото ще вдигнеш капазитета на ВВ кондензатор...:)

Seeker

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #34 -: Април 25, 2012, 09:17:16 am »
Но ще вдигнеш и загубите в кондензатора  :'(

balabanoff

  • Гост
Високоволтови кондензатори
« Отговор #35 -: Май 04, 2017, 11:11:46 pm »
Здравейте колеги,
необходими са ми кондензатори 2000 pf = 2nf за 15000V и ток 35 mA.
Искам да експериментирам със схемите на Тесла на йонизационна клетка и да видя дали ще има по-добра йонизация след разрядника. Изобщо ще има ли йонизация, ако токовете се движат по повърхността на телата в случая по електродите на клетката? По патента на Тесла се разбира, че след разрядника енергията вече ще е друга, ефирна, ще се държи различно, ще се промени и честотата от 50 Hz на 1 - 10 KHz в зависимост от разстоянието.
Йонизатора си работи добре, както съм го направил. Но знаете, как е, когато ви човърка нещо ново. Търсих информация, почти няма. Искам и да изправя тока с грец или диод, за да получа от 50 Hz променливо + и - за електродите, но се чудя, преди или след групата от кондензатори и разрядника?
Вече гръмнах няколко кондензатора, опасна работа и скъпа! Не бяха с точните параметри, каквито намерих.
Трудно се намират и са скъпи!
Моля дайте идеи, как да си направя. Да са с нормални размери в смисъл да не са 3 литра буркани. От какви достъпни материали и как се изчисляват?
Плоски, тръбни или навити?
Сръчен съм, имам и машини и опит.



 ---) I (------II--------O X O------->
     ) I (
     ) I (
--- ) I (------II-------------------->

Поздрави!
Благодаря!
« Последна редакция: Май 05, 2017, 09:06:53 am от Maistora52 »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #36 -: Май 04, 2017, 11:33:02 pm »
Тази (посочената от теб) схема я изпълних с тези кондери https://vikiwat.com/kondenzator-keramichen-500pf-28kv.html
много добре стана.

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #37 -: Май 04, 2017, 11:47:15 pm »
За колегата, който искаше правоъгълни отвори.
Правил съм всякакви отвори във фолио и по-дебел алуминий на лазер.
« Последна редакция: Май 05, 2017, 12:18:21 am от balabanoff »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #38 -: Май 04, 2017, 11:59:19 pm »
Суперкондензатори можеш да си направиш с алуминиево фолио (кухненско) и изолатор - някакъв полимер от типа на ламиниращите PVC-та (става и с хартия).
Правиш смесени пластове и ги навиваш на руло.

Капацитетът зависи от броя на пластовете, а волтажът - от дебелината им. Не разполагам с формули, може да потърсиш в нета.

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #39 -: Май 05, 2017, 12:15:17 am »
Сърдечно благодаря на atos за бързия отговор. Не разбрах само схемата с 2 кондензатора по 500 pf ли я изпълни или ги свърза паралелно до 2000 pf примерно?
Моля да споделиш за наблюденията си по тази схема?
Ще си купя от там!
Поздрави!
« Последна редакция: Май 05, 2017, 09:04:36 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #40 -: Май 05, 2017, 09:34:24 am »
Атос, това което предлагаш да се навие с алуминиевото фолио и ламината го мисля отдавна. Ролките с ал. фолио са по десет метра. Имам и достатъчно много тънък PVC ламинат - пак на руло.
Не разбирам какво казваш тук:
Суперкондензатори можеш да си направиш с алуминиево фолио (кухненско) и изолатор - някакъв полимер от типа на ламиниращите PVC-та (става и с хартия).
Правиш смесени пластове ...
Капацитетът зависи от броя на пластовете, а волтажът - от дебелината им. Не разполагам с формули, може да потърсиш в нета.

Първо - суперкондензаторите не бяха ли т.нар. йонистори, които са с голям капацитет, но за НИСКО напрежение? - а тук говорим за малък капацитет и много високо напрежение?

Второ -казваш "смесени пластове - Това означава ли че полагаш слой ламинат, върху него слой ал. фолио, след него пак ламинат, пак фолио... и навиваш? - и това ДВА пласта ли са? - Значи ли, че ако са десет такива ОТДЕЛНИ пласта капацитетът ще се вдигне Десет пъти?  - и  значи ли това, че двата пласта ал. фолио не са всъщност Един кондензатор, а ако направим пет пъти по два пласта - не правим всъщност ПЕТ кондензатора в един пакет? - т.е. кондензаторна батерия.
Като се навие рулото само с пласт ламинат и пласт ал. фолио - това са примерно 100 навивки от 10 метра дължина на листа ал. фолио- това не са ли сто пласта?

Трето - "Дебелината" на кое? - на отделния пласт ламинат и отделно на фолиото, или заедно двата пласта. Има ли някъде таблици за пробивно напрежение на съответните PVC ламинати според дебелината им?

Четвърто - което ми е най-въпросно -ако се използва хартия, не е ли необходим някакъв диелектрик - паста някаква ... имаше един дето предлага сажди във вода?

Въобще - това са въпроси, които трябва хубаво да ги обясним, защото Тоците са опасно нещо... ето и Балабанов казва че са му гърмели няколко такива... разни!



Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #41 -: Май 05, 2017, 10:41:31 am »
В "youtube" има няколко филмчета за това как се правят високоволтови кондензатори. Имай в пред вид, че мощността,  също е важна. Кондензатори от микровълнова печка също стават.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #42 -: Май 05, 2017, 12:54:54 pm »

Първо - суперкондензаторите не бяха ли т.нар. йонистори, които са с голям капацитет, но за НИСКО напрежение? - а тук говорим за малък капацитет и много високо напрежение?

Под суперкондензатори имам в предвид всяко "чудовище", което има нестандартни параметри (от използваните в масовата електроника). Йонисторите са от този вид, да.

Като се навие рулото само с пласт ламинат и пласт ал. фолио - това са примерно 100 навивки от 10 метра дължина на листа ал. фолио- това не са ли сто пласта?
Да, 100 пласта са, някои даже стигат и до няколкостотин.

ако се използва хартия, не е ли необходим някакъв диелектрик - паста някаква ... имаше един дето предлага сажди във вода?
Да, за хартията се ползва обмазка, разглобявал съм стари кондензатори, на които хартията беше като напоена с парафин (не съм сигурен дали точно е парафин, де).

Аз имам само информация по въпроса, но Хипарх има доста лично изработени подобни кондензатори. По-добре да го питаш него - той, този, лудия работи със стотици хиляди волтове ;D

balabanoff, ползвах само по един кондензатор от всяка страна. Имах идея да създам установка, в която да мога да ги "понаждам" успоредно и последователно, но така и не съм "размразявал" проекта още.








Имай в предвид обаче, че крачетата им не са особено устойчиви на огъвания и механично натоварване, което аз не прецених и единият се строши след известно време :D
За да работи тази схема добре, трябва разрядникът ти да е с регулируемо разстояние между електродите, за да можеш да нагодиш силата на разряда спрямо капацитета на кондензаторите. А капацитетът на кондензаторите влияе върху високата честота, която се получава в шината.
« Последна редакция: Май 05, 2017, 02:36:22 pm от atos »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #43 -: Май 05, 2017, 05:56:26 pm »
Суперкондензатори можеш да си направиш с алуминиево фолио (кухненско) и изолатор - някакъв полимер от типа на ламиниращите PVC-та (става и с хартия).
Правиш смесени пластове и ги навиваш на руло.
Така направените кондензатори работят но трябва да се отбележи че имат недостатък че бързо загряват, понеже частиците в останалия въздух между пластовете вибрират с честотата на разрядите и така загряват полимера диелектрик и след определено характерно време на работа става пробив. Тесла е правил всичките кондензатори за неговите експерименти сам. Най-добре стават кондензатори, това което Тесла е установил и в последствие се възприема в индустрията, с течен (тип маслен) диелектрик. Когато те се правят трябва да се вземат мерки за минимизиране на остатъчният въздух в тях, по гореспоменатата причинна.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #44 -: Май 05, 2017, 07:45:39 pm »
Привет, колега balabanoff,
Може да си направиш ето такива: http://4hv.org/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?31873
За диелектрик се използват прозрачни листи за лазерни принтери: http://plesio.bg/folio-za-proektor-c-69978739/q-connect-folio-prozrachno-za-lazerni-printeri-a4-50-lista-kf37011-p-14580.html

Справят се доста добре като за самоделки. При по-натоварващ режим (разряди с повече ампери), може да загреят, но рядко се стига до пробив.
Лесен вариант е да се направят бутилкови с вода и сол/сода, но те са по-некачествени (и с по-малък капацитет; примерно бирена бутилка дава м/у 400 и 500pF), поне според представянето им вързани към тесла трафът ми с вакуумна лампа.