Автор Тема: Високоволтови кондензатори  (Прочетена 82167 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #60 -: Май 09, 2017, 08:35:32 pm »
Balabanoff, след като търсиш максимално изразен електростатичен ефект, е най-добре да си направиш умножител на напрежение от няколко звена. Може и генератор на Ван де Грааф, макар че аз не ги предпочитам заради механиката.
Моят умножител се състои от седем звена, всяко от което включва самоделен ВН кондензатор (от тези с прозрачните листи за принтер) и верига от 35 диода 1N4007. Захранвам с 15kV/50Hz траф, а получената искра на изхода е с дължина 12см., което ще рече около 80-90kV за DC стандарт. От този умножител дрехите буквално залепват по тялото при доближаване до конструкцията. Духа и прохладен йонен ветрец от нея. При раздалечаване на електродите извън обсега за прескачане на искра, се получава голяма зона със синьо сияние (тлеещ разряд).
Цялото това нещо може да се направи доста по-компактно с наличие на ВН диоди и качествени ВН кондензатори (от типа "хокейна шайба" например).

Относно разрядника... наскоро четох, че колкото по-безшумен е той, толкова по-ефективно ще работи. Т.е. да се доближава до характеристиките на тлеещия разряд. Като идея ми хрумва използването на газоразрядна лампа в ролята на такъв тих разрядник и да се види какъв ще е ефекта.

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #61 -: Май 09, 2017, 10:22:01 pm »
Hyparh, здравей, страхотни идеи ми даваш! Виждал съм много разрядници под формата на лампа в стъклен балон. Даже съм се чудел защо не светят. Предполагам, че са под вакуум. И сега, като ми трябват, не се сещам къде съм ги гледал. Разглобявах един американски филтър и тока към електростатичния електрод се подаваше през голяма глим лампа. Много им се чудих. Тогава си мислех, че така намаляват тока, но явно търсеният ефект е бил увеличаване на електростатичния заряд. Интересно е лампата дали е била пълна с благороден газ, като всички останали или е била под вакуум?
Като правиш диоден умножител на напрежение в схемата имаш ли разрядник. Къде е разрядника, преди или след умножителя? Предполагам, че схемата ти е нещо подобно на тези от картинките? Колко кондензатора имаш в умножителя?
Знаеш ли колко pf са ти кондензаторите? При 15000V ще прескачат искри в умножителя. Как си изолирал елементите защото са доста големи?
Сърдечни поздрави!
« Последна редакция: Май 10, 2017, 08:41:06 am от Maistora52 »

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #62 -: Май 09, 2017, 10:49:57 pm »
balabanoff според мене може да ползваш лампа ИФК120 до 500. Тя представлява два електрода в стъкленица в газова среда. Ползват се в светкавиците на фотоапаратите.

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #63 -: Май 09, 2017, 10:59:48 pm »
Имам такава. Доколкото знам тя е пълна с ксенон и не издържа много над 1000V май при много малък ток. Много се нагряват и стъклото често не издържа. На 10000V и 35 mA ще е голямо светкане, но е идея!

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #64 -: Май 09, 2017, 11:14:59 pm »
Е за 1-2 лева си заслужава пробването, може и да се получи желания ефект.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #65 -: Май 09, 2017, 11:37:35 pm »
Би трябвало да има някаква газова среда в лампата, иначе ще трябва да се подаде много високо право напрежение (над 50kV), за да започне дезинтеграция на катода във вакуума и ускоряване на токоносители към анода. Тук вече няма да имаме разрядник, а генератор на рентгенови лъчи и може да стане доста опасно. Опитвал съм да пропусна 80kV през вакуумен триод при студен катод, при което се получава неравномерно синьо сияние от устремените потоци през вакуума. Заснех опита с камера, а аз бях в друго помещение по разбираеми причини :)

Умножителите не се нуждаят от разрядник. Каскадният ефект на умножаване на напрежението се получава от специфичното свързване на кондензатори с диоди.
Моят е точно като този на първата картинка, само че диодите са наобратно, т.е. на изхода аз получавам отрицателно напрежение. Това е полувълнов (half wave) умножител, като може да се направи и във full wave конфигурация, но ще изисква двойно повече диоди и кондензатори.
Кондензаторите ми са малко над 2nF всеки; 7 или 8 са на брой, трябва да погледна.
Веригите от диоди са поставени в прозрачни маркучета, пълни с олио, като краищата се запечатват чред пристягане с тел например. Но олиото може да се пропусне, че има голям шанс да стане мазало :), а и маркучетата вероятно ще се окажат достатъчни като изолация. Диодните вериги съм ги подредил вертикално на зиг-заг, закрепени върху проста конструкция от тънки PVC тръби. Искрене между звената няма, проявяват се само кинетични ефекти (разлюляване) при включване и изключване на системата.

Поздрави!

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #66 -: Май 10, 2017, 12:02:31 am »
Днес си купих волфрамови електроди за заваряване 4мм, мисля от тях да направя ново искрище. Ще ги заобля на шмиргела, но гледам, че ги пускат и с успоредни стени. Много подцених факта, че искрите са опасни за очите, все се навирам да ги видя и сега все едно съм заварявал. Купих дросели от старите за луминесцентни лампи. Искам да ги сложа преди кондензаторите, да видя ще се увеличи ли напрежението. Нямам представа с какви стойности трябва да са, изглеждат яки, продават ги на ватове според ватовете на лампите, които трябва да захранят, най-много да изгорят.
Намерих интересни проекти на high voltage diode multiplier. Ще изградя нещо подобно на снимката.
Поздрави!
« Последна редакция: Май 10, 2017, 08:46:47 am от Maistora52 »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #67 -: Май 10, 2017, 12:17:50 am »
Да, ето това е качествено изграден умножител. За съжаление такива импулсни ВН кондензатори трудно се намират тук, а и не са по джоба на всеки. Иначе са най-добрите и държат на титанични натоварвания без въобще да загреят (примерно при високомощни теслови трафове).
Водният резистор е интересно решение за ограничаване на тока :)
« Последна редакция: Май 10, 2017, 04:41:02 pm от atos »

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #68 -: Май 10, 2017, 12:24:27 am »
Информацията ти ще ми бъде много полезна! На мен няма да ми трябва чак толкова високо напрежение и ще е по компактна инсталацията.
Днес ги забелязах тези кинетични ефекти. Инсталацията потреперва. Кабелите се приближават към масата. Първо си мислих, че е от ламелите на трансформатора, но той е залят в цял блок от смола, тежък е и не помръдва. Около кабелите се усеща йонен вятър. При промяна на искрата се променя и звука на трансформатора. Тесла е правил искрище във вакуум. Било е в много дебела оловна кутия. Прототипа е изчезнал.
Поздрави!

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #69 -: Май 10, 2017, 12:28:50 am »
Да, ето това е качествено изграден умножител. За съжаление такива импулсни ВН кондензатори трудно се намират тук, а и не са по джоба на всеки. Иначе са най-добрите и държат на титанични натоварвания без въобще да загреят (примерно при високомощностни теслови трафове).
Водният резистор е интересно решение за ограничаване на тока :)
Има такива кондензатори останали от военните заводи по десетина лева, но са с неподходящи стойности, иначе в Али Баба има всичко. Май ще ги търся от там. Гледах руски филм и там показаха как се правят водни резистори. Излизат евтини!
Като използвам диоден умножител без искрище ще има ли напречни вълни и импулсни токове? Без искрище няма ли да е обикновена електротехника по стандартните закони? Имам големи глим лампи, ще ги пробвам на мястото на искрището.
Днес сложих гайгеров брояч до искрището. Няма бета и гама радиация. Най вероятно има слаба алфа от искрата, но тя е до 1 см във въздуха и се спира от стъклата от маска за електрожен. Нямам датчик за нея. Много са скъпи.
Поздрави!
« Последна редакция: Май 10, 2017, 08:49:57 am от Maistora52 »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #70 -: Май 10, 2017, 01:04:26 am »
Тесла е правил искрище във вакуум. Било е в много дебела оловна кутия. Прототипа е изчезнал.

Аз си го представям като кутия с висок вакуум, в която са забодени четири електрода, разположени под 90гр. един спрямо друг. На единия чифт срещуположни се подават примерно 100kV DC, което ще осигури сравнително плътен поток от електронен газ. На другите два електрода се подава импулсния ток от кондензаторите. Така ще имаме среда (електронният газ) в която да се осъществяват разрядите, които по-скоро биха приличали на тихи пулсации.
Нещо повече - тази среда с голяма вероятност ще има ясно изразени нелинейни характеристики спрямо разрядите и може да се стигне до любопитният феномен на фазовото свързване. Тогава енергията се "капсулова" и редът взима превес над безпорядъка, т.е. наблюдава се процес на отрицателна ентропия, което може да доведе до засмукване на енергията от околната среда (придружено от изстудяване) и свръхефективност на устройството.

Да, без искрище един умножител си работи по общоприетите закони. Виж, че може да се използва за "опити, противоречащи на законите на физиката" - може ;D Особено в областта електрокинетика (известна още като електрогравитация).

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #71 -: Май 10, 2017, 12:41:19 pm »
Тесла: 30 пъти повече енергия, отколкото консумира се произвежда за пулса който генерира плазмата електрон при изпълнение между анода и катода.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #72 -: Май 10, 2017, 04:48:05 pm »
Както е тръгнало...току-виж сте конструирали мини колайдер ;D

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #73 -: Май 11, 2017, 12:17:50 am »
Бог помага на този, който го пита!

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #74 -: Май 11, 2017, 11:01:07 pm »
Бог помага на този, който го пита!
Да помага, ако правилно си задал въпроса. В правилно зададения въпрос е СЕ-то - като не става дума само за словесното "питане".
М52
« Последна редакция: Май 12, 2017, 08:53:27 am от Maistora52 »