Автор Тема: Високоволтови кондензатори  (Прочетена 82150 пъти)

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #45 -: Май 05, 2017, 10:09:36 pm »
Привет, колега balabanoff,
Може да си направиш ето такива: http://4hv.org/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?31873
За диелектрик се използват прозрачни листи за лазерни принтери: http://plesio.bg/folio-za-proektor-c-69978739/q-connect-folio-prozrachno-za-lazerni-printeri-a4-50-lista-kf37011-p-14580.html

Справят се доста добре като за самоделки. При по-натоварващ режим (разряди с повече ампери), може да загреят, но рядко се стига до пробив.
Лесен вариант е да се направят бутилкови с вода и сол/сода, но те са по-некачествени (и с по-малък капацитет; примерно бирена бутилка дава м/у 400 и 500pF), поне според представянето им вързани към тесла трафът ми с вакуумна лампа.
Благодаря за предложената идея. Ще направя по този начин, да видим какво ще стане.
Преди време разглобих китайски повишаващ трансформатор. Беше направен от фолио и диелектрик, като кондензатор.
« Последна редакция: Май 06, 2017, 10:44:52 am от Maistora52 »

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #46 -: Май 05, 2017, 11:06:47 pm »
Благодаря atos!
Поръчах си 8 кондензатора и утре са при мен.
Инсталацията изглежда много добре, по цвета се вижда, че импулсните токове са се появили.
Тесла при демонстрациите е показвал инсталация изградена от дебели медни шини! За което много се замислих. Те внасят допълнителен капацитет в системата и увеличават ефекта. Дори при достатъчен капацитет казва, че кондензаторите стават излишни. Аз ще пробвам с йонна клетка, а тя принципно си е един голям кондензатор. Интересно ще е дали ще се увеличи йонизацията? Гледах филм на руснаци, които казват, че ако има искрище, йонизацията се увеличава многократно. Най-вероятно, защото се увеличава честотата, но и новите вълни, които създават и излъчват.
Поздрави!
« Последна редакция: Май 06, 2017, 01:18:55 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #47 -: Май 06, 2017, 01:17:32 am »
balabanoff, само бъди внимателен с искрището, понеже излъчванията от него са близки до тези на заваръчна дъга при електрожен! Има си и облъчване, може и очите да си осветиш, абе...всички "екстри" :D

Моят траф не дава много - около 7 киловолта.

П.П.Когато правиш опита, гледай в тази верига на захранването (на къщата/апартамента) да няма включена електроника-телевизори или компютър, понеже се създават доста смущения от обратните вълни по мрежата.
Нагревателните уреди не са проблем.

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #48 -: Май 07, 2017, 01:38:24 pm »
Здравейте,
благодаря за съветите!
Имам опит с това.  Направил съм го от дръжки топчета за мебели с настройка на междината.  Използвам метализирани стъкла от маска за електрожен. Имам и оловно фолио.  По ме притесняват обратните токове.  Ако сложа на входа на трафа двоен LC филтър  3 или 5 А от захранване, дали ще свърши работа?  Моя трансформатор е 10000 V 37 mА. Но имам и от 2000 и 9000 V. За да изправя тока, къде е по-добре да сложа грец, преди искрището, или след него?
Поздрави!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #49 -: Май 07, 2017, 02:39:25 pm »
balabanoff, ако изправиш напрежението - променяш цялата схема, принципа и!
И в двата случая има шанс тоя "грец" да гръмне - искрището се явява мощен консуматор, а с изправяне след него няма да работят и кондензаторите както трябва.
Как да постигнеш висока честота с...прав ток?
Виж, ако ползваш само полупериоден изправител - само един диод, пак ще имаш някакво променливо напрежение, но без обратни (минусови, примерно) стойности. В този случай обаче не знам какво би се получило, нека тези, които са по-навътре от мен в електротехниката да изкажат мнение?

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #50 -: Май 07, 2017, 04:00:07 pm »
Да, за греца може и да му дойде много. Имам диоди 16000V 300mA. В нета има схеми и с диод и с грец. Гледах филми с изправяне с диод и работят. Опита ще покаже.
Поздрави х

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #51 -: Май 07, 2017, 10:15:15 pm »
Balabanoff, браво, човек! Пипаш много мащабно! Харесваш ми! :)
Би ли разказал по-подробно за проекта и какво целиш с него? До какво са достигнали руснаците и какво още трябва да се донаправи?

Гледам колегите са те предупредили вече за искрището какви опасни лъчения може да ти лъчи. Длъжен съм да те предупредя и за химическите опасности, които те дебнат. В зоната на разряда въздухът не само се йонизира, но и част от азотът реагира химически с кислорода. Образува се азотен оксид, който по-нататък се окислява до азотен диоксид, той пък от своя страна реагира с влагата от въздуха до азотна и азотиста киселина. Излишно е да ти казвам, че е изключително вредно вдишването на тези съединения, дори и в малки количества. Съветът ми е - прави опитите на открито или на силно проветриво място (примерно под навес, на тераса или нещо подобно).

Иначе желая абсолютен успех, и казвай с какво да помагаме ако можем.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #52 -: Май 08, 2017, 03:28:04 pm »
Според мен (и не само) използването на DC в резонансна верига с разрядник, е по-добрият вариант от AC. Най-малкото заради еднопосочните импулси, които "удрят" средата (ефира/етера) много по-качествено, което отваря врати към по-ползотворни експерименти относно тематиката на форума :)
С добавяне на индуктор последователно на C, се постига удвояване на напрежението, което е още един плюс.
Когато един такъв импулс "удари" през зазрядника, веригата започва да трепти на собствената си резонансна честота, в зависимост от дължината на проводника, C и L. При използване на ротационен разрядник, може да се добави и блокиращ (или т.нар. "de-Q-ing") диод, който неутрализира натуралното резониране на системата, но пък от друга страна осигурява максимална мощност, която вече ще зависи от скоростта, с която се върти разрядника.

За повече инфо: http://www.richieburnett.co.uk/dcreschg.html

Диодите са много чувствителни към такъв високомощностен импулсен режим на работа и лесно изгарят. Веднъж опитах с вериги от последователно свързани няколко десетки диода (за да издържат на напрежение около три пъти по-високо от захранващото) и въпреки това заминаха скоропостижно. Принципно се препоръчва към всеки диод в такава верига успоредно да се върже керамичен кондензатор за обиране на пиковете, т.е. за защита.

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #53 -: Май 08, 2017, 04:25:35 pm »
Схемите на Тесла излизат от традиционната електротехника и електроника. Интересно ми е чрез приложението им, ще се увелечи ли йонизацията на въздуха, както и в течности при електролиза. При стандартните схеми с високо напрежение получаваме ионизация и плазма, но при тях тока се движи по линията с най-малко съпротивление. Йонизацията е между върховете и най-близките части от електродите. Искрището и кондензаторите увеличават честотата. Тока започва да се движи по повърхността, но предпочита да минава през ел. консуматори с по-голяма съпротивление, като лампи при линия на късо съединение, което не му влияе. За да има йонизация и електростатичен ефект е необходим прав ток +/-. Явно за да работят схемите на Тесла, тока трябва да е импулсен. Ако е подаван от динамо с четки, тока ще е прав и импулсен с честота зависеща от оборотите на динамото. В моя случай искам да използвам трансформатор 50Hz. Ще го изправя с 2 последователно свързани диоди 16000V 300mA. Така ще има импулси от единия период. Въпроса е ще има ли йонизация, като синьо сияние от плазма между електродите на йонизационна клетка и ще се увеличи ли електростатичния ефект?
За искрището, някой дали е пробвал да гаси искрите с магнити или електромагнит? Има вариант и искрището да се топне в трансформаторно масло. Тогава би трябвало да се намалят вредните странични ефекти? Би трябвало да се повиши и честотата? Искрището ще създаде нови вълни. Дали ще се повиши напрежението и изобщо ще го има ли, или ще е нещо друго?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #54 -: Май 08, 2017, 06:07:51 pm »
balabanoff, на искрището да се влияе с магнит е пробвал само Хипарх - нека той каже как влияе.
Всяко влияние върху искрището му променя работата обаче.
Моите наблюдения са - колкото повече му се "спъва работата", толкова по-малко ефективност има!

Доколкото те разбирам, твоята цел е да създадеш цяло йонизиращо ПОЛЕ, а не само дъга.
Тук вече нямам личен опит и наблюдения...

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #55 -: Май 08, 2017, 07:12:51 pm »
Г- н Балабанов ,за ваше съжаление честота над 1000хц с обикновено искрище е недостижима.Писанията ви дъхат от ентусиазъм,но трябва и малко четене.Ефекта,който търсите се постига с доста скъпи генератори и няма нищо свръхестествено или свръхединично, уви.Поздрави на всички ентусиасти и мечтатели.
« Последна редакция: Май 08, 2017, 08:04:43 pm от atos »

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #56 -: Май 08, 2017, 09:57:46 pm »
Поиграх си доста, опита на Тесла е потвърден, лампите светят при късо съединение. Магнитите стабилизират искрата и я гасят. Процепа може да се намали и под милиметър, вредните ефекти рязко намаляват, но пада мощността. Искрището вдига честотата. За сега няма да я меря, че ми е скъп осцилоскопа, но е ниска, предполагам около 1 KHz. Наложи ми се да поставя прегради от 1 мм полиетилен на изводите на кондензатора, защото прескача искра между тях. Днес работих с 1 бр от 500 pf. При по-голям капацитет от 4 бр с 2000 pf ще се вдигне мощността, но ще трябва сериозна преграда между тях или заливане с епоксидна смола. Направи ми впечатление, че има силно поле около кабелите. Голям хартиен лист се привлича от 2 см и залепва за кабела. Ефекта се наблюдава при процеп на искрището 2,5 см без искра и странични ефекти! Има силно йнизиран въздух между топчетата. Предполагам, че се получава нещо средно между кондензатор и искрище, чува се жужене. Това много ме радва, защото иначе вдига сериозен шум и отделя неприятни миризми.
Аз търся ефект на йонизация.
Утре ще експериментирам с елктростатична камера.
Моята цел е да получа добър електростатичен ефект.
Поздрави!

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #57 -: Май 08, 2017, 10:13:36 pm »
Г- н Балабанов ,за ваше съжаление честота над 1000хц с обикновено искрище е недостижима.Писанията ви дъхат от ентусиазъм,но трябва и малко четене.Ефекта,който търсите се постига с доста скъпи генератори и няма нищо свръхестествено или свръхединично, уви.Поздрави на всички ентусиасти и мечтатели.
Знам за генераторите и съм правил такива. Там нещата са ясни. Искам да използвам по-лесен метод. И да не е вълшебен, да е нетрадиционен. За четенето знаете, има много информация, но колко от нея е приложима? Има и липса на информация по много въпроси по които е работено много години!
Та, какво ни остава?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #58 -: Май 09, 2017, 12:35:27 am »
Остава ни да споделяш данни от опитите :D
А и някоя снимка ако постнеш...

balabanoff

  • Гост
Re: Високоволтови кондензатори
« Отговор #59 -: Май 09, 2017, 11:48:51 am »
Мога да показвам снимки на лични съобщения, за хора които работят сериозно по свой проекти. Не ми се иска много да са в обществени.