Автор Тема: Помпа за въздух (вибратор) 12 V - аксесоар за спортен риболов  (Прочетена 6705 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 533
  • Z - Оркестър Вагнер
    Скоро си сглобих набързо това пособие, много необходимо при спортен риболов. Вибратора се ползва за доставяне на въздух на жива стръв /малка рибка/ при улов на хищници, при транспортиране на големи разстояния и на самия водоем, без смяна на водата, като ги запазва живи за продължителен период - няколко дни.
Използвал съм готов вибратор, китайски от магазините за декоративни рибки, който е моднат. 

    Той се захранва с променливо 220 V. За да се пригоди на 12 V е необходимо да се направи генератор и да се пренавие електромагнита на вибратора. Аз направо си направих нова макара и на нея навих проводник, докато се запълни цялата, без да съм броил, изчислявал и т.н., просто няма нужда, предвид схемата.

    Схемата на генератора генерира двуполярни правоъгълни импулси, като за целта съм избрал вездесъщия SG3525 – контролер. Вътре има вграден драйвер за 500 mA, което не налага свързване на допълнителен ключов транзистор, а директно се захранва бобината. Важно е да се поставят ценери паралелно, за да се обере самоиндукцията /пиковете с високо напрежение/. Без ценерите чипа „отива на кино”. Схемата е елементарна, но за сметка на това ефективна. С тримера се регулира желана честота, а с потенциометъра се регулира коефициента на запълване на импулсите плавно или мощността на бобината. Максималната консумация е 200 mA, т.е. 2,5 W, като при тази реализация на 12 V работи 2-3 пъти по-мощно в сравнение с оригиналното мрежово захранване.

Схемата има и таймер, който е с продължителност 4 мин., като работи на 25 % и 50 %, т.е. 1:3 мин. или 2:2 мин.- това е за икономия на батерията. При 25 % продължителността на работа е повече от 3 денонощия без прекъсване.

    Платка за схемата не е необходима. Тези „два чарка и половина” съм ги налепил на хвърчащ монтаж, директно на обратната страна на цокъла на чипа, като самият чип опира в малък радиатор от алуминиева ламарина – 5 кв.см. Всичко е вградено в кутията. Изработката ми отне 2 часа, ведно с правенето на отвори по кутията.

    Вибратора съм го монтирал директно, стационарно, външно на херметическа кутия/кофа за стръв и се захранва с малък акумулатор от 12 V от Ni-MH 8х1,45 V/2500 mA/h.

   
« Последна редакция: Май 17, 2011, 04:55:10 pm от EDM electronics »