Автор Тема: Идея за магнитен двигател  (Прочетена 19030 пъти)

Slaughtermind

  • Гост
Идея за магнитен двигател
« -: Ноември 22, 2010, 03:28:32 am »
Здравейте,

Преди няколко дни ми дойде идеята за магнитен двигател. Поразрових се малко в нета и намерих десетки подобни устройства, но повечето са хартия. Въпреки това изобилие, не видях двигател използващ магнитната сила само на единия полюс. Иммено в това се състои идеята ми.

С схемата по долу (или рисунка :D) за статор се използват 4 дъгообразни магнита, а ротора е съставен от 4 правоъгълни. В сиво е оцветен материала, чието предназначение е да подтиска магнитното поле. С него са оградени южните полюси на ротора изцяло, частта на северните перпендикулярни на статора, както и извитите магнити на статора.


Принцип.

Основни разяснения защо тази конструкция е най-удачна за момента (на хартия разбира се):

1. Да разгледаме първата схема (Initial). Това е първоначалния момент в който би трябвало да се намира магнита. При въртене, ако северните полюси на ротора не са изолирани в края, преход на следващия магнит на статора няма да се случи. Това е така, защото прекалената близост на роторния с преходния статорен магнит ще създаде многократно по-голяма сила на отблъскване, отколкото  роторния с текущия статорен магнит.

2. Да кажем, че за по голяма ефективност на двигателя може да се използва друга формата на северния полюс на ротора. Например сферична или тръгълна за по-голяма близост със статора. Отблъскващата в този случай сила ще бъде много по голяма между текущите магнити. Но проблема е, че следващия (преходния) магнит на статора е в пряка видимост с част от триъгълната или сферичната форма на роторния. Съпротивлението ще нараства почти двойно със всеки милиметър. Затова между тях не трябва има директна видимост преди да е настъпил момента за ефективното отблъскване.


Обобщение:

В схемата извитите магнити ще осигуряват във всеки един момент постоянно отблъскване. Когато края на изолираната  част на правоъгълните магнити се намира перпендукилярно във всяко начало на дъгообразните (примера от Initial.jpg е приблизително точен) взаимодействие между тях все още няма  да има (нулева позиция), докато не се направи лек заход по посока на часовниковата стрелка. След това се преминава към ускорението (Rotation.jpg), в края инертната скорост ще бъде напълно достатъчна  за осъществяването на прехода и създаването на по-висок въртящ момент.

Ако пренебрегнем факта че противоположния полюс никога не може да бъде изолиран напълно, този тип конструкция предразполага към практически нулево обратно съпротивление във всеки един момент на въртене. Разбира се, трябва да пренебрегнем и факта, че магнитните сили не се разпространяват праволинейно. За това, би било добре ако удължим изолационния материал в края северените полюси.

Точна схема за принципа можете да намерите в последните два прикачени файла. DWG файла е схемата, начертана с AutoCAD.

Още на тази тема в The Museum of Unworkable Devices:
http://www.lhup.edu/~dsimanek/museum/unwork.htm#cheng
http://www.lhup.edu/~dsimanek/museum/cheng2.htm


Нямам необходимите умения за реализиране на идеята си, затова я споделям с вас.
Готов съм да финансирам всеки който е заинтересован от този двигател.
Единствената ми цел е да проверя дали нещата казани до момента не са пълни глупости.  ;D

Благодаря за вниманието!  :D
« Последна редакция: Ноември 22, 2010, 02:43:41 pm от altium »

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #1 -: Ноември 22, 2010, 09:24:46 am »
Здравей, Slaughtermind
Предполагам идеята те е заинтригувала доста, че чак да не те оствя да спиш  и си решил да я споделиш в 3.30 ч.Все пак сме благодарни, че сподели идеята си.
Проблема с мотора ти е, че няма как да тръгне да се движи ротора при условие, че след като се завърти на 90 градуса пак ще срещне същия полюс.Просто силите се уравновесяват от двата еднакви полюса.това е като да сложиш количка на хоризонтална повърхност-няма да тръгне на никъде, но ако наклоним единия край тя ще тръгне към по ниската.В твоя случай, ако единия статорен магнит е малко по далече ще има леко движение и това е.С металното екраниране нещата са пак същите.Ако опиташ да поставиш метал между 2 магнита, които са ориентирани север-юг, ще видиш че не се привлича желязото толкова много, понеже магнитните линии вече са са се затворили от единия на другия.Ако направим същото с 2 магнита север-север, понеже магнитните линии се отблъскват, то приближавайки желязо, те веднага ще се ориентират натам и привличането ще е голямо, както и ще ти трябва повече усилие да го издърпаш от между тях, в сравнение ако са север-юг.Дори да приемем, че за екраниране не ползваш желязо, а друг материал които изолира магнитното поле но не се привлича от магнита, то пак няма да тръгне мотора заради еднаквите полюси.Когато мислиш мотор само с постоянни магнити се опитай да не е равен брой статорни и роторни магнити и броя им да не е четен.Примерно 5 роторни и 9 статорни(5 роторни *2 =10-1= 9) или обратно.
Все пак не трябва да се отчайваш.Всички тук предлагаме идеи, по-добри или по-лоши,но така всички се обогатяваме в знание.Така и навремето Томас Едисън е направил поне 1000 опита,търсейки лампите с нажежаема жичка.През времето много от тези, които му помагали го напуснали мислейки го за луд, но той не се отказал-не се отказвай и ти.Дори да не тръгне нещо, то поне знаеш още един начин по който не става.
Успех
« Последна редакция: Май 03, 2016, 02:44:21 pm от atos »

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #2 -: Ноември 22, 2010, 11:15:31 am »
Здравей Slaughtermind,
Екранирането на магнити не е проста работа. Прочети повече в http://my.execpc.com/~rhoadley/magshield.htm.
Желая ти успех.

Slaughtermind

  • Гост
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #3 -: Ноември 24, 2010, 12:04:38 am »
Проблема на всички чертежи които сме виждали, е че мисленето за такъв мотор на всички се простира двуизмерно.
Затова те не работят, включително и първоначална ми идея също е грешна. За това малко по-късно...

Загледайте се в детайли в посочените анимации, когато се изолира магнитното поле с желязо от единия край, от другия намалява слабо. Ако се използва мю-метал (който не се привлича от магнит) или свръхпроводник, тези примери няма да бъдат в сила, тъй като отблъсквайки магнитното поле ще окажат влияние и върху самия магнит. Разликата е, че желязото скъсява магнитната крива на полето, докато мю-метала/свръхпроводника го отблъсква.



Ако съм разбрал правилно идеята за екраниране и мю-металите, нещата се променят по следния начин:

Да разгледаме горния край на третата картинка. В не съм изложил начина на ограждане на магнит (паралелепипед) с мю-метал.
В случая видимите части с магнитно влияние са: една правоъгълна стена, двете квадратни страни отгоре и отдолу. Това ще гарантира максималната използваемост на целия магнит, а не само на половин магнит както е при всички схеми. Как ства това? Изхождайки от илюстрациите за магнитно екраниране, този вид ограждане ще осигури най-малки загуби на магнитното поле във видимата област.

Схемата за ограждане до някъде е грешна, защо мю-метала едва ли ще позволи да бъде опрян плътно до магнита, както вече писах по-горе.

Последната схема не е съставена от еднополярни магнити.  ;D  А сега се опитайте да си представите цялото устройсво триизмерно.  :o   Реализацията на ротора и статора остава непроменена. Разликата е в начина по който са намагнетизирани магнитите. В единия край север, а в другия юг. По този начин ще използвам двата полюса максимално ефективно. Схемата на Фьодоровия двигател, както и много други, могат да се завъртят (триизмерно) на същия принцип. Ще има близо два пъти по-голяма производителност, защото площта на дейсти ще се увеличи двойно от използването  и на другия полюс.

Ще подчертая само, че чертежите са в голяма степен са грешни, а обясненията още по-криви  ??? ... дано нещо сте разбрали!

wanderer

  • Гост
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #4 -: Януари 03, 2011, 11:32:22 pm »
Здравей Slaughtermind,
Това, което се опитваш да измислиш го има описано в "PJK Book". Прегледай я. Има и други подобни.
А това, което предлага altium е доста разпространено, само дето при мен нещо се опъва. Сигурно щото не са ми съвсем еднакви магнитите. Провължавам да дерзая ...

Иван И

  • Гост
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #5 -: Януари 23, 2011, 08:13:15 pm »
Зравей Slaughtermind,
Екранирането на магнитите след време води до загуба на свойствата близо 25%. Повярвай ми, пробвал съм това. Резултантната магнитна възглавница трябва да бъде от едноименни полюси. В противен случай магнитите загубват свойствата си. Повярвай ми, пробвал съм и това. Магнитното тяло се стреми към равновесие, така че броят на магнитите няма значение. Разглеждай броят на магнитите като брой на вектори. Ротацията на резултантните магнитни полета се получава тогава, когато сумарното поле е = 1 на всеки градус от 1-360.
Успех.
« Последна редакция: Януари 23, 2011, 09:58:10 pm от Иван И »

Неактивен Orenda

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 147
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #6 -: Август 10, 2012, 05:03:59 pm »
Някой трябва да пробва, http://www.youtube.com/watch?v=7PDeK6rprA4&feature=related
Ако заработи, ще е много забавно ;D подложка за лаптоп с вентилатор без захранване ;D ;D ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #7 -: Август 10, 2012, 06:13:15 pm »
Математиците имат един много хубав способ. Ако имат сложно уравнение, за което не е ясно има ли отговор. Съставят подобно просто уравнение, и ако простото уравнение има отговор, то най вероятно е и по сложното да има отговор. Та на въпроса:
Магнитномоторно уравнение:
Имаме два еднакви магнита и едно парче подходящо желязо, и помощни материали по избор, целта единият магнит вече е заел позиция до желязото "плътно или не по избор " Другият магнит трябва да го избута придвижвайки се до аналогична позиция. След това при размяна на магнитите трябва да се получи идентичен резултат.
Аз лично не се наемам да предскажа отговора и отдавна се каня да направя този експеримент. Ще е добре да пробват и други заинтересовани.
Това в което съм сигурен е, че такъв експеримент ще даде ясен отговор на въпроса може ли да се построи магнитен мотор.   

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #8 -: Август 10, 2012, 08:55:30 pm »
Някой трябва да пробва, http://www.youtube.com/watch?v=7PDeK6rprA4&feature=related
Ако заработи, ще е много забавно ;D подложка за лаптоп с вентилатор без захранване ;D ;D ;D

Не е трудно да се скрият литиевите батерийки в периферията на пластмасата.

Чисто магнитен генератор може да се получи само чрез сложна конструкция на магнитите, като при турчина. Има изгледи и при Минато да се е получило, но е доста съмнително. Италианците да доказаха, че Минато няма никаква фабрика в Япония.

При всички останали случаи ще трябват електромагнити.

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #9 -: Септември 06, 2012, 04:13:37 pm »
Конструкцията не е сложна. Сложна е конфигурацията при подредба на магнитите. Нужно е логическо мислене. При подредба на параболите до създаване на безконечна магнитна естакада както при ел. двигателите.

Неактивен fever_wits

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 74
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #10 -: Септември 06, 2012, 05:25:46 pm »
Пробвах това с магнитите и вентилатора, нещо или аз бъркам, или вентилатора не е правилен, или е фалшификация.

kemih

  • Гост
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #11 -: Септември 12, 2012, 07:56:04 pm »
Кратко описание.
При въртене на генератора се включва първата бобина за създаване на магнитно поле, при усилване на оборотите се включват 2,3,4 и 5. Четвъртата бобина по принцип трябва да е като крайно натоварване, а петата като се включи, да регулира скоростта на въртене(при силен вятър). Според това да се правят витлата. Отделно при закотвяне на генератора да си има дискова спирачка.
Връзката за управлението на дистанционното е с радио вълни. Усилването и намаляването на магнитното поле е с димер намиращ се в самото дистанционно управление.
Ето ви и такъв контролер http://led.omega-light.com/Controllers/Power_files/LDM03RF.jpg

Как мислите, би ли сработилo подобно ДИНАМО?
« Последна редакция: Май 03, 2016, 02:48:32 pm от atos »

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #12 -: Март 18, 2013, 08:56:24 pm »
Майсторе, гледам, че тази тема е малко залиняла, виждам, че има доста коментари по нея, но ти като човек занимаващ се с магнити, мислиш ли, че горната схема ще проработи? Вероятно не, но нещо не ми харесват много обясненията дадени тук! Гледам сините и зелените зони на тези магнити и някак не мога да си обясня защо няма да се завърти!!!

kemih

  • Гост
Re: Идея за магнитен двигател
« Отговор #13 -: Март 19, 2013, 09:53:17 pm »
Сега като се загледах и аз разбрах тънкия намек, че намотката е една :D
« Последна редакция: Март 19, 2013, 09:59:07 pm от kemih »