Автор Тема: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.  (Прочетена 84289 пъти)

Jaret

  • Гост
Въпреки, че има още една подобна тема, започвам нова за да не прекъсвам разработването на колегата и за да публикувам своята независимо.

Преди 2 години се преместих на много ветровит хълм и от тогава се запалих по вятърната енергия.

Поставих си за цел да направя генератор за 50лв около 500W средна производителност.
Дори да похарча 200лв за разработването, да е възможно и за 50лв да се направи следващ път.
А след това да публикувам безплатно как се прави в подробности.
До сега всеки, който чуе целта е скептично настроен.
Да разкажа първо прогреса си до тук

1. Още същия ден намерих динамо от Лада за 15лв и замерих всички връзки и диоди - оказа се работещо.(снимка долу)
2. Поръчах 14 много силни неодимови магнита - 20лв (снимка долу)
3. Поръчах на кварталния стругар едно барабанче за да подредя на него магнитите в ротора. - 3лв (снимка долу)

Jaret

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #1 -: Ноември 13, 2010, 10:24:17 pm »
Залепих магнитите за барабанчето от снимката с епоксидно лепило.
Махнах от ротора пръстените, челюстите и намотката - остана само ос и два лагера.
Сложих барабана с магнитите на мястото на намотката на ротора. - за съжаление нямам снимка.
Всичко стана идеално точно и здраво, като произведено в завод.
Но при въртене с дрелка мултиметърът не показва повече от 0,3V прав ток.

Реших, че може би магнитното поле не се затваря през статора а през самия ротор и затова днес отрязах горната и долна периферия на барабана, който е на снимката. Така само единият полюс докосва ротора, но ефекта е пак същия - 0,3V DC при въртене с дрелка.

Магнитите са много силни, но не знам все още защо резултата е толкова смешен.
Ротора се получи като ето този на прикачената снимка, а всичко друго е стандартно.

Къде според вас бъркам?

П.С.
Идеята ми дойде от ebay - вижте резултата ако търсите "permanent magnet generator alternator"
Излизат стотици преработени алтернатори, като всички ползват на GM някакъв корпус защото е най-рапространен => най-евтин там. По същия принцип тук ладови алтернатори могат да се променят само да се знае принципа. А той уж е прост - неодимови магнити на ротора - но не работи само така :/
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 10:46:07 pm от Jaret »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #2 -: Ноември 13, 2010, 11:06:51 pm »
Здрасти Jaret,

Приветствам желанието ти да се занимаваш с чиста и алтернативна енергия (за в бъдеще и с по-интересни проекти).

Можеш ли да дадеш повече информация за измерването. Написал си 0,3 волта прав ток. Това е доста неправилно - напрежението може да е 0.3 волта, не токът.

Дай информация как точно измерваш. Създаденият ток от алтернатора е променлив (освен ако не мериш след диодите). Ако можеш дай и схема точно как правиш измерването.

ПС: Не се притеснявай за алтернатора. Имам такъв, който с радост бих дал, стига опитът да се опише подробно във форума.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #3 -: Ноември 13, 2010, 11:15:27 pm »
Много важна подробност- полюсите трябва да се редуват N S N S N S .... Възможно е и само S или само N но тогава не трябва да са един до друг, а на някакво разстояние.

Jaret

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #4 -: Ноември 13, 2010, 11:35:49 pm »
gotiniq7 - Подредени са N S N S - 12бр последно. Даже с компас си ги намествам.

mzk - Малко съм неграмотен с тока :) По образование съм строителен техник, а скоро и юрист. Но малко като Хенри Форд интересите ми ме бутат в непознати води.
Алтернатора си е с вграден изправител/диоден блок и си има две клеми, които аз мисля, че са + -. Закачам мултиметъра там и завъртам с винтоверт(с около 200об/мин?)
Сега последно махнак диодите и замерих всяка от трите фази по този начин, но резултата, ако е имало такъв е бил във стотиците и ми изписа 0,0V AC

Savana (от ЛС) - "написа Ноктовидната форма на  железната част от статора далеч не е случайна". Във ръководствата, които съм си свалил навсякъде махат ноктовидната част и аз дори я изгубих. Публикувам няколко снимки на преработени ротори, които съм опитал да имитирам и се продават за работещи.

Ето това ръководство опитах да следвам най-вече:
http://www.windstuffnow.com/main/gm_alt_mod.htm
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 11:51:09 pm от Jaret »

Seeker

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #5 -: Ноември 14, 2010, 07:48:08 am »
Защо трябва да сменяш възбуждането ? Ротора на алтернатора си е добре направен и не е необходимо да слагаш магнити. От оригинален 500Вт алтернатор можеш да извадиш около 3кВт , без да променяш ротора. Само махни регулатора на напрежение и смени диодите на изправителя с такива за по-високо напрежение. Така в зависимост от тока на възбуждане и оборотите ще получаваш напрежение от 12 до 70В  и ток до 60А .  След това ти трябва инвертор, за да го обърнеш в променливо 220В. Ротора потребява около 2% от изработената енергия.

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #6 -: Ноември 14, 2010, 09:19:09 am »
Колега Jaret, добре си се справил с ротора, но тези резултати които си написал са много ниски.
Алтернатора трябва да го развъртиш на по високи обороти, с бормашина.
Напиши повече информация как правиш замерванията, какъв е ротора (алумин, метал, пласмаса)
Откачи диодният блок от статора и замери самите диоди да няма изгорял диод.
Премери самият статор да не е пробил към корпуса.
Аз също работя по тази тема, но с ел.магнитно въртящо поле вместо ротор.
Успех.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #7 -: Ноември 14, 2010, 09:49:17 am »
emm, струва ми се нереално, при измерване на намотката директно, да получава 0,3 волта при 200 оборота. Та дори 0,0. Според мен има някакъв генерален проблем с измерването...

Jaret, съжалявам за глупавия въпрос, но правилно ли поставяш уреда? Напрежение се мери паралелно, а ток - последователно на веригата. При измерване на напрежението трябва да сложиш сондите на уреда върху краищата на намотката, да го включиш за измерване на променливо напрежение и да видиш какъв е резултата. Така ще имаш показания за напрежение при празен ход.

Jaret

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #8 -: Ноември 14, 2010, 04:22:19 pm »
Днес опитах нещо ново. Понеже цялата система си отчита, че работи нормално - изправителния блок работи, статора не дава на късо(за кието не мога да съм 100% сигурен) приех, че магнитите ми все пак са твърде слаби за желания резултат.

Затова ги групирах по 4, в две пачки. Нямам уред за измерване на магнетизъм, но компасът се завърта към тях от много по-далече.  :)  Получи се ротор с два полюса, но много по-силни. Снимка долу.

Сглобих и при 200об/мин вече нищо не получавам.  ???

Затова продължавам опитите с нов корпус - 600W 220V електромотор, който извадих от един хидрофор.
Мисля, че този мотор е а-синхронен? Ротора му е просто един цилиндър от ?силициева? ламарина.
Вложих два магнита в ротора (направих дупки с дрелка) и след завъртане на ръка уреда показа 3 волта.
Този е по обещаващ, но незнам как да разположа магнитите най-добре.




Seeker

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #9 -: Ноември 14, 2010, 05:43:16 pm »
@Jaret
200об/мин е много малко. Нормално алтернатора работи от 3000 об/мин нагоре ( оборотите на двигателя х2 ) 

Защо все пак искаш да ползваш  магнити, а не нормалното електро възбуждане? Даже има начини да се свърже  асинхронен двигател като генератор, без да се преработва ротора.
« Последна редакция: Ноември 15, 2010, 07:27:13 pm от altium »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #10 -: Ноември 14, 2010, 07:29:27 pm »
Боже, с какви неразумности се занимавате  КОЛЕГИ?
Колега (приятелю) Jaret, купи си един правотоков двигател на "Динамо" Сливен, сложи му една перка и си готов.....топлата вода тече от лявото кранче не е необходимо да си даваш парите за да го разбереш. Извинявай , не искам да те обидя, но има няколко човека в този форум , които наистина експериментират и имат нужда от финансова помощ и  влагат парите и времето  си за търсене на нещо ново и наистина поназнайват доста неща - та мисълта ми е ако имаш излишни средства, по - добре да се организираме и да си помогнем да направим нещо, отколкото да се харчат пари за  играчки. (Може да е нескромно , ама и аз давам доста левчета от собствения джоб за материали и знам колко е трудно и бавно). Форума не върви .....трябва да се обединят сили и средства за да се получи нещо най-после.....някой скоро може да реши да си прави платноходка и отново да се изхарчат маса средства на "вятъра", а друг , който е на косъм от целта да не успее защото няма 5 кинта за 100м бакър.....Не се сърдете , мисля , че все пак трябва да се отсява плявата от зърното.....
Още веднъж се извинявам, ако на някой му е станало "дискомфортно".
Поздрави

giunal

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #11 -: Ноември 14, 2010, 07:43:19 pm »
Jaret
 Като разгледах снимките който си показал виждам че, проблема ти е  ,в неправилно разположените магнити и от там, неправилно се затварят магнитните силови линии през статора - това води до ниски нива на Е.Д.Н(електродвижещо напрежение ). Трябва да спазваш следните принципи за имаш работещ генератор.
1. Максимален брои магнитни силови линии от ротора трябва да се затварят през магнетопровода на статора,като се спазва правилото на лявата ръка(ако не го знаеш потърси информация) при това колкото концентрацията на силовите линии около един проводник в статора  е по- голяма толкова, по-голямо Е.Д.Н ще имаш. По - начина по които си разположил магнитите това не става.??????
2. колкото въздушната междина между статора и ротора е по малка толкова ще ти е по -високо КПД-то.
3. Голямо значение има и материала който си използвал за направата на ротора. Защото от магнитната проводимост на този материал зависи всичко останало.
Съобрази се и с  това което ти е написал Seeker. Аз споделям напълно това което казал. 

Jaret

  • Гост
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #12 -: Ноември 14, 2010, 08:42:59 pm »
Jaret, купи си един правотоков двигател на "Динамо" Сливен, сложи му една перка и си готов.....
Напълно се съгласих с това, което написа. Само за реша своята моментна нужда да попитам:
Кой точно от продуктите им ще ми свърши работа за 500W ветрогенератор?
http://www.dynamo-bg.com
Благодаря!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #13 -: Ноември 14, 2010, 09:35:27 pm »
Алтернатора от лада е трифазна машина и вграден трифазен изправителен мост тип Ларионов. Мостът е със силициеви диоди и да пробие трябва минимум 1,2В , получениният ток минава през възбудителната намотка и генератора работи. При въртене на ротора, от остатъчния магнетизъм генератора не може да се възбуди, заради 1,2 волта на моста. Две решения
-ползване на акумулатор решение при автомобилите
-ползване на постоянни магнити

Така подредени магнитите са за изложба, но магнитната верига е много лоша. Оригиналният ротор е от една бобина S и N и две 6 звезни железни накрайници влизащи едно в друго и образуват 6 или 12 полюса (по памет).
Най- простото е да разглобиш фабричния ротор, да избиеш звездообразният накрайник отпред (към шайбата той е на шлици) да извадиш бобината и да я замениш с постоянни магнити N е към едната звезда, а S към другата, колкото събере и да върнеш звездата. Така направеният ротор се поставя в генератора. S и N определя посоката на въртене на фазите но за практиката няма значение заради моста тип Ларионов.

Трифазните машини са по-леки от постояннотоковите динама.
« Последна редакция: Ноември 15, 2010, 07:30:15 pm от altium »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Бюджетен самоделен ветрогенератор - още един.
« Отговор #14 -: Ноември 14, 2010, 09:41:34 pm »
http://www.dynamo-bg.com/product.php?id=41
Този ....и всички модели преди този и всички постояннотокови двигатели с постоянни магнити ще ти свършат отлична работа. Просто намери начин да ги въртиш с около 1500 min-1

Намери си нещо на старо за да ти излезе по ефтино.....аз имам такъв, който е на 20 години и при 1000 min-1  произвежда 12 волта 15 А , ако проявиш интерес ще ти пратя снимка.
По данни на производителя е 600 вата (динамо сливен преди 20 год)
Магнитите му са феритни и са доста слаби вече .....едвам държат отверка и въпреки това мотора е много силов и върши отлична работа, като генератор...
Поздрави