Автор Тема: Схема за повишаване на акумулаторно напрежение?  (Прочетена 16265 пъти)

hotalin

  • Гост
Здравейте на всички,  реших да се допитам, макар  отклонено от основната насоченост на форума , но понеже тука виждам много компетентни хора по електротехника.

Та въпросът ми е, знае ли някой възможно най-простата схема на умножител на напрежение, искам да вдигна акумулаторно напрежение 12v  да стане около 220v, като изходната мощност да е около 100w.

Изходното напрежение да си остане право, но това не е задължително, понеже ще си го изправя с грец.

Предварително ви благодаря!
« Последна редакция: Октомври 21, 2010, 07:54:51 pm от altium »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Схема за вдигане на акумулаторно напрежение
« Отговор #1 -: Октомври 19, 2010, 12:14:42 pm »
Здравей. Изглежда преди да задаваш въпрос въобще не си правиш труда да потърсиш предварително някаква информация. В раздел Силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника, зарядни устройства има няколко теми, които биха могли да ти бъдат от полза:

http://mazeto.net/index.php?topic=4644.0 - DC-AC 220V/50Hz sinus конвертери, UPS
http://mazeto.net/index.php?topic=745.0 - DC/DC Преобразуватели, инвертори.

Умножител на напрежение в случая не върши работа, защото имаш прав ток от акумулатора (не променлив). Прост импулсен траф според мен е най-удачен (обратен или прав преобразувател). Тези трафове, обаче, искат доста сметки и опит, за да работят качествено. Другият вариант е да си купиш евтин UPS (има ги за около 70-100 лв).

Използвай търсачката на форума - http://mazeto.net/s
« Последна редакция: Октомври 19, 2010, 12:17:36 pm от mzk »

hotalin

  • Гост
Re: Схема за вдигане на акумулаторно напрежение
« Отговор #2 -: Октомври 19, 2010, 01:13:58 pm »
Здр.  все пак прати  ми  най простата схема на импулсен траф, за целта за която ми трябва не се изисква прецизност в параметрите на изходното напрежение. Важното е да се подържа напрежение около220v до около50w честотата  може да варира в голям диапазон, тя  не  е  от значение за това което искам да постигна.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Схема за вдигане на акумулаторно напрежение
« Отговор #3 -: Октомври 19, 2010, 04:54:02 pm »
Здравей,

не случайно пуснах линковете в предния си коментар.
Заповядай:


Имай предвид високото напрежение на изхода и внимавай, ако решиш да я правиш!

ilia_92

  • Гост
Re: Схема за вдигане на акумулаторно напрежение
« Отговор #4 -: Октомври 19, 2010, 08:49:23 pm »
Мога да ти предложа схемата на млад конструктор на импулсно захранване (с тл494), лесно се преработва до към 220Волта. Изпълнението ще ти излезе около 10 лв+едно развалено компютърно захранване, за да му изкараш трансформатор, жица, интеграла (в някои варианти), дросел и това е. 50 вата ги вади стабилно  (горе долу :) ). Ако имаш интерес пиши ми на лично за подробности. А за какво ще ползваш захранването?

ilia_92

  • Гост
Re: Схема за вдигане на акумулаторно напрежение
« Отговор #5 -: Октомври 20, 2010, 09:18:07 pm »
Качвам файл с всичко необходимо за подкарване, защото не знам кога ще ми остане време за модификациите, нужно е само малко смятане. Чертано е на Sprint layout, модифицирайте колкото искате. Има какво да се модифицира! По принцип е импулсно за усилвател, където трябват 2 или повече стабилни напрежения, така че не виждам проблем да се направи за крушка, електромотор или нещо подобно. За напътствия, при проблеми, съвети и други такива, пишете ми на лично (По някои други средства за комуникация е много по-лесно), ще отговарям когато мога и на каквото мога :). Ще се радвам ако усъвършенстваме схемичката :), че и аз в момента я ползвам. Пак казвам , правете на ваша отговорност, не давам гаранция, че всичко ще се получи както е по план :)
« Последна редакция: Септември 27, 2012, 08:41:35 am от Maistora52 »

FreeEnergy

  • Гост
Re: Схема за повишаване на акумулаторно напрежение?
« Отговор #6 -: Октомври 21, 2010, 06:54:20 pm »
Здравейте,

Тъй като исках да питам и аз подобен въпрос, ще го включа в тази тема.

Погледнах свръзките, които МЗК предлага, но там го няма отговора на моя въпрос, а именно:

1. Ако имаме прав ток 220 волта, как да го направим на по-малък? Има ли такива конвертори и най-вече губи ли се така от силата на тока или ампеража. Т.е. ако го направя от 220 на 48, това означава ли че ампеража ще е същия, или ще се увеличи, за да се получат същите изходни ватове по формулата W=A x V.

2. Възможно ли е 220 волта прав ток да се вкара в инвертор, за да се преобразува в променлив?

Благодаря ви предварително.

Поздрави

FreeEnergy

  • Гост
Re: Схема за повишаване на акумулаторно напрежение?
« Отговор #7 -: Октомври 22, 2010, 01:41:49 pm »
Благодаря Алтиум,

А в обратния случай пак ли важи правилото? Т.е. ако от 48 волта намаляме на 12 волта, ще се увеличи ли ампеража, минус загубите при конвертирането?

Поздрави

Ф