Автор Тема: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух  (Прочетена 30902 пъти)

@praktik

  • Гост
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #15 -: Януари 26, 2013, 01:52:29 pm »
Бензино-Пневматичните коли, се оказват по добри и рентабилни от Бензино-Електричните.
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5472811
« Последна редакция: Януари 26, 2013, 01:55:44 pm от @praktik »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #16 -: Януари 26, 2013, 02:46:16 pm »
Доста силно журналистическо изказване, както си личи от коментарите под статията, неподготвено "нищо ново". Бих добавил, че подобно нещо е правено и от Хонда много по-рано, преди поне 20г.
Сега е може би момента за този патент, даже ми се струва, че малко е позакъснял и ще има съдбата на "DVD", докато стане масово и вече няма да е актуално. Защото като гледам, в Новосибирск не спят и скоро ще започнат да произвеждат батерии и за електро-танкове.
Плановете им са в началото на 2014, демек догодина, в този град да няма нито един дизелов автобус.
 
« Последна редакция: Януари 26, 2013, 05:18:34 pm от Maistora52 »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #17 -: Януари 26, 2013, 05:21:40 pm »
Не мога да разбера защо пак си играем на хибриди.
За да бъде колата още по-скъпа и по-трудна за поддръжка ли? Или да возим още толкова желязо?
И защо трябва да разнасяме насам-натам 2 тона желязо за да возим 1 задник.
Да вземем модела на ТАТА.
Пробег - 200 км, максимална скорост 70 км/ч, зареждане на станция за 2 минути и 1 евро!
Ако намалим пробега за сметка на максималната скорост ще получим истински автомобил.
Какво пречи да има станции на всеки 100 км. Бензиностанциите в момента са доста по нагъсто.
Сгъстен въздух директно може да се произвежда от всички ВЕИ източници на енергия, и дори от
преминаващите превозни средства със специална рампа върху пътя.
Може да се съхранява дълго време - решава автоматично въпроса с непостоянния характер на енергията от ВЕИ.
До тук изброих плюсовете, но като тръгнах да изброявам минусите не се сетих какво да напиша.
Помогнете да намерим минусите (за нас, не за нефтените компании).


« Последна редакция: Януари 26, 2013, 05:51:15 pm от Maistora52 »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #18 -: Януари 26, 2013, 06:03:13 pm »
Това с танковите двигатели съм го минал отдавна  :D.
За това ми е толкова интересна тази идея.

И какво, да се връщаме обратно при електромобилите? Там поне бомби няма.

Трябва да изпробваме технологията на Стовбуненко
Един Москвич с един акумулатор се движи цял ден  ;)
« Последна редакция: Април 15, 2014, 07:51:58 am от Maistora52 »

DOMIC

  • Гост
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #19 -: Януари 26, 2013, 08:25:44 pm »
Най - добрият вариант е пневмо - електро хибрид, а двигателят на стовбуненко ще намали големината на батерията. Проблемът е в коренната промяна на автомобила в сравнение с конвенционалния, много средства. Мисля за компромисен вариант - конвертиране с пневматика на ДВГ с метанов инжекцион. Бутилката с метан се пълни на 220 атм. а от газаджия знам, че за работата на изпарителя са необходими входящи 50 атм. Може ли да се оползотвори налягането на метана? Това са 170 атм. налягане и 10 кг. или 56 л. сгъстен газ. Но за целта отработения газ не трябва да се изпуска в атмосферата, естествено, след като премине през пневматичния двигател, а да се съхрани в допълнителна бутилка за по - малко налягане - 50 атм. докато се употреби от ДВГ. По този начин се подпомага работата на ДВГ.

@praktik

  • Гост
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #20 -: Февруари 23, 2013, 03:43:59 pm »
Мисля за компромисен вариант - конвертиране с пневматика на ДВГ с метанов инжекцион. Бутилката с метан се пълни на 220 атм. а от газаджия знам, че за работата на изпарителя са необходими входящи 50 атм. Може ли да се оползотвори налягането на метана? Това са 170 атм. налягане и 10 кг. или 56 л. сгъстен газ. Но за целта отработения газ не трябва да се изпуска в атмосферата, естествено, след като премине през пневматичния двигател, а да се съхрани в допълнителна бутилка за по - малко налягане - 50 атм. докато се употреби от ДВГ. По този начин се подпомага работата на ДВГ.
Тази  идея  ми  харесва  ;)

angelmr

  • Гост
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #21 -: Март 15, 2013, 12:56:44 pm »
Не мога да разбера защо пак си играем на хибриди.
За да бъде колата още по-скъпа и по-трудна за поддръжка ли? Или да возим още толкова желязо?
И защо трябва да разнасяме насам-натам 2 тона желязо за да возим 1 задник.
Да вземем модела на ТАТА.
Пробег - 200 км, максимална скорост 70 км/ч, зареждане на станция за 2 минути и 1 евро!
Ако намалим пробега за сметка на максималната скорост ще получим истински автомобил.
Какво пречи да има станции на всеки 100 км. Бензиностанциите в момента са доста по нагъсто.
Сгъстен въздух директно може да се произвежда от всички ВЕИ източници на енергия, и дори от
преминаващите превозни средства със специална рампа върху пътя.
Може да се съхранява дълго време - решава автоматично въпроса с непостоянния характер на енергията от ВЕИ.
До тук изброих плюсовете, но като тръгнах да изброявам минусите не се сетих какво да напиша.
Помогнете да намерим минусите (за нас, не за нефтените компании).

Голям минус е ниската енергийна ефективност на пневматичните системи. За пълнене от ВЕИ и дума не може да става, то сигурно с бензин ще е по-евтино да караш.
Друг голям минус е високата цена и краткия живот на съвременните композитни резервоари за сгъстен въздух. Мисля че за някои модели се планираше резервоара да е интегриран в корпуса, а на никой няма да му е особено весело да си хвърли колата след 5 години само защото полимера на резервоара е остарял.
Голям плюс е простотата за обслужване. Няма ги големите топлинни натоварвания на ДВГ. Но това е икономически минус, понеже автомобилните компании нямат изгода да ти продадат почти вечна кола. Те излязоха от рецесията през 90-те именно след като започнаха да произвеждат чупливи и често сменящи се коли.
Ако ми простите спекулацията, мисля че бум на такива технологии ще дойдат едва след масовизацията на 3D принтерите, чрез които един редови потребител да може да си поръча опростен и ефективен автомобил разработен от опен сорс обществото, да бъде "разпечатан" от местен 3Dпринтер, вместо да си купува скъпа и чуплива кола, от дилъра на големите производители.