Автор Тема: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух  (Прочетена 30866 пъти)

i_vack

  • Гост
Автомобили, задвижвани с компресиран въздух

През следващата година индийската компания "Тата" ще е готова да пусне на пазара революционния си автомобил, който се задвижва със сгъстен въздух.
http://www.dnevnik.bg/skorost/2008/02/17/459346_indiiskiiat_avtomobil_na_vuzduh_shte_e_gotov_dogodina/

http://www.vbox7.com/play:58a91849

За да работи един обикновен 4 тактов ДВГ с компресиран въздух е необходимо разпределителният вал да се адаптира за 2 такта - разширение и изпускане. Вижте   2:38 мин и 6:15 от видеоклипа.

Спомнете си конструкцията на Стефан Стоянов - при нея разширението се оползотворява в максимална степен поради постоянно увеличаващото се рамо при движение към долна мъртва точка.
« Последна редакция: Януари 29, 2010, 09:58:25 pm от altium »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Двигатели с вьздух под налягане
« Отговор #1 -: Август 23, 2008, 01:05:43 am »
При разширяването въздуха ще се охлади. Ако непосредствено преди разширяването  през сгъстения въздух премине електрически разряд, тогава ще се освободи голяма енергия и налягане - много по големи от налягането в бутилката. КПД също ще е голямо защото няма да има топлинни загуби или ще са минимални.

i_vack

  • Гост
Re: Двигатели с вьздух под налягане
« Отговор #2 -: Август 24, 2008, 03:32:37 pm »
Това ме навежда на мисьлта че използването на класически четиритактов двигател ще свьрши идеална работа.Четири цилиндъра, от които трите се използват за целия цикьл на изпомпване и нагнетяване, а четвьртия е работния - така няма да е задьлжително да се използва и бутилка с вьздух под налягане или само малка за пьрвоначално стартиране.
« Последна редакция: Август 31, 2011, 10:21:34 pm от altium »

i_vack

  • Гост
Re: Двигатели с вьздух под налягане
« Отговор #3 -: Август 24, 2008, 04:02:43 pm »
Ето това е нещо подобно

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Двигатели с вьздух под налягане
« Отговор #4 -: Август 24, 2008, 04:06:22 pm »
Ето това е нещо подобно

Ако си от София мога да ти помогна с експериментална постановка- двигател ВАЗ 2101 1300 кубика за експериментални цели.

i_vack

  • Гост
Re: Двигатели с вьздух под налягане
« Отговор #5 -: Август 24, 2008, 04:34:33 pm »
Благодаря ти много за предложението.
Аз съм от Пловдив и от известно време си търся Тико за тази цел. Вижда ми се подходящо, а и така ще спестя от излишни разходи по направата на стенд - метална рамка с тампони, както и подходящо място. Също така и автомобил в движение ще ми осигури нужните данни чрез експерименти и проби, вместо използването на уреди за измерването на мощност, обороти и т.н, които аз и така или иначе не притежавам.

За съжаление установих, че този вид автомобили е на изчезване. Отдавна ромското население го е изкупило за скраб и смятам да се пренасоча.
« Последна редакция: Април 15, 2014, 07:29:49 am от Maistora52 »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Двигатели с вьздух под налягане
« Отговор #6 -: Август 24, 2008, 05:55:53 pm »
http://www.rohnermachine.com/pageVideos.html   - Papp Engine
Това е работа на двигател с електрически разряд във горивна камера със въздух под налягане.
  Мисля че електрическия разряд трябва да е експлозивен посредством кондензатори без индуктивност (което ги прави изключително бързи) , по-високо напрежение и по-висок капацитет . Електроразрядните електроди трябва да са волфрамови което е най-малката грижа. Когато въздуха се разширява трябва да отива в охлаждаща камера където се свива , след като е свършил работа във първата.  Известно ми е че при бърз разряд през вода, механичната енергия на електрохидравличния взрив е хиляди пъти по-голяма от първоначалната вложена. Може да се работи и с вода като всеки от случаите си има предимства и недостатъци. Ако се експериментира с двигатели, то трябва да е на стенд и да сте готови да ги изгубите в името на каузата. Нещо което вероятно ще направя някой ден е следния опит: Електрически разряд от мощен кондензатор във вода във специално пригоден цилиндър който задвижва магнит през бобина.  Може да се използват и много бобини последователно наредени а през тях минава магнитния снаряд . Събирам енергията от бобините обратно в кондензатора който съм използвал за разряда и сравнявам вложената  и изходната енергия. След това може да се мисли за подобрена конструкция, в смисъл за постоянна работа и генерация.
« Последна редакция: Април 15, 2014, 07:33:00 am от Maistora52 »

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Двигатели с вьздух под налягане
« Отговор #7 -: Август 24, 2008, 07:55:12 pm »
teofilus, занимавам се с тези кондензатори + вода над месец :). Действително има свършена работа, но там докъдето съм стигнал тази работа не е достатъчно за бъде местено буталото. Ще видим, още много работа има да се върши, колега в западния форум успява да постигне резултати от 40 до 160 psi с еднакви електрични параметри. Аз експериментирам 470uf/~315V кондензатор.
Според експериментите на Grenenau, КПД е 156% някъде, което е малко за извършване на движение на двигател + производство на електроенергия за захранване кондензатора, но на запад твърдят че имат кола която да върви на този принцип. И тук има поле за действие обаче, искрата би могла да се вкара в "Tesla switch" което би намалило доста ел. консумация.

Ще споделиш ли как смяташ кондензатора би могъл да "извършва работа" без вода ?
« Последна редакция: Април 15, 2014, 07:35:00 am от Maistora52 »

i_vack

  • Гост
Re: Двигатели с вьздух под налягане
« Отговор #8 -: Август 24, 2008, 10:43:33 pm »
За сьжаление за много от нещата които споделяте не сьм добре запознат -даже никак.
Искам, ако е вьзможно, да интерпретирате и доразвиете идеята, която имам. Според Теофил и неговите опити КПД не достига за извьршване на движение + производство на ел. енергия за кондезаторите. Идеята ми е: възможна ли според вас конструкцията да е с дву-полюсни бутала, които предават движението хидравлично усилено. И това няма ли да доведе до многократно увеличение на КПД-то.
« Последна редакция: Август 31, 2011, 10:23:51 pm от altium »

zax

  • Гост
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #9 -: Май 13, 2009, 11:29:20 pm »
Какво ще се получи ако се свърже бутилка с високо налягане, (например СО2 бутилки до 190 bar) към двигател с вътрешно горене? Двигателя е 1.3 бенз. Разполагам с бутилката и вартбурга е свободен за експерименти, ако някой има идея пишете.  :)  Ще проработи ли и колко време ще се движи?
На мястото на делкото трябва да се постави клапа разпределител на налягането.

Поздрави.
« Последна редакция: Август 31, 2011, 10:24:36 pm от altium »

DOMIC

  • Гост
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #10 -: Септември 11, 2011, 11:10:42 am »
Здравейте!
Защо мислите за преработка на ДВГ, та те са неефективни! Има си пневматични двигатели - всякакви видове, модели и големини. Например двигателя на Ди Пиетро, на който дават 94,5% к.п.д., но схемата за интегриране в автомобил е малко сложна. Харесал съм варианта на вграждане на двигателя в джантата и ползването му като спирачка. Мисля, че двигателя на Стефан Стоянов е подходящ за тази цел. Като начало може да се започне с хибридно задвижване. Повечето автомобили са с предно предаване и барабанни спирачки на задния мост. При тях може на мястото на барабаните да се монтират пневматични двигатели(напр. на Стефан Стоянов) и да се свържат с малък резервоар на сгъстен въздух, който ще се зарежда от двигателя в спирачен режим. При запълване на капацитета на резервоара, енергията веднага се отдава към двигателите и подпомага(или замества) работата на ДВГ. Предполагам, че това ще доведе до голяма икономия на гориво при всички режими на каране и колата вече ще има 3 движещи колела. Добре е сгъстения въздух да е охладен, а когато отива към двигателя да се загрява. Необходим е прецизен контрол на подавания към двигателя въздух, както и бърза промяна на налягането.
Ако някой може да осъществи на практика гореописаната идея, моля нека да ми се обади. Искам нещо такова на моята кола.
Пневматичият хибрид е подходящ, за да се тества в реални условия самостоятелната работа на пневматичните двигатели в различни пътни ситуации(изпреварване, проходимост, спиране, ръчна спирачка) без да има голям риск от произшествия. Ако всичко е наред може да се продължи към изцяло преминаване на пневматични двигатели (и спирачки). Един компресор на мястото на ДВГ и махането на трансмисията е добър вариант или бутилка от метанова уредба, след като изградят въздухостанциите.
Харесва ли ви идеята?
« Последна редакция: Септември 11, 2011, 06:14:52 pm от DOMIC »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #11 -: Септември 11, 2011, 06:09:35 pm »
Здравейте!
Защо мислите за преработка на ДВГ, та те са неефективни! Има си пневматични двигатели - всякакви видове, модели и големини. Например двигателя на Ди Пиетро, на който дават 94,5% к.п.д., но схемата за интегриране в автомобил е малко сложна. Харесал съм варианта на вграждане на двигателя в джантата и ползването му като спирачка.
.....
Харесва ли ви идеята?

Само тази част от идеята не ми харесва, какво правим с голямата под-ресорна маса по-хубавите ни пътища?  8)

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #12 -: Септември 28, 2012, 03:42:49 pm »
Тук намерих съобщение при руснаците за презентация на Tata Motors http://ukranews.com/ru/news/technics/2012/08/23/77432
Очаква се до края на годината да се появи по улиците на Франция.
Пробег - 200 км, максимална скорост 70 км/ч, зареждане на станция за 2 минути и 1 евро! :)

Тук има и клипове:
http://www.youtube.com/watch?v=WB4zOOaJAQk
http://www.youtube.com/watch?v=GytVdtljnWY
http://www.youtube.com/watch?v=0RBl1LFUQ4c&feature=related

Имам въпрос към запознатите с въздушните технологии.
Може ли да се ползва тесла турбина вместо стандартния двигател за този вид превозни средства?
Естествено, ще трябва да се редуцират оборотите, но от друга страна конструкцията е гениално проста и няма какво да се износва.



« Последна редакция: Април 15, 2014, 07:39:37 am от Maistora52 »

Strashimir

  • Гост
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #13 -: Септември 28, 2012, 09:27:16 pm »
Само да вметна, че това НЕ Е кола на Тата. Това е кола на френски инженер, създал бутален двигател със сгъстен въздух. Четох за него още през 2007 г. и тогава се споменаваше, че ще работи ЗАЕДНО с Тата за масово евтино производство. Във Франция не го бръснат за нищо, макар че е предлагал на кметствата на няколко града да правят обща фирма за таксита и коли под наем с неговите технологии. Основава си собствена фирма MDI. Ето и сайта http://www.mdi.lu/english/airpod.php .

За съжаление не може все още да убеди европейски инвеститори за масово производство. Аз съм фен на идеята, дори повече от колкото на електрическите коли, заради:
1. Супер бързото зареждане със сгъстен въздух, което може да се уреди на всички бензиностанции;
2. Заради липсата на смяна на каквото и да е след време, както е с акумулаторите при ел. колите (поради изтощаване);


Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Автомобили, задвижвани с компресиран въздух
« Отговор #14 -: Септември 28, 2012, 09:51:14 pm »
На мен също ми харесват точно тези предимства, съпоставими с електромобилите:
- съпоставим пробег,
- нищо за смяна (акумулатори),
- по-евтина технология и по-проста за поддръжка.
Бутилката за сгъстен въздух на 350 бара, предполагам че е отработена технология, но не знам колко е скъпа.

Може ли някой да даде по-подробни енергийни характеристики: количество/налягане на въздуха спрямо мощност на мотора и т.н.
Посочената мощност на AIRPod е 4 kW при 18 бара, въртящ момент 15 Nm, бутилка 175 литра при 350 бара и собствено тегло на автомобила 220 kg,
пробег на градски цикъл на движение - 220 km.
Въпросът е, ако имаме същият (220 kg с акумулаторите) електромобил какви ще са неговите характеристики.

Възможно ли е да се преоборудва сериен автомобил от малкия клас на сгъстен въздух, дори със смяна на двигател?
« Последна редакция: Април 15, 2014, 07:48:46 am от Maistora52 »