Автор Тема: VW Голф - електричка  (Прочетена 165005 пъти)

vitan

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #15 -: Декември 16, 2010, 10:53:20 am »
Какви контролери са подходящи за 144V двигател и как работи с такива имащи по-малък волтаж.
Прецизирай въпроса.

На Tesla motors батериите са в нещо като гилзи от патрони, че при яка консумация (много висока скорост), ако гръмнат - да няма големи поражения. Но пък стават много по-тежки.

Това за топлината от мотора и батериите - иска топлообменници, т.е. това е плюс ( и печалба ).
Минуса е, че тежат (КПД на возилото пада), още пари и заемат място.
Всяко добро проектиране е тънък баланс между плюсовете и минусите :) ( и аз като Гецата: еййй, каква умнотия :) )

Seeker

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #16 -: Декември 16, 2010, 11:38:43 am »
Едно време нямаше климатици за охлаждане на купето - за целта се ползваха прозорците  :) , но отоплението никога не е било под въпрос. При - 10 градуса е доста противно да се кара кола без отопление, най-малкото защото се заледяват стъклата. При работа на ел.двигателя, регулатора и батериите неминуемо се отделя топлина и тя трябва да се отвежда някъде, може би чрез топлообменник въздух-въздух да се обдухват основно стъклата и краката на екипажа. Може охлаждащия въздух да се вкара директно в купето , но не е здравословно да се дишат газовете от акумулаторите, било то  литиеви. При КПД на цялата система от 75-80% , отделената топлина е 15-20% от моментната мощност. При катерене на баир ще отделя достатъчно топлина, но на прав хоризонтален участък тази топлина няма да достига за поддържане на нормални условия в купето. Второ- 50% от стените на купето са стъкла - там топлообмена с околната среда не се възпрепятства и цялото топло бяга. Стъклата могат да се направят с вградени електроотоплители против заледяване или изпотяване, ама ще харчи допълнително енергия.
 Остава стария въпрос - "Откъде да вземем достатъчно енергия?"   , а не как да използваме наличната.

Неактивен alextrif

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 13
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #17 -: Декември 16, 2010, 02:30:19 pm »
Идеята ми, е да се използва максимално, това което сега го губим. Бойлер който да се подгрява от ел.мрежата, когато колата се захранва и да отдава във впоследствие. Антифриза да циркулира с помоща на водна помпа и да отнема останалата от ел. двигателя,контролер, батерий излишна топлина, и която да  отдава в купето. Така ние  пестим от това, което е като енергия в електромобила. Имаше вариант да се затопля с газ.
Прочетох че Голфа се движи с контролер на 96 волта и двигател на 144волта, нека да го обсъдим -от към тегло,финанси и ефективност. Разликата в цената на двата контролера голяма. Така и батериите са по-малко. DC двигател е, каква е опасността за него?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #18 -: Декември 18, 2010, 01:05:23 pm »
Обикновенно топлото идва от водната охладителна система, а при трабанчетата от 2-рото гърне. ;D

1. Най-лесното решение е да си направиш 2-3 духалки 200W насочени към предното стъкло с вентилатори за PC. Даже продаваха такива, но са за 12V.
2. Нагревателни ленти на предното стъкло.
3. Локално парно на пропан бутан, ще си имаш топло без да товариш батериите и да намаляваш пробега.
4. Стъклопакет и саниране. 
5. От тавана да висят маски за дишане с маркучи отиваши извън купето, така хората като дишат няма да кондензира по стъклата.
6. Всички да дишат през шал/маска, и така се ограничава отделянето на влага във въздуха. Това при мен работи до загряване на парното. ;)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #19 -: Декември 18, 2010, 03:24:34 pm »
Изписаха се безкрай глупости по тази тема.

Аз предлагам да ми дадете една електричка, която да прави 3 лв /100 км разход, пък майната му на парното и на предното стъкло.

1. Моята кола и без това загрява за 1/2 от пътя, който съм поел (градско).
2. Проблемите със стъклото се решават само и единствено с вентилатора. Ако трябваше да го обдухваме с топъл въздух през цялото време, всяка сутрин половината от колите щяха да са блъснати по стълбовете.

Хайде дайте ми една електричка, ще си я карам с шапката и ръкавиците, пък вие тук коментирайте останалото.

Това, което е проблем, е цената на акумулаторите. След консултация с eltransbg, се оказа, че е най-скъпият елемент. Моторът се оказа най-евтин. Нужни са инвестиции за електрониката за зареждане на акумулаторите и контролера на мотора. Последните могат да се сглобят и саморъчно (заслужава си, при цена още няколкохиляди за електроника).

Вторият проблем е пробега.

Решението, което ми се върти в главата от години (виж стари мнения) е хибрид - електрогенератор (4-5 кВт), който работи на постоянни обороти (разбирай максимална ефективност във вески момент от времето). Може да е дизелов, или бензинов с пропан-бутан. Той от своя страна ще зарежда акумулатори. Цената на такъв генератор е до няколкостотин лева.

-------------

Към колегата C2H5OH ще кажа, че препинателните знаци се долепват до думата. Това е елементарно правило при боравенето с компютри и пишещи машини. Интервал се поставя след тях.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #20 -: Декември 18, 2010, 05:42:23 pm »
С батерии, буферни ултра конднзатори /нат 10F/ регенеративно спиране получаваме  електромобил + генератор = хибрид и вече нещата стават сложни. При истинските хибриди ДВГ-то механично се зацепва с ел. двигателя за да осигури допълнитена мощност.
Освен това трябва един куп неща да се променят, трансмисията за предпочитане според мен да е CVT.
За  градски условия нашите коли са ужасни, дори и моята корса тежи близо тон.... това е нечувано прахосване на енергия ...
Близо до перфектната кола за мене е Аптера:
 http://www.youtube.com/watch?v=r_JV6QUIu5s
Хибрида гори 0.7л/100!

Тука  един колега беше зацепил електромотор за задното колело с ремък. Така малолитражен ДВГ може да се натовари с допълнителни алтернатори и да зарежда батерии а междувременно и да осигурява тяга когато е необходимо. Но пак остава трудна синхронизацията.
За мен решението е олекотена рама примерно с колела отмотор + някакъв гюрук/купе от полиестер или да се направи нещо на базата на смарт, или друг ултра лек градски автомобил.
И така, малко филисофия, а във същото време не съм си направил дори и колелото електрическо. Да се надяваме за това лято да стане. ;)

mzk@ Ако не те хванат земи една и за мене. :D
« Последна редакция: Декември 18, 2010, 07:53:04 pm от Radko »

Velektra

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #21 -: Декември 18, 2010, 07:42:21 pm »
Ами те дупките освен да ни счупят колите, за друго няма да ни помогнат.   ;D
По-добре е да се помисли за въздушната струя, която се образува при движение на колата.
Един от проблемите при ветрогенераторите е да се "хване" посоката на вятъра.
Тук (при движението на колата) посоката е ясна.

kokobg

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #22 -: Декември 19, 2010, 03:48:17 am »
 vitan,
 Що да не ги треснем в асфалта с наще дупки германците.
 Не мисля, че сте аматьори, по скоро съм сигурен, че не сте.
 Не трябва да е толко сложна електрониката, която да използва енергията от друсането, или колебанията между купето и шасито. Налягането при завой, е доста голямо, а то е моментно. С някаква лостова система да се задвижва динамо. Или система близка до крачните помпи, която компресира въздух в някакво резервоарче, а после това налягане си го ползвай за каквото се сетиш. Имаш енергия аванта, дресирай я.
 Мисля, че не е толкова сложно, колкото изглежда.  Но само мисля.

Seeker

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #23 -: Декември 19, 2010, 09:26:41 am »
В реда на мисли за извличане на енергия от друсането, искам да припомня причината за използване на амортисьора. Това е устройство за преобразуване на механичната енергия в топлинна и да подобри устойчивостта на автомобила. Ако заменим буталото с мощен магнит, а около него поставим намотка, ще получим линеен ел.генератор. Полученото електричество се вкарва директно в системата на колата. Има такива фенерчета, които при линейно възвратно-постъпателно движение зареждат кондензатор, а от него се захранва светодиод.   

eltransbg

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #24 -: Декември 19, 2010, 12:27:00 pm »
Снеговете ни затрупаха във Варна за една нощ:

« Последна редакция: Февруари 09, 2011, 01:00:28 am от altium »

Strashimir

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #25 -: Януари 31, 2011, 09:17:44 pm »
Как се държи след големите студове колата? Има ли проблеми с акумулаторите, двигателя и ходовата част? Карахте ли я изобщо през студа?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #26 -: Януари 31, 2011, 09:50:13 pm »
Началото на 2006-та, когато се захванах с този форум, мислех, че СЕ ще дойде много скоро. Е, въпреки разходите, СЕ все още няма. Има трупане на знания. Но ти, ако вярваш, и ако си сигурен, че за цената на акумулаторите би могъл да сътвориш едно работещо самозахранващо се Капанадзе - заповядай :) Вариант е, според мен, да се намали броя на акумулаторите и да се комбинира с малък бензинов/газов електрогенератор (2-3 кВт). Може би колегата eltransbg ще се намеси и ще обясни какво е положението с агрегатите за ток.

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #27 -: Февруари 02, 2011, 03:46:27 pm »
Началото на 2006-та, когато се захванах с този форум, мислех, че СЕ ще дойде много скоро. Е, въпреки разходите, СЕ все още няма. Има трупане на знания. Но ти, ако вярваш, и ако си сигурен, че за цената на акумулаторите би могъл да сътвориш едно работещо самозахранващо се Капанадзе - заповядай :) Вариант е, според мен, да се намали броя на акумулаторите и да се комбинира с малък бензинов/газов електрогенератор (2-3 кВт). Може би колегата eltransbg ще се намеси и ще обясни какво е положението с агрегатите за ток.

И според мен реализацията с батерии не е много удачна поради факта, че автомобила ще изърви малко километри и трябва да имаш собствен гараж където да зареждаш батериите понеже тежат доста а да пускаш кабел от апартамента до колата не е много добра идея а колко хора разполагат с гараж? Явно елтрансбг доколкото разбрах от сайта им предпочита да завърти бизнес като представител на китайските батерии отколкото да експериментира с хибриди. 

Dex

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #28 -: Февруари 02, 2011, 04:18:53 pm »
Малък бензинов генератор Хонда, може да се пригоди, да захранва батериите. Ако се направят две двойки батерии и се редуват, като се зареждат в движение, ще се получи добре. КПД-то ще е високо.

eltransbg

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #29 -: Февруари 09, 2011, 12:36:24 am »
Спор няма - ако се добави малко генераторче ще се решат много проблеми - включително за отоплението през зимата и ограничения пробег.
Но самото смесване на две или повече системи не ми допада.
Харесва ми например в пъти повече Leaf-a на Nissan, отколкото Volt-a на Шевролет.
За Волт-а все още се спори дали е електрически автомобил с "увеличен пробег" или си е хибрид...
Някъде бях чел едно изказване на представител на Нисан от сорта: "Електрическия автомобил няма ауспух!"
Така трябва и да си бъдат нещата.
Най-вероятно в бъдеще ще реша проблема с пробега като просто добавя още батерии или подменя тези с други с по-голям капацитет.
Варианти много  ;)