Автор Тема: VW Голф - електричка  (Прочетена 50755 пъти)

Неактивен alextrif

• Наблюдаващ
  • Публикации: 13
  • Рейтинг: 1
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #15 -: Декември 16, 2010, 10:10:30 am »
Здравейте, всички който нямат сън и искат да променят света. Пиша тук за да задам въпрос. А той е, каде отива топлината от ел. двигателя и батерийте? Не би ли могла тя да бъде използвана за отопление на купето! Нужно ли е на акумулаторите, допълнителна топлина при ниски температури за да работят ефективно, и как би могло да се направи въздушно или водно отопление на електромобила, така че разхода не ел.енергия да бъде минимален. Идета ми е, че за времето на зареждане на батериите, би могло да се използва и за зареждане на бойлер или друго устройство, което във впоследствие да отдава тази топлина.
И още един въпрос. Какви контролери са подходящи за 144V двигател и как работи с такива имащи по-малък волтаж.

Неактивен vitan

• Стабилен
  • Публикации: 856
  • Рейтинг: 18
  • return (-1); // dV/dt=3,4kV/us
« Отговор #16 -: Декември 16, 2010, 10:53:20 am »
Какви контролери са подходящи за 144V двигател и как работи с такива имащи по-малък волтаж.
Прецизирай въпроса.

На Tesla motors батериите са в нещо като гилзи от патрони, че при яка консумация (много висока скорост), ако гръмнат - да няма големи поражения. Но пък стават много по-тежки.

Това за топлината от мотора и батериите - иска топлообменници, т.е. това е плюс ( и печалба ).
Минуса е, че тежат (КПД на возилото пада), още пари и заемат място.
Всяко добро проектиране е тънък баланс между плюсовете и минусите :) ( и аз като Гецата: еййй, каква умнотия :) )

Неактивен Seeker

• Стабилен
  • Публикации: 512
  • Рейтинг: 3
« Отговор #17 -: Декември 16, 2010, 11:38:43 am »
Едно време нямаше климатици за охлаждане на купето - за целта се ползваха прозорците  :) , но отоплението никога не е било под въпрос. При - 10 градуса е доста противно да се кара кола без отопление, най-малкото защото се заледяват стъклата. При работа на ел.двигателя, регулатора и батериите неминуемо се отделя топлина и тя трябва да се отвежда някъде, може би чрез топлообменник въздух-въздух да се обдухват основно стъклата и краката на екипажа. Може охлаждащия въздух да се вкара директно в купето , но не е здравословно да се дишат газовете от акумулаторите, било то  литиеви. При КПД на цялата система от 75-80% , отделената топлина е 15-20% от моментната мощност. При катерене на баир ще отделя достатъчно топлина, но на прав хоризонтален участък тази топлина няма да достига за поддържане на нормални условия в купето. Второ- 50% от стените на купето са стъкла - там топлообмена с околната среда не се възпрепятства и цялото топло бяга. Стъклата могат да се направят с вградени електроотоплители против заледяване или изпотяване, ама ще харчи допълнително енергия.
 Остава стария въпрос - "Откъде да вземем достатъчно енергия?"   , а не как да използваме наличната.

Неактивен alextrif

• Наблюдаващ
  • Публикации: 13
  • Рейтинг: 1
« Отговор #18 -: Декември 16, 2010, 02:30:19 pm »
Идеята ми, е да се използва максимално, това което сега го губим. Бойлер който да се подгрява от ел.мрежата, когато колата се захранва и да отдава във впоследствие. Антифриза да циркулира с помоща на водна помпа и да отнема останалата от ел. двигателя,контролер, батерий излишна топлина, и която да  отдава в купето. Така ние  пестим от това, което е като енергия в електромобила. Имаше вариант да се затопля с газ.
Прочетох че Голфа се движи с контролер на 96 волта и двигател на 144волта, нека да го обсъдим -от към тегло,финанси и ефективност. Разликата в цената на двата контролера голяма. Така и батериите са по-малко. DC двигател е, каква е опасността за него?

Неактивен Радeв

• Специалист
  • Стабилен
  • Публикации: 640
  • Рейтинг: 61
  • Скайп: Radoslav_Debian
« Отговор #19 -: Декември 18, 2010, 01:05:23 pm »
Обикновенно топлото идва от водната охладителна система, а при трабанчетата от 2-рото гърне. ;D

1. Най-лесното решение е да си направиш 2-3 духалки 200W насочени към предното стъкло с вентилатори за PC. Даже продаваха такива, но са за 12V.
2. Нагревателни ленти на предното стъкло.
3. Локално парно на пропан бутан, ще си имаш топло без да товариш батериите и да намаляваш пробега.
4. Стъклопакет и саниране. 
5. От тавана да висят маски за дишане с маркучи отиваши извън купето, така хората като дишат няма да кондензира по стъклата.
6. Всички да дишат през шал/маска, и така се ограничава отделянето на влага във въздуха. Това при мен работи до загряване на парното. ;)

Неактивен mzk

• Много Напреднал
  • Публикации: 1 615
  • Рейтинг: 131
  • http://analogov.com
    • analogov.com
« Отговор #20 -: Декември 18, 2010, 03:24:34 pm »
Изписаха се безкрай глупости по тази тема.

Аз предлагам да ми дадете една електричка, която да прави 3 лв /100 км разход, пък майната му на парното и на предното стъкло.

1. Моята кола и без това загрява за 1/2 от пътя, който съм поел (градско).
2. Проблемите със стъклото се решават само и единствено с вентилатора. Ако трябваше да го обдухваме с топъл въздух през цялото време, всяка сутрин половината от колите щяха да са блъснати по стълбовете.

Хайде дайте ми една електричка, ще си я карам с шапката и ръкавиците, пък вие тук коментирайте останалото.

Това, което е проблем, е цената на акумулаторите. След консултация с eltransbg, се оказа, че е най-скъпият елемент. Моторът се оказа най-евтин. Нужни са инвестиции за електрониката за зареждане на акумулаторите и контролера на мотора. Последните могат да се сглобят и саморъчно (заслужава си, при цена още няколкохиляди за електроника).

Вторият проблем е пробега.

Решението, което ми се върти в главата от години (виж стари мнения) е хибрид - електрогенератор (4-5 кВт), който работи на постоянни обороти (разбирай максимална ефективност във вески момент от времето). Може да е дизелов, или бензинов с пропан-бутан. Той от своя страна ще зарежда акумулатори. Цената на такъв генератор е до няколкостотин лева.

-------------

Към колегата C2H5OH ще кажа, че препинателните знаци се долепват до думата. Това е елементарно правило при боравенето с компютри и пишещи машини. Интервал се поставя след тях.

Неактивен Радeв

• Специалист
  • Стабилен
  • Публикации: 640
  • Рейтинг: 61
  • Скайп: Radoslav_Debian
« Отговор #21 -: Декември 18, 2010, 05:42:23 pm »
С батерии, буферни ултра конднзатори /нат 10F/ регенеративно спиране получаваме  електромобил + генератор = хибрид и вече нещата стават сложни. При истинските хибриди ДВГ-то механично се зацепва с ел. двигателя за да осигури допълнитена мощност.
Освен това трябва един куп неща да се променят, трансмисията за предпочитане според мен да е CVT.
За  градски условия нашите коли са ужасни, дори и моята корса тежи близо тон.... това е нечувано прахосване на енергия ...
Близо до перфектната кола за мене е Аптера:
 http://www.youtube.com/watch?v=r_JV6QUIu5s
Хибрида гори 0.7л/100!

Тука  един колега беше зацепил електромотор за задното колело с ремък. Така малолитражен ДВГ може да се натовари с допълнителни алтернатори и да зарежда батерии а междувременно и да осигурява тяга когато е необходимо. Но пак остава трудна синхронизацията.
За мен решението е олекотена рама примерно с колела отмотор + някакъв гюрук/купе от полиестер или да се направи нещо на базата на смарт, или друг ултра лек градски автомобил.
И така, малко филисофия, а във същото време не съм си направил дори и колелото електрическо. Да се надяваме за това лято да стане. ;)

mzk@ Ако не те хванат земи една и за мене. :D
« Последна редакция: Декември 18, 2010, 07:53:04 pm от Radko »

Velektra

• Гост
« Отговор #22 -: Декември 18, 2010, 07:42:21 pm »
Ами те дупките освен да ни счупят колите, за друго няма да ни помогнат.   ;D
По-добре е да се помисли за въздушната струя, която се образува при движение на колата.
Един от проблемите при ветрогенераторите е да се "хване" посоката на вятъра.
Тук (при движението на колата) посоката е ясна.

kokobg

• Гост
« Отговор #23 -: Декември 19, 2010, 03:48:17 am »
 vitan,
 Що да не ги треснем в асфалта с наще дупки германците.
 Не мисля, че сте аматьори, по скоро съм сигурен, че не сте.
 Не трябва да е толко сложна електрониката, която да използва енергията от друсането, или колебанията между купето и шасито. Налягането при завой, е доста голямо, а то е моментно. С някаква лостова система да се задвижва динамо. Или система близка до крачните помпи, която компресира въздух в някакво резервоарче, а после това налягане си го ползвай за каквото се сетиш. Имаш енергия аванта, дресирай я.
 Мисля, че не е толкова сложно, колкото изглежда.  Но само мисля.

Неактивен Seeker

• Стабилен
  • Публикации: 512
  • Рейтинг: 3
« Отговор #24 -: Декември 19, 2010, 09:26:41 am »
В реда на мисли за извличане на енергия от друсането, искам да припомня причината за използване на амортисьора. Това е устройство за преобразуване на механичната енергия в топлинна и да подобри устойчивостта на автомобила. Ако заменим буталото с мощен магнит, а около него поставим намотка, ще получим линеен ел.генератор. Полученото електричество се вкарва директно в системата на колата. Има такива фенерчета, които при линейно възвратно-постъпателно движение зареждат кондензатор, а от него се захранва светодиод.   

eltransbg

• Гост
« Отговор #25 -: Декември 19, 2010, 12:27:00 pm »
Снеговете ни затрупаха във Варна за една нощ:

« Последна редакция: Февруари 09, 2011, 01:00:28 am от altium »

Strashimir

• Гост
« Отговор #26 -: Януари 31, 2011, 09:17:44 pm »
Как се държи след големите студове колата? Има ли проблеми с акумулаторите, двигателя и ходовата част? Карахте ли я изобщо през студа?

Неактивен mzk

• Много Напреднал
  • Публикации: 1 615
  • Рейтинг: 131
  • http://analogov.com
    • analogov.com
« Отговор #27 -: Януари 31, 2011, 09:50:13 pm »
Началото на 2006-та, когато се захванах с този форум, мислех, че СЕ ще дойде много скоро. Е, въпреки разходите, СЕ все още няма. Има трупане на знания. Но ти, ако вярваш, и ако си сигурен, че за цената на акумулаторите би могъл да сътвориш едно работещо самозахранващо се Капанадзе - заповядай :) Вариант е, според мен, да се намали броя на акумулаторите и да се комбинира с малък бензинов/газов електрогенератор (2-3 кВт). Може би колегата eltransbg ще се намеси и ще обясни какво е положението с агрегатите за ток.

Неактивен prp

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 191
  • Рейтинг: 85
    • Free Gary McKinnon
« Отговор #28 -: Февруари 02, 2011, 03:46:27 pm »
Началото на 2006-та, когато се захванах с този форум, мислех, че СЕ ще дойде много скоро. Е, въпреки разходите, СЕ все още няма. Има трупане на знания. Но ти, ако вярваш, и ако си сигурен, че за цената на акумулаторите би могъл да сътвориш едно работещо самозахранващо се Капанадзе - заповядай :) Вариант е, според мен, да се намали броя на акумулаторите и да се комбинира с малък бензинов/газов електрогенератор (2-3 кВт). Може би колегата eltransbg ще се намеси и ще обясни какво е положението с агрегатите за ток.

И според мен реализацията с батерии не е много удачна поради факта, че автомобила ще изърви малко километри и трябва да имаш собствен гараж където да зареждаш батериите понеже тежат доста а да пускаш кабел от апартамента до колата не е много добра идея а колко хора разполагат с гараж? Явно елтрансбг доколкото разбрах от сайта им предпочита да завърти бизнес като представител на китайските батерии отколкото да експериментира с хибриди. 

Dex

• Гост
« Отговор #29 -: Февруари 02, 2011, 04:18:53 pm »
Малък бензинов генератор Хонда, може да се пригоди, да захранва батериите. Ако се направят две двойки батерии и се редуват, като се зареждат в движение, ще се получи добре. КПД-то ще е високо.