Автор Тема: VW Голф - електричка  (Прочетена 164308 пъти)

eltransbg

  • Гост
VW Голф - електричка
« -: Септември 09, 2010, 11:40:45 am »
Сигурно доста знаят за електричката която сглобихме и е в движение от няколко месеца.
Конверсията е подробно описана в блога на http://ev-bg.com/ но да кажа на кратко:
- за базов автомобил - VW Голф 2,
- за контролер и уреди - Kelly;
- за електромотор - Костов;
- за батерии - литиево полимерни от Thunder-Sky.
Събрах на една страница и няколко видео клипове на електричката:
http://ev-bg.com/wordpress1/archives/316

Savana

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #1 -: Септември 10, 2010, 03:59:28 pm »
И скъпото излиза евтино - зависи от начина на приложение. За заводски транспорт това няма грешка. Помниш, че електрокарите струваха по 2500 лева без батерите и зарядните а един "Запорожец"  пак беше  три бона.  В транспортната техника,  принципа е измислен -хибридни машини -верно са на 60 % по скъпи но пък са супер икономични. Какъв е КПД на тези полимерни батерии, акумулаторните са с  60%.
« Последна редакция: Септември 10, 2010, 07:22:59 pm от Savana »

ilia_92

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #2 -: Септември 12, 2010, 02:08:32 am »
... Какъв е КПД на тези полимерни батерии, акумулаторните са с  60%.

Доста повече според мен. За кои акумулаторни говориш ? Оловните? Li-pol бият по всякакви критетии която и да е друга акумулаторна батерия, освен по брой зареждания доколкото съм чел и като цяло съм доста доволен от работата им (по моите скромни наблюдения над телефона) - температура, маса/мощност, заряд-разряд, имат ниско вътрешно съпротивление което е предпоставка за отдаване на голям ток и т.н.
Е, не ти отговорих за КПД-то , но пък упоменах предимствата.   :)
До автора: Може ли да се уреди някоя среща за нагледно представяне на модификацията ?

fantom4e

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #3 -: Септември 13, 2010, 10:45:32 am »
Какъв е КПД на тези полимерни батерии, акумулаторните са с  60%.
КПД на литиевите, йонни или полимерни е над 97 %.

fantom4e

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #4 -: Септември 14, 2010, 09:25:16 am »
КПД-то не се влияе от температурата, то си остава почти постоянно за дадена система, при ниски температури ще падне капацитета (в повечето случаи). Тези с полимерен електролит работят до минус 60°С.

eltransbg

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #5 -: Ноември 06, 2010, 05:34:25 pm »
Малко развитие по проекта - използваме БМС за да анализираме разхода при движение на колата:



а цялата статийка може да прочетете от страницата на сайта:
http://ev-bg.com/wordpress1/archives/351

Seeker

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #6 -: Ноември 07, 2010, 08:42:06 am »
@ vdomov
Автомобила има ли система за регенериране на ел.енергията при спиране? LiFePO4-батериите позволяват 70% възстановяване на върнатата енергия при генераторен режим на двигателя.

eltransbg

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #7 -: Ноември 11, 2010, 11:41:44 am »
А платихте ли си сметката за парното?  Как смятате да е отоплите котурата зимно време? А климатик за лятото?

Електромобила е някъкво постижение на човечеството, но за момента няма прагматичен вариант!
 
Не можете да ме убедите , че постиженията Ви в домашни условия са по-добри от резултатите на световната научна общност!


Да ти кажа "котура" може би е твойта кола...
Друго - в никакъв случай не желая да се състезавам със "световната научна общност"! Колата ми върши работа - за града няма по добър вариант от нея ;)
Където и да е - отивам, свършвам си работата и се прибирам, не ме е оставяла на пътя... Дори ми предлагат да си я зареждам от където минавам ;)
Така че тука темата не е това че може да се направи по добре - разбира се че може, за пример мога да ти посоча Тесла или по скромното електромобилче - Think... На пазара има и доста други електромобили от по малки компании, не от големите - Nissan, GM (Opel) и т.н.
Разбира се отворен съм за нови идеи и за посочените проблеми - липсата на климатик, парно... Но това са доработки, които, когато им дойде времето, ще се направят  ;)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #8 -: Ноември 11, 2010, 09:52:21 pm »
Измислянето на каквито и да е дивотии от сорта, че нямала парно, са пълна глупост, да не кажа по-голяма дума.
Проектът е прекрасен и трябва само да се радваме, че го има. Жалко, че няма повече такива проекти.
Държа да се знае, че ще трия лично всички измислени доводи, писани с цел оскверняване на проекта.
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 10:47:45 pm от vlindos »

eltransbg

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #9 -: Ноември 13, 2010, 08:28:50 pm »
Измислянето на каквито и да е дивотии от сорта, че нямала парно, са пълна глупост, да не кажа по-голяма дума.
Проектът е прекрасен и трябва само да се радваме, че го има. Жалко, че няма повече такива проекти.
Държа да се знае, че ще трия лично всички измислени доводи, писани с цел оскверняване на проекта.
Благодарско за думите, но наистина проекта има и своите недостатъци, които според мен не трябва да се крият.
Не е необходимо да се трият каквито и да е мнения, нека всеки да има право да си изкаже своето становище!
Нали за това са форумите - да се обсъждат проекти и слабите им места....
А ако някой иска да помогне с парното - насреща съм  ;)
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 10:47:58 pm от vlindos »

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #10 -: Ноември 23, 2010, 09:01:37 am »
Здравей eltransbg поздравление за успеха, радвам че сте постигнали много според мен.
Имам един голф 1 с изваден двигател( преместен е на един пасат)
Колко ще ми излезе според теб да го направя на електроавтомобил?
Голфа беше с дизелов двигател, всичко друго му е там купето му само е малко изгнило.

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #11 -: Ноември 23, 2010, 09:57:08 am »
Една идея докато се рових в друг форум - вместо батерия да се използва трифазен дизелов генератор и трифазен асинхронен електромотор 380v. Може би има резон понеже така ще се използва кпд-то на ел двигателя и ще може да се монтира на по-голям автомобил - джип например. Автора твърди че му харчело 0,9 л /100 км което звучи доста добре.
***редакция от модератор - посоченият линк не бе към форум, а към ценова листа на сайт.

Ще се радвам да прочета вашите мнения.
« Последна редакция: Ноември 23, 2010, 03:16:41 pm от mzk »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #12 -: Ноември 23, 2010, 03:15:21 pm »
Идеята не е нова и е доста добра според мен. Писал съм преди време да се комбинира хибрид - агрегат на газ (най-евтино гориво) с електромотор. Локомотивите и крановете на пристанището в Бургас знам, че работят на този принцип.

zmiori

  • Гост
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #13 -: Ноември 24, 2010, 02:48:42 pm »
Найстина колега я дай малко повече цени на батерии на контролери и ел. мотор.
А за отопление през зимата порвери за "печка" от ЗАЗ работи на бензин около 800-900 грама на час при макцимално натоварване, разбирасе че и малко точец ще дръпне.
 А иначе поклон на такива като теб. Трудно е да направиш от нищо НЕЩО. Ама от нещо НИЩО е много лесно.


krazz
Добре че не ползваш велосипед че и той няма парно и климатик даже и дизелов мотор няма, а себестойноста на 1 км. нямакак да се сметне /по-точно няма лесен начин/.
Що има хора дет се чудят как само да оплюят труда на другите.

Неактивен alextrif

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 13
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #14 -: Декември 16, 2010, 10:10:30 am »
Здравейте, всички който нямат сън и искат да променят света. Пиша тук за да задам въпрос. А той е, каде отива топлината от ел. двигателя и батерийте? Не би ли могла тя да бъде използвана за отопление на купето! Нужно ли е на акумулаторите, допълнителна топлина при ниски температури за да работят ефективно, и как би могло да се направи въздушно или водно отопление на електромобила, така че разхода не ел.енергия да бъде минимален. Идета ми е, че за времето на зареждане на батериите, би могло да се използва и за зареждане на бойлер или друго устройство, което във впоследствие да отдава тази топлина.
И още един въпрос. Какви контролери са подходящи за 144V двигател и как работи с такива имащи по-малък волтаж.