Автор Тема: VW Голф - електричка  (Прочетена 47204 пъти)

Неактивен eltransbg

• Наблюдаващ
  • Публикации: 46
  • Рейтинг: 0
VW Голф - електричка
« -: Септември 09, 2010, 11:40:45 am »
Сигурно доста знаят за електричката която сглобихме и е в движение от няколко месеца.
Конверсията е подробно описана в блога на http://ev-bg.com/ но да кажа на кратко:
- за базов автомобил - VW Голф 2,
- за контролер и уреди - Kelly;
- за електромотор - Костов;
- за батерии - литиево полимерни от Thunder-Sky.
Събрах на една страница и няколко видео клипове на електричката:
http://ev-bg.com/wordpress1/archives/316

Неактивен Savana

• Наблюдаващ
  • Публикации: 30
Re: VW Голф - електричка
« Отговор #1 -: Септември 10, 2010, 03:59:28 pm »
И скъпото излиза евтино - зависи от начина на приложение. За заводски транспорт това няма грешка. Помниш, че електрокарите струваха по 2500 лева без батерите и зарядните а един "Запорожец"  пак беше  три бона.  В транспортната техника,  принципа е измислен -хибридни машини -верно са на 60 % по скъпи но пък са супер икономични. Какъв е КПД на тези полимерни батерии, акумулаторните са с  60%.
« Последна редакция: Септември 10, 2010, 07:22:59 pm от Savana »

Неактивен ilia_92

• Наблюдаващ
  • Публикации: 26
« Отговор #2 -: Септември 12, 2010, 02:08:32 am »
... Какъв е КПД на тези полимерни батерии, акумулаторните са с  60%.

Доста повече според мен. За кои акумулаторни говориш ? Оловните? Li-pol бият по всякакви критетии която и да е друга акумулаторна батерия, освен по брой зареждания доколкото съм чел и като цяло съм доста доволен от работата им (по моите скромни наблюдения над телефона) - температура, маса/мощност, заряд-разряд, имат ниско вътрешно съпротивление което е предпоставка за отдаване на голям ток и т.н.
Е, не ти отговорих за КПД-то , но пък упоменах предимствата.   :)
До автора: Може ли да се уреди някоя среща за нагледно представяне на модификацията ?

Неактивен fantom4e

• Beginner
  • *
  • Публикации: 61
  • Рейтинг: 8
« Отговор #3 -: Септември 13, 2010, 10:45:32 am »
Какъв е КПД на тези полимерни батерии, акумулаторните са с  60%.
КПД на литиевите, йонни или полимерни е над 97 %.

Неактивен fantom4e

• Beginner
  • *
  • Публикации: 61
  • Рейтинг: 8
« Отговор #4 -: Септември 14, 2010, 09:25:16 am »
КПД-то не се влияе от температурата, то си остава почти постоянно за дадена система, при ниски температури ще падне капацитета (в повечето случаи). Тези с полимерен електролит работят до минус 60°С.

Неактивен vdomov

• Сериозно Активен
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 10
« Отговор #5 -: Септември 14, 2010, 10:22:36 pm »
Здравейте, днес се срещнахме с eltransbg специално за нас Електромобила дойде на бензиностанция ;). Ами обсъждахме основните теми за електромобили. Даже се повозихме малко. Ами движи се плавно и безшумно ускорява. Не се чува буботене от двигателя или някакви силни шумове. Вътре в купето има само два педала Газ и спирачка и един прекъсвач за изключването на батериите както и мониторчето на системата за контрол на батериите и един интересен стрелкови ампермер. Съжалявам, че не направих клипче как потегля, като да се вижда и ампермера.

Някои технически данни които вече сигурно са ви известни: Електромобила тежи общо 860кг. По каталог това купе с ДВГ тежи 880кг. т.е. електромобила е с 20кг по лек от стандартния. Батерията е на Thunder-Sky литиево полимернa (LiFePO4) с тегло около 80кг. Състои се от 26 клетки по 100А и има BMS - система за мониторинг с цифров дисплей, която следи индивидуално всяка клетка. Ел. моторът е "Traction DC Series Motors" 144V Костов (Elprom-EMS). Обаче се ползва на 86V с контролер за мотокар, с цел по-ниска цена. С тази 86V батерия и контролер(Kelly KDH09400A), автомобилът развива максимална скорост на магистрала от 80-90 км/ч и тръгва и на трета скорост. Изминава 55-60 км с едно зареждане на батерията. Съединителят е премахнат и на негово място е монтирана гъвкава муфа, която куплира оста на двигателя с тази на скоростната кутия. Прикачам две снимки, на които се вижда скоростната кутия и кутията с електрониката. Бялата алуминиева кутийка е контролера за мотора, а черната е преобразувателя от 86В на 12В 25A (HWZ Series DC/DC Converter 84V to 12V 300W).
« Последна редакция: Септември 17, 2010, 12:27:43 pm от vdomov »

Неактивен eltransbg

• Наблюдаващ
« Отговор #6 -: Ноември 06, 2010, 05:34:25 pm »
Малко развитие по проекта - използваме БМС за да анализираме разхода при движение на колата:

а цялата статийка може да прочетете от страницата на сайта:
http://ev-bg.com/wordpress1/archives/351

Неактивен Seeker

• Стабилен
  • Публикации: 512
  • Рейтинг: 3
« Отговор #7 -: Ноември 07, 2010, 08:42:06 am »
@ vdomov
Автомобила има ли система за регенериране на ел.енергията при спиране? LiFePO4-батериите позволяват 70% възстановяване на върнатата енергия при генераторен режим на двигателя.

Неактивен eltransbg

• Наблюдаващ
« Отговор #8 -: Ноември 11, 2010, 11:41:44 am »
А платихте ли си сметката за парното?  Как смятате да е отоплите котурата зимно време? А климатик за лятото?

Електромобила е някъкво постижение на човечеството, но за момента няма прагматичен вариант!

Не можете да ме убедите , че постиженията Ви в домашни условия са по-добри от резултатите на световната научна общност!

Да ти кажа "котура" може би е твойта кола...
Друго - в никакъв случай не желая да се състезавам със "световната научна общност"! Колата ми върши работа - за града няма по добър вариант от нея ;)
Където и да е - отивам, свършвам си работата и се прибирам, не ме е оставяла на пътя... Дори ми предлагат да си я зареждам от където минавам ;)
Така че тука темата не е това че може да се направи по добре - разбира се че може, за пример мога да ти посоча Тесла или по скромното електромобилче - Think... На пазара има и доста други електромобили от по малки компании, не от големите - Nissan, GM (Opel) и т.н.
Разбира се отворен съм за нови идеи и за посочените проблеми - липсата на климатик, парно... Но това са доработки, които, когато им дойде времето, ще се направят  ;)

Неактивен mzk

• Много Напреднал
  • Публикации: 1 614
  • Рейтинг: 131
  • http://analogov.com
    • analogov.com
« Отговор #9 -: Ноември 11, 2010, 09:52:21 pm »
Измислянето на каквито и да е дивотии от сорта, че нямала парно, са пълна глупост, да не кажа по-голяма дума.
Проектът е прекрасен и трябва само да се радваме, че го има. Жалко, че няма повече такива проекти.
Държа да се знае, че ще трия лично всички измислени доводи, писани с цел оскверняване на проекта.
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 10:47:45 pm от vlindos »

Неактивен eltransbg

• Наблюдаващ
« Отговор #10 -: Ноември 13, 2010, 08:28:50 pm »
Измислянето на каквито и да е дивотии от сорта, че нямала парно, са пълна глупост, да не кажа по-голяма дума.
Проектът е прекрасен и трябва само да се радваме, че го има. Жалко, че няма повече такива проекти.
Държа да се знае, че ще трия лично всички измислени доводи, писани с цел оскверняване на проекта.
Благодарско за думите, но наистина проекта има и своите недостатъци, които според мен не трябва да се крият.
Не е необходимо да се трият каквито и да е мнения, нека всеки да има право да си изкаже своето становище!
Нали за това са форумите - да се обсъждат проекти и слабите им места....
А ако някой иска да помогне с парното - насреща съм  ;)
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 10:47:58 pm от vlindos »

Активен prp

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 189
  • Рейтинг: 85
    • Free Gary McKinnon
« Отговор #11 -: Ноември 23, 2010, 09:01:37 am »
Здравей eltransbg поздравление за успеха, радвам че сте постигнали много според мен.
Имам един голф 1 с изваден двигател( преместен е на един пасат)
Колко ще ми излезе според теб да го направя на електроавтомобил?
Голфа беше с дизелов двигател, всичко друго му е там купето му само е малко изгнило.

Активен prp

• Подготвен
  • **
  • Публикации: 189
  • Рейтинг: 85
    • Free Gary McKinnon
« Отговор #12 -: Ноември 23, 2010, 09:57:08 am »
Една идея докато се рових в друг форум - вместо батерия да се използва трифазен дизелов генератор и трифазен асинхронен електромотор 380v. Може би има резон понеже така ще се използва кпд-то на ел двигателя и ще може да се монтира на по-голям автомобил - джип например. Автора твърди че му харчело 0,9 л /100 км което звучи доста добре.
***редакция от модератор - посоченият линк не бе към форум, а към ценова листа на сайт.

Ще се радвам да прочета вашите мнения.
« Последна редакция: Ноември 23, 2010, 03:16:41 pm от mzk »

Неактивен mzk

• Много Напреднал
  • Публикации: 1 614
  • Рейтинг: 131
  • http://analogov.com
    • analogov.com
« Отговор #13 -: Ноември 23, 2010, 03:15:21 pm »
Идеята не е нова и е доста добра според мен. Писал съм преди време да се комбинира хибрид - агрегат на газ (най-евтино гориво) с електромотор. Локомотивите и крановете на пристанището в Бургас знам, че работят на този принцип.

Неактивен zmiori

• Наблюдаващ
  • Публикации: 24
  • granichar.org
« Отговор #14 -: Ноември 24, 2010, 02:48:42 pm »
Найстина колега я дай малко повече цени на батерии на контролери и ел. мотор.
А за отопление през зимата порвери за "печка" от ЗАЗ работи на бензин около 800-900 грама на час при макцимално натоварване, разбирасе че и малко точец ще дръпне.
 А иначе поклон на такива като теб. Трудно е да направиш от нищо НЕЩО. Ама от нещо НИЩО е много лесно.

krazz
Добре че не ползваш велосипед че и той няма парно и климатик даже и дизелов мотор няма, а себестойноста на 1 км. нямакак да се сметне /по-точно няма лесен начин/.
Що има хора дет се чудят как само да оплюят труда на другите.