Автор Тема: Новини за електромобили  (Прочетена 187718 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Новини за електромобили
« Отговор #90 -: Февруари 18, 2018, 05:16:18 pm »
BLDC са им моторите, но са съвсем малко по различни. Желязото е от специални сплави, нещо от сорта на мю-метал. медта е посребрена или с графеново покритие, в същност няма да се учудя ако са и двете едновременно, и освен това работната честота е няколко килохерца.
BLDC с неодимови магнити ли, или статор и ротор от бобини?
Скоро време няма де е нужно да се ползва посребряване, позлатяване и т.н., защото има технологии на свърхпроводници. Засега ги прилагат за военни цели. Казват по свръхпроводник с дебелината на човешки косъм минават 200А.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Новини за електромобили
« Отговор #91 -: Февруари 18, 2018, 06:01:22 pm »
Във ткива начинания обикновенно е важен крайният ефект а цената въобще няма значение и се влагат най върховите материали и технологий Аз лично въобще не бих се учудил ако се окаже, че поливат двигаелите с течен азот преди стата, те за 2 секунди няма да успеят да се загреят и намотките ще си останат свръхпроводящи. Когато става дума за рекорди... На война като на война, са казали Латините.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Новини за електромобили
« Отговор #92 -: Февруари 18, 2018, 08:36:24 pm »
Точно с неодимови магнити са. Но понеже неодимът като редкоземен елемент се среща много радко по Земята :) а от друга страна най-голямото находище на неодим е баш при китайците, а те постоянно вдигат цената (усещате го по цената на магнитчетата за експерименти, ако си купувате по няколко всяка година), жена ми ходи в Германия в Макс Планк Институт по проект на проф. Гросс да търсят начини за замяната на недоима с по-често срещани и евтини елементи. Засега напредъкът в тази област обаче е много бавен. Има няколко перспективни структури, но трябва да се намерят правилните начини за синтез, после да се изследват подробно свойствата им... най-големият майтап е, че най-обещаващата структура съдържа платина в състава си, което (поне като цена) обезсмисля начинанието :)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Новини за електромобили
« Отговор #93 -: Февруари 18, 2018, 09:53:29 pm »
И на неодима, и на лития ще му намерят заместител. Сега сме в началото на нано и пико технологиите, ще се появят неестествени материали.  ;) Те технологиите ще напреднат и с нас и без нас, защото това е закономерен процес. Генералният философски въпрос е, дали това улеснява живота въобще, не конкретно, или не,като се има в предвид, че има и природен закон за равновесието - едното за сметка на другото или печелиш едно, губиш друго. Но това всеки сам да си отговори за себе си и да си даде сметка кое е по-ценното - това което се печели или това което се губи.  ;) /леко лирично-философско отклонение/.  ;D

По принцип аз смятам, че двигател с неодимови магнити е този с най-голямата енергийна плътност и отделно с най-високото КПД по отношение на събратята си с другите видове магнити, просто защото неодимовия магнит има 5-6 пъти по-голяма сила от другите магнити. Преди време водих един телефонен спор с един специалист и конструктор на двигатели и не можахме да постигнем консенсос по този въпрос - той беше голям противник на неодима.

За двигателите обаче съм забелязал неодимовите магнити имат "на око" около 2 пъти по-ниска индукция /сила/. При тях има и някакви други легиращи метали, вероятно за подобряване на температурната устойчивост и така издържат по спомен около 130 -150 гр. Иначе силните неодимови магнити издържат до 90-100 гр.

Предполагам при електромобилите тези двигатели имат охлаждане с фреон, и без това е необходимо парно и климатик на колата, щото от батерията не е някак изгодно. Но това са само мои догадки...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Новини за електромобили
« Отговор #94 -: Февруари 18, 2018, 10:17:33 pm »
Ми тази технология, на електромобилите демек. Не мисля, че ще улесни живота, но поне ще намали и ще направи по поносими затрудненията произтичащи от други неподвластни ни фактори. Да ги наречеме природни. Иска ни се или не те се случват.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Новини за електромобили
« Отговор #95 -: Март 18, 2018, 11:10:17 pm »
Многократно споменавания тук експериментатор Robert Murray-Smith.
900км с едно зареждане на Twizy планирано за юни 2018.
https://www.youtube.com/watch?v=rwXx-SjTEIk

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Новини за електромобили
« Отговор #96 -: Март 19, 2018, 12:14:30 am »
Поправка: 900 мили, които са над 1400 км.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Новини за електромобили
« Отговор #98 -: Април 13, 2018, 12:17:41 pm »
Тъй, тъй...Русия запада...де да западахме и ние така... :D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Новини за електромобили
« Отговор #99 -: Април 13, 2018, 01:19:20 pm »
От г'а тез комунисти и пияници взеха да правят такива неща, че и двигателите на американските ракети правят алкохолиците им с алкохолици, алкохолически, мужически...гледам и бусове с автономно управление правят, че и кабина на бъдещето, сигурно е от ЗАЗ 968? ;)
Те не правиха ли само ушанки и самовари?  :D

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Новини за електромобили
« Отговор #100 -: Април 13, 2018, 01:39:59 pm »
Нещо от отдавна...
В лесу носился стук топоров. Руские строили ракету.

СЕ от Смолян - Коцето.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Новини за електромобили
« Отговор #101 -: Април 13, 2018, 02:27:47 pm »
Истината колеги е, че електромобилите ще заличат досегашните лидери в автомобилостроенето, съсредоточени в западните държави и те ще дадат фира. Не случайно всички немски фирми сключиха договори с Китай, за съвместно производство, с цел да запазят марката и защото китайците скоро ще "печатат" коли с принтери и ще ги продават на килограм и като китове. Тогава всеки, дори мангал от махалата ще може да си сглоби кола по свой вкус, като ел. велосипед. Дори в Китай вече имат машина за продажба на коли, като кафемашина. Пускаш една монета, избираш кола, натискаш бутона и един асансьор ти я изтупва в краката.  :D

Ще кажете, ми е това не е вярно! Ами вярно е!
Най-напред от производствата на запада изчезнаха дребните промишлени стоки - обувки, кутийки, джунджурийки, ножчета, таблетчета, телевизори, компютри, дрехи, презервативи, ушанки, луканки и т.н. до такава степен, че преди 3 г. като ходих последно в Германия не можах да купя на жена си нищо, щото не намерих немско, само същите стоки дето са и у нас. Исках да си купя солинген, щото имам едно старо острие от ВСВ с което дялкам пирони и ги точа, като молив, но имаше китайски солинген.

Скоро време ще им изчезне и тежката промишленост за която все още са царе - все още, не за дълго обаче! С тез "демократични" мангали дето си внесоха икономика не се прави. Не може да ти направи италианска пица арабин, който мирише на гранясал дюнер.

Това е най-голямата новост при електромобилите.  ;)

Неактивен h2motor

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 397
Re: Новини за електромобили
« Отговор #102 -: Април 14, 2018, 12:59:03 pm »
EDM electronics  - в момента автомобилните компании просто задържат технологията за ел. коли, имат нови генерации двигатели и задвижване, нови модулни батерии специално за електромобили. Не ги пускат защото китайците ще им копипейстнат рисърча, мисля че наложат забранителни мита за китайска продукция от този вид първо и тогава ще пуснат на пазара по добри разработки. Четохо че БМВ спират за момента, Мерцедес съко нищо няма да пуснат. Ако няма това техника за копиране не чакайте китайците да произведат нещо ново, ще стане като със смартфоните - Айпъл не пускат нищо ново и китайците почват иновации по китайски, ще сложат 5 камери на телефона, 5-6 слушалки и 10-15 микрофона и ще го направят с несменяема батерия - еднодневка че да има харчене.
От години на пазара се предлагат стартерни батерии с все по кратък живот, всеки производител може да пусне батерии с живот 10 години и дори 12-13, такива са възможностите на технологията. Чудя се защо никой не го прави и само той ще продава такива батерии, а те фалират но не нарушават негласната си договорка да произвеждат ментета.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Новини за електромобили
« Отговор #103 -: Април 15, 2018, 01:16:26 am »
Че ти какво искаш - крах на световната икономика ли?
Защо всяка стандартна черна техника, според теб, има гаранционен срок 2 години?

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки