Автор Тема: Климатик към газовата уредба на автомобила  (Прочетена 39575 пъти)

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Здравейте колеги, искам с удоволствие да ви осведомя, че успях да направя климатик за стари коли, който работи с газовата уредба на автомобила. ;D ;D ;D
Тази идея ми се въртеше в главата от няколко години, но чак сега като ме напекоха жегите успях да подновя работите по него и го направих. Сега тествам колата и резултатите са много добри. Започвам да правя радиаторчета от медни тръби за високо налягане, така ще излезе по евтино от колкото да се купува някакво, макар и втора ръка. Поставянето на климатика е индивидуално за всяка кола, така че ще се опитам да стандартизирам повечето от детайлите. Климата не качва разхода на колата, не тормози мотора, може да се регулира, може да се направи и климатроник със зададена температура. Предполагам, че цената ще е поносима за всички, 200-500лв.
Успех на всички. ;D ;D ;D ;D
« Последна редакция: Юни 16, 2010, 03:53:38 pm от altium »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #1 -: Юни 17, 2010, 07:41:55 am »
Reno 11 с климатик е голямо удоволствие. Този тип охладител може да постигне и по-ниски температури от нормален колиматик. Медната серпентина, която за момента използвам за охладителя, замръзва поне 1 метър от общо 7 метра медна тръба, която използвам. За момента остава да се реши проблема с топлоотдаването. Търся фирма за производство на радиатори.
« Последна редакция: Юни 18, 2010, 12:40:46 am от altium »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #2 -: Юни 18, 2010, 01:21:36 pm »
В понеделник ще имам медно радиаторче за високо налягане, изработено по поръчка.
След като го монтирам, ще направя замервания с ел. термометър и ще направя клипове най вероятно. Не мога да си представя как до сега нито една голяма компания за коли или газови уредби не е направила такъв ГАЗОВ КЛИМАТИК.
Най-вероятно за да си оправдаят парите и да направят нещата колкото се може по-сложни.
В караваните има устройства на подобен принцип.

Идеята на този климатик е да втечните някакъв газ и след това да го изпарите, тогава се получава изстиването.
За да се получи този номер при колите, трябва да имате различни налягания в системата. Слагат се клапани и се преработва изпарителя на газовата уредба.

Проблемът, който остава да се реши е, че трябва преминаващия през охладителя въздух да не се взима отвън, а от купето на колата. По този начин се охлажда вече охладен въздух. Много коли имат клапа за въздуха - дали да взима въздуха отвън или от купето. По мои наблюдения климатика ще има най-високо КПД на празен ход, но мисля да преработя няколко вакумни клапана за високо налягане ,така че да се свържат с работният режим на ДВГ-то. По този начин ще изравня наляганията във всички режими на работа на двигателя.

Следващата стъпка ще бъде към инжекциона така, че компютърът да управлява дюзите, които ще пускат течна газ вместо бензин. За газовите инжекциони се използват други дюзи с по-голям дебит, защото газта е загрята и не е достатъчно времето за впръскване. Но когато газта е течна ще има няколко функции:
1. След като се инжектира в цилиндъра тя ще се разширява като по този начин ще охлади двигателя.
2. След като се разширява в цилиндъра от една страна ще помага на работният такт и ще се увеличи компресията на мотора.
3. Компа на колата ще си поеме стандартните функции така, че мотора да има оптимален режим на работа.

Единственото нещо, което ме притеснява е мазането на самите дюзи и нагара, който се получава от газта.
Но ще поживеем и ще видим ;D ;D ;D
« Последна редакция: Юни 18, 2010, 01:26:09 pm от altium »

emilvtc

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #3 -: Юни 18, 2010, 02:16:20 pm »
emm, нещо не схващам каква е идеята ти. Предлагаш да се използва охлаждането при изпарението на пропан-бутана в изпарителя на газовата уредба на колата, за да направиш "климатик" ли?  От постовете ти до момента нещо не ми става ясно. Дай някакво разяснение.

Относно другата ти идея за газовите инжектори - предполагам знаеш, че те (а и бензиновите) са монтирани на края на смукателните тръби на двигателя непосредственно преди смукателните клапани, а не директно в цилиндрите. (Извесни са ми само 2 модела автомобили с "директно" впръскване ...)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #4 -: Юни 18, 2010, 03:19:55 pm »
Идеята е че, когато се изпарява втечнената газ поема голямо количество топлина (ако не се подгрява изпарителя замръзва) И тая процедура да става в радиатор който да охлажда купето, а към двигателя да продължава вече газообразния пропан бутан, който се регулира от "изкормен" изпарител с демонтирана мембрана за високо налягане. В общи линии е това

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #5 -: Юни 18, 2010, 07:41:31 pm »
Колеги, не знам дали темата е интересна, но като гледам явно всички имат коли с климатици. Идеята е да се изпари газта един път в охладител който дава студено в купето и втори път в газовият изпарител, преди да влезе в мотора. Газовият климатик съм го направил и работи перфектно, сега остава да се оправят режимите на работа.
А що се отнася за бензиновите дюзи съм на ясно къде седят, но явно не схващате идеята.
Успех на всички.    ;D ;D

varvarin

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #6 -: Юни 19, 2010, 01:25:48 am »
Здравей emm,
Идеята е много готина, аз мислех да правя нещо с елементи на Пелтие, но ми изглежда че ще бъде твърде скъпо. Не съм спец по автомобили но няма ли да е по практично ако се използва охладителната система на автомобила? Искам да кажа по точно радиатора който е в купето и е окомплектован с вентилатор. През зимата този радиатор е включен към малкия кръг май беше а през лятото да се направи така че да образува отделен кръг с изпарителя. Така изпарителя ще охлажа циркулиращата течност а вентилатора ще духа студено вместо топло. Е ще е нужна отделна помпа най вероятно... освен това ще трябват малко клапани за превключването. Всъщност има един друг проблем за който нямам идея как да се разреши - обледяването на радиатора в купето. Ти как решаваш този проблем в твоя случай?

Успехи!

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #7 -: Юни 19, 2010, 07:00:14 am »
Не може да се използва водният радиатор, защото той е за ниско налягане 1- 1,5атм.
Ако има течен агент ще замръзне.
Проблема с поставянето на климатика е за не повече от 2 часа. Охладителният радиатор се поставя в изолираният отсек под чистачките, на потока на засмукваният въздух от вентилационната система, така че конденза ще се оттича по каналите за вода при дъжд.  Радиаторчето е съвсем малко така че може да се постави на почти всички автомобили. Има коли на които ще е по трудно но не и невъзможно. Мисля да поставя и сензор за газ, така че ако има изпускане на газ от системата ще сигнализира.
Ако  всичко върви по план, много лесно ще  може да се направи климатроник със зададена температура. Газовият климатик има байпасна система за изключване през зимата.
Успех

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #8 -: Юни 19, 2010, 08:05:27 pm »
Нека да е лятоооо :D :D :D

varvarin

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #9 -: Юни 19, 2010, 11:27:51 pm »
emm,
Не мога да разбера какъв е проблема с налягането във вътрешния радиатор. Аз нямам предвид той да бъде поставян на пътя на газта. Той остава да си работи с антифриз само се променя пътя на антифриза. Малко по просто казано все едно да свържеш входа и изхода за антифриз на изпарителя с тези на радиатора като има помпа помежду тях. Естествено ще трябва да се следи температурата тъй като в този случай най-вероятно ще замръзне изпарителя. Може да се постави трипътен вентил който периодично да пуска горещ антифриз в този кръг за да не позволява на изпарителя да замръзне. Така идеята ми е да се получи ефекта само с прекройка на маркучите за антифриз като се добави някой друг клапан и помпа.

Поздрави!

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #10 -: Юни 20, 2010, 09:54:44 pm »
Тази идея не е удачна, да пипаш малкият кръг на охладителната течност. Системите трябва да са отделни. Твоето предложение ще излезе доста скъпо и трудоемко.
 ;D

sheki

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #11 -: Юни 21, 2010, 10:37:09 am »
Интересно наистина, а как е предизвикано първото изпарение тоест преди да влезне газта в изпарителя. Преди време се наложи да разглобявам моята газова бутилка и ми стана ясно, че газта се изпарява докато не се изстуди достатъчно няма значение, че бях отворил вече бутилката тоест нямаше налягане. След като си регулирах поплавъка и я затворих в нея имаше още газ!

муки

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #12 -: Юли 21, 2010, 09:06:11 am »
Те хубаво да са отделни системите, но зимата кво ще правиш
Според мен след топлообменника в купето трябва да си има нормален изпарител. Самото изпарение да се изнесе в купето преди топлообменника (радиатора с газ) чрез дроселиране или подобно. Дроселирането да се контролира от ДВГ. Ще се получи така, че на високи обороти, "климатика' ще е по-ефективен. Зимата трябва да може да има редуциране на налягането на газта с топлина от охладителната система на автомобила.
Ако не се лъжа на метановите уредби има 2 камери за редуциране на налягането. Трябва да се получи подобно, само че единя процес да става в купето или поне с въздуха циркулиращ в купето. Нормалния изпарител ще си работи в облекчен режим - с по-ниско налягане.
Така виждам аз нещата
Темата е интересна, не бих се захванал по една или друга причина, но не пречи да си размърдам сивото... ;D

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #13 -: Юни 21, 2011, 09:55:49 am »
Колеги, понеже има интерес към тази система, ще си позволя да пиша в форума така че повече хора да се запознаят с климатика.
Газовият климатик работи на принципа на всички климатици, разширение на охладителният флуид.
Газта се изстудява след като се дроселира и попадне в обем с ниско налягане. Демек когато имате високо налягане и след дросела ниско. Това нещо го постигам с редуцил вентил. Той понижава налягането на LPG и след него се поставя охладителната серпентина и тогава LPG влиза в изпарителя. Хубаво е да се преправи малко редуцила така, че да се променя дебита спряно натоварването на мотора. Също така е добре да се пипне малко и налягането на самият изпарител, защото налягането вече не е 5атм. а 2атм.
Проблема на цялата система е , че налягането на LPG е ниско 5атм.
Направих някои проучвания за газови уредби от 5-то поколение, които имат газова помпа в бутилката която вдига налягането на LPG до 10атм.  Идеята им е да поддържат течна фаза на LPG до дюзите.
НО тази система е доста скъпа и се отказах от опитите.
А за зимата и контрола на климатика, се прави бай-пас на редуцила и всичко е ОК.
Успех ;D

knikolow

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #14 -: Август 10, 2011, 03:03:31 pm »
Интересно решение. Аз си мислех за подобен вариант. Първото с което се затрудних да го измисля беше избора на редуцир вентил. Всичко което изрових из нета са редуцири за газови бутилки, за СО апарати и подобни. Трудно е да се намери вентил който от 5-6 да смъква на 2 атм. например. Освен това ме мъчи въпроса как ще работи изпарителя на мотора след като падне налягането , а и нали газта вече ще отива в газообразно състояние към изпарителя. Инъче пък съм си измислил лесно осъществим вариант за радиаторче (охладител), което ще оразмеря според моята кола , а и принципа му ще е такъв че може да се прави за всякакви коли. Още едно хрумване имах относно подаването на газта към изпарителя. Тъй като знам че изпарителя на колата редуцира налягането до около 1 атм. примерно , да се използва такъв редуцир вентил а след охладителя газта да отива в изпарителя по маркуч с по голямо сечение (подобно на газовите инжекциони), а самия изпарител на колата да работи само с мембраната си за ниско налягане т.е. той да получава готова изпарена газ и само да дозира към мотора. Ако това дотук работи имам къде да мотирам втори изпарител който да е със същата регулировка като първия, но той ще работи с директно подавана газ от бутилката (стандартана АГУ). С тройник и два газови клапана се подава газта към това или към въпросния климатик. Така се решава въпроса с вкл. / изкл. на климата. В общи линии доста го мислих, но горните въпроси все още ме колебаят да започна да експериментирам.
« Последна редакция: Август 10, 2011, 06:52:43 pm от altium »