Автор Тема: Климатик към газовата уредба на автомобила  (Прочетена 39501 пъти)

Неактивен weka

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
  • Пол: Мъж
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #15 -: Август 10, 2011, 09:48:54 pm »
knikolow за да те откажа окончателно от тази идея ти давам следния пример:
Най малкия автомобилен компресор за климатик  който съм срещал е с мощност 27000BTU, загубена кауза е това начинание, няма как да постигнеш толкова голяма хладилна мощност от пропана. 

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #16 -: Август 11, 2011, 12:38:17 am »
Колеги, предишната схема е добра, но не ни стига налягането на пропана.
Направих нова система, която използва самият изпарител за охладител.
Схемата е следната:
Водна помпа върти водата през радиатора и изпарителя. Термо датчик следи температурата на изпарителя да не падне под 15гр. иначе се отваря клапан и пуска топлата вода през него за да повиши температурата.
Системата работи перфектно, без да пречи на разхода и вървежа.
Ако карате бавно по задръстванията в София ??? ефекта е слаб, но когато се кара по бързо е супер.
На извън градско няма забележки даже си мисля за климатроник.... ;D ще преместя потенциометъра на термо датчика на таблото, че ми замръзнахааа краката ::)
Голям проблем видях с водната помпа и клапана.  Взех от ударен мерцедес втора ръка, уж запазен ама се оказаха скапани и двете.  Сега съм с помпа на 220в. и е добре. А за парното на топло, няма да ви казвам какво чдо е. Имам чуството, че ще ми се разтече таблото :o
Амиии успех

knikolow

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #17 -: Август 11, 2011, 08:25:05 am »
Нещо не е ясно. Как ще става добро охлаждане като говорим за температура 15 градуса. По разните теми из форумите относно климатици се говори за температури около 6-7 градуса на духалките или поне 10 за да има сносно охлаждане в купето. Да разбирам ли че ползваш радиатора на парното за охлаждане на купето. И каква е връзката с по-доброто топлене на парното. Инъче ми се струва по-лесно изпълнимо и наистина къде по безопасно като система спрямо намесата в газовата уредба. Относно това, че е ефективно извън града ме устройва тъй като пътувам 90% извънградско. Поздрави !!!

tokaii

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #18 -: Май 22, 2013, 08:19:49 pm »
колега доволен ли си от климатика, как се държи

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #19 -: Юни 19, 2013, 03:17:58 pm »
Здравей ЕММ! Слагаш ли климатици на клиенти и ако да колко струва?

DOMIC

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #20 -: Юни 20, 2013, 12:09:37 pm »
Здравей ЕММ!
Можеш ли да направиш климатик на кола с метанова уредба?

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #21 -: Юни 24, 2013, 07:24:55 pm »
Такааа, колеги климатика към газовата уредба има три основни възела.
1. Водна помпа за 12в и температура 100гр. поръчах си от Е-бея за 70лв за слънчеви колектори.

Внимавайте за посоката на водата към радиатора за парното. Ел. водната помпа трябва да върти в тази посока.

2. Клапан за вода с голям дебит температура около 100гр. от кола мерцедес.
3. Елемент на Пелтие 2х120вата за по- добро охлаждане, поръчах си по Е-бея.
И най- важното е желание.
Успех.

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #22 -: Юни 25, 2013, 08:51:13 pm »
Това е първата схема с едното Пелтие.

ivangp

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #23 -: Юли 10, 2013, 08:21:24 am »
ЕММ, слагаш ли такива климатици на клиенти и ако да, колко струва?

kamen_78

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #24 -: Юли 23, 2013, 10:31:23 am »
За тоя климатик може ли да се използва оригиналното радиаторче за климатика на колата като в него да се впръсква газта....и то на входа дали си има дюза която да впръсква?

knikolow

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #25 -: Юли 24, 2013, 01:39:31 pm »
И аз мисля да пробвам с оригинален радиатор от климатик. За моята кола си намерих цялата кутия на парното от модел с климатик и е с клапа за рециркулация. Обаче на входа на радиатора трябва да се сложи редуциращ вентил иначе няма да стане. Мисля да смъкна налягането до 1 атм. и да подавам изпарената газ след радиаторчето направо в изпарителя, който да е без първата степен защото вече ще сме понижили налягането и изпарили газта. Засега още не мога да избера подходящ редуцир-вентил. Може би колегата "emm" ще ни каже какъв вентил е ползвал в първия си проект и описал назад в темата и ще ни упъти малко.
« Последна редакция: Юли 25, 2013, 07:37:17 am от Maistora52 »

kamen_78

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #26 -: Юли 24, 2013, 08:00:38 pm »
  И аз намерих за моята въздуховод с радиаторчето (изпарителя), но ми казаха, че е по-добре да се намери кондензатор от хладилна витрина..хладилник...стига да пасне размера защото е с по-здрава тръба от тази на изпарителя.
  И да те питам колега knikolow ...дето си писал, изпарителя да е без първата степен...какво имаш предвид. И ако е нещо да махаш по самия изпарител, когато се наложи да включиш на байпас...без тая система какво ще се получи...че аз все пак не разбирам много-много :)
« Последна редакция: Юли 25, 2013, 07:38:40 am от Maistora52 »

knikolow

  • Гост
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #27 -: Юли 25, 2013, 08:58:29 am »
Ами относно изключването на изпарителя мисля да сложа втори изпарител който си е стандартен и когато се изключи климата да се подава газта на втория изпарител и да си работи колата със стандартно АГУ. Цялата работа е с един тройник газта от бутилката да се подава на два клапана. Единия захранва стандартния изпарител. Като се включи климата газта отива на другия изпарител като предварително минава през редуцир вентила и климатичния радиатор и оттам в изкормения изпарител. Извода на газта от двата изпарителя с една тетка се подава към тройника. За да се изкорми изпарителя мисля само да му махна клапанчето на първата степен и вече няма да има регулиране на налягането вътре. Само незнам точно на какво налягане работи самия изпарител. Мисля че е около 1 атм. , ама ако знам точно ще настроя редуцира на същото налягане. Иначе мисля да оставя подгрева от антифриза за да се топлят мембраните. Двата изпарителя ще са на еднаква регулировка за да си работи колата нормално и в двата варианта. Нарисувах и схема на идеята си.
« Последна редакция: Юли 25, 2013, 06:47:23 pm от Maistora52 »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Климатик към газовата уредба на автомобила
« Отговор #28 -: Юли 26, 2013, 08:40:08 am »
Здравейте, ще кача малко схеми, които съм правил. Всяка една от тях си има плюсове и минуси.
Така при едната схема с ТРВ-то трябва да се сложи на колата радиатор за климатик, трябва да се пипа на изпарителя мембраната за високо налягане, която си е чист редуцир. Което е много работа.
В другата схема се поставят компоненти, на които не се променят регулировките.
Водна помпа, елементи на Пелтие, термо-релета и желание.
Успех  ;D
« Последна редакция: Юли 27, 2013, 07:35:27 am от Maistora52 »