Автор Тема: Генератор на Chas Campbell  (Прочетена 61917 пъти)

mat

  • Гост
Генератор на Chas Campbell
« -: Юни 04, 2010, 04:34:44 pm »
Час Кемпбъл е пенсионер от Австралия, направил генератор изцяло на механичен принцип. Устройството изглежда просто и дава вид на работещо, макар и да се води непотвърдено. Не изисква почти никакви познания - само работилница и свободно време.

"Машината се състои от няколко тежки колелета с различни размери, които са задвижвани от 800 ватов електромотор, които на свой ред завъртат 3500-ватов алтернатор. От това, машината произвежда достатъчно енергия за управление на 2500 вата циркуляр, бормашини, лампи и вентилатори."

http://peswiki.com/index.php/Directory:Chas_Campbell_Generator - източник на информацията.
http://www.youtube.com/watch?v=8QD2Whs_LxA&feature=player_embedded - видео.
« Последна редакция: Юни 04, 2010, 05:11:18 pm от mat »

mat

  • Гост
Re: Генератор на Час Кемпбъл
« Отговор #1 -: Юни 04, 2010, 04:35:13 pm »
Според мен този двигател е от инерционен или гравитационен тип - не знам кое е по-правилно да се каже.
Основната движеща сила тук се явява инерцията на основното колело (маховика), което е много тежко и му трябва известно количество входна енергия за да се завърти, а след това трябва само да се поддържа въртенето му с доста по-малко енергия отколкото тази за завъртането му.

Важно е да се подчертае, че тук става въпрос за механична енергия дължаща се на инерционните процеси в колелото и не е въпрос на резонанс или фини настройки. Колкото по-тежко е колелото, толкова по-мощен алтернатор ще завърти, разбира се ще му трябва и повече входна енергия за поддържане на скоростта на колелото.
Формулата е:
<Входна енергия> + <Свободна инерционна енергия> = <Изходна енергия>
А не познатото ни:
<Входна енергия> + <бензин от 2.18 лв./литър> = <Изходна енергия>

Технологията не е извънземна и неразбираема. Ако всичко е на лагери, добре смазано и балансирано и ако наистина може да се самозахрани, то следващата стъпка е да се махне изцяло входния двигател (не знам само как ще се развърта - може би с манивела или с въже) и вместо него да се сложат електромагнити които да поддържат скоростта и да се захранват от алтернатора.
Гледам, че човека е направил и втора версия като вместо входен двигател ползва някакво огромно постоянно самовъртящо се колело (вижда се на първата снимка в посочения линк). Но това е за втора версия. Нека първо да тръгне първа версия с двигател на входа и да може да се самозахранва.

Дадената схема едва ли ще работи, но не е трудно човек да си изчисли собствена схема според това с какви колелета и ремъци разполага.
Друг важен момент е да се използва (скъп) алтернатор с възможно по-малък ефект на Ленц (да не изисква повече мощност за завъртането му при включване на товар).

Мисля, че механичните генератори като този никак не са за пренебрегване, защото човека си произвежда ток и си му е добре, а Капанадзе може и да си остане само мечта.
« Последна редакция: Юни 07, 2010, 09:41:30 am от mat »

emilvtc

  • Гост
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #2 -: Юни 04, 2010, 06:29:03 pm »
   Добре де, някой може ли да обясни на прост човешки език какъв е принципа на работа на устройството?
   Нека да опростим постановката, като пренебрегнем силите на триене в лагерите, ремъците (зъбните колела), КПД-то на мотора, генератора и въздушното съпротивление.

Очевидно технолигията ми изглежда "извънземна" и неразбираема, щото поне аз с моето мислене (може и да е ограничено в някакви рамки) не я разбирам и не виждам как от системата ще извлеча повече енергия отколкото вкарвам ...
 
   Единствения смисъл който виждам в нея е примерно с малък двигател да се развърти големия маховик, а после с генератор да се консумира "голяма" мощност, но тя да е пикова ... Т.е. интеграла на мощността на входа е = на интеграла на мощността в изхода ...
  Електрическия еквивалент на тази система според мен е кондензатора. С малък ток (но постоянно) го зареждаме, а с голям ток но пиков - го разреждаме, като няма как интегрално да "изконсумираме" (изкараме) от него повече отколкото сме "вкарали" ...  Даже напротив - като отчетем загубите - "извличаме" от нея по-малко отколкото "вкарваме".

Като се замисля - май системата има приложение единствено там, където примерно ел.мрежа не може да осигури ток за голям пиков консуматор и с нейна помощ се акумулира енергия в маховика ...  В случая смятам, че и дума не може да става за КПД ... По скоро с цената на загуби в системата се гони ефект да може да се "отстрани" проблема на ел. мрежата с отдаването на пикова мощност ...

Някак си не съм фен на съхраняването на енергия в механични системи (с изключение на ПАВЕЦ централите). Има по-ефективни, елегантни и относително лесно достъпни решения ... Е, разбира се всичко това зависи от конкретния случай ... 
   Като пример мога да дам един относително скоро разработен акумулатор "A123".  Производителите гарантират почти нулев саморазряд и почти идеални характеристики при заряд/разряд. Т.е. колкото "вкарваме", толкова после можем да "консумираме" , като параметрите му след 1000 цикъла заряд/разряд се влошават само с 5% Способен е да отдате над 30 пъти по-голям ток спрямо капацитета си (примерно от 2.5Ah клетка може пиково да се дръпнат 75A пиков ток за 10 секунди). Освен това твърдят, че не е взривоопасна при каквито и да било механични, топлинни и др. въздействия ...

Та нека се върнем на въпросната механична система - как работи и за какво всъщност става дума. В нея не виждам никаква "фри енерфия", но ако все пак греша - моля поправете ме.


The Phantom

  • Гост
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #3 -: Юни 06, 2010, 08:06:29 am »
  Като гледам схемичката, виждам следното нещо. Имаме задвижващ променливо токов двигател с консумация 750 W и достигащ 1430 об/мин. Чрез ремъчна Понижаваща предавка смъква оборотите на 786.5 об/мин. Следват 2 Повишаващи ремъчни предавки, чрез които входящите обороти от 786.5 об/мин, се преобразуват в 1 573 об/мин през първата, и в 3 146 об/мин през втората Повишаваща предавка. В края на системата е монтиран Променливо токов генератор, на който роторът му се развърта точно с тези 3 146 об/мин. Между двете Повишаващи ремъчни предавки е монтиран Маховик, който с масата си от 10 кг при 1 573 об/мин представлява един вид генератор на въртящ момент. Чрез него се намаляват загубите от приплъзване на ремъците, както и се уравновесява системата.
  Сега господа ел.техници, моля посочете генератор, при който чрез завъртане на ротора с 3 146 об/мин.(или приблизително тези обороти) да генерираме ток, по-голям от входящия.
« Последна редакция: Юни 07, 2010, 01:23:51 am от The Phantom »

emilvtc

  • Гост
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #4 -: Юни 06, 2010, 11:18:14 am »
Изходното напрежение на генератора зависи от оборотите и от тока във възбудителната му намотка(намотки). Идеята на реле-регулатора е винаги да се поддържа постоянно напрежение в изхода на генератора (чрез управление на тока във възбудителната намотка), като се компенсира влиянието на оборотите и товара (изходния ток).
От друга страна изходния ток при константно изходно напрежение (поддържано от реле-регулатора) зависи единственнно от товара.
 Като пример - генератора наавтомобила поддържа 14V и при 1000 и при 3000 оборота. Това е така стига да сме в "границите" на регулиране. Примерно при 100 оборота това няма как да стане.
Също така ако при 3000 оборота изходната мощност на автомобилния генератор е 750W, то при 1000 оборота тя ще е по-малка.

Та това което се оппитвам да обясня е, че няма проблем от генератора в изхода на системата на Chas Campbell ПИКОВО да се дръпне по-голяма мощност от тази консумирана на входа. Разликата се компенсира от "акумулираната" енергия в маховика и това е възможно до изчерпването и.

Нека някой ме поправи ако греша.
 


Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #5 -: Юни 06, 2010, 06:54:34 pm »
Идеята подлежи на проверка. С намаляване на диаметъра се увеличава скороста, а от тук кинетичната енергия. С увеличените обороти при подходящ генератор и високоинпедансен товар  изглежда въжможно кинетичната енергия да се преобразува в електрическа с печалба на мощност.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #6 -: Юни 06, 2010, 10:51:19 pm »
Колега mi68, вместо да развиваш несъстоятелни теории, вземи докажи поне част от твърденията си.
Идеята подлежи на проверка. С намаляване на диаметъра се увеличава скороста, а от тук кинетичната енергия. С увеличените обороти при подходящ генератор и високоинпедансен товар  изглежда въжможно кинетичната енергия да се преобразува в електрическа с печалба на мощност.
Това значи ли, че кинетичната енергия на зъболекарското борче, което се върти с 300000об/мин(малък диаметър, високи обороти) и мощност около 10-15Вт ще завърти ел.генератор 30-40Вт под товар. Това е абсолютно несъстоятелно, да не използувам по силна дума... >:(
Маховикът е механичен филтър-акумулатор, еквивалент на индуктивен ел.филтър. Той просто интегрира или изглажда пулсациите в оборотите на мотора. Типичен пример е маховикът между ДВГ и предавателната кутия на автомобила. Не искам да навлизам в математически подробности по въпроса, всеки може да намери куп материали с или без математика, които доказват безмислието на подобна конструкция.
Колеги, борим се за СЕ, но дайте да не отричаме познатото и вече доказано в практиката, защото в очите на външен човек ще изглеждаме като някакви неграмотници, а поне аз не го желая като активен участник във форума.

FreeEnergy

  • Гост
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #7 -: Юни 07, 2010, 01:01:08 am »
EmilVTC,

Доколкото съм чел за това устройство, ключът е в ремъка. Нарочно е леко разхлабен, за да 'пляска' от скоростта. Така предава високочестотни импулси, които са едната съставка в рецептата за свободна енергия, освен резонанса.

Цитат
Тук вече два пъти пиша и двата пъти не ми излиза поста. Незнам дали е било заради ъпдейта.

Както и да е.

Модератора: Мнението е несъстоятелно и беше изтъркано два пъти. Въобще ако Ви липсват мнения можете да ги видите в коша на форума, там са видими и за всеки друг.
По българските пътища има хиляди коли с разхлабени ремъци ама никой не се е оплакал, че хидравлика и климатика не му харчат по-малко. Обикновено обратното се оплакваме  ;)
Въобще в темата няма никакъв "потенциал" за разработка. Именно защото е проста. Ако някой от вас (ти и другите на който не бяха одобрени мненията) бяхте зачели информацията от първия линк от първия пост, щяхте да видите, че устройството е на два пъти подлагано на тестове и на два пъти освен ефекта на маховика (посочено също от потребители EmilVTC и getca) нищо повече не е отчетено. Няма свободна енергия.
Не сме противници на разработки или чужди мнения. Изтритите обаче звучат смешно.
Оборете ни с разработка. Не си чешете езиците.
« Последна редакция: Юни 07, 2010, 01:25:07 am от vlindos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #8 -: Декември 17, 2014, 04:30:06 am »
Цитат
<Входна енергия> + <Свободна инерционна енергия> = <Изходна енергия>
как смятаме червеното?

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #9 -: Декември 17, 2014, 02:17:36 pm »
как смятаме червеното?
лесно
< свободна енергия>= <изходна енергия> - <входна енергия>

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #10 -: Декември 17, 2014, 02:30:03 pm »
как смятаме червеното?
Никак!
За да има акумулирана енергия в маховика, трябва да се натрупа при работа на празен ход!Цялото устройство е глупост- все едно да се издърпаш за косата като Мюнхаузен...

Та това което се опитвам да обясня е, че няма проблем от генератора в изхода на системата на Chas Campbell ПИКОВО да се дръпне по-голяма мощност от тази консумирана на входа. Разликата се компенсира от "акумулираната" енергия в маховика и това е възможно до изчерпването и.

Нека някой ме поправи ако греша.
 

Това е вярно!
Цялата система е прост мултипликатор (повишаващ редуктор) с маховик в междинните звена!Не може да даде повече енергия на изхода! Не може да даде и същата даже-имаме загуби!
Като се развърти маховика, може да изчерпим инерционната енергия в него и то за отрицателно време - дотам!
Няма смисъл да се занимава човек с тази тема изобщо!

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #11 -: Декември 17, 2014, 07:12:51 pm »

Модератора:
Оборете ни с разработка. Не си чешете езиците.


Здравейте,
направили са  реплика на Chas генератора:

https://www.youtube.com/watch?v=98aiISB2DNw

А това е моят скромен принос, не толкова атрактивен и нямам самозахранване.

« Последна редакция: Декември 17, 2014, 07:26:34 pm от madsatbg »

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #12 -: Декември 17, 2014, 08:20:53 pm »

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #13 -: Декември 17, 2014, 10:37:47 pm »
"Для справки в Советском Союзе в некоторых учреждениях НИИ и больницах использовались "бесперебойники" на основе маховиков, с одной стороны питание подавалось на двигатель который раскручивал маховик с генератором. При отключении энергоснабжения раскрученный маховик вращал генератор и по информации в течении часа обеспечивал энергией или проведение операции и т.д. "

Превод:
За справка в Съветския съюз в някои учреждения НИИ и болници използвали "бесперебойники" на основата на маховик, от една страна захранване се е подавало на мотора който развърта маховика с генератора.При прекъсване на токозахранването равъртяния маховик е въртял генератора , по информации, в течение на час и осигурявал енергия за провеждане на операция и т.н.

Така че такива изказвания "Като се развърти маховика, може да изчерпим инерционната енергия в него и то за отрицателно време - дотам!
Няма смисъл да се занимава човек с тази тема изобщо!" са меко казано прибързани:



Преди двеста години Френската академия на науките е приела, че от небето не може да падат камъни защото там няма камъни.
« Последна редакция: Декември 17, 2014, 11:01:36 pm от madsatbg »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Генератор на Chas Campbell
« Отговор #14 -: Декември 18, 2014, 07:55:26 am »
Ма вие ... сериозно ли го мислите това че ще работи?
Имате един ел. двигател, който превръща дадено количество ел. енергия в механична. После имате генератор, който превръща същото това количество механична енергия в електрическа.
Редуктори, зъбни колела, ремъци - това няма абсолютно никакво значение. Все едно да пресипете 20 литровата туба бензин в шишета по 1 литър и да твърдите, че ще изминете повече разстояние. Ако имате повишаваща предавка за развъртането на същия маховик до същата скорост ще ви трябва абсолютно същото количество енергия, просто ще трябва да ползвате по-мощен двигател за по-кратко време. Ако имате понижаваща - можете да го направите с по-маломощен двигател, но за по-дълго време.
Енергията в маховика е кинетична. И е съвсем точно равна на m.V2. Независимо как ще влагате тая енергия в него, тя зависи само и единствено от масата и от скоростта му на въртене. Няма как да извлечете повече енергия отколкото сте вкарали. Просто ... няма как. Това е елементарна механика от 7-8 клас в училище.
Да твърдите, че имате приход на енергия е все едно да твърдите, че ако лоста с който вдигате някаква тежест е "по-силен" ако е направен от квадратен профил, а не от кръгъл. Или че ще можете да вдигнете по-голяма тежест ако лоста е дъгообразен, а не прав.