Автор Тема: Мотор-генератор на Hatem Raoul  (Прочетена 23303 пъти)

Неактивен alextrif

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 13
Re: Мотор-генератор на Hatem Raoul
« Отговор #15 -: Януари 11, 2011, 11:35:48 am »
Магнитите са вече доставени. Ще изработя 3 ротора с по 36 магнита на тях, подходящи за закрепване с видия по средата. Притегателната сила на всеки магнит е 23 кг. Дал съм над 1000 лева за тях, така че връщане назяд няма. Но ми е нужна помощ от знаещи хора по отношение на електрониката.
Какво стана?

wanderer

  • Гост
Re: Мотор-генератор на Hatem Raoul
« Отговор #16 -: Януари 11, 2011, 07:42:23 pm »
Моето мнение е, че полезната мощност /изходната/ ще е по-малка от задвижващата /входящата/.
На клипчето от втория ти опит - с трите диска и дрелката ми направи впечатление, че втория и третия диск спират да се въртят по-късно от първия след отнемане на силата, което според мен означава, че е твърде вероятно да имаш загуба на мощност /може и да не съм прав с тия магнити дето си ги купил.../. А двигателчето на HDD-то си мисля че не е стъпково, а трифазно - оня ден му мерих изводите и се оказа, че са трифазна звезда. Освен това при завъртане си произвежда променливо напреженийце, което пък означава че можеш да си мериш и мощност - респективно КПД. Не е лошо да опиташ преди да се метнеш на големия проект.

Ако все пак си "скочил в тигана", като начало опитай с подаване на по-малка входна мощност, 200 - 600Вт например от дрелка, както беше в единия от опитите ти. Включи я на пълна мощност /трябва да можеш да я измерваш/. Свържи няколко лампи към алтернатора, виж какво ще се получи и чак след това прибягвай до "крайни мерки" /разкостване на алтернатора/.

За конструкцията. Не знам какви са размерите на магнитите ти, но ми се струва че 15 см е малък диам. за дисковете.
ПДЧ-то е най-евтиния сравнително хомогенен материал и влагата не е проблем, ако не го мокриш. А и винаги можеш да го запечаташ с лак. Друг вариант е МДФ или ХДФ /ламиниран паркет/. Лепиш, режеш, струговаш и си готов. Иначе хората работят с други материали /алуминий, ПВЦ, разпенено ПВЦ, терафталат и т.н./, но това е по-скоро от желание да привлечеш внимание с външния вид /и се гевезят щото имат пари/. При свястна изработка и ПДЧ-то няма да окаже влияние върху идеята на проекта /КПД-то/, само дето по-трудно се работи с него.

Успех и дай да видим резултат.

to6o-2101

  • Гост
Re: Мотор-генератор на Hatem Raoul
« Отговор #17 -: Март 19, 2011, 11:54:16 pm »
Чета от доста време из форума и до сега не съм бил заинтригуван от нещо (освен тази реплика) за да пиша.
Стигна ли до някакъв напредък, понеже и на нем ми се струва, че има хляб в това начинание?
Искам да го пробвам но ако споделиш някакви впечетления и измервания ще знам дали да си губя времето.

to6o-2101

  • Гост
Re: Мотор-генератор на Hatem Raoul
« Отговор #18 -: Март 23, 2011, 10:10:02 pm »
Докато чаках отговора на колегата реших да направя един тест. Понеже си бях закупил магнити за малка реплика на Перендев но така и не успях да я подкарам реших да ги използвам за този проект. Взех 3 еднакви 12V електромоторчета и наредих на 3 диска по 19 неодимови магнита, всеки от които е със сила 3,5кг. Когато завъртях едното моторче с диска (без да има други магнити около него) измерих скоростта му с лазерен оборотомер а тя беше 820 об/мин. при напрежение 12v и ток 300mA.  Поставих и второто моторче което щях да използвам като генертор. При празен ход (без натоварване на генератора) оборотите на движещото електомоторче бяха 790 об/мин. при напрежение 12V и ток 380mA. Тук е мястото да отбележа, че скоростта на 2-та диска беше еднаква. Минах генетарора през един грец за да мога по-плавно да следя мощностите и натоварвах чрез една лампа на 12V и един реостат. Крайния резултат при товар беше: входящо напрежение 12V ток 380mA при 790 об/мин. изходящо напрежение 8V ток 110mA.
Очудващо оборотите на празен ход и под товар не се бяха променили (може би само 2-3об/мин. но това го дължа на уреда).
Закачих и 3-тото електромоторче след 2-рото така, че схемта стана следната: движещо, генераторче, генераторче. Оборотите вече не бяха еднакви за 3-те диска. Тези на двигателя варираха от 720 до 780 тока също варираше от 400 до 500mA  при 12V на движещото звено. От 2-та изхода получих съвсем еднакви обороти 720 об/мин. при 7,5V 80mA.
Равносметката до тук педполагам, че всеки може да си я сметне.
След това взех 3-тото генераторче и го сложих от другата страна на движещото моторче и схемата стана следната: движещото моторче по средата а 2-те генераторчета от 2-те му страни. Резултатите бяха следните. 12V 500mA при 720об/мин. за движещото моторче и 7,5V 80mA и 720 об/мин. на 2-те генераторчета.
Предположих, че с друго генераторче положението може да е различно и за това сложих стъпково от едно флопи от един стар Правец 8 който бях разглобил като дете. Резултата беше меко казано отчайващ. На ниски обороти до около 20, 2-та диска се въртят но след това този на двигателчето набира скорост и този на стъпковото моторче спира, следователно товара е вече много голям.

Разстоянието на магнитите ми е 3мм. от единия до другия диск.

За мен този метод е нерентабилен ако съдя по експеримента който направих. Предполагам, че и с големия мащаб резултата ще е подобен, но нека изчакаме колегата по-горе да довърши проекта си с 23кг. магнити и дано сподели резултата.  :)

FreeEnergy

  • Гост
Re: Мотор-генератор на Hatem Raoul
« Отговор #19 -: Март 24, 2011, 05:38:30 pm »
Според теорията, за да се получи ефекта на изобретателя, трябва определена скорост на въртене, която е обратно порпорционална на големината на роторите/колелата с магнитите. Не е сигурно че експеримента е бил успешен ако не се пробва на различни обороти, по възможност големи. Така че колеги опитите са майката на успеха. Извинявайте за късния отговор, но не съм влизал отдавна и съм пропуснал постовете.

Освен това не би ли имало значение че моторчетата са били на постоянен ток? Доколкото знам те имат доста по-ниска ефективност и това може допълнително да намали ефекта.

Успехи на всички

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Мотор-генератор на Hatem Raoul
« Отговор #20 -: Юни 14, 2011, 07:48:08 pm »
Здравейте,

отдавна не съм влизал тук, но тъй като разчиствам, ми попадна постановката на Хатем. Реших да споделя резултатите, защото може някой да има полза от това. Все пак си е проведен експеримент.

Аз направих специално изработена тестова постановка, която включва:
- 4 броя ротори с диаметър 67мм
- всеки ротор с по 12 магнита 5х5мм, вложени в ротора
- тези ротори са на 4 малки моторчета от касетофон
- моторчетата са вложени в поставка, която държи роторите на разстояние 2-3мм
... та като цяло се постарах с изработката. Детайлите са струговани и фрезовани за постановката от техническа пластмаса.

Резултатите не са положителни, но въпреки това искам да споделя, че самата теория на Хатем ми се струва вярна. Постановката и начина по който я изработих не е правилен. Проблемите са няколко:
1. Размера на роторите е много голям в съотношение големината на магнитите. Хатем говори за това, че когато магнита неможе да осъществи привличането, под въздействието на външна сила, то неговия отблъскващ полюс взима превес. Това е ОСНОВАТА на теорията и за съжаление, моите магнити са много малки и стоят на много големи разстояния един от друг. Т.е. основният ефект, намаля експоненциално с разстоянието.
2. Моторчетата/генераторите са малки, некачествени и имат малко КПД. Смисъл ... тея малки моторчета са много кофти изработени. Нямат лагери, малки магнити, малки намотки, несиметрични, с големи междини вътре.
3. Броя на магнитите е важен. Колкото повече магнити има, толкова по-лесно се синхронизират колелата. Ето защо постановката на Хатем има толкова много магнити. Тук обаче забелязах, че това което Хатем казва е вярно. Когато колелата не си паснат, те тотално се игнорират едно друго. Ако даден ротор излезе от синхрон, то той няма начин да се върне пак в синхрон. Спрелите ротори обаче, не реагират на въртящите се. Няма трептене или опит за взаймодействие. Това малко противоречи на логиката, защото тези магнити са близко един до друг, а като че ли магнитните им полета не си взаймодействат.

Според мен за да е успешна репликацията трябва да се спазят следните неща:
- моторите/генераторите да са качествени с добро КПД
- магнитите да са много
- магнитите да са силни толкова, че поставени на разстояние 2 пъти диаметъра на роторите, да са способни да привличат повече от теглото си. Това според мен е най-важното условие, защото това е ефекта който Хатем използва!!!
- от горното условие следва зависимостта: ПО-МАЛКИ РОТОРИ -- ПО-ДОБЪР РЕЗУЛТАТ
- пак от горното условие: ПО-МОЩНИ МАГНИТИ -- ПО-ДОБЪР РЕЗУЛТАТ

Това е в общи линии. Според мен постановката на Хатем работи, но трябва да се спази дизайна, особенно това което написах за силата на магнитите.
По късно може да кача снимки на постановката за радост на зрителите  ;)