Автор Тема: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)  (Прочетена 279245 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #45 -: Октомври 10, 2019, 03:11:36 pm »
Да видим сега ...
Смесваш 1 част гориво и 14 части въздух. Изгарят напълно, и затуй не се налага корекция на смесообразуването.
При втория опит смесваш 2 части водород, 1 част кислород и 1 част гориво. Пита се в задачата "колко части въздух трябва да се добавят към тая смес, за да се получи пълно изгаряне?" И ако получиш "14", продължението на въпроса е "за чий ти трябва да пипаш показанието на МАП сензора?" Ако не получиш "14", бих искал да видя обосновката за този резултат.

А идеята да вкараш вода с надеждата да я разложиш в цилиндрите и да я изгориш... нямаш си на идея колко си далеч от истиснката цел. Водата не се разлага и не гори в цилиндрите. Нейната цел е съвсем друга но не ми се обяснява - надявам се сам ще се справиш със задачата ползвайки интернет.

И още - калифорнийската фирма явно е прибрала някой емигрирал след втората световна война инженер от ЛуфтВафе, защото те са ползвали тази технология (впръскване на вода в цилиндрите) при изтребителя Focke-Wulf 190D. Някъде преди ... 80 години...

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #46 -: Октомври 10, 2019, 04:57:43 pm »
Да видим сега ...
Смесваш 1 част гориво и 14 части въздух. Изгарят напълно, и затуй не се налага корекция на смесообразуването.
При втория опит смесваш 2 части водород, 1 част кислород и 1 част гориво. Пита се в задачата "колко части въздух трябва да се добавят към тая смес, за да се получи пълно изгаряне?" И ако получиш "14", продължението на въпроса е "за чий ти трябва да пипаш показанието на МАП сензора?" Ако не получиш "14", бих искал да видя обосновката за този резултат.

А идеята да вкараш вода с надеждата да я разложиш в цилиндрите и да я изгориш... нямаш си на идея колко си далеч от истиснката цел. Водата не се разлага и не гори в цилиндрите. Нейната цел е съвсем друга но не ми се обяснява - надявам се сам ще се справиш със задачата ползвайки интернет.

И още - калифорнийската фирма явно е прибрала някой емигрирал след втората световна война инженер от ЛуфтВафе, защото те са ползвали тази технология (впръскване на вода в цилиндрите) при изтребителя Focke-Wulf 190D. Някъде преди ... 80 години...

Не се бях сещал за такъв отговор.  :D :D

Не можеш да четеш или не разбираш написаното в прав текст?!

/дори и фирмата не си уцелил, тия търсачки за нищо ги нямате/

 8)

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #47 -: Октомври 11, 2019, 09:21:09 pm »
Ок. Няма ли конкретика, винаги ще има разминаване /умишлено не казвам неразбиране/.
Това за което обяснявам е че с корекция на измерената стойност от MAP сензора важи за всички инжекциони, чиито компютри следят момента на включване на бензиновите дюзи и по този начин управляват газовите. Колата ми е с EQU - Fenix5, четири дюзи и две бобини /не е трабант.. :))) /, ОБД.
ЕКУ-то е самообучаващо и това е проблема. Каквито и настройки да се набият в газовия комп, бензиновия според показанията от ламбдата, map, температурата на входящия въздух, температура на двигателя /антифриза/, шум в двигателя - коригира съотношението гориво/въздух в най-добрите съотношения за работата на двигателя. Задължително пролет и есен имам по една сутрин в която при рязка промяна на температурата, не пали от първия път. На втория запалва но държи много ниски обороти както при "задавена", трябва ѝ да поработи минута-две за да научи как да се държи при новите атмосферни условия а от там и пътните.
Това което обяснявах в предните коментари важи в абсолютна сила за газови и други устройства които взимат сигнал за работата на всяка газова дюза от бензиновата на съответния цилиндър. В този случай за да се гарантира правилната работа на двигателя, не се слага емулатор или елиминиране на ламбда сондата, а се симулира по-ниско надморско равнище /за да подаде по-голяма доза гориво когато е по-ниско октаново/, и тогава според ламбдата и другите сензори, EQU-то взима решение за правилната работа на двигателя. Ето защо се опитвах да обясня че дори когато двигателя работи на газ, то не газовия компютър е водещ, а бензиновия. И за това за каквито и настройки и каращиствания на жици, изрязване /дори затапване/ на датчици, да ви взимат парите... ще сте в кюпа.

За други устройства не говоря, само за все още широко разпространените в БГ.
Честно казано не виждам смисъл да се слага газ на obd2 в ерата на електрокарите. ;)


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #48 -: Октомври 11, 2019, 09:45:06 pm »
нека да позная ... двигателя е К7М монтиран в Меган/Сценик... моите съболезнования ако е така. Този мотор е едно абсолютно недоразумение откъм електроника, което за да сме обективни се компенсира с приличната пъргавина и изключителната здравина (ако изключим това че духа гарнитура на главата през 1 смяна на маслото)... Тоя мотор го карах 7 години и му знам и кътните зъби.

Мисля, че проблема при теб е неправилна настройка на газовия комп. При каране на газ бензиновия комп не знае за другото гориво и решава че има рязка промяна на околните парметри и горивото. Оттам почва да пипа тримовете в опит да компенсира това. Като покараш 100-тина км тия корекции отиват в long-trim времената и си е*ава мамата като се върнеш на бензин.
Затова златно правило е при настройката на газовия комп да се следят тримовете на бензиновите дюзи. При превключване от бензин на газ и обратно те трябва да не се променят. Колкото по-малко се променят, толкова по-малко измамен ще е бензиновия комп.
При автомобили с бордови компютър това се хваща доста лесно - следиш моментния разход на гориво докато караш равномерно. Ако при превключване на горивото разхода почне да се качва или да пада - времената на газовия комп не са коректни. За коли без борд трябва да се следят живите данни по време на движение. И то да се следят при всякакви режими - ниски и високи обороти, педала на газта до пода и каране почти без газ, при ускорение... Обикновено газаджиите не щат да си губят времето и закърпват нещата как и да е, което води до проблеми след известно време - такива проблеми каквито ти описваш.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #49 -: Октомври 11, 2019, 10:36:05 pm »
Правилно, горд собственик на слончето с двигател "бозажията" както го наричат но не заради гарнитурата, а заради пукнатината която прави в единия канал за маслото отпред на болта на главата. Още не съм имал този проблем макар че на първа е с 50, а на втора 80 са малко .... :)
Рената имат малка особеност която ако не се знае, те вкарва в бокса. При включен вентилатор, двигател не се гаси а се изчаква минута. Това е защото като предпазна мярка срещу самозапалване от нарушени изолации по проводниците, тоците се спират с изваждането на ключа и трябва да се даде време двигателя да се охлади, защото в противен случай прави въздушна възглавница в горния край и гарнитурата прегаря /логично/. Като първи собственик в БГ за 12години съм сменял само веднъж гарнитура, и много гуми. Всяка година я обувам с по две нови. А с компа и откъм електриката въобще, до сега не съм имал проблеми, освен че на две години сменям две шепи крушки на таблото и съм отсвирил моторчето на клапата за входящ въздух. Самия комп сам определя дали си с 95, 98 или друго гориво и сам пренастройва работата на двигателя.
А за газовото както казах, проблема е в мен. Не дадох на селтаците да ми скопят колата и се оправям без тях. Всъщност последните 8години не съм пипвал газовото, върви си.

« Последна редакция: Октомври 11, 2019, 10:59:30 pm от key5 »

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #50 -: Октомври 11, 2019, 11:31:32 pm »

Затова златно правило е при настройката на газовия комп да се следят тримовете на бензиновите дюзи. При превключване от бензин на газ и обратно те трябва да не се променят. Колкото по-малко се променят, толкова по-малко измамен ще е бензиновия комп.


Това обяснявам, че колкото и добре да го настроиш, бензиновия като види че остатъчния кислород в изходящите газове е повече /когато работи на газ/, след време решава че горивото не достига и увеличава времето на бензиновите дюзи което влияе и на газовите. И така, разхода на газ е по-висок от очакваното.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #51 -: Октомври 12, 2019, 06:39:25 am »
Правилно, горд собственик на слончето с двигател "бозажията" както го наричат но не заради гарнитурата, а заради пукнатината която прави в единия канал за маслото отпред на болта на главата.
Пукнатината се получава единствено от некадърни майстори, които не стягат болтовете на главата стриктно по описанието при смяна на гарнитурата (или решават да ползват старите болтове).

При включен вентилатор, двигател не се гаси а се изчаква минута. Това е защото като предпазна мярка срещу самозапалване от нарушени изолации по проводниците, тоците се спират с изваждането на ключа и трябва да се даде време двигателя да се охлади, защото в противен случай прави въздушна възглавница в горния край и гарнитурата прегаря /логично/.
Това не е вярно. Вентилатора на радиатора на този двигател продължава работата си докато не го охлади, дори и да си извадил ключа и да си заключил колата. И не само на този двигател.
https://www.google.com/search?q=site%3Arenault-bg.com+вентилатора+не+спира

Всяка година я обувам с по две нови.
Ще се пребиеш някъде така.

А за газовото както казах, проблема е в мен. Не дадох на селтаците да ми скопят колата и се оправям без тях. Всъщност последните 8години не съм пипвал газовото, върви си.
Не се чуди защо колата не пали в такъв случай. Газовата се коригира задължително 2 пъти в годината. И това се налага поради това, че Нефтохима и изобщо всички производители на авто газ променят съотношението пропан/бутан за зимата и за лятото. 40:60 лято и 60:40 зима. Защо - надявам се сам ще си отговориш.
Да, компютъра на колата (а оттам и ГИ) ще коригират времената, но това ще повлияе на работата на двигателя на бензин, защото тримовете се пазят в бензиновия комп.

Това обяснявам, че колкото и добре да го настроиш, бензиновия като види че остатъчния кислород в изходящите газове е повече /когато работи на газ/, след време решава че горивото не достига и увеличава времето на бензиновите дюзи което влияе и на газовите. И така, разхода на газ е по-висок от очакваното.
Дали на бензин или на газ целта е в изгорелите газове да има кислород, но неговото количество да е минимално. Бнезиновия комп (а оттам и газовия) постоянно балансират на ръба - при поява на кислород увеличават времената на дюзите, при липсата му ги намаляват.
Ето как се променят показанията на ламбда сондата при работа на двигателя:
https://www.vbox7.com/play:b65e8d3c

Разхода на газ си е толкова, колкото трябва да бъде за да изгори напълно. Ако газта е повече - разхода се качва без да има някаква полза от това. Ако газта е по-малко... да, разхода може да падне малко без да има някаква осезаема разлика в мощността, но там има един друг проблем. В този режим скоростта на горене на газта пада. А газта по принцип гори малко по-бавно от бензина. И се получава, че изхвърляш все още горящи газове през изпускателните клапани в колектора. И после "ама къде ми е компресията, ама що ми прегоряха клапаните".
« Последна редакция: Октомври 12, 2019, 07:04:08 am от juliang »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #52 -: Октомври 12, 2019, 10:36:34 am »
Правилно говориш, само с това не съм съгласен:
От друга стана ГАЗ като горим не прави сажди и изчиства двигателя и удължава живота му и маслото не се цапа т.е.  не почернява и може по-рядко да го сменяме, а въобще ако слагаме качествен маслен филтър може маслото да не се сменя дори за целия живот просто такива не се правят с дебелина на филтриращия хартиен елемент колкото на ролка тоалетна хартия.

Маслото губи голяма част от смазочните си свойства след 2 години. Не знам дали знаете, но не се препоръчва да се купува примерно 5 литра масло, да сипете 3 литра, 2 да си стоят в тубата година - две и след това да си купите само литър като ползвате 2-та литра от преди 2 години. Не случайно маслото се продава херметично запечатано.
И това е само при стоене... не говорим изобщо за това, че маслото е изключително натоварено термично - то минава по места, които са загрети до почти 150 градуса - примерно дъната на буталата при двигателите в които има предвидени такива маслени дюзи. Този кафяв слой по детайлите вътре в двигателя е от самото масло, не толкова от някакви сажди които маслото е отнесло от някъде. Колкото повече старее маслото, толкова повече неговите въглеводородни вериги се променят - някои се разкъсват, превръщат се в газове и изчезват, други се слепват и образуват по-дълги вериги, които са точно тези кафяви лакови вещества, отделящи се по детайлите.
Затуй ... маслото се сменя веднъж годишно или на пробег, определен от производителя на двигателите. И този пробег в повечето случаи е безмислено завишен - няма масло, което да издържи 25 или 30 000 км нормална работа на двигателя. Сменя се на 5-6 000 при минерално масло и макс 15 000 при полусинтетика или пълна синтетика. Или една година.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #53 -: Октомври 12, 2019, 10:42:27 am »
Здравейте!
Един въпрос към знаещите /по-скоро Кеy5, поздравления за смислените постове, колега!/
Как може /и може ли въобще/ да се анулира действието на програмата за следене на ламбдата, налична при някои марки коли, която при естествено обедняване на сместа по линия на обратната връзка ламбда-ЕКУ над 8-10% байпасва ламбдата и ДВГ вече ползва времена от сервизната таблица. Т.е. колата смята че ламбдата не е ОК и си кара с "нормална" според производителя смес.
Въпросът ми естествено има връзка с някои мои разработки за подобряване на изгарянето /старите потребители знаят какво имам предвид/ при които ДВГ работи с бедна смес на ръба на рейджа на ламбдата, а електрониката на VW например реагира и обогатява изкуствено байпасвайки ламбдата. Това става на още няколко марки, не на всички. Бедната смес НЕ предизвиква детонации, защото е обработена с еди какво си  ;D и гори перфектно, мощно и малко по-бавно от нормалната - и аванс процесор е чудесно допълнение за регулиране на предварението в плюс с 3-6 градуса защото качва ефекта.
При изключване /или неутрализиране/ на програмата за контрол на ламбдата може да се стигне до нива на обедняване 30-35% под нормалните /тествано при обикновени газови уредби с ръчна настройка/, а ДВГ същевременно има доп. мощност и при бензин или дизел близки до нулата вредни емисии. При стари милионни дизели например - димност 0,00  :) Доказано с тестове на стенд.
С Румен Роев тия неща сме ги разчепкали теоретично и практически - но тая тъпа програма е заложена от производителя в бенз. комп и не можем да бъркаме там, а Мегаскуирт е скъпо решение май  ;) Та 30-35% от марките коли не могат да се оптимизират на сегашния етап. Как да го решим тоя проблем?
Поздрави

ПП
За да не съм голословен, прилагам снимка на едни тестове за димност на камион пр-во 2003 г., с изминати над 900 хил. км, без Ад блу системи и катализатор /стар, препатил боен таралясник :-) / Та ако някой не е виждал ЕВРО 7 на живо, да види  ;D
Истинското решение на проблема с дизелите!!!!!!
« Последна редакция: Октомври 12, 2019, 11:01:07 am от caduceus »

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #54 -: Октомври 12, 2019, 11:06:42 am »
Това не е вярно. Вентилатора на радиатора на този двигател продължава работата си докато не го охлади, дори и да си извадил ключа и да си заключил колата. И не само на този двигател.
Така е, но вентилатора охлажда само антифриза в радиатора, докато при загасен двигател спира водната помпа и от инертността температурата при главата може да се покачи с 5-10oС.

да стане чрез шлайфане на главата с до 10-15 мм да се свалят...
:o :o :o

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #55 -: Октомври 12, 2019, 06:57:19 pm »
Здравейте!
Един въпрос към знаещите /по-скоро Кеy5, поздравления за смислените постове, колега!/
Как може /и може ли въобще/ да се анулира действието на програмата за следене на ламбдата, налична при някои марки коли, която при естествено обедняване на сместа по линия на обратната връзка ламбда-ЕКУ над 8-10% байпасва ламбдата и ДВГ вече ползва времена от сервизната таблица. Т.е. колата смята че ламбдата не е ОК и си кара с "нормална" според производителя смес.
Въпросът ми естествено има връзка с някои мои разработки за подобряване на изгарянето /старите потребители знаят какво имам предвид/ при които ДВГ работи с бедна смес на ръба на рейджа на ламбдата, а електрониката на VW например реагира и обогатява изкуствено байпасвайки ламбдата. Това става на още няколко марки, не на всички. Бедната смес НЕ предизвиква детонации, защото е обработена с еди какво си  ;D и гори перфектно, мощно и малко по-бавно от нормалната - и аванс процесор е чудесно допълнение за регулиране на предварението в плюс с 3-6 градуса защото качва ефекта.
При изключване /или неутрализиране/ на програмата за контрол на ламбдата може да се стигне до нива на обедняване 30-35% под нормалните /тествано при обикновени газови уредби с ръчна настройка/, а ДВГ същевременно има доп. мощност и при бензин или дизел близки до нулата вредни емисии. При стари милионни дизели например - димност 0,00  :) Доказано с тестове на стенд.
С Румен Роев тия неща сме ги разчепкали теоретично и практически - но тая тъпа програма е заложена от производителя в бенз. комп и не можем да бъркаме там, а Мегаскуирт е скъпо решение май  ;) Та 30-35% от марките коли не могат да се оптимизират на сегашния етап. Как да го решим тоя проблем?
Поздрави

ПП
За да не съм голословен, прилагам снимка на едни тестове за димност на камион пр-во 2003 г., с изминати над 900 хил. км, без Ад блу системи и катализатор /стар, препатил боен таралясник :-) / Та ако някой не е виждал ЕВРО 7 на живо, да види  ;D
Истинското решение на проблема с дизелите!!!!!!

Това се опитвах да обясня. При двигател с ЕКУ, ламбда и MAP/MAF подходите са три:
1. Елиминира се ламбдата и през контактния ключ на всяко стартиране на двигателя - ЕКУ-то  се рестартира. Резултат... по-висок разход, мощността пада.
2. Скопява се ламбдата и на нейно място се подава сигнал от емулатор. Резултат... по-висок разход, мощността пада.
3. Чрез проста схемичка се манипулират данните от мап/маф сензора. Резултат... разхода може и да падне много под тази посочена от производителя, мощността пада.
Не разбирам логиката, защо искаш да се бориш с ламбдата вместо да ти е в помощ.
Другото, може и да не съм те разбрал което е силно вероятно, но ми хрумна вариант с който да се спести много труд.... и аз го правя.
Намери комп. за газово но с опция освен за автоматично, и ръчно съставяне на таблица. Понякога е загуба на време да копаеш кладенец когато пред къщата минава водопровод.
Другото което си мисля, при увеличаване времето на горене, трябва да се пипнат и клапаните за да не ти излети половината табун /коне/ из под капака.
;)
« Последна редакция: Октомври 12, 2019, 07:13:47 pm от key5 »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #56 -: Октомври 12, 2019, 07:21:22 pm »
Може би не си ме разбрал, колега. За повече яснота погледни тази добре забутана, но доста важна според мен тема:
http://mazeto.net/index.php/topic,6079.0.html

Може да видиш и сайта за това /един от няколкото ми, имам и други неща в други области/ - и макар да не е мн. добре направен /синът ми се учи на него  :)/ и неактуализиран скоро с последния модел К3 с малък корпус, все пак дава представа:
www.optimizatori.com

Занимавам се практически с оптимизиране на изгарянето в ДВГ от доста време. Рожба на това са неща, които работят и това дразни много хора в този форум /както ще разбереш от темата/. Отказал съм се да споря с тях много отдавна, така че това е само за инфо а не за участие в играта кой е по-по-най. Виждаш от приложения в предния ми пост файл какви са резултатите относно емисиите на стари дизели - това е само върхът на айсберга  :)
Относно обратната връзка ламбда-ЕКУ-времена на инжекторите /т.нар. close loop/ нещата са ясни. Аз говоря за друго - наличието на следяща ламбдата програма, която ограничава регулиращото и действие до около 10%. А не както е положено по закон божи около 20% рейндж. Това педе..сите от VW го вкараха около 2000-та г. със продажбата на голям пакет акции на арабите - и с тези пари построиха сума ти заводи за да излязат най-отпред по пр-во на нови коли в света. След VW го внедриха и Форд и Шевролет, Мазда, Мицубиши и Хонда. Премиум марките като Мерцедес, БМВ, Ауди /до 2015-та г./, както и Тойота, Субару, Рено, Пежо, Ситроен и корейците не я използват защото е НЕРЕДНО да се скопява действието на ламбдата като еко датчик.
При оптимизаторите ми има пълно изгаряне и на практика никакъв остатъчен кислород в газовете, така че при нормалните марки коли /без тия с програмата/ ламбдата обеднява сместа до 20-тина % и НЯМА  никакви детонации /т.нар. чукане/ и прочие проблеми.
Няма и до 35% ръчно обедняване при пропан-бутан - тествано на практика с обикновени газови уредби! Така че механизмът на полево катализиране на гориво-въздух-ел.система и съответно искра работи и това позволява каране на бедна смес + повече мощност+ тотална екология отзад Как става и защо - частично пише в темата /има си ноу-хау което естествено не е за форуми/.
Разбра ли сега какво питам? Как тая шиб.на програмка дето байпасва ламбдата след 10% обедняване да я изолираме или спрем, защото 30-35% от колите нямат ефект заради нея /изключая еко- ефекта, той макар и по-слаб се запазва/.
Поздрави!

ПП
Мегаскуирта не е масово решение - затова не ме интересува. Проблемът е прост и се свежда до премахване на паразитна програма, а не до нов комп. с различни настройки, скъпотии и сложнотии  ;D

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #57 -: Октомври 12, 2019, 07:37:27 pm »
Пукнатината се получава единствено от некадърни майстори, които не стягат болтовете на главата стриктно по описанието при смяна на гарнитурата (или решават да ползват старите болтове).
Това не е вярно. Вентилатора на радиатора на този двигател продължава работата си докато не го охлади, дори и да си извадил ключа и да си заключил колата. И не само на този двигател.
https://www.google.com/search?q=site%3Arenault-bg.com+вентилатора+не+спира
Ще се пребиеш някъде така.
Не се чуди защо колата не пали в такъв случай. Газовата се коригира задължително 2 пъти в годината. И това се налага поради това, че Нефтохима и изобщо всички производители на авто газ променят съотношението пропан/бутан за зимата и за лятото. 40:60 лято и 60:40 зима. Защо - надявам се сам ще си отговориш.
Да, компютъра на колата (а оттам и ГИ) ще коригират времената, но това ще повлияе на работата на двигателя на бензин, защото тримовете се пазят в бензиновия комп.
Дали на бензин или на газ целта е в изгорелите газове да има кислород, но неговото количество да е минимално. Бнезиновия комп (а оттам и газовия) постоянно балансират на ръба - при поява на кислород увеличават времената на дюзите, при липсата му ги намаляват.
Ето как се променят показанията на ламбда сондата при работа на двигателя:
https://www.vbox7.com/play:b65e8d3c

Разхода на газ си е толкова, колкото трябва да бъде за да изгори напълно. Ако газта е повече - разхода се качва без да има някаква полза от това. Ако газта е по-малко... да, разхода може да падне малко без да има някаква осезаема разлика в мощността, но там има един друг проблем. В този режим скоростта на горене на газта пада. А газта по принцип гори малко по-бавно от бензина. И се получава, че изхвърляш все още горящи газове през изпускателните клапани в колектора. И после "ама къде ми е компресията, ама що ми прегоряха клапаните".
На теб ще отговоря когато застана пред PC /вероятно в понеделник/, за сега само ще кажа че бъркаш много. А, и си карал краден Меган Сценик. Единствения начин да се подкара на ход е с монтиране на скопено ЕКУ, за да не търси имобилайзера и покрай него оцапват и другото.
Рено на паркинг с включен вентилатор отпред - не се купува!
Крадена или катастрофирала толкова, та чак са и рязали предницата. Освен ако не е влачена по пишман сервизи дето  Чук и Гек с тел и гвоздей праят сичко.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #58 -: Октомври 12, 2019, 08:44:48 pm »
Относно обратната връзка ламбда-ЕКУ-времена на инжекторите /т.нар. close loop/ нещата са ясни. Аз говоря за друго - наличието на следяща ламбдата програма, която ограничава регулиращото и действие до около 10%. А не както е положено по закон божи около 20% рейндж.

Нещата не са ти ясни. Ламбда сондата е ключ. Той показва само "има кислород" или "няма кислород". При "има кислород" компа увеличава горивото, докато сондата каже "няма кислород". Оттам нататък горивото се намалява докато сондата отново каже "има кислород". Във видеото което пуснах ясно се вижда как показанията се колебаят от единия до другия край - от 0 до 1 волт. Като подам газ сместа се обогатява "по таблица" за няколко секунди, и след това отново се търси равновесното положение.
Няма 10%, няма 20%. Това което търсиш го няма. Ако наистина си говориш с Румен Роев, той поне би трябвало да се е опитал да ти го обясни. Не мога да повярвам, че той не е наясно с тези неща.

При оптимизаторите ми има пълно изгаряне и на практика никакъв остатъчен кислород в газовете
Тогава не би трябвало да имаш проблем с ламбда сондата.
Но не ми е ясно с какво ще се свърже кислорода, ако липсва гориво за 20% от него. Все пак има химични валентности - един атом въглерод може да се закачи с 2 атома кислород, 2 атома водород се закачат за 1 атом кислород. Ако нямаш достатъчно въглерод и водород, ще ти остава свободен кислород.
Единствената възможност е кислорода да се свърже с ... азота от въздуха. Това и става при бедни смеси. И с това се борят всички производители на двигатели, защото азотните окиси са най-сташните замърсители в един ДВГ или каквато и да е горивна система.
Но тази тема сме я бистрили с теб нееднократно...


На теб ще отговоря когато застана пред PC /вероятно в понеделник/, за сега само ще кажа че бъркаш много. А, и си карал краден Меган Сценик. Единствения начин да се подкара на ход е с монтиране на скопено ЕКУ, за да не търси имобилайзера и покрай него оцапват и другото.
Рено на паркинг с включен вентилатор отпред - не се купува!
Застани пред РС, прегледай електрическите схеми и ще видиш че захранването на вентилатора не минава през ключа за запалването. Оттам минава захранването за включването му, когато е необходимо да работи заради климатика.
Моя Сценик си имаше съвсем изрядно работещ имобилайзер.

П.С. Кадуцей, има една възможност - слагаш емулатор за ламбда сонда. Но тогава няма да знаеш колко ти е избягала сместа. А тя ше бяга заради промените в атмосферното налягане температурата, надморската височина, калоричността на горивото в момента ... Емулатора ше "приспива" компа на колата със "всичко е наред, сместа е ОК, спокойно..." Обаче как ще регулираш реално смесообразуването ... идея си нямам.
Другия вариант е да сложиш широколентова ламбда сонда, да четеш нейните показания и въз основа на тези показания да имитираш сигнал на обикнвоена ламбда сонда, която да вкарваш в компа на колата. Би могло да стане на сравнително смислена цена. Тогава ще можеш да кажеш че примерно при показание на широколентовата "20% кислород" ще формираш сигнал "има кислород", а при "15%" - "няма кислород". Или там колкото процента ще ти е целта която гониш. Е, самата широколентова сонда е няколкостотин паунда ... ма това за мен е единственот осмислено решение.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #59 -: Октомври 12, 2019, 09:46:08 pm »
....аах таа ламбда сонда. Това е най-важната част на автомобила. Нали така ни питаха навремето. ;) То за някои и продължава да е.