Автор Тема: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)  (Прочетена 279298 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #60 -: Октомври 13, 2019, 09:50:03 am »
caduceus
Навремето имах идея да направя интелигентен емулатор на ламбда сонда. Поради липса на интерес от 'възложител' така и не се стигна до разработка.
Идеята ми беше по подобие както описа juliang:
'П.С. Кадуцей, има една възможност - слагаш емулатор за ламбда сонда. Но тогава няма да знаеш колко ти е избягала сместа. А тя ше бяга заради промените в атмосферното налягане температурата, надморската височина, калоричността на горивото в момента ... Емулатора ше "приспива" компа на колата със "всичко е наред, сместа е ОК, спокойно..." Обаче как ще регулираш реално смесообразуването ... идея си нямам.
Другия вариант е да сложиш широколентова ламбда сонда, да четеш нейните показания и въз основа на тези показания да имитираш сигнал на обикновена ламбда сонда, която да вкарваш в компа на колата. Би могло да стане на сравнително смислена цена. Тогава ще можеш да кажеш че примерно при показание на широколентовата "20% кислород" ще формираш сигнал "има кислород", а при "15%" - "няма кислород". Или там колкото процента ще ти е целта която гониш. Е, самата широколентова сонда е няколкостотин паунда ... ма това за мен е единственото осмислено решение.'
С процесор да се 'корегира' показанието на ламбда сондата със стойност която може да зададеш примерно в проценти. Така ще се знае с колко се 'лъже' компютъра на автомобила. Ще може и динамично да се променя (може и по таблица). Имам и съмнежа , че детектор на кислород подложен постоянно на 300 градусови жеги и агресивна среда за 5-10-20 години със сигурност ще си промени чувствителността и ще подава грешни данни на компютъра. Не съм чувал някой да тества ламбда сондата за точност на показанията. Проверява се само дали работи или не.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #61 -: Октомври 13, 2019, 10:04:46 am »
Благодаря и на двама ви за отоворите, да видим кей5 какво ще каже в понеделник :-)
Поздрави!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #62 -: Октомври 13, 2019, 10:05:18 am »
Имам и съмнежа , че детектор на кислород подложен постоянно на 300 градусови жеги и агресивна среда за 5-10-20 години със сигурност ще си промени чувствителността и ще подава грешни данни на компютъра. Не съм чувал някой да тества ламбда сондата за точност на показанията. Проверява се само дали работи или не.
Това е и една от причините масово да се ползва ламбда сонда която не измерва количествено, а само отчита наличето на кислород. Ако тя спре да отчита, сигнала й става постоянен, което е признак че сондата е "дала фира" и компа се оправя както може.
А самата сонда работи на още по-високи темпертури. Циркониевото ядро има собствен нагревател, който я загрява до около 700 градуса. На такава температура няма никакви течности които да навлезнат, а също така и не се отлагат сажди - те просто изгарят. Единствения враг е ако мотора гори масло - тогава сондата доста сериозно страда и може да се скапе за няколко години. Естествено и ако горивото е с някакви примеси, това също се отразява негативно на срока й на работа.

Амко на някой му е интересно да разбере какво се случва: https://youtu.be/wZc-zCr2QnE
« Последна редакция: Октомври 13, 2019, 10:37:25 am от juliang »

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #63 -: Октомври 14, 2019, 10:18:45 am »

Цитат
Цитат на: key5 в Октомври 11, 2019, 10:36:05 pm
Правилно, горд собственик на слончето с двигател "бозажията" както го наричат но не заради гарнитурата, а заради пукнатината която прави в единия канал за маслото отпред на болта на главата.
Пукнатината се получава единствено от некадърни майстори, които не стягат болтовете на главата стриктно по описанието при смяна на гарнитурата (или решават да ползват старите болтове).
.... Не е „единствено“ - на 5-6години главата трябва да се допритяга и регулират клапаните. Спичането на гарнитурата води до деформация на главата, от там и пукане.



Цитат
Цитат на: key5 в Октомври 11, 2019, 10:36:05 pm
При включен вентилатор, двигател не се гаси а се изчаква минута. Това е защото като предпазна мярка срещу самозапалване от нарушени изолации по проводниците, тоците се спират с изваждането на ключа и трябва да се даде време двигателя да се охлади, защото в противен случай прави въздушна възглавница в горния край и гарнитурата прегаря /логично/.

Това не е вярно. Вентилатора на радиатора на този двигател продължава работата си докато не го охлади, дори и да си извадил ключа и да си заключил колата. И не само на този двигател.
https://www.google.com/search?q=site%3Arenault-bg.com+вентилатора+не+спира

Добре е да прочетеш първо темата преди да я даваш за пример, а и там коментират всякакви фенове на рено. Но хората там са отзивчиви и има грамотни специалисти.
Умееш ли да разчиташ схеми? - Fan_1





Това е за Megan, Megan Scenic /първа фаза/ и Laguna. Рено 5, 9, 11 са направени по същия начин.



Цитат
Цитат на: key5 в Октомври 11, 2019, 10:36:05 pm
А за газовото както казах, проблема е в мен. Не дадох на селтаците да ми скопят колата и се оправям без тях. Всъщност последните 8години не съм пипвал газовото, върви си.
Не се чуди защо колата не пали в такъв случай. Газовата се коригира задължително 2 пъти в годината. И това се налага поради това, че Нефтохима и изобщо всички производители на авто газ променят съотношението пропан/бутан за зимата и за лятото. 40:60 лято и 60:40 зима. Защо - надявам се сам ще си отговориш.
Да, компютъра на колата (а оттам и ГИ) ще коригират времената, но това ще повлияе на работата на двигателя на бензин, защото тримовете се пазят в бензиновия комп.
„...Газовата се коригира задължително 2 пъти в годината. “ - беше! Ако някой ти повярва току виж отишъл при газаджия и си дал парите излишно. Нали ако е настроена за „лятна газ“, бензиновия по ламбда автоматично ще промени времената така че да работи по ламбда и зимата??? Ако вече не е „скопена“ естествено. :))


Към предишните ти коментари няма да се връщам да отговарям защото положението е същото.


Мисля че е по-добре вместо да се четат на някой измишльотините или клипове и да се дават за пример, /защото ако всичко бе вярно, нямаше да има смисъл от образователна система/ – да се пие направо от извора. Тук в съпорта може да намерите отговори на някои въпроси включително да си изтеглите софт-а за да го разгледате. Има го и на БГ
https://bsm-bg.com/index.php/en/documentation-4/photometric-files-en/153-guides
а тук може да видите /това и на мен ми стана интересно/,


https://bsm-bg.com/documents/docen/instructions/PPIS.jpg

че в новите системи вече вкарват и сигнала от MAP сензора. Ако се манипулира както вече обясних, няма да има разлика между настройките бензин/газ, лятна газ/зимна газ. Просто корекцията когато и ако е необходимо се превключва с едно малко реле или ключ.
И още нещо. Обърнете внимание на двата проводника които излизат от всяка бензинова дюза и отиват в газовия комп. Това ви показва че дюзите за газ са последователно свързани към бензиновите!!! И основния водещ в процеса на работа на газ е ЕКУ-то, а газовия комп има помощни функции.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #64 -: Октомври 14, 2019, 11:46:23 am »
... на 5-6години главата трябва да се допритяга ...

Това да не ти е кран на мивката че ще го допритягаш? Тука ме загуби като слушател и като техник. Надявам се че не си посягал на друга кола освен твоята. Това което си написал е пълна глупост и е абсолютно противопоказно.
Колко ще ги "допритегнеш" тия болтове бе пич? Има си техническа нота на Рено в която е съвсем подробно описан начина на притягане на главата при смяна на гарнитурата, последователността на притягане на болтовете. Никъде, в нито една техническа документация не е упоменато за някакво периодично "допритягане" на болтовете на главата.
Имаш ли си на идея, че при първоначалното стягане болтовете се удължават безвъзвратно (затова и се слагат нови болтове при всяко сваляне на главата). Изчислени са да се разтегнат и затова е дефинирано точното усилие с което трябва да се стегнат - по спомен беше 50 нютонметра и след това 100 ъглови градуса.
Ако решиш да ползваш стари вече разтегнати болтове, има реална опасност да не ти стигне дълбочината на отворите, в които болтовете влизат (защото най-вероятно не знаеш, но те не са проходни, а глухи). Болта ще опре в дъното на отвора, и като се опиташ да го стегнеш с предписаното усилие, ще спукаш блока и ще си имаш "бозаджия". И се пука точно ето тук:


Ма явно вярваш прекалено на приказки по форумите и на научно-популярна литература (като тая от която си показал скрийншотове). вместо на оригинална документация на Рено. И си виждал тоя двигател разглобен само на картинки.

Добре е да прочетеш първо темата преди да я даваш за пример, а и там коментират всякакви фенове на рено. Но хората там са отзивчиви и има грамотни специалисти.
Умееш ли да разчиташ схеми? - Fan_1
А ти умееш ли да разчиташ схеми? Дори и тия които сам си постнал? А сещаш ли се, че има поне 5 варината на тая схема в зависимост от двигателя и от комплектацията на автомобила? Най-малкото за такъв с клиамтик и такъв без. Но и в двата слкучая захранването НЕ МИНАВА през ключа за запалване. Ще ти закача оригиналната документация на Рено и там от стр. 123 нататък има 10-тина схеми на всички варианти на вентилатора на охлаждането. В началото на документа има и обяснение всяко блокче какво е. Прочети я много внимателно, преди да влизаш в спор. И ми кажи кое от тези квадратчета е ключа за запалване.

Ако някой ти повярва току виж отишъл при газаджия и си дал парите излишно. Нали ако е настроена за „лятна газ“, бензиновия по ламбда автоматично ще промени времената така че да работи по ламбда и зимата???
Точно, по ламбдата ще промени тримовете за да отговарят на новата газ. Обаче БЕНЗИНА не се променя през сезоните. И като се опиташ да караш на бензин, тримовете вече ще са ти избягали, защото газовата ти е настроена за една газ, ти караш с друга. А бензиновия комп идея си няма че ти си правиш някакви упражнения с горивата.

Мисля че е по-добре вместо да се четат на някой измишльотините или клипове и да се дават за пример, /защото ако всичко бе вярно, нямаше да има смисъл от образователна система/ – да се пие направо от извора.
Точно към това те призовавам - цитирай само официалната документация на Рено, а не някакви красиви картинки.

Това ви показва че дюзите за газ са последователно свързани към бензиновите!!!
Поредната пълна глупост. Бензиновите дюзи се изключват тотално при работа на газ.

Изобщо ... стана ясно че не разбираш нито от Рено, нито от газови уредби. Предлагам ти да се подготвиш малко по-добре преди да влизаш в спор с някой. Или поне да прецениш кога е по-добре да спреш да спориш.
Ако и електрическото ти колело си го правил с тоя набор знания, които демонстрираш за автомобилите ... по-добре карай само с каска... :)

Добре е да прочетеш първо темата преди да я даваш за пример, а и там коментират всякакви фенове на рено. Но хората там са отзивчиви и има грамотни специалисти.
Така, само за твоя информация, от профила ми във форума на Рено:


Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #65 -: Октомври 14, 2019, 12:20:51 pm »
Цитат
Болта ще опре в дъното на отвора, и като се опиташ да го стегнеш с предписаното усилие, ще спукаш блока и ще си имаш "бозаджия". И се пука точно ето тук:
Много добре знам къде се пука блока, как и защо се прави байпас. :)))

Цитат
Точно, по ламбдата ще промени тримовете за да отговарят на новата газ. Обаче БЕНЗИНА не се променя през сезоните. И като се опиташ да караш на бензин, тримовете вече ще са ти избягали, защото газовата ти е настроена за една газ, ти караш с друга. А бензиновия комп идея си няма че ти си правиш някакви упражнения с горивата.
Каква е логиката да си слагаш газ ако ще караш на бензин?  ???
И как така бензина и дизела НЕ СЕ ПРОМЕНЯТ ПРЕЗ СЕЗОНИТЕ? Пролет и есен защо мислиш за три седмици падат цените на горивата - чистят количества, но защо?
Освен това, зиме и лете концентрацията на кислород е различна в един и същ обем въздух който се засмуква в цилиндъра. Това е още една причина ламбдата да си влезе в ролята дори и да не сменяш горивото.

Цитат
Поредната пълна глупост. Бензиновите дюзи се изключват тотално при работа на газ.

Я цитирай къде съм казал че и двата вида дюзи работят едновременно. М?



Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #66 -: Октомври 14, 2019, 12:46:34 pm »
Я цитирай къде съм казал че и двата вида дюзи работят едновременно. М?
Цитирал съм. Или "последователно свързани" не означава "свързани в една верига"? Или като са свързани в една верига, не работят заедно?

Каква е логиката да си слагаш газ ако ще караш на бензин?  ???
Щото палиш на бензин. А ти имаш проблем точно с паленето и оборотите първите няколко минути. Или вече ги нямаш? :)

И как така бензина и дизела НЕ СЕ ПРОМЕНЯТ ПРЕЗ СЕЗОНИТЕ? Пролет и есен защо мислиш за три седмици падат цените на горивата - чистят количества, но защо?
Дизела може и да се променя заради температурата му на замръзване, но бензина е еднакъв цяла година. А и дизел с газ ... не че не става, ма е голяма глупост. Така че за дизел не говорим.

Освен това, зиме и лете концентрацията на кислород е различна в един и същ обем въздух който се засмуква в цилиндъра. Това е още една причина ламбдата да си влезе в ролята дори и да не сменяш горивото.
Въдуха трябва и за газта и за бензина. Промяната на въздуха не е фатална, и не е проблем. Проблема е промяната на горивото.
По твоята логика защо изобщо е необходим комп на газовия инжекцион? Да се вържат газовите дюзи на мястото на бензиновите, и тя ламбда сондата ще оправи всичко :) Ама не става, щото газовия инжекцион изчислява времената на газовите дюзи от една таблица въз основа на бензиновите времена (и още едни неща, ма ти си много наясно и знаеш кои). И тая таблица се съставя за дадения тип газ. За газ с определен състав. Като смениш състава, таблицата ти отива на кино. А точно това става всяка пролет и всяка есен - променя се състава на газта.

Наистина се учудвам че продължаваш да спориш, разкривайки неподозираните дълбини на незнанието си...


Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #67 -: Октомври 14, 2019, 01:19:00 pm »
Аз мисля че един модератор в технически форум е редно да е в час с материала. Но това са само мои мисли, реалността уви е друга. Съдейки от списаното до тук, явно и в рено.бг изискванията към персонала са паднали под санитарния минимум.  theoldmen
Повече няма да коментирам в тази тема. Който може - разбира, който не .... 

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #68 -: Октомври 14, 2019, 03:05:47 pm »
Дей така, знаеш ли колко хора чакат понеделника да попият от твоите коментари!?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #69 -: Октомври 14, 2019, 10:20:47 pm »
За първи път чувам, че на даден перод от време. Трябва да се претягат болтовете на главата.  :D
 

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #70 -: Октомври 15, 2019, 02:35:01 pm »
MTM, чул съм да казваш, че винаги има първи път. А от време навреме освен притягането на болтовете трябва да СЕ приковават и дъските.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #71 -: Октомври 15, 2019, 08:18:38 pm »
Големия комплекс компенсира недостига на ... капацитет.

Ю. Генчев отново подвежда читателите като твърди че съм казал че ще притягам стари болтове!!! Дори не съм казал "болтове". И това е Модератор!!!
Изрично казвам "отново" и се обръщам към администратора.
...
Лопат ви и на тримата болтьовете де крепят душамето на третия етаж.
Това че Генчев за пореден път  ми вменява думи не казани от мен си е чиста проба увеличаване на личния капитал.. ;)
В момента пазаря коледни подаръци от алиекспрес и се сетих и за вас. Харесал съм ви /хавлии за плажа/, но са само по една бройка от трите. Изберете си и посочете адрес и личния ви избор, където да ви ги изпратя.


« Последна редакция: Октомври 15, 2019, 08:47:29 pm от key5 »

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #72 -: Октомври 16, 2019, 03:22:50 pm »
Повече няма да коментирам в тази тема.
Та  „последното „ ти включване на какво СЕ дължи, на притягането или на приковаването, или и на двете, щот СЕ забелязва че си направил и трети вариант.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #73 -: Октомври 16, 2019, 03:43:50 pm »
щото егото е голямо нещо, непрекъснато трябва да се гъделичка и защитава

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #74 -: Октомври 16, 2019, 09:42:56 pm »
Та  „последното „ ти включване на какво СЕ дължи, на притягането или на приковаването, или и на двете, щот СЕ забелязва че си направил и трети вариант.

Той третия вариант сега ми попадна пред очите:

BGN 24.82  40%СКИДКА | Сексуальное быстросохнущее пляжное банное полотенце Kuso Dick с рисунком, волшебное абсорбирующее домашнее текстильное полотенце для мужчин и женщин, банное полотенце для взрослых s
https://s.click.aliexpress.com/e/4XHxO2Ys

Три в едно.
Начин на ползване - според случая.