Автор Тема: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)  (Прочетена 279196 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #15 -: Декември 26, 2013, 01:08:14 pm »
"но показанията на ламбда сондата не мръдват, или дори напротив - показват все по-богата смес. " Защо ламбдата ще показва по-богата смес?
Ако е настроено всичко на газ както трябва би трябвало да има оптимално изгаряне и ламбдата да си се колебае около оптимума и да няма проблема с ламбдата.
Симулаторите обикновено са просто едни генераторчета на правоъгълни импулси с 555 и делители на изхода да докарат напреженията за емитация. Около 1, 1.5, 2 Hz. Предполагам, че се разчита на усредняването с CPU.
« Последна редакция: Декември 27, 2013, 10:48:32 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #16 -: Декември 26, 2013, 01:37:37 pm »
Ами ламбда сондата ще показва все по-богата смес защото ако си с обикновена газова е "божа работа" каква ще ти е сместа. Зависи от температурата на изпарителя, от температурата на двигателя, от температурата на входящия въздух, от замърсеността на въздушния филтър, от това дали зимна или лятна газ са заредили в бензиностанцията ...
А и характеристиката на самия изпарител няма как да "опише" съвсем точно кривата която е необходима за всеки определен двигател. Колкото и да го настройваш, в едни обороти сместа ще ти е малко бедна, в други малко богата...
Ако ЕКУ-то е интелигнтно и се усети, че колкото и да се опитва да вкара сместа в норми при определен режим, сместа не се оправя... най-вероятно ще реши че ламбда сондата е дала фира, или че някой датчик го лъже и ще "вдигне ръце", ще запали лампата за грешка на таблото, ще мине в режим "работа по таблица", която кой-знае колко още неща ще оплеска. Някои модели автомобили в такъв режим ограничават мотора до 2500-3000 оборота - колкото да стигнеш до сервиза...

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #17 -: Декември 26, 2013, 01:47:05 pm »
Приемам, че си прав :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #18 -: Януари 09, 2014, 02:47:29 pm »
juliang
Приятеля с който работим по автомобилите купи от Рунел ламбда контрол. Днес го закачих на захранване и мога да споделя наблюденията си. Тия дни ще се разбере и как се държи като е на автомобил.
При включване клапана се позиционира в средно положение. В зависимост от това Ламбдата дали е 0V или 1.2V/5.0V клапана постоянно отваря или затваря по няколко стъпки (на около 0.3сек. на стъпка). Отварянето е съвсем малко по-бързо.
Входа от TPS се програмира на минимално напрежение при около 1200 оборота примерно. Тоест използва се като датчик, че двигателя не е на празен ход. При < минимум TPS  клапана се позиционира в средно положение.
Ламбда симулацията има няколко режима: избира се 0/1.5V или 0/5V. Правоъгълни с 50%/50% запълване. Избира се и една от честотите 0.5Hz, 1Hz, 2.5Hz, 0Hz с максимално ниво, 0Hz с 0V.
« Последна редакция: Януари 09, 2014, 04:30:51 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #19 -: Януари 22, 2014, 09:18:45 pm »
Имам резултати от Lambda control:
Приятеля ми е сложил системата на Pegeote-то и не е доволен.
1. Ламбда индикатора работи на бензин, но когато се сложи системата започва да влияе на показанията на Ламбдата и колата не бензин не работи добре. Проблема е , че схемата на изключване на симулатора остава да натоварва Ламбда сондата при изключена електроника.
2. Ламбда индикатора при работа на газ показвал само в жълтия сектор. Май наистина се променят показанията на Ламбдата на газ. Ще трябва лично да проверя с измервания.
3. Контрола не работи коректно.  Автомобила от време на време заглъхвал (може проблема да е от Ламбда проблема).

Май ще трябва аз да направя Lambda control :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #20 -: Януари 24, 2014, 02:31:09 pm »
Прилагам две картинки на зависимостта между показанията на Ламбда датчика и съотношение на количеството въздух и количеството гориво.
Различното гориво дава оптимални резултати при различно съотношение:
-         безоловен бензин 14,7:1
-         метанол (метилов спирт) 6,5:1
-         етанол (етилов спирт) 9.0:1
-         пропан (газ под налягане)15,7:1
От тук и от картинките излиза, че показанията на Ламбда датчика ще са различни от тези на бензин. В случая при оптимално съотношение за пропан ще показва постоянно обеднена или бедна смес. Съответно ECU ще почне да пуска по-вече гориво.
« Последна редакция: Януари 24, 2014, 02:37:39 pm от valex »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #21 -: Януари 24, 2014, 03:45:52 pm »
ЕКУ-то колкото и да пуска, повече гориво няма да дойде тъй като бензиновите дюзи са изключени. Все пак говорим за обикновена газова.
И това "14,7:1" какво е? Грама предполагам, щото ако се мери в обем... нещата стават много разтегливи откъм въздуха. Ако са тегловни съотношения е нормално да има разлика между отделните горива -в се пак в един грам бензин има различно количество молекули които да изгорят от 1 грам спирт.
И пак да напомня - ламбда сондата отчита само наличието на кислород в изгорелите газове. Ако няма - сместа е богата, независимо какво гориш - просто всички кислородни молекули са се свързали с тези на горивото. Колко е богата не може да знаеш - просто няма кислород, количеството му е нула.
Ако сместа е бедна тогава в изгорелите газове имаш кислород - някои от кислородните молекули не са могли да си намерят "другарче" с което да се свържат. Това означава че този кислород (и още 4 пъти повече азот) просто e влезнал в цилиндрите, стоплил сe е и e излезнал навън без да извърши или да спомогне да се извърши някаква работа. Баласт, безмислено пълнене на обема на цилиндрите.
И всичко това според мен е валидно за всякакво гориво.
Та ... тези графики са полезни когато се прави таблицата, по която мотора ще дозира горивото без да се съобразява с ламбда сондата. Но когато имаш обратна връзка нещата се балансират от само себе си, независимо от горивото.
« Последна редакция: Януари 24, 2014, 03:48:29 pm от juliang »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #22 -: Март 18, 2014, 02:59:32 pm »
Днес с колегата правихме експеримент с новата оптимизация. И това, което видях е че Ламбда сондата при нормално каране показва винаги 'бедна смес'. Това подтвърждава извода ми, че за да се ползва Ламда сондата на газ трябва да и се направи корекция на показанията. Идеята с отдалечаване на сондата с дистанционна втулка по-всяка вероятност ще може да корегира проблема.
« Последна редакция: Март 18, 2014, 03:16:47 pm от valex »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #23 -: Март 18, 2014, 03:28:15 pm »
Трябва да се смени сондата. Тази която се влага при производството на колата не мери количествени показатели. Тя само казва дали има или няма въздух, но не колко бедна или богата е сместа.
За прецизно следене на дозирането ти трябва широколентова ламбда сонда, ма тя струва майка си и баща си...

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #24 -: Март 20, 2014, 02:37:50 pm »
   juliang, може и да си прав, но аз разбирам работата на ламбдата малко по-различно. Просто не знам как така отчита само въздух. Кислородния датчик според мен отчита количеството кислород и когато то е в повече / както е в случая с valex, и което е нормално при работа на газ, поради по- доброто изгаряне / отчита бедна смес. За това и изместването на мястото на сондата с допълнителна втулка мисля, че няма да доведе до промяна, тъй като сместа ще си е все същата. На моята кола съм сложил /почти / ламбда контрол, който се осъществява със стъпково моторче, поставено вместо крана на тройника. И тъй като при преминаване на газ, ламбдата отчита бедна смес, то това може да се коригира с корекция на самото моторче. Казах, че съм го направил почти, защото точно това ми е проблем, не мога да настроя стъпковото, не знам как да го задвижа. Иначе малко извън темата за сондите, имам още едно стъпково моторче, което играе основната роля на кран на тройника и се отваря и затваря в зависимост от оборотите. Взима сигнал от дюзите. В същност от емулатора на дюзите, който ги изключва при преминаване на газ. На повечето такива устройства които се продават в България съм забелязал, че взимат сигнала от датчика за положението на дроселовата клапа. Това разбира се е само уточнение и едва ли има някакво значение.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #25 -: Март 20, 2014, 03:55:48 pm »
piton2012
Когато взимаш сигнала от импулса на дюзите (ако мериш импулса им или поне усредняваш сигнала) във него (като изчисления) участват : сигнала от положението на клапата за въздух, напрежението на бордовата система, температурата на въздуха, температурата на двигателя, оборотите на въртене, скоростта на ускорение на оборотите, показанията от ламбда сондата, разреждането на налягането в смукателния колектор, надморската височина и още другии знайни и незнайни параметри :)
Хората правят и симулатори от една сонда към друга http://hho-hydrogensystems.com/12-Генератор-на-Браунов-газ-Емулатор-на-Ламбда-сонда.html

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #26 -: Март 20, 2014, 05:20:22 pm »
    Няма какво да кажа valex. Не съм го правил аз. / Де да можех,ама.../ Устройството си ми е фабрично. "Питагор". Купих си го втора употреба. То си е емулатор на дюзи с ламбда контрол. Ако може някой да подскаже и как да помръдна стъпковите моторчета, ще съм благодарен.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #27 -: Март 20, 2014, 07:59:00 pm »
То няма ли си изход за управление на стъпков мотор?

Неактивен piton2012

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 274
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #28 -: Март 21, 2014, 04:43:25 pm »
     valex, не знам на какво му казваш изход за управление на стъпков мотор. Извинявам се, но моите познания по електроника клонят към 0. И аз смятах, че нещо в самото устройство, ще може принудително да врътка моторчетата, но не съм го забелязал може би още. Иначе да спомена, поне за тези които разбират колкото мен, но може да им потрябва или да им е интересно, че стъпковия мотор се различава от обикновения правотоков. Освен, че се върти и в двете посоки, задвижването му става с импулси. За това и аз се чудя как да ги размърдам. Може би с нещо подобно Драйвер за стъпков мотор A4988 /8V-35V/ - http://erelement.com/motor-control . Мислех, че някой ги разбира тези неща, много по-добре от мен и ще даде някаква насока. Моите са от най-простите, биполярни с две бобинки и 4 извода. Същите като това за празния ход. Ето и снимка от нета http://siemens.snimka.bg/automobiles/st-pkov-motor.37405 .

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Регулатор за ламбда сонда (O2 sensor)
« Отговор #29 -: Март 21, 2014, 05:36:43 pm »
Ти хубаво ще го развърташ, въпроса е има ли кой да го управлява?
Трябва ти някой който да следи някакви показатели и въз основа на тях да дава команда към тоя мотор да се върти насам или натам.
Иначе за самото управление ... аз съм си правил т.нар. "H-bridge" от 8 транзистора. Командите ги дава един микропроцесор въз основа на показанията на ламбда сондата.