Автор Тема: VAWT C-ротор от montanar  (Прочетена 21375 пъти)

montanar

  • Гост
VAWT C-ротор от montanar
« -: Май 17, 2010, 10:42:40 pm »
Здравеите!
Eто моят прогрес по темата VAWT със С-ротор турбина

http://www.youtube.com/watch?v=BUsSQMG8imk
http://www.youtube.com/watch?v=rYrzAYNpLWYimk

Следва мъката с преработката на на това хубаво 100А динамо да се подмагнитва с постоянни магнити.
Ще съм благодарен ако се отзове някой който е правил нещо подобно ...... скоро ще побликувам снимки как се е получило ....
Благодаря!
« Последна редакция: Май 18, 2010, 10:17:24 am от altium »

Seeker

  • Гост
Re: C-ротор
« Отговор #1 -: Май 18, 2010, 08:38:43 am »
Защо искаш да слагаш постоянен магнит в ротора? После трудно се управа управлява системата. Можеш да сложиш един магнит в ротора, за да не се размагнитва и да стартира без външно захранване , но намотката трябва да се съхрани. Изведи навън изводите на четките , за да може да се сложи външен контролер за натоварването. Смени диодите с такива за по-високо напрежение ( при максимално натоварване от този алтернатор можеш да извадиш 50-60В при тези 100А)  , естествено и ветрянката трябва да е оразмерена. 

Модератор: колега моля прочетете малко повече за правописа и интервалите: http://mazeto.net/index.php?topic=4200.0 Редактирайте си поста.
« Последна редакция: Май 18, 2010, 10:22:17 am от altium »

montanar

  • Гост
Re: VAWT C-ротор от montanar
« Отговор #2 -: Май 18, 2010, 08:00:15 pm »
Seeker, стандартно динамо, за да работи смисленно, изисква доста високи обороти спрямо тия с които разполагам ..... подмагнитванвето става с доста голям ток ... мисля, че са поне 10А или около 120W или общо казано, няма да има никакво КПД спрямо мощността ,с която ще разполагам .... турбината в този си вид дава около 50W при 5м/с вятър с температура 20 градуса .... оборотите на турбината са около 80 за минута при редукцията, която ползвам и е оптималната според мен, динамото се върти с 400 оборота за минута, които са крайно недостатачни за влизане на динамото в положителен цикъл за добив на ток ако се подмагнитва електрически .... знам, че ще кажете, че може да се подмагнитва и с по-малак ток .... пробвах го и това и се оказва, че подмагнитено с 10W то дава цял 1W при тези 400обороти 

за това съм решил да опитам да го подмагнитя с постоянни магнити ..... изчетох доста материал по темата и залагам на динамо, защото е готова заводски произведена машина  ... бих предпочел да правя преработка, отколкото да създавам изцяло нова машина.

Seeker

  • Гост
Re: VAWT C-ротор от montanar
« Отговор #3 -: Май 19, 2010, 09:27:07 pm »
Задължително трябва да се използва мултипликатор, за получаване на нормални за алтернатора обороти , над 3000 об/мин. Иначе ефективноста пада на порядък. Колкото и силни магнити да сложиш, само ще наситиш  магнитопровода на ротора, без да има повишаване на отдаваната мощноста. Тока през възбудителната намотка достига максимално 3А .
Само не разбрах  какво точно ползваш - динамо или алтернатор ? В постовете казваш динамо , а на видеото се вижда алтернатор.

montanar

  • Гост
Re: VAWT C-ротор от montanar
« Отговор #4 -: Май 20, 2010, 07:32:48 pm »
Извинете ме, че бъркам терминология ....  да алтернатор ползвам ... та намислих следното ... моят алтернатор имитира 12 магнитни полета на ротора и клати 36 бобини разположени под ъгъл .... реших да пренавия статора не трифазно, а двуфазно, като бобините са разположени последователно ... не под ъгъл ...  да израборя ротор със 36 малки неодимови магнити, които са в противофаза така ще получа 2 фази в противофаза една спрямо друга .... очаквам по този начин да получа вече динамо с 3 пъти по-малки работни обороти спрямо оргиналният алтернатор ....  искам да получа около 200-300W при около 300 обороти за минута

моля поправете ме, ако греша в разсъжденията си относно тази ми идея
благодаря!

Seeker

  • Гост
Re: VAWT C-ротор от montanar
« Отговор #5 -: Май 21, 2010, 08:58:00 pm »
Всъщност така ще получиш един вид променливотоков генератор, който по конструкция прилича на стъпков двигател. Ако си намериш направо стъпков двигател, ще си спестиш мъките по направата на генератора. Особенно закрепването на магнитите върху ротора. Има стъпкови двигатели по 380-400Вт и  200 до 400 стъпки на  оборот. Така ще спестиш и мултипликатора.

montanar

  • Гост
Re: VAWT C-ротор от montanar
« Отговор #6 -: Май 23, 2010, 08:37:39 pm »
За мен е почти невъзможно да открия подходящ такъв мотор   :( Продължавам с преработката. Роторът е почти готов. Скоро ще опитам да пренавия статора.
« Последна редакция: Май 23, 2010, 11:00:41 pm от mzk »