Автор Тема: Tesla switch  (Прочетена 63082 пъти)

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #15 -: Септември 19, 2008, 10:12:21 am »
Ще трябва да се пробва и с транзистори.
Тогава честотите няма да са проблем. :)

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #16 -: Декември 18, 2008, 12:17:34 pm »
Правя и аз схемата,опитах я с вентилатор,но релето не комутира,а остава залепено. Писах на Шеки,да прати схемата на генератора 25 хц дето той е ползвал.Като я подкарам ще опитам да върна енергия импулсно към входа

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #17 -: Декември 18, 2008, 03:12:59 pm »
Току що го подкарах,и работи перфектно,но без 25 хц,с еднопериоден изправител не работи релето,а само бръмчи.Прекъсвам на ръка релето,колкото мога по-бързо,и резултата е че 1вата лампа не свети,а 2рата мига здраво

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #18 -: Декември 18, 2008, 03:38:40 pm »
Работи перфектно,честотата е доста под 25 хц,може би 5-10 херца.Втората схема я имам от няколко дни,и тя е следващата ми цел
« Последна редакция: Декември 18, 2008, 03:47:12 pm от gotiniq7 »

sheki

  • Гост
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #19 -: Декември 19, 2008, 12:46:25 am »
Правя и аз схемата,опитах я с вентилатор,но релето не комутира,а остава залепено. Писах на Шеки,да прати схемата на генератора 25 хц дето той е ползвал.Като я подкарам ще опитам да върна енергия импулсно към входа

ами схемата не е нищо особенно класически мултивибратор с два транзистора два кондензатора и резистори.. изхода го буферирам с още един транзистор с резистор 1к на базата

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #20 -: Декември 19, 2008, 07:16:37 pm »
Здравейте.Отдеве демонстрирах switcha на един уж интелигентен елтехник, може и инжинер да беше незнам точно. И той, като започна да ми разяснява как кондензаторите усилвали тока та чак смешно ми стана.Попитах го как пасивни елементи усилват тоя ток,а той-закона за запазване на енергията.Ха ха,ето го де казвам му аз запазва я,даже я увеличава,но само с определена честота на релето.Защо така,нали си даскал?И той,опита да се измъкне със следното: Гледал клипс на Теофил,и му било ясно че при продължително време на работа,крушките започват да светят с еднаква сила....Направо нямам думи...Ще помоля някой с по големи познания,за тороида какъв да ползвам.Мисля тоя дето си е в момента да навия 10 навивки за 2рична,и да вържа греца

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #21 -: Декември 19, 2008, 07:41:52 pm »
Здравейте.Отдеве демонстрирах switcha на един уж интелигентен елтехник, може и инжинер да беше незнам точно. И той, като започна да ми разяснява как кондензаторите усилвали тока та чак смешно ми стана.Попитах го как пасивни елементи усилват тоя ток,а той-закона за запазване на енергията.Ха ха,ето го де казвам му аз запазва я,даже я увеличава,но само с определена честота на релето.Защо така,нали си даскал?И той,опита да се измъкне със следното: Гледал клипс на Теофил,и му било ясно че при продължително време на работа,крушките започват да светят с еднаква сила....Направо нямам думи...Ще помоля някой с по големи познания,за тороида какъв да ползвам.Мисля тоя дето си е в момента да навия 10 навивки за 2рична,и да вържа греца
Здравейте,
ще опитам пак да изкажа мое мнение. Не че съм правил конструкцията, но я виждах и на живо и я изследвах доста дни. Според мен схемата генерира високи пикове на напрежение (за сметка на тока), които се усещат на втората крушка. Тоест просто не успява да истине веднага втората крушка (или един вид свети по ефективно). На по-висока честота сигурнно би престанала да мига засметка на по големия ток който ще тегли - незнам нямам възможност все още да пробвам.
Друго обаче е важно в тази конструкция, а именно че тока в нея не се пилее (чисто и просто разреждане на кондензатор в маса) ами се преизползва. Това е заложено доколкото разбрах и двигателя на Kerce (бях писал за един бразилски учен) и а мисля и е причината Бедини да е карал толкова време скутера си със подобна конструкция.
Като цяла обаче имаме достатъчно голям и действителен плюс.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #22 -: Декември 19, 2008, 07:49:51 pm »
Има и нещо повече,като намаля честотата и първата крушка гасне напълно,докато втората свети доста добре

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #23 -: Декември 19, 2008, 08:16:10 pm »
Ето ви поле за действие.
« Последна редакция: Декември 14, 2009, 02:12:41 am от altium »

sheki

  • Гост
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #24 -: Декември 20, 2008, 07:45:06 pm »
sheki, ти не можеш ли да пробваш с някакъв трансформатор?
Тук няма да иам загуби от много голямо DTC, просто накарай този ток  да мине през първичната на траф вместо през лампа. И после лампата във вторичната след греца. Може да реши да извади повечко мощност..знае ли човек.

Пробвал съм с обикновен траф 220-12 и няма никакъв ефект. А относно самата схема с лампите може да се направи и друг опит , вместо лампи да се сложат мощни резистори и да се провери кой колко се загрява и дали има разлика в общата консумирана енергия от самата батерия.

dibtronic

  • Гост
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #25 -: Декември 22, 2008, 03:32:06 pm »
Здравейте!
Реших да пробвам схемата на Tesla Switch в действителност. Видях, че втората крушка свети по-силно от първата. Тогава си зададох въпроса защо е така. Направих следната опитна постановка: Кондензатор през товар (крушка) се зарежда от акумулатор с напрежение 12V, след това кондензатора се разрежда през крушката, на теория върху крушката трябваше да се получи двойно по-голяма енергия от тази която се черпи от акумулатора. След като сглобих схемата направих замерване с което установих, че тока, който се консумира от схемата е двойно по-малък от тока, който консумира същата крушка при същата сила на светене свързана директно към акумулатора. След това свързах първата крушка последователно на гореупоменатата схема и силата на светене на първата крушка беше по-малка от силата на светене на втората крушка следователно през втората крушка минаваше по-голям ток отколкото през първата и съответно енергията върху втората крушка беше по-голяма. Но в крайна сметка какво установих. Наистина върху втората крушка минава по-голям ток от този на първата, но никой не взема факта, ЧЕ втората крушка свети далеч по-слабо от колкото при директно свързване към акумулатора (и аз се обърках в началото), тогава ме осени "гениалната идея" - схемата консумира 0,6 ампера, а през крушката минаваха 1,2 ампера следователно през първата крушка минава ток 0,6 ампера а през втората 1,2 затова втората крушка свети по-силно, НО закона за запазване на енергията важи с пълна сила - енергията която се консумира от акумулатора е точно същата която се отдава на втората крушка следователно енергия в + нямаме. Как стоят нещата: Кондензатора се зарежда през товара (крушката) и от акумулатора се черпи енергия Е която се разпределя между кондензатора и крушката, така че върху крушката се отдава енергия 1/2Е и върху кондензатора се отдава енергия 1/2Е. При втория цикъл енергията от кондензатора (1/2Е) се отдава върху крушката и в крайна сметка от двата цикъла се отдава енергия Е = 1 (1/2Е(при първия цикъл) + 1/2Е(при втория)). Заключението което установих е, че на практика схемата действа подобно на импулсен преобразувател на напрежение с КПД близък до 1. Изчисленията за схемата са при положение, че няма загуби. И така от акумулатора се черпи енергия  0,6А*12V = 7,2W, A върху крушката се отдава енергия ~1,2А*6V = 7,2W. Данните са взети от измерване. Първата крушка свети по-слабо от втората, защото през нея тече по-малък ток. За да работи схемата на + нещата трябва да стоят по следния начин: Втората крушка да свети силно колкото при дирекното й свързване към акумулатора, а консумацията да бъде по-малка от колкото при директно свързване. Замислете се! Има логика.
Не искам да съм в противоречие с никой просто това са мои разсъждения по въпроса и това което устанвих от експериментите.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #26 -: Декември 23, 2008, 10:28:26 am »
Здравейте...
dibtronic, напълно подкрепям мнението ти. Кондензаторът работи като енергиен буфер между акумулатора и товара. Вътрешното му съпротивление е много, много по-малко от това на акумулатора и затова може да се получи заблуда за повече енергия от вложената. Продават се ултракондензатори, които се монтират в автомобила и осигуряват огромни пускове тоци за безпроблемен старт, даже и при сравнително слаб акумулатор. Енергията е същата, само че кондензаторът може да я отдаде за много кратко време и мощността е огромна...Например 100а/10сек акумулатор и 1000а/1сек кондензатор, като тези стойности са условни...

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #27 -: Декември 23, 2008, 08:12:24 pm »
Бързо, бързо изръкопляскахте на dibtronic - бил прав. Да ама може и да не е!
За мен въпроса тук стои така: Дали е възможно и вълкът сит, и агнето цяло;D
Тази джаджа с двете лампи трябва да се остави да работи поне няколко дни през които се следи състоянието на батерията, респ. акумулатора. Значи ако в края на експеримента:

1.Източника е напълно разреден (не трябва да се допуска) - намалява се мощността на лампите и експеримента продължава.
2.Източника е запазил състоянието си (зареден поне на 80%, най -добре 100%) - значи целта е постигната.
3.Източника е презареден (също не трябва да се допуска) - увеличава се мощността на лампите и експеримента продължава.

Ако бъркам нещо ме поправете!
Весели празници на всички ;D

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #28 -: Декември 23, 2008, 10:11:57 pm »
На sheki ще му е лесно. Той има готова постановка.

MarioBros

  • Гост
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #29 -: Декември 24, 2008, 08:32:15 am »
Аз работя по експеримента на Игор, където резисторите са заменени с бобини.
какво се получава:
При ниска честот импулсите в намотката са много кратки и мощността на изхода е малка.
При висока честота загряват ключовите мос транзистори и се губи мощност.
Търся оптимален вариант, сега по празниците се надявам да имам напредък в търсене на оптималния вариант.