Автор Тема: Tesla switch  (Прочетена 63109 пъти)

MarioBros

  • Гост
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #30 -: Декември 24, 2008, 04:45:24 pm »
Петър, ти правил ли си опити по тази постановка?
Лампата е инертен товар и светенето й не е критерий за мощност. През едната протича по-слаб ток за повече време, през другата протича по-силен ток за кратко време.
С резистори, на които им се следи температурата ще може да се измери по-точно.
В момента за мен с най-голям приоритет е МЕГ, понеже е реално работеща конструкция, която трябва да се оптимизира докрай (възможности за това има много). Просто има липса на интерес от страна на участниците, а конструкцията е проста (дори на квази-резонансното управление).
Запознайте се с резултатите в темата за него...

Мразя многото намотки, все едно навивам електрожен.
Искам нещо с повече електроника.
Почнал съм го това по идеята на Игор и ще видя какво спестява, не се получава, гледам му графиките и нещо не излиза както го смятам

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Tesla switch
« Отговор #31 -: Януари 02, 2009, 03:49:34 am »
Ето още малко инфо

sheki

  • Гост
Re: Tesla switch - Teofilius експеримент
« Отговор #32 -: Януари 03, 2009, 10:17:34 pm »
На sheki ще му е лесно. Той има готова постановка.

не е толкова лесно да се намери начин да се върне енергия обратно в акумулатора

sheki

  • Гост
Re: Tesla switch
« Отговор #33 -: Януари 26, 2009, 08:57:16 pm »
Не, че искам да ви разочаровам но по схемата която бях постнал когато на L2  се включи успоредно кондензатор примерно 2200 микрофарада светенето и става точно толкова колкото лампа L1 . Изводите си правете сами.

sheki

  • Гост
Re: Tesla switch
« Отговор #34 -: Януари 27, 2009, 12:14:43 am »
http://drspark.com/2cycle.jpg за да не се ровите назаде из темата

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Tesla switch
« Отговор #35 -: Януари 27, 2009, 08:49:00 am »
Цитат
Не, че искам да ви разочаровам но по схемата която бях постнал когато на L2  се включи успоредно кондензатор примерно 2200 микрофарада светенето и става точно толкова колкото лампа L1 . Изводите си правете сами.
;D
Щеше да е много учудващо ако беше обратното!
Така енергията натрупана в намотката се шунтира през кондензатора, вместо да мине през лампата :D
Пробвай да навиеш трета намотка, като вторична и сложи мостов изправител, кондензатор и лампата. :)
« Последна редакция: Януари 27, 2009, 09:06:33 am от jantar »

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Tesla switch
« Отговор #36 -: Януари 27, 2009, 09:47:26 am »
За мен L2 е индуктивност, а не индуктивност и лампа едновременно :)
Всеки елемент се индикира отделно (поне така са ме учили ;))

sheki

  • Гост
Re: Tesla switch
« Отговор #37 -: Януари 30, 2009, 12:06:29 am »
Цитат
Не, че искам да ви разочаровам но по схемата която бях постнал когато на L2  се включи успоредно кондензатор примерно 2200 микрофарада светенето и става точно толкова колкото лампа L1 . Изводите си правете сами.
;D
Щеше да е много учудващо ако беше обратното!
Така енергията натрупана в намотката се шунтира през кондензатора, вместо да мине през лампата :D
Пробвай да навиеш трета намотка, като вторична и сложи мостов изправител, кондензатор и лампата. :)

Имам предвид лампата Л2 , на нейно място слагам грец, на + и - връзвам лампата и пускам схемата , Л2 все още свети по - силно от Лампа 1, но като сложа успоредно и кондензатор на Лампа2, светенето на двете лампи става еднакво!

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Tesla switch
« Отговор #38 -: Януари 30, 2009, 08:26:10 am »
Грешката е вярна! :)
Кондензатора ти шунтира тока през лампата. Само не разбрах защо слагаш тоя на лампата?
Така само имаш загуби в диодите (1,2В х тока през тях), а не печелиш нищо.
А като сложиш и кондензатора - губиш още повече, защото макар и изправен - тока е импулсен и минава през кондензатора.
« Последна редакция: Октомври 12, 2012, 07:27:17 am от Maistora52 »

sheki

  • Гост
Re: Tesla switch
« Отговор #39 -: Февруари 02, 2009, 01:51:02 pm »
Грешката е вярна! :)
Кондензатора ти шунтира тока през лампата. Само не разбрах защо слагаш тоя на лампата?
Така само имаш загуби в диодите (1,2В х тока през тях), а не печелиш нищо.
А като сложиш и кондензатора - губиш още повече, защото макар и изправен - тока е импулсен и минава през кондензатора.
ами в случая кондензатора усреднява импулсите на напрежението, и лампата вместо да мига свети постоянно, и свети със същата сила, с която и лампа 1, няма как да не е така, тъй като двете лампи са последователно, а без кондензатора втората лампа свети по-силно заради кратките 12в импулси, които лъжат окото.
« Последна редакция: Октомври 12, 2012, 07:29:40 am от Maistora52 »

Неактивен jantar

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 169
Re: Tesla switch
« Отговор #40 -: Февруари 02, 2009, 02:23:15 pm »
По-добре вземи осцилоскоп и виж какво става с твоите кратки импулси. :)

ben84

  • Гост
Re: Tesla switch
« Отговор #41 -: Февруари 07, 2009, 03:10:08 pm »
Здравейте на всички!
Направих проста схема с 2 лампи 1 кондензатор и реле като ефекта беше точно същия...
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=339286
Без да правя измерване мога да кажа, че от втората лампа се отдава повече енергия, това е очевидно, НО!
Касае се за по-ефективно изразходване на енергия защото при 1-во положение на релето преминава еднакво количество енергия през L1 и L2, а при 2-ро енергията натрупана в кондензатора се връща през L2 към маса.
Ако на мястото на L2 се постави трансформатор не мисля, че би изкарал повече отколкото влиза на входа на схемата,
въпреки това имам желание да опитам.
Приканвам всички към подобен опит. Вместо да спорим, нека опитаме да го самозахраним и видим резултата.
Стане ли ... Нещата са ясни. Не се ли получи, да помислим каква е причината.  Дори да не се самозахрани (което е 99.99999999999...% вероятно) успеем ли да накараме даден консуматор да работи с по-високо КПД от нормалното то
това не е никак малко.
« Последна редакция: Октомври 12, 2012, 07:24:41 am от Maistora52 »

administrator

  • Гост
Aкумулаторно зарядно с лъчиста енергия
« Отговор #42 -: Февруари 11, 2009, 08:28:16 am »
На първа страница на сайта съм сложил най-простият вариант, с нагледни обяснения.

gwtt

  • Гост
Re: Tesla switch
« Отговор #43 -: Ноември 11, 2010, 12:06:26 am »
...което доказва, че през нея циркулира повече енергия, отколкото през входната...
Дали според теб тази схема би могла да се изпълни с транзисторни ключове. Пробвал ли си как ще се държи с по-висока честота или друга форма на управляващия импулс - триъгълен, синусоидален?

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Tesla switch
« Отговор #44 -: Ноември 11, 2010, 01:52:52 pm »
Нека ме извини колегата Теофилиус, че отговорям вместо него.

Дали според теб тази схема би могла да се изпълни с транзисторни ключове.
Разбира се, че може!

Пробвал ли си как ще се държи с по-висока честота ...
Колкото по-висока е честотата толкова повече "полезен" ток изкарва. С увеличаването на честотата излизат редица други проблеми обаче:
- шум в направляващите пътеки
- от моя гледна точка на по-висока честота беше по-трудно да се намери (изработи) траф за изкарване на полезен ток
- съпротивлението на кондензаторите се увеличава.

Всички от горните проблеми се решават по един или друг начин, но е добре да се знаят за да не се повтарят ;)

... или друга форма на управляващия импулс - триъгълен, синусоидален?
Управляващия импулс може да бъде само един правоъгълен (при изпълнение с транзистори).

В заключение искам да кажа, че работя над вариант на Тесла Суич за изкарване на полезна енергия (много над >> 100%) от над 1 година. Натрупал съм значителен опит и резултати, ако има желание някой да помага да се обажда на лични.
« Последна редакция: Октомври 12, 2012, 07:32:21 am от Maistora52 »