Автор Тема: Ръчна изработка на слънчев панел  (Прочетена 105309 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #60 -: Октомври 30, 2012, 03:12:29 am »
Дааа стигнал си до "любимата" задачка на всички първокурсници от електрическите специалности:
Две съпротивления източник на електродвижещо напрежение и източник на електродвижещ ток и мамата си е е--о.
Ако нямаш сложени диоди сега е момента  после вече няма да има смисъл  ;) Накрая пресметни според прословутия закон на Кирхоф товар който ти подсигурява спад на напрежението от по големия панел до стойност по малка от стойността на малкия но не твърде голяма разлика да не го претовариш.

ivo_dj

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #61 -: Октомври 30, 2012, 07:11:31 pm »
Здравей! Колега съжалявам,но нямам лични сигурно нещо с настройките.
Клетки имам 2на6 инча няколко здрави ако ти вършат работа ще ти ги дам.
Преди около 2 месеца съм поръчал 3 на 6 и все още чакам доставката.
Всичко е от EBAY.DE
Сега съм запоил 31 броя и ще правя още един панел,намерих и смола да ги залея,та се чудя дали да слагам толкова клетки като на първия или да си го направя с 36 бр.
Че кабела от панела до контролера е 18 метра и има голям пад под товар.
Ти какви експерименти искаш да правиш?
Този панел на снимката , лятото ми даваше към 20 ампера на ден , през инвертора карах 4бр. енерго спестяващи крушки към 2 часа и половина,
но бях сложил акумулатор от кола.
Консумацията се движи между 6 и 7 ампера.
« Последна редакция: Октомври 30, 2012, 07:32:15 pm от ivo_dj »

karabuz

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #62 -: Октомври 31, 2012, 12:11:10 pm »
...та се чудя дали да слагам толкова клетки като на първия или да си го направя с 36 бр.
Че кабела от панела до контролера е 18 метра и има голям пад под товар.
Ти какви експерименти искаш да правиш?

Задължително ги направи с еднакъв брой клетки иначе единия панел ще 'бута каруцата' другия само ще се 'подпира' !!
 
Клетките ако са ти в повече ще съм благодарен да ми продадеш една- две .  мейла мие Atilaefraim@abv.bg - прати нещо да ти върна адрес на които да ми ги изпратиш.

За експеримент ще направя следното:

Затворена кутия, осветително тяло точно напрежение на крушката -за да знам че при повтаряне на опита ще имам същата светлина!
ще измеря ток и напрежение. след месец, два, шест месеца  на открито едната клетка а другата вакумирана ще повторя експеримента. Търговец ме наплаши че панела тярбвало да е вакумиран иначе преди да си избиеш парите падало главоломно кпд'то. искам да проверя верно ли е ?

ivo_dj

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #63 -: Декември 15, 2012, 12:17:40 am »
Колеги, до колко волта мога да пусна на контролера от снимката горе,ако системата е с 2 акумулатора?
Това е инструкцията за работа на контролера ще почерпя ако някой я преведе на БГ.

Sofeto

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #64 -: Септември 17, 2013, 06:53:53 pm »
Колеги не мога да намеря подходящи диоди, моля помогнете. 
Ето я  и моята система:
Имам два панела - един 175 вата - 18v (без товар) и един 190 вата, 28v (без товар 28в) вързани са  в паралел и работят с китайски контролер от и-беи в 12 волтова система вече 1.5г
Зареждат ми 2 броя (също в паралел свързани) х150ач АГМ акумулатори   SUNLIGHT VRLA .
За сега нямам проблеми. Тока (А) се сумира, когато работят в паралел, а напрежението се изравнява около 21 волта без товар.
Но като чета тук, че може да се повреди кристала от обратното напрежение се притеснявам. Можете ли да ми помогнете с идея за диодите?
П.П не съм направил системата на 24 волта, защото инвертора ми е на 12 а дадох доста за него.
Иначе системата работи супер вече 1.5години  и е единственият енергоизточник на вилата.
« Последна редакция: Септември 17, 2013, 07:30:23 pm от Maistora52 »

ivo_dj

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #65 -: Септември 17, 2013, 07:34:40 pm »
Колега, като чета из форумите наистина така пише и е вярно.
Двата панела се разглеждат като два отделни акумулатора свързани паралелно  ако единия е с по-високо напрежение от другия ще помпи ток в този с по-малко напрежение.Необходимо е да сложиш диоди на изходите им поне два пъти по-големи от максималния ток на панела.Инженерите в службата ме убеждават, може да се сложи диод само на панела с по-ниско напрежение и почти се съгласих с тях.
Аз правих няколко"много" експерименти и забелязах,че с диоди тока от двата ми панела пада с 1А. при паралелно свързване.А при последователно свързване без диоди на двата, тока е с големината на малкия панел.
Не знам колко ти е разликата в напреженията на двата панела,но имам един съсед, който има два различни панела с разлика около 3v. свързани са паралелно без диоди и за сега няма проблеми.
Я пусни снимката,че не се вижда линка. 

rokkoo

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #66 -: Март 26, 2015, 12:33:01 pm »
дайте схема за свързване на шотки диода,мерси предварително

ivo_dj

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #67 -: Март 26, 2015, 11:17:51 pm »
Покажи с какво разполагаш. Колко и какви панели, има ли контролер, към какво мислиш да ги свързваш?
Схемата е проста: свързваш диода, последователно на всеки един панел , като спазиш поляритета.
Много зависимости има - напрежение, ток и т.н.
« Последна редакция: Март 27, 2015, 04:18:23 am от nizo »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #68 -: Март 27, 2015, 10:41:46 am »
Целта на тези диоди е тока от работещите клетки да заобикаля засенчените и по този начин създава по малък пад на напрежение в тях. След прехвърлянето на някакво критично напрежение може да се получи пробив в тези клетки. Това е особено важно при панелите с дълги стрингове от клетки или при последователно свързване на няколко панела. В промишлеността е прието на определен брой клетки да се поставя ПАРАЛЕЛНО свързан диод (ако не ме лъже паметта това беше от 10 до 15 клетки). Диода се поставя паралелно на последователно свързаните клетки а не последователно на тях.