Автор Тема: Ръчна изработка на слънчев панел  (Прочетена 103184 пъти)

amigo_max

  • Гост
Re: Ръчна изработка на Слънчев панел
« Отговор #15 -: Ноември 04, 2011, 12:03:13 am »
Виждам, че тази тема отново е попаднала в забвение...
Моля, ако участвали в нея promoted и Seeker биха ме консултирали да драснат ред, че да им задам въпроса си.
Предварително благодаря!

cihan

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #16 -: Януари 30, 2012, 10:25:54 pm »
Извинявам се предварително знам, че въпросът ми не е по темата но се надявам все пак че ще ми помогнете, искам да симулирам слънчево греене върху панел каква светлина бих теми препоръчали благодаря предварително

Seeker

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #17 -: Януари 31, 2012, 07:57:25 am »
Най-близка  до слънчевия спектър е живачната лампа със средно налягане и температура на спектъра 7-9 хил.градуса. Но трябва да сложиш филтър за ултравиолета, може да е едно парче прозрачен плексиглас.

CPU

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #18 -: Януари 31, 2012, 11:22:24 am »
Според мен за симулация на слънчева светлина подхожда халогенната лампа.  Има по-голямо застъпване със спектъра на чувствителност на фотоволтовите панели, около 800 nm. Газоразрядните лампи имат ивичен спектър, тясни области с големи максимуми.

nitric

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #19 -: Юни 23, 2012, 12:19:50 pm »
Имам проблем със запояването на проводника върху сините клетки. Деламинира се заедно с пистата като изстине и отдоло вече не остава нищо върху което да се хване припой. Каква може да е причината? Ти готов панел ли си взе от някъде? Какъв и от къде?
« Последна редакция: Юни 23, 2012, 03:43:35 pm от altium »

slayknot

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #20 -: Юни 26, 2012, 09:30:56 am »
Взех си комплект, подобен на този :
http://www.ebay.co.uk/itm/72-A-grade-3x6-solar-cell-kit-for-DIY-solar-panel-/280789260441?pt=UK_Gadgets&hash=item4160581899#ht_3500wt_702

След това гледах няколко клипчета подобно на това:
http://www.youtube.com/watch?v=UML2hFA9dTA

След 4-5 запоени клетки всичко ставаше много бързо и без проблем. Единствения проблем, който имах е че понякога спойката не ставаше и се отлепваше само жицата, но при повторно запояване всичко бе ок.

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #21 -: Юни 27, 2012, 07:35:57 pm »
А да попитам,
като правиш панела от много клетки вързани последователно, диода накрая ли го запояваш на положителната страна ?

slayknot

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #22 -: Юни 28, 2012, 12:16:27 pm »
да, точно така

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #23 -: Юни 28, 2012, 07:20:51 pm »
Аз също си поръчах набор клетки, "бъс-бар"ленти (все още не са дошли до мен)  и сега мисля над цялата конструкция на панела. Пред клетките най-вероятно ще е стъкло, но отзад се чудя още какво да е. Притеснява ме евентуалното загряване на клетките - не трябва да се допускат високи температури, както и появата на конденз в панела по клетките. Дайте идея за реализацията на всичко това ???
« Последна редакция: Юни 28, 2012, 07:22:27 pm от SkaS »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #24 -: Юни 28, 2012, 09:11:51 pm »
Ако клетките са 3х6 инча си режеш две стъкла 4 мм с размер 680х780 мм , решаваш къде ще ти излизат кабелите и си правиш (казваш на джамджията да ти направи)2 отвора примерно 6 мм от които ще ти излизат + и -......нареждаш си вече запоените последователно 36 бр. кристала (обикновено този който праща кристалите слага 4-5 бр допълнително). Купуваш си 4 метра двойно лепяша гумена лента с дебелина 1 или 2 мм каквато намериш лепиш я по периферията на едното стъкло  (предполага се, че си сложил вече и кристалите ) оставяш си съвсем малко до ръба на стъклото т.е. когато сложиш и второто стъкло отгоре и двете стъкла залепнат на двойнолепящата лента трябва да имаш възможност да налееш и малко силикон между двете стъкла (не се притеснявай не загряват толкова много ) - готов си.... намираш си схема за контролер и си го правиш,  ако не можеш си поръчваш или молиш някой който може да ти направи - излиза 30 лева контролера - ТОВА Е...
Давай смело ще помагаме
« Последна редакция: Юни 28, 2012, 09:22:08 pm от coke2k »

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #25 -: Юни 28, 2012, 09:37:35 pm »
Благодаря много за съвета-мисля, че нещата не са толкова проблемни и ще мога да се справя със задачката. Стъкла имам много, за да си позволя да потроша няколко.Само дето май са 3, а не 4 мм. - трябва да проверя. Относно контролера ще ползвам един на Steca - и искам при едни и същи условия да сравня "собствено" направения панел с "купения" - каква ще е разликата ? Очаквам да има разлика, защото панелите ще са различни, като технология - тънкослоен (аморфен) ще е "купения". Ако това, което се каня да сглобя работи прилични и достатъчно стабилно, мисля да си поръчам и още клетки и така постепенно да си направя системата по-масивна. Относно клетките - да 3х6" са - 0,5 V на 2A. Интересно ми е как се държат при различно осветление - ще пиша и ще информирам какво става, като ми дойдат чаркуляците. Давайте още идеи за евентуалната сглобка на панела - тази ми допада, но и аз мислих така да е единия вариант.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #26 -: Юни 28, 2012, 10:39:39 pm »
Фотоволтаик е и TO3 транзистор с махната капачка. :D Особенн ако му фокусираш светлина с лупа над кристала. Можеби най-готино ще е ако топлотдава към соларен бойлер, т.е. не позволява прекомерно прегряване на кристала. Не съм правил експерименти със силициев прах, но ко успееш да нанесеш такъв в/у изшлайвана повърхност мисля че ще се получи преход метал/силиций като при шотки диодите.
Продават такава силициева боя но е много зле със ефективността.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #27 -: Юни 28, 2012, 10:57:46 pm »
SkaS - няма разлика правен ли е или е фабричен фотоволтаика - поне аз не намерих. Единственото което може да се направи в случай, че имаш много кристали  е да ги подбереш по ток грубо да се изкажа в смисъл такъв, че ако от 36 кристала  имаш 35 които ти генерират 3 ампера и един който ти генерира 2 ампера поради последователното свързване и целия панел в место да ти генерира 3 ампера ще ти генерира 2 (само заради един кристал)..... Ама това трудно се прави - просто прави каквото си решил и каквото излезе - така или иначе все още слънцето е безплатно -  успех

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #28 -: Юни 29, 2012, 08:38:02 am »
Напълно съм съгласен с теб. Благодаря - ще пиша какво става, но като получа кристалите. Цената ми харесва и ако резултатите са добри ще си поръчам още един - два комплекта.

SkaS

  • Гост
Re: Ръчна изработка на слънчев панел
« Отговор #29 -: Юли 06, 2012, 03:21:35 pm »
Днес дойдоха при мен нещата, които си поръчах за панела. Клетки, металните ленти и флюса за запояването. Всичко беше добре прибрано и доставено без грешка. Сега вече стартирам правенето на панелчето. Искам да питам тези, които са минали по този път вече. Лицевата страна на клетките гледам по клипове, че я залепят за челното стъкло на панела с една течност. По този начин осигуряват плътен контакт със стъклото (доколкото разбирам това не се втечнява и не пожълтява от температурата и времето), течността пропуска светлината добре към клетките и си решават въпроса със закрепянето на кристалите към основата на панела. Ровейки се по нета разбрах, че тази течност  е "етилен-винил ацетат (ЕVА). Обикновенните лакове и авто-лаковете не вършели работа особено по жегите. Та въпроса е: Вие слага ли ли сте подобно нещо ?; Как закрепяте неподвижно кристалите към основата ?; Някаква алтернатива има ли на въпросната течност, защото не я откривам лесно на нашия пазар, а  в Англия е доста пари ?