Автор Тема: Изтощава ли се LCD матрицата (или има ли ефекта на "изгорелия" луминофор)?  (Прочетена 18434 пъти)

Strashimir

  • Гост
Ето един нестандартен (по моите разбирания и знания) проблем:

Един приятел си купи 32" LCD телевизор. За да не му разтяга изображението го гледа във формат 3:4, когато е на телевизия и 16:9, когато си гледа от компютъра. Разбира се, повечето време гледа телевизия. Самият телевизор е на 6 месеца. Преди няколко дена забелязал проблем в изображението - тънка вертикална линийка, която НЕ Е била от изгорели пиксели (според неговите думи). Може би има доза вероятност да НЕ СА НАИСТИНА ИЗГОРЕЛИ пиксели, защото не съм чувал цяла вертикална редица да изгори на един път с един и същи ефект!

Приятеля ми се сети, че когато си купувал телевизора от "Техномаркет" го предупредили ДА НЕ ГЛЕДА 3:4, защото рано или късно щял да се повреди телевизора (LCD матрицата) на което приятеля ми даже и не обърнал внимание, защото изглеждало недостоверно. Обаче при подробното разглеждане на телевизора установил, че тази тънка вертикална линия е ТОЧНО НА ГРАНИЦАТА където Е изображението 3:4 и тъмните остатъци до 16:9!!!!

Какво според вас е станало? По какъв начин гледането 3:4 може да увреди цялата (или част от нея) LCD матрица? Някой чувал ли е за сходен проблем и има ли решение? Споделете ИЗОБЩО някаква информация, защото аз технически не мога да си го обясня, освен с някаква аналогия от сорта на "Изгаряне на луминофора при CRT мониторите при дълго излагане на статични изображения". :-( По никакъв начин, обаче не мога да го измисля дали е така, или е нещо друго.....
« Последна редакция: Февруари 22, 2010, 09:11:24 pm от Strashimir »

eclipse

  • Гост
Станало е това, че е дефектирал LCD панела... може да е механичен (разлепване) или електронен дефект. Това, че е точно на границата на 4:3 формата по-скоро е случайност и за сега няма известни такива зависимости. Друг е въпроса ако този модел имат фабрични дефекти за които "капацитетите" от Техномаркет просто са "намекнали" като се опитват да вменят вина у потребителя, че дефекта е причинен от некомпетентната му употреба и после да кажат "нали Ви предупредихме"... няма такова нещо!

По най-бързия начин обратно в магазина опакован така както е закупен... и за максимиум 30 дни трябва да му сменят панела, ако не да си ви върнат парите, а не да се правят на интересни. И внимавайте коректно да се състави приемо-предавателен протокол за приемане на стока с рекламация... че да не си останете с дефектния телевизор.

wanderer

  • Гост
        При мен / също поради продължително гледане във формат 4/3 / се получава по-различен  неприятен ефект. Като превключа на 16/9 - лентите отстрани са леко по-тъмни и се "оправят" чак след дни. Но това го отдавам на лоша или спестена технология от производителя.

dedofire

  • Гост
Ами изключете ТВ от захранване имам на предвид от самото електричество е не да стои в готовност. Друга възможност е да смените превключите източниците на сигнал, АВ, компонент, ХДМИ и ако остане пак след тия операции отивайте в магазина и го връщайте.

velstar

  • Гост
Здравейте. Вчера ми донесоха два LCD телевизора за ремонт. Единия е LG а другия Panasonic. И двата телевизора имат сходен проблем. LG - то има вертикална ивица, започваща от средата на екрана и се разширява след малко работа, до десния край на дисплея. Лентата е наситена с  много ситни бели и черни точки и стои над картината, като мрежа. Наподобява брум в картината. При търсенето на повредата се спрях на LCD контролера. Модела е този: http://en.marketgid.com/goods/1202048/. Искам да попитам някой с повече опит, в ремонти на LCD телевизори. Каква е вероятността повредата да е в тази платка и ако е малка, тогава къде най вероятно би могъл да бъде проблема?
Благодаря предварително!  :)

В търсене на отговор във форумите, попаднах на този клип, в който има доста необичаен метод, за максимално бърз ремонт на LCD матрици:     http://www.youtube.com/watch?v=0ykPsV2voYU&feature=player_embedded#!   ;D  ;D  ;D
« Последна редакция: Ноември 24, 2011, 07:10:07 pm от velstar »