Автор Тема: Tesla Turbine  (Прочетена 263950 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #30 -: Февруари 12, 2018, 02:03:34 am »
В книгата "A new dimension for power" Тесла коментира ( в интервю ) че турбината "консумира" 16 литра вода за 1 конска сила/час ( приблизително 0.75 КВ/ч). 

Забелязах че не съм приложил книгата в предишните коментари, мой пропуск, тъй като не е лесно да се намери. Прилагам книгата в този коментар и следващия разделена в два pdf файла.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #31 -: Февруари 12, 2018, 02:04:54 am »
Втората част.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Tesla Turbine
« Отговор #32 -: Февруари 12, 2018, 08:34:36 am »
На страница 47 от втория файл, има данни за консумацията на турбината. От тези данни е видно, че колкото и да ти се иска, по-висока ефективност от 25% не може да извадиш. Ефективността на съвремините турбини със същата мошност надахвърля 85 % а на по-мощните и 95 % .

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #33 -: Февруари 13, 2018, 03:06:08 am »
На страница 47 от втория файл, има данни за консумацията на турбината. От тези данни е видно, че колкото и да ти се иска, по-висока ефективност от 25% не може да извадиш. Ефективността на съвремините турбини със същата мошност надахвърля 85 % а на по-мощните и 95 % .

Според мен това какво ми се иска на мен няма никакво значение към дискусията. От гледна точка на, историческите факти, аз само представям това което Тесла и съответно историческите записки показват. И понеже да си имаме честа, Тесла няма възможност да се защити след такива изказвания, сподели как правиш оценка на ефективността за да можем да разберем логиката на аргумента, защото без да имаме една и съща начална гледна точка няма смисъл да влизаме в разисквания.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #34 -: Февруари 13, 2018, 06:09:27 pm »
Цитат
аз само представям това което Тесла и съответно историческите записки показват
Ми аз не мисля, че е точно така. Това което виждам е нещо на което автора е Jeffery Hayes
Много съм зле със английският, но от това което успях да схвана: Това е свободно съчинение на този Джефри написано с цел ДА МОТИВИРА ХОРАТА ДА ТЪРСЯТ
Подобни думи написа и един псвдокомпетнтн драскч от нашият форум който се появи написа за 5-6 дни двайсетина огромни публикации  "за да ни мотивира да търсиме в правилната посока" и после изчезна. Забравих му псвдонима, но предполагам много хора ще се сетят. За мен такова изказване за 200 киловата мощност па макар и "спирачна" и 50 киловта оптимална мощност извадна от устройство малко по голямо от юмрука ми означава само едно, че трябва да изтрия всичко написано от този човек "Jeffery Hayes" и да търся друг источник. Това е лъжица катран в кацата с мед. Въпроса е че е по вроятно в кацата да има 50/50 катран/мед, сиреч истина/лъжа.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #35 -: Февруари 14, 2018, 03:50:49 am »
Ми аз не мисля, че е точно така. Това което виждам е нещо на което автора е Jeffery Hayes
Много съм зле със английският, но от това което успях да схвана: Това е свободно съчинение на този Джефри написано с цел ДА МОТИВИРА ХОРАТА ДА ТЪРСЯТ
...

Това е лъжица катран в кацата с мед. Въпроса е че е по вроятно в кацата да има 50/50 катран/мед, сиреч истина/лъжа.

Интересно ми е убедеността с която някои колеги критикуват без да са погледнали съществото на написаното. Точно обратното е на това както коментирате. Не знам даже как имате смелостта да критикувате така устремено без да те се задълбали в материята. Но предполагам че това е въпрос на нагласа или по-скоро на навик. Нищо лично, просто забелязвам определен модел на поведение.
Добре е човек да познава езика за да може да прочете какво е написано, това според мен е първото условие за да има смислен коментар.
Автора е написал въведение в началните страници. Всичко друго са публикации и интервюта на Тесла по повод неговата турбина, като някой от тях изразяват флуидната динамика на процесите в турбината. Както знаят колегите във форума ( и това може да се види от моите коментари ), имам история на критика спрямо писанията относно това което се пише за Тесла по нета от различни писатели които си интерпретират Тесла както си искат за да задоволят развинтеното въображение на читателите си. В този случай не е така. Авторът просто събира това което Тесла е публикувал ( или са публикували за него ) и затова тази книга е ценна. Всички тези писания могат да се намерят и в архивите на публикациите от преди 100-тина години но просто е доста работа, даже и ако се търят ( стига човек да знае как) с Google.
Надявам се следващите коментари да се основават на прочетеното и евентуално разбраното, а не само на "погледнатото отгоре отгоре".

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Tesla Turbine
« Отговор #36 -: Февруари 14, 2018, 11:49:04 pm »
Цитат
Не знам даже как имате смелостта да критикувате така устремено без да те се задълбали в материята.
Ами задълбал съм се, но очевидно за разлика от вас съм се задълбал в МАТЕРИЯТА а не в наизустявнето на нечии изказвания. Ако всеки си пише каквото си иска и после отказва да обсъди критиките към написаното с думите от горния цитат, то аз мисля да споделя своя бракониерски опит тук в тази тема щот от време на време ходя на незаконен лов и веднъж като убих една сърна гледам, че горският идва и какво да направя дръннах го и него кат сърната. Докато намря къде да го закпая и гледам идат две госпожи тръгнали да берат гъби. Викам си тия са дърти вече взели дали ама ако ме разпознаят лошо, аре и тях.
 epwpixieq-1 намали малко от мощността на ТЕСЛА-ТУРБИНАТА, че от долу по моста учителките водят на разходка децата от детската градина и ще стане ебати касапницата братче.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #37 -: Февруари 15, 2018, 08:45:07 pm »
За съжаление трябва да отговарям отново не по темата, за което се извинявам.
Ами задълбал съм се, но очевидно за разлика от вас съм се задълбал в МАТЕРИЯТА а не в наизустявнето на нечии изказвания.
Тук не в въпрос на наизустяване или на правене на свободни съчинения на база на нашето „задълбаване“ в материята. Опитвам се да представя БЕЗ ИЗМЕНЕНИЯ това което Тесла е представял, основно поради факта, че това което той е казал не се чете в оригинал ( това не важи не само за неговата трубина ). Когато това което тои казва, се прочете и се осмисли, тогава всеки които вижда несъответствия може да си изказва мнението и да критикува Тесла колкото си иска. В противен случай какво става, ами виждате ли Тесла не е знаел какво прави и си е пропилял 15 години от живота да прави работещи прототипи на някаква си смешна турбина, и да пропагандира, че това е едно от най-великите му изобретения, които ние, всезнаещите, можещите и задълбали се в материята специалисти, виждате ли, разбираме, че няма ефективност, без да знаем (или разбираме) какво казва Тесла, само като погледнем материал на чужд език за 15-тина минути.

epwpixieq-1 намали малко от мощността на ТЕСЛА-ТУРБИНАТА, че от долу по моста учителките водят на разходка децата от детската градина и ще стане ебати касапницата братче.
Както казах мощността  не е моя интерпретация, това е което Тесла казва ( мисля че това го споменах неколкократно вече, но явно не се осъзнава ), така че моля, критикувайте Тесла директно, поне критиката, даже и присмехулна да бъде отправена към първоизточника на инофрмация.

Както казах и преди, надявам се коментарите и критиките да бъдат на база на съдържанието на това, което Тесла е публикувал, като след това, може да развиваме теми и да обсъждаме дали това което той говори има основа или не.
« Последна редакция: Февруари 15, 2018, 11:41:22 pm от atos »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #38 -: Февруари 20, 2018, 04:18:59 am »
Малко завъртиме работата турбините на 180 градуса ( така да се каже), точно във стила на Тесловата иновация, като той винаги е мислил за оптимално решение в повече от енда насока, вижаме как приниципите които Тесла е постулирал се използва при помпите. Идеята на Тесла е че една и съща конструкция работеща на един и същ принцип може да се използва като турбина или помпа, разибра се с оптимилзация на дисковете за определния приницп/режим на работа.
 
Рекалмно видео на компания показваща технологията на граничен слои помпа ( на база на Тесла дизайн ).
https://www.youtube.com/watch?v=oyoG6owthSA

А ето друга компания (педставена на стр. 65 във по-горе прикачените документи ) която явно съществува от 70-те години и е развила мулти-милиарден бизнес. За съжаление, в рекламното им видео, никъде не се сопоменава че Тесла е първият които е приложил иновативния дизайн и високзитет и адхижън ( което прави граничния слой ) своиства флуида както при турбината му така (на същия пинцип) и за решаването на проблемите с помпите. И така добре забравената
стара идея на Тесла се преръща в иновация върху която даже са взели и патенти.
https://www.youtube.com/watch?v=JOmKfveboZQ

Тесла има изказване (стр. 127  от прикачените по-горе документи), че помпа с диаметър на дисковете от 40 см може да вдига (приблизително) 12 000 л. вода за минута на височина от 100 метра.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #39 -: Февруари 21, 2018, 07:43:37 am »
За тези които имат инерес от технологията на ТТ, но нямат добри познаия по аглииски, има и руски страници:
http://www.teslatech.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=47

И както винаги братята руснаци, действат смело пред. Това е една от малкото турбини които се доближава по специфиации на това което Тесла е конструирал:

https://www.youtube.com/watch?v=2WxiKLS-el4
https://www.youtube.com/watch?v=KUlj7SLYipY (балансиране на ротора)

на същатата турбина тук се замерва мощността ( 2.4 КВ, при диаметър на ротора от 66 мм )
https://www.youtube.com/watch?v=1_b28Wjs_NY
не мога да преценя как замерва мощността понеже няма схема а показва само уредите.  Дори и да греши в измерванията вес пак е отлично постижение, имайки в предвид че задвижва ротора със сгъстен въздух а не с пара. 

ето тук дургари които са направили успешен прототип на пара (няма много обяснения) и показват
сериозен ампераж:
https://www.youtube.com/watch?v=ft7gV93Fr2g
https://www.youtube.com/watch?v=g7t40Na7IRs

А тези правят сериино производвто на генератори с ТТ:
https://www.youtube.com/watch?v=S-bySuxwhPk
https://www.youtube.com/watch?v=yiY3ICUukuA

Неактивен sorrry

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 145
Re: Tesla Turbine
« Отговор #40 -: Февруари 21, 2018, 08:48:13 am »
Това последното НЕ Е ТТ. Това е кавитационен парогенератор. Принципа му е с глухи отвори по ротора. Подобен, но доста по-стар използват в санаториума в Наречен. Вярно има високо КПД.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Tesla Turbine
« Отговор #41 -: Февруари 22, 2018, 03:29:57 am »
Това последното НЕ Е ТТ. Това е кавитационен парогенератор. Принципа му е с глухи отвори по ротора. Подобен, но доста по-стар използват в санаториума в Наречен. Вярно има високо КПД.

sorrry, благодаря за поправката, това е грешка от моя страна. Последните два линка са за парогенератори, и е груба грешка да ги асоциирам с ТТ. Формата на кавитационния генератор, или по сокоро неговата тънкост ме заблуди. Виждал съм подобно устройство на барабана беше щирок обшто взето колкото диаметъра. Отново, благодаря за корекцията.

Robinzon

  • Гост
Re: Tesla Turbine
« Отговор #42 -: Февруари 22, 2018, 05:49:47 am »
беше щирок обшто взето
epwpixieq-1, моите почитания, но се пише ОБЩО, а не обшто както си го написал!
Уважавам хората с нюх и история, но когато почнат да пишат на криво - става кофти.  ;)

Неактивен sorrry

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 145
Re: Tesla Turbine
« Отговор #43 -: Февруари 22, 2018, 10:35:06 pm »
epwpixieq-1 Не смятам, че са нужни извинения. Не правя забележка, а просто наблюдавам и видях доста познато устройство. Друг ми е въпроса. Интересува ме само с пара ли има ефективност ТТ, или работи добре и с гориво. Има ли значение вида гориво. Дали бавно изгарящите фосилни горива са подходящи, или е по-добре бързо горящо гориво, което след разширяване има и значителна имплозия. Някъде в страната ( София) Има ли готова работеща ТТ, или ще се наложи сам да си конструирам. Надявам се на съвместна работа и експерименти. Май не ми е само един въпроса. Относно горивото и ТТ сигурно има литература бол, но честно, питайки теб се надявам да спестя време. Само ако нямаш против. Предполагам не е неудобно да се обръщам на "ти".
  Поздрави

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Tesla Turbine
« Отговор #44 -: Февруари 23, 2018, 01:30:04 am »
Тесла Турбината работи с флуид - течност или газ - ако въртиш дисковете - помпи, ако пускаш флуид под налягане - върти.