Автор Тема: Анодно отопление  (Прочетена 318157 пъти)

Неактивен trunski

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Анодно отопление
« Отговор #315 -: Юни 12, 2017, 09:43:49 am »
Затова, търся отзиви от ползватели на такива нагреватели в централна отоплителна система. Ползвал съм един сезон такъв нагревател в една стая в апартамент, по принцип бях доволен, но не мога да преценя реално има ли икономия, в сравнение с конвекционален нагревател, и каква е тя?
Преди години, темата беше доста активна и с интерес я следях, но изведнъж заглъхна. Колеги, дайте инфо, има ли файда от този нагревател?
« Последна редакция: Юни 12, 2017, 10:47:26 am от Maistora52 »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Анодно отопление
« Отговор #316 -: Юни 12, 2017, 10:58:00 am »
Трънски, темата заглъхна, защото този вид нагряване на вода има много недостатъци. На практика, това е електролиза, а какво става при електролиза - знаеш! - яде метала, следва корозия (дори и на неръждавейката), и като прибавиш факта, че имаш затворен съд под налягане (от парата) - сещай се какво може да се случи.

На мода са вече "вакуумните" радиатори - така ги наричат, не че има вакуум вътре в тях, но все пак въздухът е изтеглен донякъде и вътрешното пространство на радиатора се запълва с изпаренията - вследствие на проточно нагряване, или чрез локален ел-нагревател - на специални флуиди с ниска точка на кипене ... (по едно време си мислех да пробвам с антифриз, но размислих)...
Лидери в производството им са руснаците.

Просто набери в търсачката "вакуумни радиатори" и ще ти изскочат десетки линкове.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #317 -: Юни 13, 2017, 04:19:02 am »
Здравейте Банда!!!
Аз бих пробвал да въртя една вода в първия кръг на термопомпата през аноден нагревател, ако е вода-вода разбира се.
Не ползвайте антифриз по никакъв повод и анодите не е задължително да са от неръждаема стомана. Имам няколко котела, които работят вече 3-4 години, но искат непрекъснат мониторинг за да са икономични. Само с вода е много трудно да се постигне еднаква мощност, защото тя си мени структурата затова се ползва сода или друга сол.

Неактивен trunski

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Анодно отопление
« Отговор #318 -: Юни 13, 2017, 09:33:39 am »
Трънски, темата заглъхна, защото този вид нагряване на вода има много недостатъци. На практика, това е електролиза, а какво става при електролиза - знаеш! - яде метала, следва корозия (дори и на неръждавейката), и като прибавиш факта, че имаш затворен съд под налягане (от парата) - сещай се какво може да се случи.

На мода са вече "вакуумните" радиатори - така ги наричат, не че има вакуум вътре в тях, но все пак въздухът е изтеглен донякъде и вътрешното пространство на радиатора се запълва с изпаренията - вследствие на проточно нагряване, или чрез локален ел-нагревател - на специални флуиди с ниска точка на кипене ... (по едно време си мислех да пробвам с антифриз, но размислих)...
Лидери в производството им са руснаците.

Просто набери в търсачката "вакуумни радиатори" и ще ти изскочат десетки линкове.
Здравей Maistora52, точно за такива радиатори бях попитал по-назад в темата:
Здравейте, какво ще кажете за идеята да се комбинира вакуумен радиатор /http://www.radiator.bg/description.html/ с аноден нагревател. На първо четене ми се струва, че ще има ефект, тъй като този тип радиатори работят с много малко течност.
На някой дали му е хрумвала идеята? :)
И аз се интересувах от тях, но тогава бях в апартамент. Сега съм в къща и съм с вентил конвектори /заварено положение/. :)
Здравейте Банда!!!
Аз бих пробвал да въртя една вода в първия кръг на термопомпата през аноден нагревател, ако е вода-вода разбира се.
Не ползвайте антифриз по никакъв повод и анодите не е задължително да са от неръждаема стомана. Имам няколко котела, които работят вече 3-4 години, но искат непрекъснат мониторинг за да са икономични. Само с вода е много трудно да се постигне еднаква мощност, защото тя си мени структурата затова се ползва сода или друга сол.
Здравей Пламгаз, мерси за насоките.
За да си обоснова питането, ще бъда малко по-подробен:
При мен отоплителната система е- котел на твърдо гориво с присадена пелетна горелка, като горелката е много мощна за отопляваната в момента площ и съответно разходът на пелети е голям в преходните сезони, когато е необходимо да се грее къщата предимно нощно време.
Към тази система е свързана термопомпа въздух-вода, като външният топлообменник- изпарителя са два термопанела с максимална мощност на отдаване около 5 kw. Термопанелите по-принцип са за загряване на бойлера - 200 л., но има вариант, като бойлера е загрят, те да загряват централната отоплителна система.
Искам да ги ползвам за отопление пролет и есен, предимно нощно време за отопление на 3 стай, при плюсови външни температури. Проблема е, че панелите са високоефективни при наличието на слънчева светлина, нощем работят само на естествена конвекция и мощността им спада, като не мога да задържа температура на водата на отоплителната система около 40-45 градуса. Поради тази причина искам да помогна на термопанелите с електрически нагревател, и се чудех кой е по-удачния вариант конвекционален или електроден. С електроден ще ми е по-лесно, защото имам такъв наличен /правен/, ако е необходимо ще го преработя или ще направя нов.
Чудех се дали има смисъл да се занимавам, затова търсех отзиви от колега, който ползва такъв нагревател.



 

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Анодно отопление
« Отговор #319 -: Юни 16, 2017, 03:11:28 am »
Какъвто и нагревател да вържеш по тоя начин няма да има ефект, защото каквото си икономисал през деня от панелите те ще го похарчат през нощта. А и не ми е ясно как ще вържеш термопомпа въздух-вода. Пусни някаква схема за пояснение.
« Последна редакция: Юни 16, 2017, 06:07:49 am от Maistora52 »

Неактивен trunski

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Анодно отопление
« Отговор #320 -: Юли 07, 2017, 03:56:03 pm »
Извинявам се за късния отговор! :)
Ето една примерна схема.