Автор Тема: Анодно отопление  (Прочетена 318207 пъти)

Неактивен trunski

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Анодно отопление
« Отговор #300 -: Март 12, 2014, 06:00:12 pm »
Благодаря, колега.
Обаче, имам въпрос относно свързването.
В инструкцията за монтаж на дефектнотоковата защита пише, че за да функционира правилно е необходимо нулевият проводник-N и защитният проводник-PE да бъдат отделни проводници и да не се свързват никъде помежду си след монтирането й. Докато при мен контактите са "занулени", т.е. електрическата система е изградена с двупроводно изпълнение и защитният проводник-PE отива в нулевият проводник-N.

Как да я свържа и дали ще работи правилно.

Неактивен gvg

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Скайп: gogopopo5
Re: Анодно отопление
« Отговор #301 -: Март 12, 2014, 07:15:10 pm »
Значи дефектнотоковата трябва да е с ток на отсечка 30ма.Прекарваш нулевият проводник и фазовият през защитата,а преди защитата от нулевият прекарваш един проводник и го връзваш на корпус.Ако по някаква причина прекъсне нулата след защитата моментално ще изключи и корпуса ще остане занулен,което все пак е нещо.Това можеш да го изпробваш.И последно защитата действа при ток на утечка а не при товар,затова трябва още автоматичен предпазител съобразен с комсумацията.Тук главната цел е да не се офази корпуса по никакъв начин.При мен инсталацията е двупроводна и точно това съм изпълнил в кухнята и нямам никакви проблеми, само че защитата се намира в етажното табло и нататък линията ми става три проводна.Дано съм ви помогнал.Успех.

paparosko

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #302 -: Март 13, 2014, 10:51:15 am »
След разглеждане на темата в ума ми се зародиха следните идеи:

- да се използват няколко (4...6) електрода от неръждавейка във вид на пластини с размери примерно 20х50 мм с дебелина 1...2 мм, наредени успоредно с междина между тях от порядъка на 3...4 мм, свързани през един с фазата и нулата (фаза - нула - фаза - нула...).

Предполагам, че получената доста голяма активна площ между пластините ще черпи и доста енергия (мощност) затова

- да се използва регулируемо импулсно захранване, което дава възможност за достатъчно в случая накъсване на подаваното напрежение. Някъде бях срещал твърдението, че използването на импулсно захранване намалява отчетената от електромера енергия.

Предвид очакваното бързо загряване на водата между електродите и последващото от това отделяне на газови мехурчета

- да се използва малка циркулационна помпа (от порядъка на няколко десетки вата мощност) за принудително създаване на воден поток между електродите с цел по-бързото им охлаждане и премахване (изтласкване) на получените мехурчета от активната зона. Доколкото разбрах от по-горе прочетеното, при по-ниските температури на електродите процесът е с по-високо к.п.д.

Пак подчертавам, че това са само идеи без теоретична или практическа подкрепа.

 :)

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Анодно отопление
« Отговор #303 -: Март 13, 2014, 07:18:15 pm »
paparosko,
при така предложената от теб схема консумацията ше е убийствена! Проверено !
Газовите мехурчета, за които споменаваш всъщност са оксиводород.
От тук натам си прави сметка!

paparosko

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #304 -: Март 13, 2014, 08:49:27 pm »
Чичо НОНЧО,

Системата е отворена за промени, както писах това са идеи, а размерите, които давам са примерни.
Размерите на електродите могат да се намалят, а разстоянията между тях да се увеличат.

Както писах захранването може да е импулсно, честотно регулируемо, така че към електродите може да се подава ограничено количество електроенергия, което означава регулиране на подаваната мощност.

А за газовите мехурчета ми е ясно какви са, то от водата какво можеш да изкараш освен кислород и водород, а връзките между тях са друго нещо. Да е жив и здрав Юл Браун.

Сметките ще ги правят тези, на които им трябват, когато им потрябват.

 :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Анодно отопление
« Отговор #305 -: Март 13, 2014, 09:26:58 pm »
Цитат
да се използва регулируемо импулсно захранване, което дава възможност за достатъчно в случая накъсване на подаваното напрежение. Някъде бях срещал твърдението, че използването на импулсно захранване намалява отчетената от електромера енергия.
Може да се поизлъже малко "Даже доста" механичен електромер с диск. за електронните просто забрави. 

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Анодно отопление
« Отговор #306 -: Март 13, 2014, 11:35:59 pm »
paparosko,
имах добри намерения, но ти явно не си способен да ги оцениш.
Толкоз от мен. Бъди здрав

paparosko

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #307 -: Март 14, 2014, 12:05:14 am »
Чичо НОНЧО,
Така и не разбрах добрите ти намерения.
Съжалявам, може би още не ми е дошло времето.
Жив и здрав!

donhuann

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #308 -: Март 14, 2014, 06:50:18 pm »
Втора година се топля с чугунен радиатор на който е монтиран аноден нагревател от вида тръба шпилка и съм много доволен.
    Радиатора е 10 ребра консумира при 70 градуса на водата 1,200 вата колкото по топла е водата косумацията се вдига.Ако го направите да вкл.на 60 и изкл.на 80 икономията е най голяма. Поздрави на всички  ;)

Неактивен trunski

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Анодно отопление
« Отговор #309 -: Март 21, 2014, 01:19:09 pm »
Здравейте,
тъй като анодният нагревател /тип диференциален/ беше свързан с тръби от едната страна на радиатора и нагряваше предимно само от тази страна. За по-добро обтичане на водата свързах изходящата тръба отдолу на другата страна на радиатора противоположно на входящата. Направи ми впечатление, че разликата в температурата между горната и долната част на радиатора е голяма.
Чудех се, дали е възможно да се монтира циркулационна помпа /например от пералня, кафемашина, от пръскачки за чистачки на МПС или някаква друга с по-малък дебит/ за да обръща водата и да се нагрява целият радиатор равномерно. По този начин, според мен ще му се вдигне КПД-то и мога да намаля градусите на водата, съответно и изразходената енергия ще е по-малко.
Другият ми въпрос е за вредните изпарения, които се отделят от разширителният съд.
Прочетох във форума, че трабва да се използва само чиста вода. Тъй като нагревателя не съм го изработил аз /подарък е/ и с чиста вода почти не нагрява съм сложил 1 щипка сода бикарбонат на около 10 л. вода. По този начин при ток около 3,5 А и 770W, радиатора се нагрява отгоре до около 80 градуса.
За разширителен съд ползвам кутия, която има винтова капачка, но засега не затварям капачката- за да не се получи налягане. Видимо от водата в кутията не излизат постоянно мехури, само понякога при включване на нагревателя. Дали ще е уместно да сложа щуцер на капачката и с пластмасов маркуч да изведа газовете навън /с отвор през панела/, за по сигурно. И трябва ли да сложа бъблер или възвратен клапан, тъй като радиатора е под прозорец на усвоен балкон и е възможно да се пуши на него.

donhuann

  • Гост
Re: Анодно отопление
« Отговор #310 -: Март 21, 2014, 05:23:49 pm »
Tази схема не е ефектвна,вкарай нагревателя в радиатора правиш една пластмасова тапа както е показано в темата и нямаш грижи,не се тревожи от каквито е да е мехурчета ;D 

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Анодно отопление
« Отговор #311 -: Декември 18, 2015, 11:30:51 pm »
Здравейте, доста отдавна не съм писал по темата но искам да поясна някои важни аспекти в изграждането на един нагревател работещ на този принцип.
 1. Ако нагревателя е построен правилно може да избирате на каква мощност да работи, само с термо регулатора.
1.1. Мощноста е пряко свързана с температурата. Пример: 30гр/800вт  40гр/1000вт  50гр/1300вт  60гр/1600вт......
1.2. По-голямото разстояние и по-големите работни повърхности са по-добри за КПД-то на нагревателя.
 2. При изнесен нагревател извън радиатора, също е добра опция, но е по-скъпо като материали.
2.1. При този вариант водата се движи на гравитационен принцип и не му трябва помпа.
 !!!!Нагревателният елемент трябва да е поставен вертикално за да може топлата вода да се изкачва нагоре.
http://emm69.snimka.bg/experiment/anodno-parno.702893.36382166
2.2. Работният обем се запълва на 100% за да работи правилно гравитацията.
3. Анодният нагревател винаги работи с COS 1   и всички консуматори които се включват към мрежата също са cos 1 
4. Работи се само счиста вода!!!!!
 

Успех с експериментите :)
« Последна редакция: Декември 19, 2015, 02:11:08 am от RUS »

Неактивен trunski

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Анодно отопление
« Отговор #312 -: Октомври 07, 2016, 02:42:32 pm »
Здравейте, какво ще кажете за идеята да се комбинира вакуумен радиатор /http://www.radiator.bg/description.html/ с аноден нагревател. На първо четене ми се струва, че ще има ефект, тъй като този тип радиатори работят с много малко течност.
На някой дали му е хрумвала идеята? :)

Неактивен trunski

  • Неактивен
  • Публикации: 8
Re: Анодно отопление
« Отговор #313 -: Юни 09, 2017, 10:06:19 am »
Здравейте, отдавна не е писано по темата!
Има ли хора, които се отопляват с аноден нагревател.

Искам да направя един аноден нагревател от проточен тип, който да работи в паралел с термопомпена система и котел на пелети, в централна отоплителна система на къща.
Идеята ми е, в преходните сезони есен и пролет да работят само термопомпата и анодният нагревател, без да се включва пелетния котел. Отоплителните тела са вентил-конвектори, които позволяват отопление с по-ниски градуси на водата.
Моля хората, които ползват аноден нагревател да споделят информация относно отопляваната площ, разхода и конструкцията на нагревателя.





Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Анодно отопление
« Отговор #314 -: Юни 09, 2017, 05:26:25 pm »
   Не знам доколко е удачно. Имаше на пазара едни котли Галан Очаг.  Те бяха на тоя принцип, но нещо не се наложиха на пазара. Даже щеше да се строи завод и да се произвеждат в България. Измислена история. Цялата икономия която е доста съмнителна ще ти излезе през носа когато започнеш да подменяш електродите/неръждавейка/.
« Последна редакция: Юни 09, 2017, 06:19:45 pm от Maistora52 »