Автор Тема: Алтернатор... :)  (Прочетена 15392 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Алтернатор... :)
« -: Януари 25, 2008, 01:59:16 am »
Схеми за алтернатори. Да се ползват с изключително повишено внимание.

От OUPower форума.

batplamen

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #1 -: Август 19, 2010, 11:39:49 pm »
Първата схема /страница 2 от 2/ ми се струва :-\ ... съмнителна. Статорните намотки - в паралел, и окъсени с по три диода в паралел за всеки полупериод. Другите шест диода - на късо. ??? Може би, ако намотките са "яки" и диодите мощни, ще имаме за кратко време добре стабилизирани 0.1 до 0.2 V на изхода. Може би...

viper

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #2 -: Август 20, 2010, 02:49:41 pm »
Първата схема е неизползвамема освен ако истинското желание на гения който я е измислил е да даде на късо статорните намотки и иска да предизвика пушеци искри и тем подобни.
Втората е работеща схема но не предлага нищо повече от стандартният алтернатор. С единственната разлика е_,_че използва диоди вързани по схема Грец, а не стандратното изпълнение с 6 диода. Единственното единственното което постига с тая схема е повишеното вътрешно съпротивление постигнато от 6 диода в повече..._да не го изчислявам в момента колко е. Според мен и 2 те схеми не струват. Първата е неработеща, а втората е използваема, но с намелена генерация. Абе топла вода тук не са открили повече ми прилича на ученическа постановка _от вида как може да направим хубав пушек и какво му трябва на един алтернатор_,_че да заработи.

от модератора: моля обръщайте повече внимание на правописа.
« Последна редакция: Август 21, 2010, 07:05:22 pm от vlindos »

krasipet

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #3 -: Март 13, 2011, 02:31:55 pm »
Малко off.
И втората схема е като първата... неизползваема.
Има по 4 диода на фаза..., но това не е свързване по схема грец, а някакво последователно свързване, окъсяващо във всеки полупериод началото и края на всяка намотка поотделно.


ownerbg

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #4 -: Март 23, 2011, 07:03:41 pm »
Здравейте,
Ако ми позволите да вдигна темата за алтернаторите. Ето един сайт- http://store.alternatorparts.com/ad244-series-alternator-units.aspx В него "топлата" вода е открита. Въпросът ми е как един 250А и дори 350А алтернатор би се отразил на двигателя, защото според прочетеното тук и там, за разлагането на водата и получаването на браунов газ трябва сериозен ток. Все пак нали искаме повече литри/мин. Срещнах една таблица с пад в конските сили от такива алтернатори и си имаше плашещи стойности от порядъка на до 20-25 к.с. Дали има някъде една "златна" среда между количеството газ, респективно ток и загубите от един силен алтернатор? Вариантът с два алтернатора дали е удачен, пък било то и вторият да е автономен, само за производство на браунов газ?
P.S. Твърдо съм решен да изпробвам една или няколко такива системи за газ!

Неактивен antares48

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 12
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #5 -: Март 23, 2011, 10:56:22 pm »
За 350А ти трябва алтернатор 5Kw минимум :o

ownerbg

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #6 -: Март 24, 2011, 05:06:45 pm »
Сигурно ли е това за загуба от 5 киловата? При 240 к.с. прежалвам и 10 киловата. Че той климатика краде коне в този порядък!?

batplamen

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #7 -: Март 24, 2011, 05:11:28 pm »
Ако клетката е само с две плочи, пък били те и с огромна повърхност, може с обикновен алтернатор, но преработен разбира се за 2 - 2.5 V максимум.
Веднага се сещаш за плюсове, но неизменно ги следват и минуси.
Например:
- допълнително монтиран в автомобила такъв алтернатор, без да се нуждае от управление;
- при ниски обороти ще е със слаба генерация, няма да товари ДВГ, но няма и да захранва с ННО;
- при високи обороти - обратно;
- без връзка с електрооборудването на автомобила;
- за какви токове обаче става дума и какви ще трябва да са ННО клетката и захранващите кабели;
Замислям се за клетката - може да е пак с много плочи, но с редуващо се захранване -+-+-+-+-+-+- и май ще се преосмисли изискването за уплътняване на плочите и съда. Ако това отпадне, със скок се опростяват доста неща.
Ще се оттегля за малко да помисля над това, което написах.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #8 -: Март 24, 2011, 05:59:15 pm »
Може да се ползва униполярен генератор. Ниско напрежение около 10 В и ток над 1000 А. Ползва се основно в електрохимичната промишленост.  Не съм виждал да се продават и трябва на струг да се изработи, дава постоянен ток. Имам скромен (не пълен) чертеж на такава машина.
« Последна редакция: Март 24, 2011, 06:08:55 pm от mi68 »

ownerbg

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #9 -: Март 24, 2011, 07:50:00 pm »
Благодаря Ви за отговорите, но темата "електричество" е бяло петно при мен. За всичко друго в един автомобил мога да говоря, но не и за тези неща. Дори терминологията не е ясна за мен. Ако имате готови решения, като ebay store  ;D или нещо подобно ще ми е наистина полезно. Както казва един приятел, "Не се занимавам с нещо, което като ме удари, да не мога да му го върна"  ;D ;D ;D
mi68, аз имам стругар "под ръка" и както се казва, достатъчно ми е свикнал с идеите, че да ги реализира безропотно.
« Последна редакция: Март 24, 2011, 07:51:57 pm от ownerbg »

batplamen

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #10 -: Март 24, 2011, 08:21:21 pm »
ownerbg,
най-краткото и бързо представяне.
Най-разпространени за леки фамилни автомобили от нисък клас са алтернатори с мощност 600-800 W. При оптималните работни обороти на изхода им има около 40 V.
За постигане на ток от порядъка на 300 А при същата мощност напрежението трябва да е 2-2.5 V.
Статорната намотка я подменяш /ти или твой приятел, който не е съвсем на Вие с електричеството/ с друга, която е с около 20 пъти по-малко навивки, но от максимално дебел проводник, който може да влезе в междината. Може и няколко проводника едновременно - в паралел.
Има разбира се и специфични моменти, но това е основното.

Характеристиката му ще е почти идентична с тази на ДВГ, и се предполага характеристиката на ННО клетката да е също почти идентична, но по-инертна. Това последното според мен е огромно предимство /до доказване на противното разбира се/.


ownerbg

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #11 -: Март 24, 2011, 08:59:19 pm »
В моята кола алтернатора е 120-140 ампера. Защо да сменям това или онова ако един алтернатор от препратката, която съм постнал ми върши работа? Нищо, че струва 500$. Въпросът вече опира до една проста механика и 2-3 часа труд. Когато реша да продам колата, качвам оригиналният алтернатор и точка. Просто Ви питам дали едно такова 350А "животно" ми решава проблемите с тока необходим за клетка, напр. с 21 пластини? Дали един такъв алтернатор би натоварвал повече или по-малко двигателят от по-малък( като оригиналният 130-140А)? Това ми е проблемът!  :) Не става въпрос да спестя пари или нещо подобно, искам да стане като хората, независимо срещу какви пари. Не че ги имам много, но ще ги осигуря. Правя около 40-50000 кмна година и мисля, че ще изплатя една скъпа система доста бързо!? 

batplamen

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #12 -: Март 25, 2011, 09:48:45 am »
Големината на електрическия товар /мощност/ върху алтернатора се пренася правопропорционално като механичен товар /мощност или работа/ върху ДВГ.
Идеята бе, и е, параметърът напрежение да се калибрира технологично в алтернатора и да не се нуждае от контрол и управление, като в същият момент тока ще зависи от оборотите и също няма да се нуждае от контрол и управление. Разбира се ще се влияе върху тока, но основно от параметрите на ННО клетката - концентрация на електролита, площ /сумарна/ на плочите, разстояние между плочите.

За повдигането на товар на дадена височина се прилага сила и се извършва работа, като се изразходва мощност.
Ако товара е примерно 1 т., то той може да бъде повдигнат с различни по мощност кранове.
Ще се повдигне и от двутонен и от двадесеттонен кран. При единия ще има оптимално натоварване, при другия - двадесеттонния - не.
И двата крана обаче ще изразходят за самото вдигане еднаква мощност и ще извършат еднаква работа. Това за самото вдигане.

Многото ампери са оптимален или максимален ток през товара на алтернатора при сравнително постоянно напрежение върху товара - 13.6 до 14 V.
Мощността в случая е отправната точка и смисъла е от ДВГ да се снема повече мощност, когато работи на високи обороти /не когато автомобила се движи по-бързо/ и съответно развива по-голяма мощност. И всичко това БЕЗ външен контрол и управление, без обратна връзка.
Без връзка със съществуващото електрооборудване на автомобила като цяло и дори на ДВГ в частност.
Ако алтернатора е с изходна мощност 2 kW, при натоварването му със 100 W той ще натоварва ДВГ със тая мощност, а не със 2 kW.


ownerbg

  • Гост
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #13 -: Март 26, 2011, 08:48:13 am »
Благодаря! Не мога да кажа, че ми е ясно, но искам да попитам- готов ли си да се заемеш с едно такова начинание?  В тази връзка, какво е това устройство- http://store.alternatorparts.com/partno2240.aspx

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Алтернатор... :)
« Отговор #14 -: Март 26, 2011, 10:10:11 am »
Не проследих темата до тук, но ми се струва, че коментарите ви са доста разнородни и нещо се губи общата логика. Ще се опитам да отговарям поетапно.

1. Дадените схеми в първия пост са опит да се реализира поредица от импулси, тривазен ток, изправен. Някакъв далечен опит да се симулира трифазната система на Боб Бойс, която е осъществена с три таймера. Не виждам смисъл да се вадят жици от алтернатора и да се прави такава система, защото честотата ще е пряко зависима от оборотите на алтернатора и т.н.

2. С големи токове се работи много по-трудно отколкото с големи напрежения. НЕ ПРАВЕТЕ клетките си за големи токове! Изложеното по-горе, за 2-2,5 волта на клетка, и пренавиването на алтернатор за 40А е напълно излишно и вредно занимание. Причините за това са, че при толкова ниско напрежение ще регулирате много по-лошо оптималното напрежение на клетката. Едно е да регулирате от 2 до 2,5 волта, друго от 20 до 25, нали?
Ефективността на последователно свързани клетки се регулира ЕДИНСТВЕНО И САМО чрез напрежението. Ако ви трябва по-малко консумация, по-малко газ - се задава по-ниско напрежение на клетката. Това лесно се осъществява с генератор на правоъгълни импулси и променлив Кзап за съответния режим на работа.

3. Коментарът на mi68 е правилен - ако някой някога иска да прави високоамперна електролиза с 2 пластини, най-добре е да изработи фарадеев генератор. Във форума има публикувана статия, в която е описан такъв метод на електролиза, при който КПД-то се повишава с около 20% (по памет) - много ниски напрежения и огромни токове. Електролитът се намира между статора и ротора. Начинанието според мен е времеемко и ненужно.