Автор Тема: Testatika - принцип на работа и основни схеми  (Прочетена 359730 пъти)

giunal

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #210 -: Септември 09, 2013, 12:03:42 pm »
Здравейте, ето и машината за тестване в сглобен вид. Това беше по-лесната част от занятието. От утре започвам балансирането, регулирането, настройката и окабеляване на Test mashinata. После следват, същинските изследвания и корекции по механиката и електрическата част, ако е необходимо............ И така нататък.
Това е за сега от мен.
Лек ден.
« Последна редакция: Септември 09, 2013, 12:55:35 pm от Maistora52 »

Неактивен rokssi2

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #211 -: Септември 09, 2013, 04:14:09 pm »
Потърси за в бъдеще мотор от вътрешно тяло на климатик. Плавно регулиране от 0 до към 300 об. Захранване 30V DC 30W
« Последна редакция: Септември 09, 2013, 06:21:57 pm от Maistora52 »

erolchy

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #212 -: Септември 09, 2013, 08:05:11 pm »
Много добре си го направил, само да те питам - гума или четка по-късно ли ще сложиш или си забравил?
« Последна редакция: Септември 10, 2013, 06:54:02 am от Maistora52 »

giunal

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #213 -: Септември 09, 2013, 10:15:21 pm »
Сложил съм я! Гума е!

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #214 -: Септември 09, 2013, 10:20:49 pm »
Здравейте, ето и машината за тестване в сглобен вид. Това беше по-лесната част от занятието. От утре започвам балансирането, регулирането, настройката и окабеляване на Test mashinata. После следват, същинските изследвания и корекции по механиката и електрическата част, ако е необходимо............ И така нататък.
Това е за сега от мен.
Лек ден.

Здравей, благодаря че споделяш напредъка си. Един въпрос имам от известно време може и да е глупав, не се сдържах да попитам. Защо ножовките - колекторите са така разположени в смисъл перпендикулярно на равнината на диска? Съпротивлението на въздуха няма ли да увеличи загубите? За да се събере статично електричество не трябва ли съпротивлението на въздуха да е минимално?

giunal

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #215 -: Септември 09, 2013, 10:33:47 pm »
Здравей, благодаря че споделяш напредъка си. Един въпрос имам от известно време може и да е глупав, не се сдържах да попитам. Защо ножовките - колекторите са така разположени в смисъл перпендикулярно на равнината на диска? Съпротивлението на въздуха няма ли да увеличи загубите? За да се събере статично електричество не трябва ли съпротивлението на въздуха да е минимално?

 :) В случая, почти няма движение на въздух около пластините защото, стъклото е гладка повърхност??? и създава минимално съпротивление!  ;)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #216 -: Септември 09, 2013, 11:08:57 pm »
spirit1, според мен силно заблуждаваш хората тук. Доколкото разбрах ти твърдиш, че за да имаме самозахранване, трябва просто да вземем волтажа от една електростатична машина и да го прекараме през траф->кондензатор->мотор. Говориш за 100W мотор и мощности от рода на 2kW?! Според мен силно се заблуждаваш относно мощностите в тези "генератори". Говориш за измерени един милион волта, но не споменаваш, че това е краткосрочен разряд, които идват от огромни кондензатори.
Ето пример:

http://www.youtube.com/watch?v=Bd2xUhf-T5U

Бонети с 2 диска и 2 огромни кофи за кондензатори. Аз преброих от започване на въртенето до искрата 12 секунди. Да силна искра, но за много малко време.
Моето усещане е следното. За мен всичко е въпрос на магнетизъм. Електричеството е съединяване на разделени заряди. Колкото сила прилагаш за разделяне, толкова получаваш и при съединяване. Аз знам, че електромагнит 100W може да вдигне 200кг. Силата на привличане на тези 2 диска във видеото едва ли надхвърля 500гр. Говоря за това колко тежест може да вдигне електростатичната сила на 2-та диска. Нека приемем, че силата на разделяне е 1кг, това е 1/200 от 100W ... т.е. 100W/200 = 0.5W продължителна мощност.
Друг аспект който исках да засегна е видеото на тестатика:

http://www.youtube.com/watch?v=Ed0kHYt2cIE&list=PLB6CEF0B98872C91E

когато лампата светва, светломера на камерата не реагира много рязко на промяната в осветеността. Извода ми е, че лампата във видеото НЕ свети много ярко. Човека който държи лампата не изглежда особено притеснен от топлината и. Съдейки по тези косвени изводи, лампата е около 40W или поне свети и топли като за толкова. Т.е. според мен машината от видеото вади около 40-50W мощност, което е далеч от киловатите, но и не е зле като за електростатична машина.

Единственото нещо в тестатика, което ме кара да мисля, че може да изскочи нещо е понижаващият трансформатор. Той е проводник спуснат във фарадеев кафез. По моето разбиране тази конструкция не работи като нормален трансформатор. Според мен има шанс заряда от централния проводник да изскача с голяма кинетична енергия и по пътя си да блъска свободно хвърчащи магнити във въздуха. По този начин волтажа пада, но ампеража се вдига и то не за сметка на генератора, а за сметка на магнитите които свободно летят наоколо. Ако това е вярно, този елемент Е тайната на тестатика и няма нужда да се работи с такива допотопни електростатични машини. Прикачвам моята версия на модерна тестатика, като не правя абсолютно никакви твърдения!!! Просто за размисъл.

« Последна редакция: Септември 10, 2013, 07:06:53 am от Maistora52 »

giunal

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #217 -: Септември 10, 2013, 06:53:40 am »
Nizo, това което ти предлагаш като схема вече го има! Този тип машина е много добре проучена и теоретично обоснована. Нарича се параметричен генератор и е изследвана от съветските учени Мандельщам и Папалекси. Има го и като вариант от Дон Смит. За да се получи СЕ от този генератор е необходимо да се постигне параметричен резонанс? Проблема е, че за постигането на такъв резонанс са необходими много високи обороти на диска. От порядъка на 15000 - 20000 обор./ минута. А така, както си сложил магнитите на самият диск, това няма как да стане.
« Последна редакция: Септември 10, 2013, 07:07:58 am от Maistora52 »

spirit1

  • Гост
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #218 -: Септември 10, 2013, 10:14:39 am »
Първо искам да поздравя за снимките и напредъка, а да не се забелязват много забележките, защото и последния модел Мерцедес днес - утре ще е с нов фейслифт.
Второ никого не заблуждавам - всеки от вас е прегледал схемата и на база собствена преценка се е включил в надпреварата с моделите. Ако ще е някакво успокоение за вас и аз смятам да сглобя една Тестатика и точно по тази схема. После и сами ще разберете как да се опрости и в същото време да е по-ефективна.
Що се отнася до другите коментари за някакви хвърчащи магнити - не ги разбирам. Това, което е начертано е Лайденски стъкленици - първите по-сериозни кондензатори. Ако сравните модел за 2кВт  с модел за 10кВт се вижда колко по-големи са вторите. Това се избягва с директно свързване на колекторите през разрядника, малкия пикофараден кондензатор към първичната. Нали вече поясних, че не се търси разряд на 15сек,  а непрекъсната работа - непрекъснат разряд. Параметрите ще се мерят на вторичната и то с обикновен мултицет, ампермер.
Другото, което се вижда на рисуваната скица са бобини около диска, а на диска някакви магнити - това изобщо тестатика ли е или си играем само?
В оригиналната схема на швейцарския  МЛ  конвертор има бобини, защото там принципа е друг - по-скоро е хомополярен Фарадеев генератор. Дисковете там се въртят противоположно и затова токовете са противопосочни - съответно на четките отива нормален заряден ток +,-.

Що се отнася до разряд с милион волта - това става господа и без кондензатори.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #219 -: Септември 10, 2013, 08:29:16 pm »
Първо искам да поздравя за снимките и напредъка, а да не се забелязват много забележките, защото и последния модел Мерцедес днес - утре ще е с нов фейслифт.
Второ никого не заблуждавам - всеки от вас е прегледал схемата и на база собствена преценка се е включил в надпреварата с моделите. Ако ще е някакво успокоение за вас и аз смятам да сглобя една Тестатика и точно по тази схема. После и сами ще разберете как да се опрости и в същото време да е по-ефективна.
Ще сглобиш една Тестатика за да видиш дали ще стане точно по тази схема. Защо тогава заблуждаваш колегите, след като нищо не си направил. Интересно ми е схемата след спиритичен сеанс ли я видя та си толкова убеден, че действа?
п.п. един страничен въпрос: как при толкова оскъдни познания мислиш да изнесеш семинар, или само ще прибереш парите...

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #220 -: Септември 11, 2013, 04:19:15 am »
Моля, изказвайте се само по темата! Не спамете "кой е учител" и "има ли той почва у нас"?!
 

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #221 -: Септември 11, 2013, 05:48:16 pm »
Цитат
Що се отнася до другите коментари за някакви хвърчащи магнити - не ги разбирам.

Около нас има постоянен поток от магнити (магнитни частици), които летят наоколо и образуват, така нареченото, магнитно поле на Земята.

Цитат
Това, което е начертано е Лайденски стъкленици - първите по-сериозни кондензатори.

Това което е начертано не е кондензатор. Това е нещо като кондензатор, но единия електрод има малка площ, а другия голяма. Аз го определям като електрод във фарадеев кафез.
Ситуацията е следната. Представете си един екран. Успоредно на него пада душ от вода/дъжд (магнитното поле на Земята). Нито една капка не удря екрана. Сега обаче слагаме пръскачка която пръска към екрана с огромно налягане, като струята на пръскачката покрива големината на екрана. Струята на пръскачката ще повлече със себе си част от потока на дъжда, който пада успоредно на екрана. Така ако имаме кофа, която събира водата която е достигнала екрана, там ще има повече вода. В кофата ще има водата на пръскачката + част от водата която пада успоредно на екрана. Скоростта с която пръскачката ще удря екрана ще е по-малка (по-малко волтове), но количеството вода въху екрана ще е повече (повече ампери). Според мен това Е понижаващият трансформатор в тестатика, като той е причината да имаме свободна енергия. Както се вижда енергията идва от магнитното поле на Земята, като този елемент го източва като помпа, давайки му скорост и посока.

Цитат
Нали вече поясних, че не се търси разряд на 15сек,  а непрекъсната работа - непрекъснат разряд.

Това се опитах и да ти кажа. Постоянния разряд, който аз очаквам да имаш, няма да превишава 0,5W. Разбери, че в поста ми няма никаква личностна нападка. Тук става въпрос за това как работи природата. Направи си генератора, врътни, измери колко ампера имаш и ела да се похвалиш.

Цитат
Другото, което се вижда на рисуваната скица са бобини около диска, а на диска някакви магнити - това изобщо тестатика ли е или си играем само?

Не е тестатика. Идеята на скицата е да имаме генератор на високоволтови импулси, които влизат в тези кафези, които обясних по-горе. Може да се подходи доста по-лесно. Има една схема на автомобилно реле, което при захранване с 12V и примерно 20mА, захранва бобина която затваря/отваря контакт. При затваряне, прекъсваме захранването и изпразваме натрупаната в бобинката енергия. Аз съм го правил и релето дава 100-150V импулси. Тези импулси после може да ги прекараме през автомобилна запалителна бобина, която ще изкара киловолтов импулс. След това го прекарваме през кафезите и гледаме дали работят така, както описвам или не.

Цитат
giunal: За да се получи СЕ от този генератор е необходимо да се постигне параметричен резонанс?

Не съм запознат с разработката на тази машина, нито с резултатите. Това което аз обяснявам не разчита на резонанс. Според мен има шанс всеки високоволтов импулс пуснат в кафеза да "изпомпва" определено количество магнитна субстанция от въздуха. Т.е. нека разгледаме една магнитна частица. Изстрелва се тя от централния електрод. Блъска се с друга частица, като при това скоростта и пада, но вече имаме 2 частици. Тези 2 блъскат други 2, скоростта пада, но вече имаме 4 ускорени частици. Те блъскат други 4, стават 8, 16, 32, 64 и да речем 64 достигат нашия фарадеев кафез и се лепват за него. Т.е. какво излиза? Вложили сме една много ускорена частица, получаваме 64 не толкова ускорени. Т.е. ампеража идва от околната среда и това е точно каквото искаме да се случва. Аз лично смятам да експериментирам с това: вход (12V DC) -> реле (за генерация на BEMF импулси) -> запалителна бобина (вдига волтажа) -> електрод в кафез (улавя каквото улавя) -> изход (:).
Успех на всички.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #222 -: Септември 11, 2013, 07:56:15 pm »
А нужно ли е колекторният електрод в кафеза/трансформатора да е непременно решетка? Аз си мисля, че алуминиево фолио ще свърши същата работа, а и ще е лесно за направа. Примерно на видеото от пост #182 се забелязват подобни електростатични трансформатори с фолио отвън и дебел проводник отвътре (в случая под соленоидна форма).
Пускам го пак за удобство: http://www.youtube.com/watch?v=NNZFDaEYiDM

Като се замисли човек, това са си Тесла трафове, ползвани наобратно - изхода ни е проводника с голяма площ и малко навивки (фолиото/една навивка), а входа е проводника с малка площ и повече навивки (соленоида).
« Последна редакция: Септември 11, 2013, 08:05:16 pm от hyparh »

Неактивен Discorder

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
  • Реалността ще се нагласява според това, което пре
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #223 -: Септември 11, 2013, 09:03:40 pm »
Хубава установка, но защо имам усещането че мултицета му откача при тези импулси и не мери коректно
За клипчето говоря

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Testatika - принцип на работа и основни схеми
« Отговор #224 -: Септември 11, 2013, 09:16:08 pm »
Възможно е... аз затова вече не меря разни "съмнителни" токове, получени по нестандартни методи, понеже вече 2-3 броя изгорих така ;D Последната жертва падна в опит за измерване напрежението от Tesla's hairpin circuit. Пробва се с товари и това е.