Автор Тема: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви  (Прочетена 122128 пъти)

sheki

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #15 -: Януари 28, 2008, 11:44:14 pm »
Нали електрожена е на прав ток? Къде е грешката?!?!?

поне стандартния електрожен е с променлив ток, затова водата само ти загрява а не се отделя повече газ. Сложи мощен грец за да може да полваш трафа на електрожена.
« Последна редакция: Февруари 08, 2008, 02:07:27 pm от altium »

Some

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #16 -: Февруари 08, 2008, 11:31:16 am »
Момчета, в крайна сметка някой може ли да потвърди това, защото е прекалено хубаво, за да е истина!

Some

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #17 -: Февруари 09, 2008, 02:25:06 pm »
Момчета, в крайна сметка някой може ли да потвърди това, защото е прекалено хубаво, за да е истина!

Можеш и ти ако го експериментираш. :)


Ще се пробвам най-вероятно, чудно ми е дали няма да стане с две правоъгълни парчета ламарина? Остава проблема с настройване на резонансната честота. Някакви идеи как да се пресметне спрямо размерите и дебелината на използвания материал?

sheki

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #18 -: Февруари 09, 2008, 02:35:06 pm »
Ако са с друга форма пластините естествено, че резонанса няма да е същия, но ти си пробвай ако искаш.

Some

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #19 -: Февруари 09, 2008, 02:37:18 pm »
Ако са с друга форма пластините естествено, че резонанса няма да е същия, но ти си пробвай ако искаш.

Е аз там не видях да са дадени размери, така че и с полусфери да опитам пак трябва по някакъв начин да настроя резонансната честота. Така че въпроса остава отворен, как да се пресметне?

Emo_71

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #20 -: Февруари 09, 2008, 06:27:15 pm »
Здравейте, от скоро попаднах във вашия форум, преди няколко седмици ми попадна PDF-а за този нагревател, и аз реших преди да го правя, да направя някои сметки. Начертах полусферите в SolidWorks и направих симулация на разонансната честота в Ansys. Оказва се че, за да има резонанс при 50Hz, полусферата трябва да е с диаметър 310мм. Незнам какво влияние оказва обкръжаващата среда, ако е във вода може би резонансната честота ще е друга.

Some

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #21 -: Февруари 09, 2008, 06:50:59 pm »
Привет Emo_71,

не съм работил с тази програма, но няма ли начин да се задава средата в която си поставил полусферата, в случая да не е въздух, а да е вода?

Emo_71

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #22 -: Февруари 09, 2008, 10:03:13 pm »
От доста време работя на Ansys, но немога да кажа че познавам добре програмата, използвам я основно за статични анализи, но с нея могат да се правят всякакви анализи, статични, динамични, има модул за флуидни анализи, а също и честотни анализи на телата (резонансни честоти и хармонични). В момента съм с Ansys10, може би в модула за флуиди ще може да се направи симулация във водна среда, но незнам там дали има честотен анализ, не съм инсталирал този модул.

administrator

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #23 -: Февруари 12, 2008, 01:58:36 am »
http://www.skif.biz/index.php?name=Pages&op=page&pid=148  Това е линк към информация на руски език за един лекар и учен който посредством облъчване на вода с инфразвук предизвиква нейното разграждане със стотици пъти минимален разход на енергия в сравнение с отделяната при процеса. Може би ще е интересно да поработим в тази насока. Това което знам е че във водата се потапя вибратор работещ с голяма амплитуда на трептенията и в областа на инфразвука с честота ~ 20 херца. Не се прибавя нищо във водата. Вероятно е да използва още някакъв дребен детайл но не е електролиза, аз предполагам че водата се поставя в силно електрическо поле като в нея са потопени електроди с високо напрежение но електрически изолирани от водата. Крайният описан резултат е че водата се разлага на водородни и кислородни йони. Члез използване на търсачката в Гугъла може да се открие информация за използваната от този руски учен , апаратура.
Ще ти е интересно да разбереш, че при Хидростар системата във водата в електролизера има потопена бобина, чието магнитно поле трепти с 20 херца и я подготвя за разпад. След което е нужно да се подаде съвсем малък ток през електродите и настъпва разкъсване на връзките.
« Последна редакция: Февруари 12, 2008, 02:06:29 am от master admin »

Тони

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #24 -: Февруари 12, 2008, 09:22:52 am »
 Емо, освен от диаметъра терптенето на полусферата независи ли от дебелината и материала?

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #25 -: Февруари 12, 2008, 09:50:54 am »
Малко ще ви поохладя ентусиазма. От 3 седмици правя експерименти, засега без успех. Първо с два черпака, после с два звънеца. Настройката е изключително трудна. Един съвет за експериментиране - потърсете генератор 0-100 Hz .......

Тони

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #26 -: Февруари 12, 2008, 10:29:13 am »
 Петър, с налучкване е трудна работа и случайна. Всяко тяло трепти с определена честота,
когато му се подаде енергия със същата честота, двете честоти съвпадат и изпада в резонанс
 Трудното е как да се изчисли честотата на трептене на полусферата.

Some

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #27 -: Февруари 12, 2008, 11:39:39 am »
Браво Петър, все пак някой се е пробвал и ПРАВИ нещо, което си е напредък. Хареса ми идеята с черпаците  :) Все пак сподели какъв е разултата. Как правиш замерванията? За колко време загравяш даден обем вода, каква е консумацията?

kazanpip

  • Гост
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #28 -: Февруари 12, 2008, 01:11:00 pm »
Момчета, с интерес прочетох отзивите ви по темата. Не знам на колко години сте , но когато бях студент си топлехме вода за кафе с бързоварчета, направени от завързани с конец две бръснарски ножчета. В единия край запоявахме проводници. Бяха разделени в двата им края с кибритени клечки. Захранването беше от мрежата. Водата завира много бързо.

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Резонансен електрически отоплител на Питър Дейви
« Отговор #29 -: Февруари 12, 2008, 01:39:47 pm »
Имам за база един бързовар 1 кВ / 220 В. Меря през стар електромер, като отчитам по брояча, както и по оборотите на диска - 600 оборота = 1 кВч. Правих само два опита на 220 В. И при двата ми изключиха бушоните. Изобщо не залитайте по големи полусфери, като черпаци например или големи звънци. Повечето опити са ми на 45-50 В от електрожен. КПД на бързовара - 83-88%, а със полусферите в много широк диапазон от 75 до 100 и над 100%. По принцип с тях затоплянето на водата е по ефективно, но целта е да се получи голям КПД.
Затова решението според мен е един генератор 0-100 херца. С налучкване - трудна работа!!!!