Автор Тема: Електролизер - експерименти  (Прочетена 200876 пъти)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #240 -: Юни 28, 2013, 09:04:30 am »
Извинете ме за грешката, която съм допуснал. Осцилоскопа, когато съм мерил постоянната съставна съм го вкл.Х1. Напрежението след спиране на захранването е 1.8в, след окъсяването става 0.3в. Клетката е единична , всичко е в паралел т.е. 2 електрода. Ламарина 304 8х11 см 4бр., х2 в паралел. Електролита го премерих 1.02 тегловно съотношение. В събота ще пусна и двата лъча, за да се вижда нулата. Гъстотата на електролита измервам с руски ареометър, който при чиста вода показва 0. Скалата му е 2 пъти по-дълга от нашите. Мисля, че е точен.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #241 -: Юни 28, 2013, 09:12:25 am »
Valex !Приемам ! Знанията ми за горивните клетки са твърде малко ! Чел съм че не са популярни поради ниския КПД ! Освен в специфични приложения като в космическите например !

nikolayst

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #242 -: Юни 29, 2013, 07:49:16 pm »
Извинете ме за грешката, която съм допуснал. Осцилоскопа, кога
Имам питане? Пробвал ли си, след като ти се е установил режима на работа да разклатиш буркана с клетката. Дали се променя това отместване от нулата?
 При мен също се наблюдава /схемата ми от пост #223 преди две страници/ и се влияе от разклащане. Можете да  видите отместването на клипа който съм публикувал. По-интересно обаче е друго, максималното напрежение на импулсите там е около 38V, а пускайки схемата беше 52V. Докато се натуткам да пусна запис 1-2 мин. то намаля. Това при мен се случва винаги, а тока през клетката не се променя /от разклащане/. За него съдя по картинката от осцилоскопа в/у R16. Дълго ме озадачаваше, защото едва ли не се губи енергия. Тока е същия, а напрежението пада, значи......... Оказа се просто. Пада на напрежение в/у клетката намалява, в/у транзистора се увеличава, а в/у R16 остава непроменен. Източника не си изменя напрежението, значи втори закон на Кирхоф е изпълнен за контура. Просто проводимостта на клетката /тя е с дейонизирана вода/ се увеличава. Пада на напрежение в/у нея намалява, а транзистора компенсира. Искам да подчертая, че ако разклатя пластините напрежението в/у клетката се връщат в начално положение и след 1-2 мин. пак намалява.
« Последна редакция: Юни 30, 2013, 07:58:30 am от Maistora52 »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #243 -: Юни 29, 2013, 10:29:27 pm »
nikolayst
При моя опит не наблюдавам такова нещо. Първата ми клетка беше с 1 мм междина и там се наблюдаваха разни подобни явления, които не съм изследвал. Не съм правил опити с чиста вода, започнах директно с 1.22 КОН, но тока беше много голям при пускане и намаляваше прогресивно за около 1минута. Установих, че газа между електродите го прави, защото е затруднено излизането му от пространството между електродите. Сега съм с 4мм. разстояние, с 1мм. Преди в горния край на клетката имаше повече газ отколкото електролит. Пробвах с магнит от HDD, но не се получава никаква реакция.
За съжаление не успях днеска с опитите, надявам се утре да мога поне да ги започна.
« Последна редакция: Юни 30, 2013, 07:59:36 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #244 -: Юни 30, 2013, 08:48:24 am »
Момчета ! Прави сте но, това никога не ме е притеснявало ! Логично явление ! И споко ! Независимо, че мощността върху клетката намалява, добива си остава константен ! И това е обяснимо ! Часове наред, не прекъсната работа, добива е постоянен независимо спада на нивото на електролита(без доливане) и спада на напрежение ! Така че аз игнорирам този "проблем" ако изобщо е проблем !!!
« Последна редакция: Юни 30, 2013, 02:58:43 pm от Михаил Кузмов »

nikolayst

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #245 -: Юни 30, 2013, 01:53:40 pm »
При мен все пак е малко по-различно. Максималното напрежение намалява от 52 на 38V. Това е около 27%. При неизменящ се ток означава, че проводимоста на дейонизираната ми вода се е увеличила с толкова процента. Това означава, че или успявам да и направя нещо което след разклащане се разваля или, че от пластините се отделят някакви ойни, които променят проводимостта, а след раклащане се разсейват в околната неучастваща в електролиза вода. При мен добив на газ напрактика няма. Има само мехурчета полепнали по пластините и тук таме някое се пука. Ако станат толкова много /полепналите мех./ проводимоста ще намалее, защото ще пречят на тока, а при мен е обратно - увеличава се. Дълго мислех, че наблюдавам Бариерния ефект на Пухарич който трябва до 27 мин. напълно да прекрати електролизата на Чиста вода и след Почукване /Mechanically Tapping/ по пластините да се възстанови, ама май НЕ.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #246 -: Юни 30, 2013, 03:19:34 pm »
Тук има нещо което ме кара да питам ! Защо си губиш времето с вода, без катализатор ? Трябваше отдавна да разбереш че електролиза се прави с ток ! Ниско омна клетка, нискоомен източник ! С 100в. и 1А  правиш мощност 100W ! Водата загрява бързо, клетката се пълни със свободни електрони и електролизата спира ! Дори при по високи мощности спира за секунди ! Електроните са токоносителите, и при високо омен източник  и високо омна клетка няма от къде да се затворят ! Значи следва повишаване на напрежението, съответно тока избутва мехурите, водата загрява още повече и става бързовар !  ТОК, ДОБЪР КАТАЛИЗАТОР И ДОБЪР ДИЗАЙН на клетката !

Harpartun

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #247 -: Юни 30, 2013, 05:14:16 pm »
Какви електроди използвате ?  Преди около месец си правих водородна клетка за добавка към горивото на колата, (на старата използвах паро-инжектор) сега я доразработвам за да мога да карам изцяло на вода. Имам проблем с електродите до сега използвах медни, но се разпаднаха. Нямах проблеми с поддържането на честотата но клетката ми работи на 12V 50Hz.
« Последна редакция: Юни 30, 2013, 05:16:25 pm от Harpartun »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #248 -: Юни 30, 2013, 08:41:43 pm »
Неръждаема стомана 316 L най добре ! Ниско съдържание на въглерод, (въглерода е убиец на каталитичния процес) и сравнително високо съдържание на Mo(молибден), молибдена подобрява ефективността ! Само 904 L е с по добри показатели, но доколкото съм информиран се доставя само по поръчка !

Harpartun

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #249 -: Юни 30, 2013, 10:01:09 pm »
Аз си мислех да изпозлвам графит. Но ми се струва,че много ще утежни установката и ще стане чуплива. Първоначално прототипа ми беше с графитени електроди и се представиха добре. Колкото за установка в кола със сигурност ще се смелят по българските дупки.

balabanoff

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #250 -: Август 13, 2018, 02:42:53 am »
Вижте последните ми експериментални конструкции на клетка и електролизер наречени FS1c и FS6cE . Ако събудя някакъв интерес ще коментираме подробности. Като поразчистя и подредя "лабораторията"ще направя  видео на работата им. Сега ще опиша обобщено няколко експеримента за добив и ефективност. За тръбната клетка за сега нищо. За електролизера; стомана 316L, захранване: директно от мрежата през кондензатор към мостов изправител(грец) + и -  в двата края на електролизера, твърде известна схема, концентрация на електролита 10% NaOH. Измерените ток и напрежение директно на изводите са 11,35 А / 12.3 V т.е. приложена мощност 139.6 W. Измерения добив на газ по познатата технология с 1 лт. PET бутилка  винаги беше за 71 сек. в продължение на 4-5 часа непрекъсната работа. приложената мощност леко спадаше а температурата на електролита не превишаваше 40 градуса в края на периода. Според калкулатора ефективността по Фарадей варираше между 108-110% а електрическата около 65-66%. Тук ще бъде коректно да отбележа че мощността от мрежата измерена с два различни уреда (ватметри) беше около 60% повече. Логично когато говорим за ефективност на електролизер да имаме в предвид и загубите т.е. да сме на ясно каква мощност дърпаме от мрежата и каква мощност ще получим от произведения оксиводород или само водород ако разделяме газовете.
Можеш ли да покажеш схемата на свързване на плочите?
Благодаря!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #251 -: Август 13, 2018, 10:31:01 pm »
Може да! Все пак да подчертая, този дизайн е т.н мокър. И за девете снимки които поствам. Съкращението FS означава full submerged (напълно потопен). 1с, 1cell (една клетка) 6с, 6cell (6 клетки). От този тип дизайн се извличат само смесени газове. Конструкцията става неразумно сложна ако трябва да се разделят газовете. За това се използва другият тип наречен сух. Също става с тип "хофманов апарат" но там ефективността е твърде ниска. Този тип е за учебни цели.
Кутията има 6 самостоятелни прегради, подобно акумулатор за 12 в. Всяка преграда поема 4 плочи чийто изводи са изведени самостоятелно през отвори на капака, херметично уплътнени. Капака се уплътнява с гарнитура. Над преградите има малко разстояние за събиране на газовете от 6те отделения. Над 2ра и 4та междина на капака има монтирани изходящи щуцери.
24те извода на плочите дават възможност за разнообразно свързване. Има щуцери за пълнене, отвори за изравняване на електролита и т.н. подробности. Има само един начин на свързване при който електролизерът работи най ефективно, същевременно добива достатъчно газ. Останалите добиват повече газ но еф. спада.
Този дизайн трябваше да работи в автомобил. В последствие събрах повече занания и се отказах. Така сега си го имам като експонат.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #252 -: Август 14, 2018, 10:04:59 pm »
Ето ти снимка на свързване в най ефективна работа. В средата на капака има монтирана SS тръбичка затапена със заварка от долу с по широка планка. В отвора се пъха датчик за следене на температурата на електролита.
Фактически всяка клетка се представя като двойна. Малко по дебела от единична, същевременно двойно по голяма площ. Уникален дизайн.
Твоя си работа как ще го използваш щом се занимаваш с води.
Без управление на захранването, постига над 2лт./мин. газ вързан към работещ автомобил на празен ход. Това е прекалено много за автомобили с двигател под 2000сс.
Ако ще пресилваш тока, изводите от плочите трябва да са SS316 поне м5 (като на снимката). Забелязват се посинени медни връзки на мястото на притискане от шйбите от експериментално насилване. Конструкцията е издържлива и на налягане. Тествана на 5 bar. Нормално работи от 0.5 до 1 bar тъй като водорода дифузира през всичко.