Автор Тема: Електролизер - експерименти  (Прочетена 205081 пъти)

nikolayst

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #225 -: Юни 25, 2013, 10:14:52 pm »
Да разбира се! Това е платото на един от импулсите - увеличено, за да се подчертае амплитудата на тези Къдрави Вълни /Rippled Waves/, около или по-скоро под 1.4V. Характерно напрежение за водата!
« Последна редакция: Юни 26, 2013, 12:10:25 pm от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #226 -: Юни 26, 2013, 09:16:06 am »
Ясно ! Педи време в експерименти постигах тези къдрици с амплитуда 5-6 в. ! Разбира се не с такава схема ! С класическа схема на boost converter съм постигал до 200 в. пикове . С повишаваща  схема на flay back траф. 3 пъти, вторична от дебел проводник с цел мин. вътрешно съпротивление, нещата се свеждат до подобни осцилограми и никакъв ефект върху ефективността ! Честотата от 1200 Hz нагоре винаги влошаваше добива ! Да поясня: тези резултати са върху  FS6c ("мокрия" електролизер който съм показвал) с 1% NaOH в дестилирана вода ! Разстоянието м/у плочите в клетките е 1мм ! Всички останали води имат непостоянен състав (респективно непостоянни резултати) и смятам че е загуба на време да се експериментира ! Канадците  от Xogen са много напред с химията и добиват водород само по химичен начин ! Трябва ни химик във форума ! Другите методи, " Тренчев ", "плазма с карбонови електроди " за добив на газово гориво от вода са доста енергоемки и не мисля да си губя времето с тях ! Известни са отдавна ! На Тренчев идеята ми допадна само от гледна точка на безопасността ! Газът се добива,йонизира и гори ondemand ! Без съхранение, без затворен съд ! Вдигаш ключа, имаш пламък,сваляш ключа нямаш пламък ! Изключително удобно и безопасно !!!!! Дали Тренчев работи по ефективността не е съобщил !
« Последна редакция: Юни 26, 2013, 06:03:02 pm от Михаил Кузмов »

@praktik

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #227 -: Юни 26, 2013, 12:28:03 pm »
Михаиле, знаеш ли какъв е електролизера на Тренчев, един форумист тук съобщи че ползвал инвенторен електрожен и аргон .
« Последна редакция: Юни 26, 2013, 04:00:00 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #228 -: Юни 26, 2013, 02:05:31 pm »
Това се има в предвид, че може да прави газ : http://mazeto.net/index.php?topic=7267.0

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #229 -: Юни 26, 2013, 06:12:49 pm »
Valex ! Именно това имах в предвид по горе ! Новия метод за отопление ! Както го е формулирал Тренчев ! Вече беше репликиран и показан тук от съфорумник ! Praktik ! Колкото до инверторния електрожен, не съм виждал изхода на осцилоскоп ! А и нямам инф. поглед върху схемата ! Предполагам че е ключов преобразовател с тороидален траф !

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 375
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #230 -: Юни 26, 2013, 06:33:48 pm »
Колеги, прикачвам едно клипче да видите нещо.
Напрежението на пиковете е 9в , при 12в пикове произведения газ е колкото от 12в акумулатор.
Консумацията обаче, е с една трета по-малка. Ще се опитам да направя опити с различни честоти и напрежения и ще "докладвам" както се казваше.
За инверторния електрожен го писах аз, но трябва де е по-високо напрежението.
Поздрави на всички от Смолян.
Коцето Сурнев.
« Последна редакция: Юни 26, 2013, 11:15:17 pm от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #231 -: Юни 26, 2013, 09:01:14 pm »
Искаш да кажеш, че при 1/3 по малка приложена мощност, получаваш същото количество газ !? Ако правилно съм разбрал, излиза че това е над 100% ефективност ! Ами не е зле ако е начало ! Като ще "докладваш"дай повече инфо ! Електролит, плътност,входна мощност, изходна, според някой калкулатор,схема с която постигаш резултата и т.н. ? Върху клетката ли са тези осцилограми ? Успех !!!!!!!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #232 -: Юни 26, 2013, 09:49:58 pm »
До сега не съм чел във форума някой да е съобщил че работи за добиване на моноатомен микс, ННО(браун газ) !Чели сте за уникалните свойства на този газ за които е съобщавал,  нашият сънародник Илия Вълков ! По късно и други изследователи !  Ако някой работи ще е добре да споделим експерименти а може би и постижения ! Ще дам пример ! Пускам два клипа за устройството което подготвям за целта ! Според патента на Юл Браун, за водородно кислородно заваряване, чрез волтова дъга може да се постигне дисоциация на оксиводорода добит чрез електролиза ! Бях показал,не помня в коя тема волтова дъга ! Видя ми се сложна тази схема и поработих за опростяване и увеличаване на мощността на дъгата ! Днес се получи това ! След още малко работа мисля че ще се получи още по добре ! Това се получава при 25 W  приложена мощност, директно от мрежата 220 в.
« Последна редакция: Юни 26, 2013, 09:55:36 pm от Михаил Кузмов »

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 375
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #233 -: Юни 26, 2013, 09:59:16 pm »
Михаиле, здравей.
Мощността не съм я мерил още, пускал съм клетката на 12в. и по този начин с 12в. пикове 70кХц с еднакъв електролит КОН. Резултата е еднакъв в произведен газ. Направих опита защото споменаваш, че над 1.2кХц не си струва да се правят опити. Колкото до опитите - в събота и неделя ще ги правя, и както казах ще докладвам в табличен вид даже. Блока е старо мощни захранване от първите АТ компютри пипнато малко. Хващам захранването след мощното шотки преди филтрите, като към тях го пускам през друго шотки - само да работи защитата и регулирането, без да има постоянна съставяща към клетката. Осцилограмата е върху клетката. Ще помъча да регулирам плавно напрежението, макар, че е малко трудно в тези блокове. Това от клиповете съм го правил с Тиристорно-кондензаторно запалване и бобина Б114 от ЗИЛ130.
За сега толкова. Ще пусна една оторизация за скайпа.
« Последна редакция: Юни 26, 2013, 11:19:20 pm от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #234 -: Юни 27, 2013, 05:48:24 pm »
Здр.!Смолянски !Аз в Смолян съм живял 5 години ! Но това е друга тема ! Сега искам още нещо да уточним защото определено ме заинтригува ! 1/ 12в. пикове над правотоковото ниво на клетката ли ? 2/ Еднакъв електролит КОН ? Т.е. колко % плътност ? Да при мен е предел от 1200 Hz ,след което започва спад на тока и спира електролизата ! Това при 1% плътност на дест. вода с NaOH ! Днес повиших мощността (от клиповете) до 230 W и за кратко време наоколо започна да се спича ! Бобинката е от форд фиеста ! Според мен слабичка ! Целта описах в предния пост ! Свеща с надстройка ще стане дюза ! Да видим какво ще се получи ? Ако знаеш по яки запалителни бобини кажи ?

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 375
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #235 -: Юни 27, 2013, 08:25:42 pm »
Михаиле, здравей.
1. 12в. от нулата, по-интересно е другото,което наблюдавам. След като спра захранването, остава едно напрежение, което не е от захранването.
То е около 4в. , но след окъсяването на клетката изчезва и остава около 1в. от формираната вече клетка. Осцилограмата от нулата до долния край на импулсите е точно тези 4в. които остават при спиране - откачване на полюса. Гъстотата на електролита не съм я мерил, писах, че в събота ще правя измервания. Пердполагам, че е около 1.05 с ареометър. В буркана съм сипал към 80 гр., а целия е 2л., ама не е пълен.
За бобината- най-яката бобина, която съм срещал е руска Б114 от ЗИЛ 130. Карал съм я да прави искра на повече от 10 см., само че с кабел от неоново осветление. Другите кабели - автомобилни, от ТХО на цв. телевизори не могат да отнесат напрежението. Иначе на тъмно кабела свети синьо. Другото е, че изводите на първичната са изолирани от вторичната. На вторичната единия край е на маса.
 За рекомбинация на водород имаш предвид. Доста внимателно изчетох Лайм.
Поздрави - Коцето.
« Последна редакция: Юни 27, 2013, 08:30:52 pm от Ksurnev »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #236 -: Юни 27, 2013, 09:43:14 pm »
Пак ме хвърли в размисъл !Питах за правотоковото ниво ! Именно тези около 4в. ! Значи електролизера ти се състои от две клетки. Когато мериш със сондата върху клетката пиковете се наслагват именно върху това ниво ! Електролизера известно време държи напрежение подобно на акумулатор ! Колко време ще продължи това зависи от капацитета му ! Т.е. площа на електродите и плътността на електролита . Съвет, свържи крушка с нагреваема нишка паралелно на електролизера ! След изключването ще свети известно време с намаляваща сила ! Все пак тези пикове от 12в. над нивото на клетката как получаваш ! С каква схема ? Аз не съм постигал повече от 5-6. По точно клетката размазва късия по време 200в. импулс до 5-6 ! От скоро се задълбочих в захранването, така че не мисля че съм опитал всичко !  Сега ще напиша моята методика  за това как да направиш желаната плътност от произволно количество вода ! Някой по чат с математиката може  да напише уравнението !
Пример: напълнили сме електролизера до нивото при което смятаме че ще работи: отливаме и  имаме 480 гр. вода (задължително тегловни части):искаме да направим (примерно) 20% плътност: КОЛКО гр. катализатор да прибавим ? :
1/изваждаме от 100 желания % :   100-20=80
2/делим грамовете вода с полученото число: 480:80=6
3/полученото число умножаваме по процента(като число) който искаме да направим(това е количеството катализатор в грамове което трябва да прибавим към водата) 6Х20=120гр.
И така 480+120=600гр. готов 20%електролит !!!!!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #237 -: Юни 27, 2013, 09:56:29 pm »
Някъде в темите бях публикувал как се прави кислородно-водороден акумулатор. Принципа е, че се събира кислорода и водорода в отделни полупропускливи обеми (обикновенно около въгленов електрод торбичка с въгленов прах) след прилагане на постоянно зареждащо напрежение се разлага водта. Разряда прави обратното от кислорода и водорода прави  вода и ток.
След изключване на захранването на водородните клетки имате остатанали газове по пластините и докато се изразходи или излезат тези газове от пластините клетката се държи като газов акумулатор.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #238 -: Юни 27, 2013, 10:04:10 pm »
Имаш в предвид горивна клетка !?

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #239 -: Юни 27, 2013, 10:18:49 pm »
Подобно е. Принципа е същия, но там има разделяща мембрана и други сложни неща. Просто този любителски акумулатор е с много по-малко КПД.
Обяснявам остатъчното напрежение.
« Последна редакция: Юни 27, 2013, 10:20:23 pm от valex »