Автор Тема: Електролизер - експерименти  (Прочетена 204575 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #210 -: Март 12, 2013, 07:57:30 pm »
Извинявам се за тъпия въпрос: Като реактивен товар как стои въпроса с изоставането на напрежението от тока към клетката? Ток има а няма още достатъчно напрежение върху клетката ????

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #211 -: Март 12, 2013, 09:17:11 pm »
Изместването на фазата не ни пречи! Да му мислят генераторите които произвеждат енергия! Домашните електромери не отчитат това! Само на големите предприятия но те си имат ККУ за компенсиране. Включените ел. мотори влошават cos. fi а включените кондензатори го подобряват. За нашия случай хубавото е че кондензатора държи тока константен каквото и да се случи с електролизера! P.S. не съм сигурен но вероятно и в градските трафопостове има ККУ.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #212 -: Март 12, 2013, 09:55:29 pm »
Примерно електролизер с 100..105 клетки. Средно 102 клетки. Напрежение на клетка около 2 волта. Разширяваме 1,8V .. 2,2 V.
102*1,8=183.6V
102*2,2=224,4V
Между 183,6 и 224,4 волта е ефективната електролиза. Погледнете сега полусинусуидата на напрежението 220V (което не е 220V, а е около 200..240V :) ). Ефективната площ на напрежението е затъмнената част (не ми се смята колко е ). Под нея просто няма да протича елекролиза защото няма достатъчно напрежение върху клетка за да протече електролиза, а над затъмнената част има по-голямо напрежение върху клетка, което пък ще докара ток който загрява излишно електролита?
Нещо като извод: По-добре да се работи само в областта примерно от 220V дo 320V (естествено с по-вече клетки ) като се спира напрежението когато е под 220V. Така би трябвало да се вдигне КПД-то или поне ще е по-високо от сегашното :)
Друг вариант е изправяне, стабилизация на някакво напрежение и после накъсване.
« Последна редакция: Март 12, 2013, 10:12:56 pm от valex »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #213 -: Март 12, 2013, 11:06:31 pm »
Valex! Очевидно някъде грешиш! От къде са тези 224-320 волта на графиката? Ориентировъчно напрежението на мрежата умножаваме по 0.9 и толкова измерваме на изхода на греца. Би станало 320в. ако поставим филтриращ кондензатор на + и – при положение че няма товар. Кондензатора който поставяме пред греца т.е. на променливата страна единствено ограничава тока до 1А на всеки 14 mF. Ако измерим напрежението без товар(клетка) то ще бъде 220*0.9=198в. Ако обаче свържем само една клетка напрежението ще стане 2в. и през клетката ще протича ток само 1А. Смело направи този експеримент и ще се убедиш! След което вържи осцилоскопа на електродите на клетката. Ще видиш  2в. DC и над тях пулсации 100 Hz. По просто от това захранване няма! То покрива всички нужди на конвенционалната електролиза но не е високо ефективно.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #214 -: Март 13, 2013, 07:38:29 am »
Примерно от тук:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:%D0%9F%D1%80%D0%A2.png
Амплитудната стойност на синусиодално променливо напрежение е ефективната стойност умножена по корен квадратен на 2 (около 1.41).
« Последна редакция: Март 13, 2013, 09:19:10 am от valex »

fantom4e

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #215 -: Март 13, 2013, 09:17:00 am »
Господа (и Дами) електролизата не е само ток, има и химия!

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #216 -: Март 13, 2013, 05:39:53 pm »
Мисля че водим ненужни теоретични спорове! Електролизера е физика и химия и най вече практика! Как да си обясним различите конструкции различните захранвания и различния газ който се добива?
« Последна редакция: Март 13, 2013, 05:55:59 pm от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #217 -: Март 13, 2013, 09:01:45 pm »
Здравйте колеги!
Попадна ми ултразвуков апарат за физиотерапия. Набързо потопих две неръждавейкови пластинки, в една стъклена ваничка и им пуснах напрежение от ТЕС-а. Когато потопя трансдюсера,  се отделят поне 5 ПЪТИ повече мехурчета от електродите. При това мехурите който се отделят са едри /като от газирана вода/.
 Просто давам насока за действие, вярвам в свръх ефективната електролиза и съм пробвал някои неща в тази насока.
« Последна редакция: Март 13, 2013, 09:43:38 pm от Радeв »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #218 -: Март 14, 2013, 04:48:05 pm »
Радев! Това е интригуващо! Някои автори съобщават уедряване на малките мехурчета в големи, което е сигурен знак за високо ефективна електролиза. Моя опит също доказва това! Постигам впечатляваща електролиза само със 100 миливата вложена енергия но какво от това! Материалите и технологиите са толкова скъпи че кой ще си купи такъв разбивач на водната молекула който не може да изплати цял живот!? Моите експерименти са в мини вариант! Идеята ми е да се докопам до нещо което ще може да си го позволят повече хора които имат що годе технически познания за selfmade а за тези които не могат да си го купят от производител на поносима цена и да знаят че могат да си го изплатят!
Имам въпроси? На какво казваш ултразвуков апарат? Аз смятам че това е едно като слушалка и с него размазват мехлеми! Сравнил си визуално DC електролиза с електролиза от този апарат! До тук добре! Сравнил ли си приложените мощности? Впечатляват ме големите мехури за които пишеш! Малко повече светлина може ли?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #219 -: Май 03, 2013, 09:09:49 pm »
Бях пропуснал че това може би ще е интересно,обещано от предишните постове !! Виж стр. 11 #156 и #154
« Последна редакция: Май 04, 2013, 08:56:41 pm от Михаил Кузмов »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #220 -: Май 04, 2013, 05:53:47 pm »
Този експеримент си заслужава да се види и коментира ! Ориентирайте се по имената на двата видео файла ! Приложената мощност при единия е 18 пъти по малка ! Именно high-ef-el.flv.  В консервния буркан електролита е 10% NaOH . Добива на газ не е измерен защото буркана е отворен ! Експеримента не е коректен по тази причина ! Визуално обаче се наблюдава почти еднакво отделяне на газ ! Може би ключът е в електродите, които предполагам са от молибден ! Взети са от повредена натриева лампа ниско налягане ! Виенето което се чува при единия файл се дължи на ферита  Е80 който използвам! Пропуснах да видя на осцилоскопа точната цифра, но мисля че е около 1200 Hz !
« Последна редакция: Май 04, 2013, 08:49:36 pm от Михаил Кузмов »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #221 -: Май 07, 2013, 08:56:00 pm »
Ето и малко информация за изпълнението ! Файла  Faraday's Law  показва приложена мощност 2.31 W .    T.e. 2.1 V  1.1 A . От стабилизиран токоизправител нагласих тези показания за да бъда най близо до 2.34 Wh с които Фарадей е постигнал 1 лт. за 1 час. Това наричаме 100% по Фарадей.  Файла  high-ef-el показва приложена мощност 0.1273 W. Т.е. 1.9 V измерени с RMS волтмер и 67 mA ток. В схемата нищо особено ! С таймер 555 от 3 краче през емитерен повторител подавам импулсите с коефициент на запълване 50% на гейта на MOSFET транзистор. Трансформатора е навит в/у феритна сърцевина Е80 , Flyback топология . Няма бифилярки само през един шотки диод подавам + на електрода ! Ще трябва да затворя буркана и да прекарам газа през бутилка под вода за да финализирам експеримента ! Ако това което изглежда е вярно може да се мисли че това е високо ефективна електролиза !
« Последна редакция: Май 08, 2013, 08:05:58 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #222 -: Май 08, 2013, 11:14:49 pm »
На това видео виждате електролизер изграден от сухи клетки. Плочите са от стомана 304 и за това електролита в разширителния буркан  е доста мътен ! При тока и напрежението което се виждат добива е 1 лт. за 58 сек. За DC електролиза това е мн.добър резултат. Под 3 wh за 1 лт. газ и съответно около 78% електрическа ефективност ! Има някои неща за подобряване относно конструкцията ? Смятам че при пулсиращо захранване ефективността значително ще се повиши ! На феновете на сухата клетка мога да опиша подробностите от конструкцията които гарантират висок добив дори само с DC захранване ! Ако сте чели предишни мои постове ще знаете че не съм фен на сухата клетка и имам сериозни доводи за това но тази  се получи добра !

nikolayst

  • Гост
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #223 -: Юни 24, 2013, 08:01:56 pm »
Здравейте! Предната ми и изява беше в раздел Пухарич и от там знаете, че се стремя да се доближа до неговите резултати. За целта се захванах да направя схема която да дава картинки /на осцилоскопа/ подобни на фигурите от патента му. В едно изречение за осцилоскопа - това, че го имам не означава, че е мой, не съм специалист по електроника, а по-скоро начинаещ с ентусиазъм. И така реших да създам амплитудна модулация за разлика от масово срещаната импулсна модулация. При Пухарич 20-200Hz синусоидално напрежение се модулира с такова на честота 200-100 000Hz /фиг.5 от патента му/. Аз успях да модулирам триъгълен с правоъгълен импулс, като има възможност падащия фронт тригълния да е почти вертикален /руснаците му викат пилообразен/. Освен това Компонент1 на Пухарич имал възможността да променя дълбочината на модулация от 0% до 100% и от 100% до 0% на всеки три секунди/стр.5 м/у 35 и 45 ред от патента/. При мен определено не се получава това, но все така контролирам минималната амплитуда. Вижте клипчето. Там преминавам през четирите възможни режима. До колкото разбирам Стенли Маер също е ползвал нарастващи по амплитуда импулси които приличат на моите пилообразни. Трите секунди ги вмъквам с още един генератор на триъгълни импулси.

U1 генерира трите секунди, U2 низката честота и U3 носещата честота. Захранващите напрежения са такива каквито са при мен. При IRFP360 високото може да е до 400V. Сигналите от от U1 и U2 се модулират от Q1 и Q2, а полученото се модулира с правоъгълните импулси на U3 в Q3. BF980 поне на мен ми изглеждаше много екзотичен, но струва 50ст., имаха много на брой и бързо го налучках как работи. Потенциометрите за честота и коефициент на запълване и за трите генератора са еднакви и съответно на една ос /стерео потенциометър/ т.е.(R1,R2),(R3,R5) и (R4,R6). Така коеф. на запълване /теоретично/ винаги е 50% , а се мени само честотата. Стойностите на C6 и R18 т.е. клетката са произволни, но що годе реални. Най-трудно е с R16. То може да варира от посочените омове до
само няколко милиметра от нагревател за печка т.е. части от ома. Ако е много малко за даден товар /клетка/ транзистора Q4 минава в ключов режим, ако е много голямо - няма аплитуда в/у товара.
  Ето и нещо което доста прилича на фиг.6 от патента на Пухарич.

 Имам и други резултати и идеи които мога да споделя ако ви е интересно, ама избухвания на вода не. На 324V вече я пробвах освен, че тока се качи /през нискоминерална вода/, картината на осцилоскопа не се промени. Ако може някой да и закачи повишаващ трансформатор може и да се случи нещо, ама аз не мога. Обикновено се пали транзистора, а по някога и кабелите.
 Схемата работи с високи съпротивления на клетката т.е. с вода без сода каустик. Иначе транзистора започва да грее, вече не работи в ключов режим.
« Последна редакция: Юни 24, 2013, 08:12:16 pm от nikolayst »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Електролизер - експерименти
« Отговор #224 -: Юни 25, 2013, 08:12:58 pm »
Николай! До колкото разбирам, снимката на осцилограмата е върху работещия електролизер ! Ако това е така потвърди !