Автор Тема: Еlectric bicycle - 1КW, 48V  (Прочетена 168859 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #105 -: Юли 25, 2011, 12:25:47 pm »
Тез оловни SLA акумулатори вече започнаха с магариите ..... днес единия беше на 12.10 а другите на 12.6V Имам чуството че имат умряла кретка. Като дам ток до дупка, пада напрежението и после доста бавно се връща към нормалното, но днес на прибиране ще наблюдавам на волтметъра..... Нещата отиват към LiFePo4 или в краен случай кадмиеви,но проблема с ниската мощтност/кг си остава .....
« Последна редакция: Юли 25, 2011, 12:28:59 pm от eng. Radoslav »

batefori

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #106 -: Юли 26, 2011, 07:04:51 pm »
Някога заводите се обслужваха от електрокари като вътрeшен транспорт. Мисля, че техните батерии бяха силициеви. Във всеки случай нещо бяха по различни, защото на приятелче му го преправяха с някакви други клетки. След смяната въртеше като откачен. На мен ми беше презацепено делкото и само с неговия успявах да запаля безпроблемно! Това докато ми фъсна стартера...
« Последна редакция: Юли 30, 2011, 04:24:56 pm от batefori »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #107 -: Август 24, 2011, 10:18:30 am »
http://www.youtube.com/watch?v=tzsHFka92X8
http://www.erockit.net/

Много интересен проект! :)

hakama

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #108 -: Август 24, 2011, 11:33:29 am »
Добре, от доста време искам да си направя подобно нещо, все още не съм се спрял на концепция.
Какъв бюджет е необходим, за да си направи човек, средство за придвижване в града и на дистанции извън него - на село (до 20-30км)?

Кой е най-достъпния, оптималния вариант? С ДВГ или с електро? За база мисля, че велосипеда е най-удачен, понеже е с големи гуми (добре е поради лошите ни пътища) и има опция за човешка тяга ако се наложи (баир или свършване на заряда/горивото), както и леката конструкция.

Какви са предимствата/недостатъците на двата типа? На пръв поглед електровелосипеда ми се струва, че ще бъде тежък (ако се катери до 3 етаж например), но пък излиза по-евтин откъм пробег.

hakama

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #109 -: Август 24, 2011, 11:37:53 am »
Добре, от доста време искам да си направя подобно нещо, все още не съм се спрял на концепция.
Какъв бюджет е необходим, за да си направи човек, средство за придвижване в града и на дистанции извън него - на село (до 20-30км)?

Кой е най-достъпния, оптималния вариант? С ДВГ или с електро? За база мисля, че велосипеда е най-удачен, понеже е с големи гуми (добре е поради лошите ни пътища) и има опция за човешка тяга ако се наложи (баир или свършване на заряда/горивото), както и леката конструкция.

Какви са предимствата/недостатъците на двата типа? На пръв поглед електровелосипеда ми се струва, че ще бъде тежък (ако се катери до 3 етаж например), но пък излиза по-евтин откъм пробег.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #110 -: Август 25, 2011, 08:55:19 pm »
За 250-300лв се намират, нови, китайски двутактови двигателчета с обем 50-80ccm. А за 500-600лв има и 4-тактови, което лесно биха могли да се пригодяд за работа с пропан бутан. Разхода на един велосипед със ДВГ рядко надвишава 2л/100км.
Определено предимството му е в по-голямата автономност. Но 2л A95 са си 5лв.... а и масла за двутактовия.
Електрическия изминава със 0.2лв 100км, определено е по-евтино.
Аз ще си купя 1kW хъб мотор за задната капла + 20Ah LiFePo4 батерия. Според мен това е най-доброто което може да се направи за в момента, малко по-скъпо е но удоволствието от карането е неописуемо. Относно оловните акумулатори - те просто не стават!
Натежаването на велосипеда не е голям проблем, дори и подобрява стабилността на пътя при добро разположение. Аз преди няколко дена се качих на обикновен велосипед и 30км/ч ми се сториха като 100 .....
Най-големия проблем който стои пред мене е шипинга, не съм склонен да платя 1/3 от цената на продукта за транспорт....

П.С. Единствената причина поради която бих си вземал ДВГ е да експериментирам с пантон реактор, и да разбера реално може ли да работи добре двигателя на вода + гориво.
« Последна редакция: Август 25, 2011, 08:58:18 pm от eng. Radoslav »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #111 -: Септември 03, 2011, 10:07:54 pm »
Направо незнам вече, с тез шипинги ми писна на .... Не може! За хъб мотор + батерия + контролер  = 510$ да ми искат 250$ за шипинг.
Като ще е тъй с оловни акумулатори ли да карам? Няма да видят от мене толкоз пари за изгорена нафта/мазут.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #112 -: Септември 09, 2011, 08:13:19 pm »
Катерене на стълби с електровелосипед 500W, с свободен среден венец.
http://www.cyclone-tw.com/index.html

mladomo

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #113 -: Септември 10, 2011, 08:02:05 pm »

  Аз от 2 години имам моторче на акумулатори. Направено е като платформа за багаж и товаря 60 кг по средата. Така разпределям тежестта върху двете гуми. С малки гуми е и е много удобно влизам си навсякъде с багажа.  Използвал съм старо детско китайско моторче 360 вата /36 в . Разширил съм го по средата и отдолу съм направил касета за акумулатори. Ползвам изхвърлени акумулатори от кола като им падне пусковия ток.
За това и не давам пари за акумулатори, което го прави рентабилно и единственото, което доизползва акумулатори, с което не замърсява природата. Електрониката е разработена от мен - така, използва се два акумулатора и те подсигуряват оптимално използване на енергията при средно натоварване.
Има плавно регулиране на мощността и ограничение на тока за да не се хаби енергия при рязко подаване на "газ".  Има и конвертор за дигане на мощщността дига напрежението от 24 - на 38 40 в когато искаш да се движи бързо около 30 км/час.
Тогава има загуби на енергия около 10 %. Използвам полеваци и управление с  uc 3842 много е удобна.
Има много добра динамика поддържа постоянни обороти независимо натоварването само.
Моторчето е голяма атракция за децата смешно е и обикновенно свиркат и се смеят като ме видят.



Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #114 -: Септември 11, 2011, 10:07:39 am »
Хехе, интересно, сподели повече.
Смешно-смешно ама 2л бензин са си 5лв ... а къде са 20ст ток....  :)
Аз не съм виждал такъв стъпков мотор, обикновенно са трифазни, синхронни с датчици на хол.

mladomo

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #115 -: Септември 11, 2011, 02:27:10 pm »

  Вижте го какво преставлява на снимката и каквото ви интресува питайте ще Ви отговоря.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #116 -: Септември 11, 2011, 11:13:39 pm »
Супер градски транспорт си имаш колега! :)
Явно е доста старо това моторче, понеже ги правят с хъб мотори сегашните.
Добър вариант за надграждане се отваря, намират се такива по 200-300лв. Може да се товари стабилно с акумулатори - примерно родни кадмиеви и си решаваш проблемите за десетилетия. :)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #117 -: Септември 12, 2011, 08:31:13 pm »
Някой занимавал ли се е с LiSO2 батерии?
В "Мусата АД" ги произвеждат. Утре смятам да се обадя да ме офертират.
Също съм се загледал и по Кадмиевите акумулатори на същия завод, вярно тежки са, но обичат пълния разряд и големите токове => 10Аh мисля че ми стигат.
Иначе из ибей има добри LiFePo4 с BMS за по 400$. Но незнам дали си заслужава да давам 100$ за доставка ....

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #118 -: Септември 12, 2011, 08:58:31 pm »
LI-SO2 са първични източници на ток - не са презареждат. Никел-кадмиевите са евтини и с голям живот :) още не са ми пратили оферта от "Мусала" но утре ще звъня да им давам зор

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #119 -: Септември 12, 2011, 10:31:32 pm »
"Lithium/sulfur dioxide batteries are primary batteries. That means they cannot be recharged. Attempting to recharge these batteries will result in an internal short-circuit, overheating and cause the safety pressure relief mechanism to operate and vent sulfur dioxide gas. Further, the escaping gasses will be hot and can cause burns. DO NOT attempt to recharge these batteries or use them in a circuit that would allow a reverse current to flow in the battery."

http://www.hdslights.com/?id=LithiumDSo2Battery

gotiniq7, благодаря! :)