Автор Тема: Еlectric bicycle - 1КW, 48V  (Прочетена 168857 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #30 -: Април 29, 2011, 07:26:35 pm »
На контролера има само лепенка, нито прозводител, модел или сайт.....
Остават две висящи кабелчета, и не мога да разбера за какво са.
Двете кабелчета са на една шлауфка, бяло и черно с единични букси - мъжка и женска. Влизат една в друга без проблем, предпоожих че е някаква опция на контролера, дали са включени или не, разлика не виждам.

Цитат
Intelligent Brushles controler for Ebike
Model: 36V            Phase degree: 120º
Limited current: 22A               Low voltage protect:42V
Electric frequency: low frequency
function: E-ABS, Energy Feedbad, Mute
"Low voltage protect:42V" - Явно са забравили да го редактират от 48V версията, понеже 42V е точно10,5V на акумулатор, aко са 4.За  три акумулатора трябва да е 32-33V.

П.С. Малко снимки на монтажа набатериите. Временно ще са така докато установя как е най-походящо.
« Последна редакция: Април 30, 2011, 12:48:18 am от Radoslav »

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #31 -: Април 30, 2011, 09:50:43 am »
Пусни му малко "ряз".  ;D Всички чакаме с нетърпение да чуем как ше ускорява това и доколко.
Тоя Драг - колко кила е (с батерии и т.н.) ? А ти ?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #32 -: Април 30, 2011, 07:04:10 pm »
Не развива толкова високи скорости колкото очаквах, но оптималната за каране на колело. Оценявам я на 30-35км/ч. Опитах се да мина един тролей, но само го изравних, а зад мене се натрупа колона от изумени шофьори. :)
Регенеративната спирачка се включва плавно и след 2-рата секунда и  доста добре спира. За целта отхлабих малко жилото на задната спирачка, така само с леко натисната ръчката спирам само регенеративно. Направих пробег около 25км, като не се въздържах и повъртях малко. А пък и според мен при потегляне трябва да му се помогне на моторчето докато развие оптимални обороти, или поне докато тръгва от покой, усеща се как токовата защита сработва /тя е на 22А/. По целия път ръчката за газта беше до долу, чак ми се схвана пръста. С изключение при спускане където намалях изцяло регенеративно. ;)
За 25км батериите паднаха от 12,97V на 12,51.
Колелото не го знам колко тежи, нисък клас е, но от амортисьорите има голяма полза, предния попринцип си е доста твърд, допълнителната тежест почти нищо не промени. Акумулаторите тежат ~18кг. Аз съм 75-80. Ако имах възможност бих си взел 0.5-1kW LiFePo батерия, гарантирано ще е много по-добре.
При 5км/ч и "ряз" хвърля камъчки и пясък. :)
Като цяло съм много доволен, най-вече от регенеративното спиране. :)
« Последна редакция: Май 01, 2011, 12:38:50 pm от Radoslav »

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #33 -: Април 30, 2011, 08:04:26 pm »
Поздравления, Радославе! 25 км градско в повечето случай е повече от достатъчно. За колко време зареждаш батериите после и с каква зареждачка?



Да обобщим товара на двигателчето:
водач - 78 кг
батерии - 18 кг
вирус байк - 21 кг (от тук).

Общо: 117 кг, 50 км с макс. скорост 35 км/ч. Много е добре, но тези батерии трябва да се помислят за някакъв по-добър вариант.


А за някакъв по-голям кондер който да поема "ударите"  от регенеративното спиране мислил ли си? Батериите едва ли успяват да усвоят целия заряд и от там по-малка спирачка. ::)
« Последна редакция: Май 01, 2011, 12:35:00 am от vlindos »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #34 -: Април 30, 2011, 08:22:18 pm »
Батериите са на 60%, => може да имина сигурно още 25км. Т.е. общо стават над 50км. :)
На тези акумулатори им дават максимален ток на заряд 4.25А
13,8V - напълно заредени
10,8 - напълно разредени
Контролера има някакъв кондензатор, вътре, защото наварява клемите като го включвам към акумулатора. Един ултракондензатор би бил нужен и за потеглянето.
Имам един трансформатор от телевизор респром, зарежда ги на 2А както са последователно. Като преди това изравнвам напрежението на акумулаторите чрез паралелно свързване /през резистори, ако има сериозна разлика в зарядите/. Имам идея да направя джобно импулсно зарядно за акумулаторите + активатора от японския патент за импулсно зареждане с големи тоци.
Най-важно за сега е да измисля кутурни кошове за акумулаторите. Днес горния го сложих легнал, понеже много се мандахерцаше. Дали е вредно за тези акумулатори?
« Последна редакция: Май 01, 2011, 12:37:43 pm от Radoslav »

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #35 -: Май 01, 2011, 12:09:54 am »
Батериите би трябвало да търпят леки удари. Все пак нормални акумулаторни са. По колите подобни търпят много по тежки удари си мисля. Тук има малко информация за твоите батерии. Тест им е да се изпуснат от 20 см в/у твърдо дърво без да имат и драскотина после.


За разположението на батериите - така няма ли да е по-оптимално:
« Последна редакция: Май 01, 2011, 12:24:51 am от vlindos »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #36 -: Май 01, 2011, 11:53:43 am »
vlindos@ за пред седалката не става, нисичък съм и сядам в/у батерията а караката ми не стигат земята. :(
Допада ми да сложа една батерия долу, но се притеснявам че трябвада е на10см от земята.
За сега най-добрата конфигурация е  горната батерия да я сложа отпреде, а другите 2 на дисаги малко по-надолу.
Вече установих проблем с последователното зареждане, напрежеието м/у 1-ва и 3-та батерия има разлика 0.1V а ги изравних преди това.... Най-вероятно ще ги зареждам параелелно. Зарядните които продават са на 36V .....
За сега зарядното ми е супер примитивно: Трансформатор от респром, грец и един вентилатор от PC захранване да ги обдухва. Понеже до сега не съм попадал на точно мереш ток мултицет меря тока косвено - от пада в/у резистор 0.1Ohm. 0.25V -> 2,5A.

П.С. Батериите се дозаредиха за около 2-2,5часа. Като напреженията на отделните акумулатори по време на заряд са различни ~ 0,3V :( Напълно неприемлива е тази разика според мен. Дозареждам ги на 500mA.

ПС2 Изрявнявам им зарядa, и ги дозареждам параленлно на 100-200mA,.
« Последна редакция: Май 02, 2011, 03:56:23 pm от Radoslav »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #37 -: Май 02, 2011, 01:28:02 pm »
Ето какво ми прати колегата rook@:
http://mazeto.net/index.php/topic,5364.msg30607.html#msg30607
Вибрациите не им влияят добре, отаявал се гела /и се превръщал в обикновен електролит/, но при покой се възстановявал /частично?/.  Всичките им характеристики при над 5°C бият по показатели акумулаторите с течен електролит.

Даташит на акумулаторите.
Ако разбирам правилно, там пише:
Заряд с до 4.8А, до напрежение 14.10-14.40V.
Дозаряд с малък ток до напрежение 13.5-13.8V.
« Последна редакция: Май 04, 2011, 12:21:04 am от Radoslav »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #38 -: Май 03, 2011, 12:48:54 pm »
Направих два курса по диагонал на Варна, /от жк.Владиславово до Студентска N1/.
Като 10-тина колеги се изреиха да пробват колелото, можем да прибавим още 1-2км макс. км.
Заряд:
Снощи ги заредих до13,5V.

След първия курс - 12.4V.
След втория - 11,9V.

Разстоянието по IGO8 го дава 8,4. 8,4*4=35km

При изкачване на бари трябва да му се помогне малко, за да си подържа оптималните обороти, през останалото време ток до дупка. :D
Бел. Брез цялото време е до дупка, особенно нагоре по баира!

Цитат
12.65 V = 100%
12.45 V = 75%
12.24 V = 50%
12.06 V = 25%
11.89 V or less = discharged
« Последна редакция: Май 03, 2011, 04:59:49 pm от Radoslav »

CPU

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #39 -: Май 03, 2011, 03:24:21 pm »
.. през останалото време ток до дупка. :D
имаш ли идея колко е този ток "до дупка" ?  :)
после ще направим малко сметки

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #40 -: Май 03, 2011, 04:44:32 pm »
Как мога да го измеря най-лесно, без да променя параметрите на веригата?
Всъщност много фактори оказват влияние, насрещен вятър, наклон, неравности. Така че някаква момента стойност каква работа ти върши? Освен ако не въртя кръгчета на стадиона.
На равно за поддържане на максимална скорост ми е интересно колко консумира. Имам резистори 5W по 0.1Ohm, мога да навържа няколко в паралел и да измеря пада.

П.С. Не съм попадал на мултицет мерещ точно ток.

CPU

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #41 -: Май 03, 2011, 05:39:30 pm »
Без да се променят параметрите на веригата, тока може да се измери с датчик на хол, или готов (примерно на Лем), или собственоръчно направен с такъв сензор. Нещо като амперклещи за постоянен ток. Може и както предлагаш, със шунт.
Добре е да се види стойността на тока при максимално натоварване, и при равномерно движение без ускорение. Ще се добие представа за мощностите развивани от мотора при различни режими на работа.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #42 -: Май 03, 2011, 07:16:44 pm »
Токовия Хол го знам, другия не. Не смятам да се харча за такова нещо.
М/у другото с rook разбрахме за какво са белия и черния /лууп/ кабели - Ограничават мощността, до 60% когато са включени един в друг.

П.С. Колегата rook съще ще се присъедини към електро-велосипедистите. ;) Един друг познат също си купи кита.
« Последна редакция: Май 03, 2011, 09:19:52 pm от Radoslav »

loudnes

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #43 -: Май 03, 2011, 07:44:32 pm »
Направих два курса по диагонал на Варна, /от жк.Владиславово до Студентска N1/.
Като 10-тина колеги се изреиха да пробват колелото...
Единият съм аз  :) 110 килограма и въпреки това ел. велосипеда ме ускорява съвсем прилично. Изключително сполучливо се е получило. Става си и за по-тежки хора.

eltransbg

  • Гост
Re: Еlectric bicycle - 1КW, 48V
« Отговор #44 -: Май 03, 2011, 09:13:28 pm »
Направих два курса по диагонал на Варна, /от жк.Владиславово до Студентска N1/.
Като 10-тина колеги се изреиха да пробват колелото, можем да прибавим още 1-2км макс. км.

Браво! Още повече че си градски - трябва да си спретнем някоя срещичка  ;)